Msche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 13 September 19)9. No. 46. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN Tweede Kamer. Den derden Dinsdag van September wijst do grondwet aan voor de opening der zitting van de Staten-Generaal. En zie, dit jaar kwam zij reeds den tweeden Dinsdag bijeen. Maar het is ook geen nieuwe zitting, die wordt gehouden. Het is nog altijd de oude. Er is ook geen troonrede uitgesproken. De zaak is dat er zooveel spoedwerk ligt te wachten, dat men nu ook nog maar een weekje van September gebruikt. Zaterdag a.s. wordt de oude zitting gesloten, en den Dinsdag daarop volgend wordt de nieuwe zitting geopend met een troonrede. Een der spoedeischende voorstellen die nu onderhanden worden genomen is de wijziging der invaliditeitswet, onafscheidelijk verbonden met het voorstel betreffende invoering van een vrijwillige ouderdomsverzekering. De voergestelde wijziging der invaliditeits- rente komt in zoever aan de voorstanders van een premie-vry ouderdomspensioen tegemoet, dat het thans ingevolge de wet-Talma van de arbeiders gevorderde aandeel in de premie geheel wordt gebracht ten laste van den werkgever, die dat aandeel niet op het loon mag verhalen. En tegelijkertijd ziju er nog eenige andere wijzigingen aangebracht het ingaan van de ouderdomsrente op 65 jaar inplaats van op 70 jaar met te gelijkertijd een daardoor noodzakelyko verhooging der premies; voorts invoe ring van een weduwenrente en nog enkele kleine dingen. En dan daarnaast, een vrijwillige ouderdomsverzekering voor de niet arbeiders, voor de zelfstandigen, die nu geheel van de wet-Talma zijn uitgesloten en voor wie zelfs een overgangsbepaling wordt ingevoerd, waardoor ook alle niet-arbeiders op 65 jarigen leeftijd een toelage van 3 per week krygen, voor de alleroudsten geheel zonder betaling van premie, voor de op hen volgenden met minder en meer premie naar gelang van hun ouderdom. SUiten zitting Staten-Generaal. De Staatscourant bevat het volgende Koninklijk besluit Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1919, des na middags te drie uur. Art. 2. Onze Minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tydstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beida Kamer der zitting in Onzen naam te sluiten. De eerste rrouweiyke wcthoudor. Omtrent de eerste vrouwelijke wet houder, mevrouw W. A. Hofman—Poot, te Oostzaan, wordt gemeld, dat zij de vhrnw is vau het hoofd der openbare lagere school. Zy is lid van de Liberale Unie en gedurende velejareu presidente van de atd. Oostzaan van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Als zoodanig heeft zy veel gedaan voor de zaak van het vrouwenkiesrecht. Zooals begrijpe lijk is, heeft haar benoeming tot wethouder aller aandacht getrokken. Uit alle deelen van ons land mocht zij gelukwenschen ontvangen. By dit unicum doet zich nog een ander bijzonder geval voor. Volgens art. 77 van de Gemeentewet wordt by ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis van den burgemeester, deze ver vangen door de oudste in jaren Is. Van de beide wethouder» te Oostzaan is mevrouw Hofman de oudste, zoodat zij dus bij voorkomende gevallen als burgemeester zal optreden. Mevrouw Hofman is echter niet bereid ambtenaar van den burgelijken stand te worden, voor het voltrekken van huwelijken, daar zij zich met de huidige huwelijks- wetgeving niet kan vereenigen. AXEL, 12 September 1919 Wij vestigen met nadruk de aandacht onzer lezers op de advertentie der brandstoffencommissie voor Zeeuwsch- Vlaanderen, betreffende het vervallen der bons van het zomerrantsoen, voor 1 Oct. aanstaande, en raden aan, in verband met de kolenscbaarschte, het nog op bovenvermelde bens af te nemen rantsoeD, voor 1 Oct. a.s. te bestellen. De gehouden collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft ia Zeeuwsch Vlaanderen (O.D.) het volgende opgebracht Axel 29.54, Boschkapelle 7.40, Clinge 2,95, Graauw 5.49, Hengstdijk 2.47, Hoek 33.43, Hulst 11.88, Koewacht ƒ1.92, Ossenisse 7.97, Overslag 4.30, Philippine 4.64, Sas van Gent ƒ19.70, St. Jansteen ƒ2.17, Stoppeldijk ƒ7.95, Terueuzen f 18,90, Westdorpe ƒ9.70, Zaamslag 13, Zuid dorpe 4.25. Totaal f 187.67. Het vorige jaar bedroeg de coilecte 178.24. Ds. H. P. van de Walle, predikant bij de Geref. kerk te Zaamslag, heeft voor een beroep naar Serooskerke bedankt. De prijs van het gas te Sluis zooals wen weet, geleverd vau uit Brugge, is vau 18 cent teruggebracht op 12 cent per kub, meter. Deze vermindering is natuurlyk met vreugde vernomen, maar nog grooter wordt die als de mededeeling bewaarheid wordt, dat de pry's van 12 cent maar van tijdelijken aard is, n.l. tot 1 Mei 1920, op welken datum een nieuwe verlaging in prys te wachten is, ten einde zoo te naderen tot den vroegeren prijs van 8 cent M. Crt. Oogst in Zeeland. Onder bovenstaand opschrift schrijft men uit Zeeland aan het Hbld De tijd is lang voorbij, dat in Zeeland de tarweakkers het leeuwendeel vroe gen vau het bouwland, wat niet weg neemt dat nog tot op den huidigen dag de graanverbouw van groote beteekenis is. Waar by den uitzaai nog steeds de oorlog woedde en de behoefte aan graau iu eigen land zoo ernstig werd gevoeld, is er van Regeeringszyde aangedrongen op grootereu verbouw. Thaus is de oogst binnen, en, behalve haver, is dit gegaan voor bet leeuwendeel onder allergunstigste om standigheden. De tarwe is droog binnen gehaald en nu blijkt dat het beschot meevalt, de hoeveelheid die per H A. gedorscht wordt is in maat groot en in gewicht zwaar en het brood van den nieuwen oogst gebakken, blijkt van superieure qualiteit. Ook de gerst is best ingezameld eu dit moge geen factor zijn voor de brood vraag, voor veevoer wil een geslaagde oogst ook heel wat zeggen. De uitzaai vau rogge is over het algemeen natuurlijk op de kleigronden niet zoo beteekeuend als iu aangrenzende provinciënde oogst in onze omgeving viel ook niet zoo mee, als vau tarwe en gerst. De haver is goeddeze mo2st iets later iugezatneld worden daar de regen een beletsel is geweest voor het oogsten. Meestal wordt als ondergewas in haver klaver uitgezaaid dienende een volgend jaar voor groen voer of hooioogst of voor aanleg vau kuustweiden of wel om ia het najaar een groen bemesting te hebben. Een gevolg van dezen klaveruitzaai is, dat bij het oogsten het geruimea tijd duurt voor het goed droog is en vooral by „wak" weer heett men daar last van. Wat tarwe betreft wordt byna uit sluitend in de laatste jaren Wilhelmina- tarwe geteeld enkele kavels treft men ook aan met Millioen Imperial-, Witte Dikkoptarwe. Gerst is gewone winter- gerst en Mansholtrogge haast zonder uitzondering Petkuser. Door da atdeeling Gewasseukeuriug vanwege de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij is bij het Centraal Bureau uit het Kon. Ned. Landbouw-Comité besteld een hoeveelheid van 5000 K.G. Ie nabouw Petkuser-rogge. Deze rogge zal tegen kostprijs aan leden deelnemers aan de gewassen-keuring worden afge staan, ouder voorwaarde, dat deze uit te zaaien rogge zal worden aangegeven voor de keuring in 1920 en ODder uit drukkelijk beding, dat het hiervan te oogsten product wederom zal worden verhandeld via het Verkoopbureau der Z. L. M. De oogst van aardappelen en boonen, benevens bieten volgt later de aardap pelen en boonen zullen in elk geval veel minder zijn dan vorigen oogst. Een gevaarlek individu. Te Rotterdam is een Rus bij een poging tot zakkenrollen, gevolgd door een schietpartij, door de politie neerge slagen. 'tls een afschuwelijk tooneel geweest, dat zich daarbij Zaterdagmiddag heeft afgespeeld en waaromtrent de N. R. Crt. de volgende bijzonderheden mededeelt. Tusschen Amersfoort en Utrecht be vond zich dien middag in een trein een vreemdeling, die Utrecht verliet en naar Rolterdam spoorde. Bij aankomst aan het Maasstation vestigde een medereiziger de aandacht op hem van den agent van politie Y. de Vries. De Vries in burger gekleed, liep den vreemdeling, die het station reeds verlaten had, na, en sloeg beide armen om hem heen, om hem te arre- steeren en hem te beletten van een wapen gebruik te maken. De vreem deling rukte zich los, gaf De Vries een kaakslag en een stomp tegen de borst; de beide mannen raakten handgemeen en vielen op den grond. De Vries onder. Dadeljjk daarop haalde de vreem deling zijn browning te voorschijn en loste op den rechercheur twee schoten. Een kogel drong hem in den buik en een in den schouder. De Vries bleef liggen, eu de dader ging aan den haal. Nu volgde een wilde jacht op den kerel, die links en rechts met zijn browning schoot, nog een ageat vod politie trof, maar zelf ook een kogel in den rug eu een in 't dijbeen kreeg. De jacht waaraan ook een drietal militairen deelnamen, werd voortgezet tot de Rus want hij bleek later geen Pool te zijn *- een winkel binnenvluchtte en in een kast kroop met de browning nog altijd in de vuist. Nu werd hij door zijn vervolgers, agenten en militairen, ge sommeerd zich over te geven, wat hij beloofde in een paar woordeD Hollandsch, als men niet op hem schoot. Toen daarop de agent van politie Brkelens naar de kastdeur liep om deze te openen loste de Pool een schot, voordat de agent van zijn wapen kon gebruik maken, en trof Erkelens in de onderkaak welke nagenoeg verbrijzeld werd. Dc ongelukkige zakte ineen, en de Rus maakte van de ontsteltenis gebruik om de reeds met 5 kogels doorboorde kastdeur open te werpen en te vluchten. Hij liep het plaatsje op en sprong door een glazen deurruit en met de browniug in de hand liep hij de straat op, even wel niet voordat een kogel hem nage zonden, zijn hoofd had doorboord. Nog hield de vluchteling zich staande. Den winkel uitkomende, zag hij onder het publiek staan een soldaat van de rijdende artillerie. Op dien man, een toeschouwer onder het publiek, loste hij een schot. De kogel drong den militair in het hart en deed hem op slag dood ineenzakken. Op het oogenblik dat de militair dood op straat viel, kwam een agent van politie aansnellen hy achterhaalde den vluchtenden Rus en sloeg hem met zijn sabel tegen de straat. Bloedende uit vyi kogelwonden in hoofd, rug, schouder, dy en been, en eenige houweD over het hoofd, werd de overmande vreemdeling gebracht naar een politiepost en van daar per brancard Daar het Ziekenhuis. Politie te paard en te voet moest bij dit vervoer hulp verleenen, omdat het publiek den Rus uit de braneard wilde sleepen. De stemming was uiterst verbitterd. De toestand van de agenten van politie De Vries en Erkelens is hoogst ernstig. Mcd vreest voor hum leven. Beiden zijn gehuwd. Mocht E. herstellen dan vreest men toch dat hij zijn spraak vermogen kwyt is. De toestand van den Rus is natnurlijk ook levensgevaarlijk. Tweemaal heeft hij zijn browning leeggeschoten. Hij is vermoedelijk uit het kamp van Oldebroek gevlucht. In zijn bezit zijn gevonden een kaart van de Belgisehe grenzen, een kaart van van Oostenrijk, een lijst van Poolsche woorden in bet Hollandseh vertaald, en verschillende geschriften van de commu nistische partij in Nederland. In een lap, gewikkeld om een van zijn beenen, had hy nog 26 patronen voor zijü browning verborgen. 't Zal een opluchting geven als wij van al dat gevaarlijke volk eens bevrijd lijn. Sofrenky Paraschenko, is Woensdag nacht overleden. In het ziekenhuis heeft hij aan een Russischen tolk medegedeeld, medeplich tig te zijn aan den moord op een jacht opziener te Doornspijk op 3 Augustus en aan den moordaanslag op twee marechaussees te Denekamp bij De venter. In den nacht van 21 op 22 Juli nam hij de vlucht uit het kamp te Oldenbroek. De toestand van de in het ziekenhuis verpleegd wordende agenten Erekelens, de Vries en van Schaick geeft f-eden tot tevredenheid. Een nieuwe oplichterstruc. Iemand, zich noemende >Boere«, die wist, dat in een der straten van Rotter- terdam een woning leeg stond, plaatste in een der bladen een advertentie, waarin hij gegadigden opriep voor het huren van dat perceel. Het aantal ÏDge- komea brieven was natuurlijk legio. Uit de sollicitanten zocht B. er eenige uit en verklaarde dezen dat zij de woning konden krijgeD, mits zij een jaar vooruit wilden betalen. B. gaf op verschillende tijdstippen telkens een zijner reflectanten gelegenheid de woning te zien, waar hij zich dan met een valschen sleutel toe gang verschatte. Op deze wijze wist deze gladjanus een aantal personen het perceel, dat zijn eigendom niet was, te verhuren en de huursom over een jaar vooruit machtig te worden. Volgens de Msb. had B. huurgeld ontvangen vau een f 180 en van een ander ƒ130. De pseudo eigenaar zat soms uren op de stoep van »zijn« per ceel te wachten op kijkers, die hij ont boden had. Het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam gaat verdwijnen. Dit wassenbeeldenspel 35 jaar geleden geopend, heeft langen tijd gegolden voor eeu der voornaamste beziens waardigheden van de Nederlandsche Hoofdstad. De vreemdeling werd met trots gewe zen op dit kunstinstituut, bescheiden mededinger van Madame Tuasaud en Casta n. De kunst moet hier ook weer voor het geld plaats maken, want het gebouw van het museum is zeer winstgevend voor verscheidene jaren verhuurd.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 5