No. M. Zaterdag 6 September 1919. 35e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Sta AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Pèr 3 Maanden 75 Centfranco per post 87 V* Cent Afzonderlijke Noe. 5 Oct,. DRUKKER—UifpEYER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr.SC. - Postbox 6. ADVERTENTLEN van 1 tot 5 regels 50 Cent: vow alken regel meer 10 Gent öreote letters worden naar plaatsruimte berekend Advertentffln worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zitting van 2 September 1919. Aanwezig alle leden, benevens den voorzitter, den heer L. J. den Hollander, burgemeester eu den secretaris, den heer J. A. van Vessem. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde punt 1 der ageuda I. Onderzoek geloofsbrieven verko zen raadsleden. Hij benoemd daartoe een commissie, bestaande uit de heeren Ph. J. vau Dixhoorn, J. M. Baert, Jac. Weijns, J. M. Oggel, A. E. C. Kruysse en Jac. Dekker. Ten einde de heeren gelegenheid te geven om de vereischte stukken te onderzoeken, wordt de vergadering tijdelyk geschorscht. Na heropening rapporteert de com missie by monde van den heer Baert, dat de geloofsbrieven in orde zyn be vonden en wordt met algemeene stem men tot toelating der leden besloten. II. Beëediging raadsleden. Op de vraag van den Voorz., of iemand in plaats vau den eed ook een beloite of verklaring wenscht af te leggen, wordt niet geantwoord, zoodat de bij de wet vereischte eeden door de leden worden afgelegd. De Voorz. herneemt hierna het woord en zegt o.mGeachte Raadsleden. Tot uw toelating is besloten, gij hebt uw eeden afgelegd, en dus zit gij hier thans als raadsleden. Het zij mjj dan vergund u met een enkel woord geluk 4) Toen ging hij mij in koortsachtigen haast de maat nemen voor alle moge lijke onder en bovenkleêren. Ik waag de de opmerking, dat ik niets kon be stellen, tenzij hij wachten kon op zijn geld voor onbepaalden tijd, totdat ik het bankbiljet had gewisseld. Dat had niets te beteekenen. »Tod, schryf meneer's adres op. Laat alles wachten totdat de bestelling gereed is.« >Ik ben juist aan 't verhuizen en zal n mijn nieuw adres laten weten.t »Ook goed, noeneer, heel goed. Dag meneer, dag maneer,en de man liet me uit tot op straat. Na kende ik mijn verdere gedragslijn Ik kooht al wat ik noodig had en bood steeds het bankbiljet om te wisselen. Binnen een week had ik een volledige uitrusting van alle benoodigdheden van comfort en weelde, en bad ik kamers in een mooi hótel in Hannover Square. Ik dineerde thnis, maar dejeuneerde in de eenvoudige restauratie waar ik mijn eer sten maaltijd genoot op vertoon van mijn millioen. Ik had reclame gemaakt voor Harris, den restaurateur, 't Was bekend geworden dat een vreerode snaak, die biljetten van een millioen pond in zijn te wenschen met die functie en ik hoop, dat ge uw beste krachten zult besteden in dienst der gemeénte. Waar ge geroepen zijt uit verschillende par tyen en verschillende richtingen ver tegenwoordigt zullen ook de besprekin gen vaak aiteen loopen. Ik hoop echter, dat het uw streven zal zyn trouw te blyven aan de afgelegde eedendat ge de belangen van de gemeente Axel met al uw vermogen zult bevorderan dat ge den eed hoog zult houden, respecteerend do verschil lende gevoelens. Dat de besprekingen omtrent gemeentezaken met ernst zullen worden gevoerd en deze niet ontaarden in drijverij van welke rich ting ook, wat slechts tot schade van de gemeente zou strekken. En hiermede verklaar ik U geïnstalleerd als raads leden. Daar de notulen nog niet in het bezit zijn van de leden, wordt de vaststelling daarvan aangehouden. III. Benoemen wethouders. De Voorz. zegt, dat men tweemaal zal stemmen en benoemt tot leden van het stembureau de heeren Oggel, v. d. Bilt en Kruysse. Bij de eerste stemming worden uit gebracht op de h.h. Oggel 7, Kruysse 3 en Koster 1 stemby de tweede stemming verkregen de h.h. Van der Bilt 6, Kruysse 3 en Koster I stem, terwijl 1 stem blanco was. (Zoodra de uitslag is voorgelezen klinkt een stem uit het publiek ,De eerste daad tegen den wil der kiszera Desgevraagd verklaren de heeren vestzak had, het lokaal onder zijn heilige bescherming had genomen. Dat was ge noeg om rle zaak beroemd te maken. Van een klein zaakje werd 't een druk restaurant. Harris was zoo in de wol ken, dat hij mij dwong van hem geld ter leen aan te nemen. In al mijn ar moede leefde ik als een groot heer. Ik dacht wel dat het kaartenhuis op een of anderen dag in elkaar zou storten, maar ik lag«Du eenmaal in het water en moest naar den overkant zwemmen ofverdrin ken Dat waarschijnlijks van een ver wachtten ramp gaf een tragisch tintje aan de historie die anders eenvoudig be lachelijk zou zijn geweest. Des Dachts speelde de tragische zijde de hoofdrol en slapeloos dacht ik aan de toekomst. Maar bij dag was ik vroolijk en gezellig, blij tot bedwelmd wordens. Natuurlijk, niet waar? Ik was een van de bekende personen van de wereld stad geworden. De dagbladen spraken van den man »met het millioen in z'n vestiak< en wat bij zooal uitvoerde. Eerst stond ik op een plaatsje onder aaD een kolom, later kwam ik aL booger en booger op, totdat ik booger stond dan eeoig ander persoon in den kolom, gewijd aan personen. Dat was geen beroemd heid, niet anders dan bekendheid, ver maardheid. Maar de climax kwam. Ik werd beroemd. Pnneh karikaturiseerde mij. Nn was ik een man van naam. Op straat zag men mij na ea dan hoor- Oggel en Van der Bilt de benoeming te aanvaarden en hepen zij hun beste krachten te wyden aan do belangen der gemeente. De Voorz. wenseht hun geluk en hoopt, dat het hun streven zal zijn, om in navolging van de afgetreden wet houders, alles te doen om den goeden geest in het college van Burgemeester en Wethouders te behouden. Uw taak, heeren, zegt de Voorz. is niet gemakkelyk. Gy komt in de plaats van twee wethouders, die jaren lang die taak hebben vervuld en eu ik hoop, dat gy eveneens op dezelfde wijze u van die taax zult kwijten. Ik zeg niet te V6el en ik zeg dat ook niet uit geringschatting, maar beiden komt gij als leerlingen in het college. Men kan als raadslid op de hoogte zijn met den gang van zaken in de raadsvergaderingen, maar in die van B. en W. wacht U geheel ander werk als wethouder. Ik zelf zit 20 jaren als ambtenaar in gemeentezaken en nog is er ook voor mij dagelijks te leeren; er wordt ge vergd, dat men zyn krachten in ruime mate besteedt. Spr. hoopt, dat de gekozenen op waardige wijze de taak als wethouder zullen vervullen. Gy zult een gedeelte van owe zaken moeteH laten rusten en men vergist zich, als men zich op het standpunt stelt, dat men er af is met eenmaal op de veer tien dagen een vergadering bij te wonen. Het wethouderschap eischt by veel werk ook studie en inspanning. Ik hoop van harte, dat de heeren hun de ik »daar gaat hij, daar is by c In de opera algemeen gelorgneer als ik de loge binnen kwam. ik zwom in glorie heel den dag. De pluDje die ik aan had toen het avontuur mij overkwam, had ik in eigen dom behouden en van tijd tot tijd wan delde ik er me£, om het vroegere genot te smaken van 't een en ander te koopen, en na de een of andere onhensche be jegening, mijn bankbiljet voor den dag te halen. Maar dat ging zoo niet langer. De geillustreerde bladen gaven mijn portret in lompen, en zoodra ik mij op straat vertoonde, kreeg ik honderde menschen achter mrj, en als ik ergens wat wilde koopen bood de winkelier mij geheel zijn voorraad aan op crediet, Dog voordat ik myn biljet bad laten zien. Op den tienden dag van mijn beroemd heid vervulde ik den aangenamen plicht hulde te gaan brengen aan mijn vlag in de persoon van den Amerikaanschen gezant. Hij ontving me met den geest drift die in dit speciaal geval paste, vond 't niet lief dat ik mijD bezoek zoo lang had uitgesteld, maar wilde mij wel ver giffenis schenken wanneer ik nog den zelfden avond deel wilde nemen aan een gastmaal ten zijnen huize; door de plotselinge ziekte van een der genoodig- den was een plaats aan tafel vacant. Ik weigerde niet en we kwamen in gesprek, 't Bleek dat de gezant en mijn vader samen hadden schoolgegaan en gestudeerd functie als zoodanig zullen opvatten. Mynerzyds geef ik de verzekering, dat ik alles zal doen om den goeden geest van vroeger te bestendigen. Want als vruchten mogen worden verwacht van ons werk, moet daar in de eerste plaats zijn goede samenwerking. Bn hiermede feliciteer ik de beide heeren met hunne benoeming. Dhr. Oggel voelt zich gedrongen dank te zeggen voor de hartelyke woorden hem toegevoegd en het is niet omdat hy de taak, hem opgelegd, zoo licht opvat, dat hij geen belofte zal afleggen, maar spr. hoopt door daden te kunnen toonen, dat hy in het belang van s|'n geliefde gemeente werkzaam is. De Voorz. voelt zich ook nog gedron gen om het weord te richten tot den heer Kruysseniet uit gewoonte, maar als aandrang van zyn hart. Zeven jaar heb ik aldas vervolgt spr. samen gewerkt met a. Ik weet, dat u er niet op gesteld ban van deze plaats de loftrompet te steken over uw werk, maar ik gevoel me verplicht u te danken voor al, wat door u in het belang van de gemeente is gedaan. U hebt er nooit tegen opgezien om u uren af te zonderen, ten einde niet alleen tijdens de vergaderingen, maar ook in huiselijken kring de gemeentezaken te bestudeeren. Gy waart een stille werker. Ik hoop, dat waar gij ons als wethouder verlaat, wy van uwe voorlichting als raadslid nog lang een dankbaar gebruik mogen maken. Ik ben overtuigd, dat al scheelden we soms van meening, u steeds op het oog had de belangen van de gemeente Axel, en vrienden waren gebleven tot vaders dood. En zoo kwam 't dat hij my ver zocht zooveel mogelijk bij hem te komen hetgeen ik beloofde, want ik was er blij om. Door zulke kennismakingen toch, kon ik er welzeker van zijn, dat er van het avontuur altijd iets goeds voor mij zon overblijven. Ik vertelde den gezant mijn historia niet, omdat ik 't daartoe te laat oordeelde. Nn zat ik er te diep in, om onthnllingen te wagen aan een nieuwbakken vriend. Ik borgde vrij veel maar bleef toch bin nen het bereik van hetgeen ik dacht dat in de toekomst mijn salaris zou zijn, want 't stond bij mij vast dat die rijke oude heeren wel zonden zorgen dat ik een zeer goede positie kreeg, en dat ik wel voor een of andere zeer goede posi tie de noodige bekwaamheid zou blijken te bezitten. En dat de weddenschap zou worden gewonnen door den man, die mij de betrekking had beloofd, nam ik als zeker aan. In dit soort ding6n was ik altijd gelukkig. Mijn toekomstig salaris begrootte ik op een zeshonderd èi duizend pond per jaar b.v. zeshonderd het eerste jaar en zoo voort tot duizend. Op het oogenblik was ik niet meer schul- dan mijn eerste jaar traktement, waar van de helft geleend geld en de andere helft voor aankoop van benoodigdheden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1