So. 45. Woensdag 10 September 1919. 35e <Jaara. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Bmnenland. ANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87V, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Buream Markt C 4. Telefoon Ir. 56. - Postbox O. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 60 Gent; voor eiken raged roeer 10 Cent. öreote letter» worden naar plaatsruimte berekend. AövnrienttöE worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre. De Europeescbe arbeiders trekken zich de sombere voorspellingen en dreigende waarschuwingen niet aan. Want de statiugen blijven aan de orde van den dag en wel juist in die bedrijven, welke ten nauwste samen hangen met den economischen toestand. Pas zijn de stakingen in het mijngebied van Opper Silezië atgeloopen, of de mynwerkers in Ruhrgebied dreigen het werk neer te leggen. Het nypende steenkolenvraagstuk is dan ook geen stap nader tot oplossing gebracht. Het verkeer soowel te water als te land ondervindt in niet geringe mate de nadeelen van de steeds meer om zich heen grijpende stakingsepidemie. Het conflickt in de Deensche havens heeft zich verscherpt, doordat de werk gevers de staking der havenarbeiders hebben beantwoord met een uitsluiting der transportarbeiders. In Marseille zyn de havenarbeiders nog niet aan het werk gegaan. In Oostenrijk is een spoorwegstaking uitgebroken, welke een grooten omvang heeft aangenomen. In Engeland zijn de spoorwegmanmen eveneens roerig, terwijl die in Amerika aan Wilson een termijn van zes maan den hebben gegeven om in den toestand een bevredigende oplossing te brengen of andersstaken. Naast de landarbeidersstaking in Italië is zich die in Zwitserland komen voegon en in Spanje wordt aan een algemeene staking gedacht. En dat zyn nog de voornaamstede tallooze partieels arbeiderscouflicten zijn niet bij te houden. Het is derhalve geen wonder, dat de economische toestand over de geheels wereld, doch in het bijzonder in Europa groote zorg blijft baren. Het is een geluk, dat Hoover, zich bereid heeft verklaard ook dezen winter zich nog met de voedselregeling van Europa te blyven belasten. Ontstaat in Frankryk een toenemende beweging tegen den acbt-urigen arbeids dag, in Engeland schijnt men er evenmin gaarne aan te willen. Althans alvorens daar den wettelijken acht- urigen arbeidsdag te gaan invoeren, wil men eerst eens zeer nauwkeurig onderzeeken, in hoeverre dezpn van nadeeligen invloed zal zyn op de productie. Hetgeen zeer verstandig is. Uit den Balkan komen alarmnerende i tijdingen. De opstand ia Montenegro eerst tegengesproken wordt estigd en ook in Servië is het allesbehalve plais. Er schynt een oorlog tusschen deze beide voormalige boezemvrienden te dreigen en wat dit beteekent behoeft niet nader aange toond. De koning van Italië begrijpt zQn tijd door afstand te doen van zijn uit gebreide kroondomeinen ten behoeve der gemeenschap en zich als gewoon burger in de belasting te laten aanslaan. De gevallen amnastiebesluiten zullen mede een gunstigen indruk hebben gemaakt, terwijl de voorloopige oplos sing van de lastige Fiume kwestie van een groote zorg ontlast. Met mijD tweede jaar salaris kon ik ,t tot het einde van de maand uithouden wanneer ik met overleg en zuinig bleef voortleven. Ik besloot dat te doen en dadelyk nadat de maand om was twee jaar traktement op te nemen om alle crediteuren ie voldoen. Het gastmaal bij den gezant was heel prettig. De hertog en de hertogin van Sboreditch met zijn dochter lady Anne Grace Eleenor Celeste-en-zoo voorts-eu zoo voorts-de-Bohun, graaf en gravin van Newgate, burggraaf Cheapside, lord en lady Blatherskite, eenige dames en heereu zonder titels, de gezant met vrouw en dochter, en de vriendin van laatstgenoem de, eene eagelscne van 22 jaar, Portia Langham geheeten, op wie ik binnen twee minuten verliefd was en zij op mij 't was te zien zonder bril... in 't geheel veertien personen, een Ameri kaan incluis. Terwijl we in het salon wachtende waren op de aankondiging dat het uur van eten was geslagen, werd de heer Lloyd Hastings aangediend. Toen de gewone plichtplegingen waren algeloopen kwam de heer Hastings recht op mij aan met de uitgestrekte hand, stond ineens De koning is dood, leve de koning is het in Zuid Afrika. Nauwelijks is Botha begraven of zijn satelliet Smuts neemt zijn plaats in. Slim Jannie, zooals deze in de wandeling genoemd wordt, had do bescheidenheid reeds aan het graf van zyn vriend zichzelf op den verlaten zetel te verheffen. Of hij het echter zal volhouden is een andere vraag. Botha werd om zyn persoonlijkheid ontzien door velen, die het niet met zijn politiek eens waren en dat zal Smuts moeten missen. Het rykste land van de wereld gaat zijn financieele onmacht openlyk de- moBStreeren. Engeland gaat zich gedeeltelijk, ontwapenen. Het is daartoe genoodzaakt om aan een staatsbankroet te ontkomen. Waar edeler motieven faalden, dwingt het geldgebrek. Het pleit niet voor het Engelache volk, dat het eerst voor de financieel® onmacht is geweken. Wie zal thans volgen Onder bedreiging van maatregelen vau geweld worden de Duitsch-Oosten- rijkers er nogeens aan herinnerd, dat het hun krachtens het bepaalde in het Duitsche vredesverdrag verboden is aansluiting bij hun stamgenooten te zoeken. Dat zelfbeschikkingsrecht der velken is toch maar een mooie uit vinding Als het in de kraam te pas komt. De actie voor de onafhankelijkheid van Albanië neemt bedenkelijke vormen aan. Bij het overvallen der Italiaansche bezettingstroepen zyn driehonderd Itali anen van zeker kamp bijna allen ver moord. Sterke Italiaansche troepenat- deelingen zijn uit Walona naar de be dreigde streken vertrokken. De Alba- neezen zouden voornemens zyn om aan de vredesconferentie een boodschap te zenden, waarin zij gewag maken van het verdrijven der Italiaansche troepen en de erkenning van volledige onaf hankelijkheid voor Albanië eischen. De Koningin naar Indië. Volgens de N. R. Crt. heeft Aneta (het Indische Persbureau), de aandacht der Indische pers gevestigd op de woorden in de redevoering van den gouverneur-generaal, die gisteren zeide ,Ik meen, dat de hartelijke wensch van een ontelbare schare in Indië zou vervuld worden, indien de Koningin ook in Indië persoonlijk de betuigingen van verknochtheid in ontvangst kon komen nemen." Aneta wekt de Indische pers op adhaesie te betuigen aan den wensch van den landvoogd, teneinde een uit gebreide beweging te organiseeren en te propageereu, dat Indië telegrafisch een adres zal richten tot de Koningin, met de dringende bede aan H. M. Indië te bezoeken ter aanhaling van de banden tusschen het moederland en de koloniën. Huldiging generaal Snijders. Donderdag had te Den Haag de huldiging plaats van den oud-opperbe- hebber van Land- en Zeemacht generaal bedremmeld toen hij mijn hand won schudden en zei eenigszins in de war »Pardon, meneer; ik meende u te kennen.* »Je kent me, oude vriend* »Niet mogelijk. Beu jij het het »Het monster-millioen-vestzak Ja, dat ben ik. Noem me gerust zoo, ik ben er aan gewoon.* »Dat is een verrassing. Een paar rnaal heb ik je' ware naam naast je bij naam gedrukt gezien maar ik kon niet onderstellen dat jij die Henry Adams fcvas. Pas zos maanden geleden zat je bij Blake Hopkins in San Franciso op een krak voor wat loon, met extra-beta ling voor nachten overwerk om me te helpen in den arbeid. Eu nu Kerel, jij in Londen, millionair, wereldvermaard. Een sprookje uit Duizend en een nacht. Ik kan er niet in komen, ik begrijp er utemendal van, ik moet. tijd hebben om op mijn verhaal te komen.* Béste Lloyd, ik ook.* »Hoe is 't mogelijg. Pas drie maan den geledeD stelde ik je voor met mij meê te gaan maar Londen voor mijne rekening en je wou "niet omdat je geen vertrouwen had in de onderneming die ik op touw wou zetten. En nu vind ik ja hier. Wat 'n merkwaardig geval. En I hoe is dat alles in zijn werk gegaan, zoo plotseling, zoo spoe.dig.« >0 een toeval. Een heele geschiede nis, een roman. Ik vertel 'tje wel eens haarfijn-* Wanneer »Als deze maand om is.» >Dat is nog langer dan veertieu dagen. Dat is te lang.* »Eerder kan 't niet, en dan zul je ook hooren waarom 't niet eerder kan. En hoe gaat 'tjon? lukt 't? Zuchtend antwoordde Lloyd »Je hebt de zaak beter ingezien dan ik. Ik wou dat ik hier nooit was gekomen. Laten we er maar niet oneer over spre ken. Waarom niet. Ga van avond met mij meê naar huis eD vertel me er alles van.* ,t Werd tijd voor het diner, maar van het diaer kwam niets. We konden 't niet eens worden over den voorrang aan tafel en daarom aten we niet. En- gelschen weten welke risico ze loopen als ze uitgaan om te dineeren, maar de vreemdeling wordt niet vooraf gewaar schuwd en zoo loopt hij or in. Hastings was de eenige die er niets van begreep, toen de gezant hem mededeelde dat hij hem te dineeren had gevraagd, op z'n Engelscb, cl. zonder diner. Iedere heer bood een dame zijn arm en we wandal- deu naar de eetzaal, waut 't is de ge woonte om al deze formaliteiten toch te doen plaats hebben. Al dadelijk begon bet verschil over de voorrangquaestie. De hertog van Sboreditoh meende het recht te hebben op de plaats aan het hoofd van de tafel, omdat hij zich ver heven achtte boren den gezant die niet een souverein maar slechts een natie vertegenwoordigde, maar ik hield vol dat ik io de personen-nienws-kolom van de dagbladen boven aan stond, das de voor- raug had boven iedereen, behalve de adellijken van koniuklyken bloede. Na tuurlijk kwamen we niet tot overeen stemming. Hij begon met »geboorte* en ♦oudheid* in het spel te brengen en toen ik Willem de Veroveraar zag nade ren kwam ik met Adam op de proppen, van wien ik, blijkens mijn naam, recht streeks afstamde terwijl hy uit een zijtak sproot. We marcheerden terug naar de salon en gebruikten daar staande een lunch, wat sardines en een aardbei. Zoo staan de raakte de voorrang quastie op den ach tergrond. Vervolgens speelden we Cribbage om een sixpence. Eugelschen spelen altijd om geld. 't Kan hen niet schelen of ze verliezen of winnen, maar als ze niet om geld sp9len, spelen ze niet. 't Was erg gezellig, vooral voor mej. Langham en inij. Ik was zoo behekst dat ik niet precies wist welke kaart ik moest uitspelen en fout op fout maakte, en zij deed hetzelfde. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1