m. 43. Woensdag 3 September 1919 35e «laars». i!.MJÉJI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Poiföox 6. tot 5 regels §0 Centveer Grcote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advortentfên worden /«mm ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. Toenadering der volkeren. Het vasthouden der Duitsche krijgs gevangenen door de Entente werdt in Duitschland beschouwd als een aoode- looze wreedheid. En al maanden lang roepen de bladen van alle kleur en gezindheid om den terugkeer van de Duitsche officieren en soldaten, die zooals zij het noemen ,in slavernij" worden gehouden. Het is zeer begrijpelijk dat het Duit sche volk hartstochtelijk verlangt naar den terugkeer der jonge Duitsche manneu, waarvan een groot aantal 5, 4 en 3 jaar in gevangenschap ver keeren. De Entente heeft nu toezeggingen op dat punt gedaan, die in geheel Duitsch land met vreugde ontvangen zijn. Iedere dag dat de krijgsgevangen vóór den datum van het in werkingtreden van het verdrag, thuiskomen moet echter als een welwillendheid en een concessie van de Entente worden beschouwd. En wanneer zij daartoe overgaat, dan bewijst dat o.i. heel duidelijk, dat de Opperste Raad reden heeit om in Duitsehlands loyaliteit en goede trouw te gelooven. In een verklaring van officieele Duitsche zijde wordt er daar om ook nadruk op gelegd, dat bet Duitsche volk de regeering in al haar pogingen het best kan steunen, door met alle middelen de productie zoo op te voeren, dat voor Duitschland het getrouw naleven der verdragsverplicb- Ongeteekend, zonder adres, geen datum Wat nu De lezer is op de hoogte, van het geen voorafging, maar ik wist er niets van. Een duistere diepe puzzle Welk spel werd er mg gespeeld en wel ke was de bedoeling? Op een bankiu het park liet ik mijn gedachten den vrijen loop en ik kwam tot het volgen de besluit. Of die heeren 't goed of slecht met me meenden, liet ik in 't midden, 't Gold een weddenshap, een spelletje, een plan een proefneming; ik kon er toch niet achterkomen, Maar ik weet zeker, dat ik veel geld iD handen heb. Breng ik het naar de Engelsche Bank, dan zullen ze er daar wel weg meê weten, want be Bank weet natuurlijk wien ,t biljet toebehoort, wat ik niet weettevoren zal mij echter worden gevraagd hoe het in mijn bezit komt. Zeg ik de waar heid dan sluiten ze mij op in een krank zinigengestichtzeg ik een leugen dan stoppen ze mij in de gevangenis. Bij elke Bank zou mij het zelfde overkomen Ik moet die last das blijven voortslepen tet dat de heeren terug zijn. Ik heb er niets aan, moet 't zorgvul dig bewaren en bedelen om te leven tingen mogelijk blijft. Wanneer men in alle oprechtheid er naar streeft om de tegenstellingen door den oorlog in het leven geroepen, uit de wereld te helpen, als men wenscht dat de vrede ook een werkelgke ver zoening brengt, dan moet men juist zulke bewegingen van senlimeelen aard, als de beweging voor de invrijheidstel ling der krijgsgevangenen doen bedaren door aan het volkBverlangen toe te geven. Harerzijds heeit de Entente door haar tegemoetkomende houding bewezen, dat zij bereid is het noodiga te doen om de verstandhouding der voor kort nog vijandeljike volken duurzaam te verbeteren, zegt de Tel. Nog zoo gek niet. De burgemeester vau St.-Jan Molen- beke hoeft een besluit doen aanplakken betreflende den verkoop der eerste levensbehoeften. De overwegingen van dit besluit luiden, dat minder scrupu leuse handelaars tegen woekerprijzen koopwaren en eerste levensbehoeften verkoopen en er in het algeme belang der bevolking aanleiding is, de strengste maatregelen te nemen ten einde een verlaging der verkoopprijzen teweeg te breDgen. Bfj dit besluit wordt voor dien ver koop een controle- en bewakingsdienst ingesteld. Ieder die zijn beroep maakt van den handel in eerste levensbehoef te^ zooals levensmiddelen, artikelen voor verwarming en verlichting, schoenen, zeep, kleedingstukken enz. is verplicht, boeken te houden waaruit te allen tijde de herkomst der artikelen en de prijzen van in- en verkoop blijken. In alle lokaleD voor den verkoop dezer waren moeten de verkoopprijzen op zichtbare en duidelijke wijze in de uitstalramen of aan den ingang en bovendien in het lokaal worden aange bracht. Deze bepaling geldt ook voor venters en op markten. De aldus bekend gemaakte prijzen mogen niet worden overschreden. Ieder6 agent der gemeentepolitie di ieder ander, bevoegd om overtredingen te constateeren, heeft het recht te allen tijde binnen te treden, in de lokalen, waar de eerste levensbehoeften worden vervaardigd, opgeslagen of verkocht om er een onderzoek in te stellen. Zg hebben het recht, zich al da boeken, papieren en andere Btukken te doen toonen, gebezigd in den publieken handel en eventueel tot inbeslagneming over te gaan. De politie heeft bevel gekregen deze bepalingen streng te doen naleven. In alle winkels en en handelshuizen zal een onderzoek worden ingesteld en de overtreders zullen streng worden vervolgd. Ten einde een goede en krachtige toepassing dezer maatregelen mogelijk te maken, doet de burgemeester een beroep op de bevolking om met de politie mede te werken door de hande laars, die woekerprijzen vragen, aan haar bekend te maken. Aan personen die meenen buitenspo rige prijzen betaald te hebben, wordt verzocht, zich in het politiebureau aan te melden. Zelfs weggeven kan ik 't niet, want nie mand zou den moed hebben 't aan te nemen. Het geld is veilig. Al verlies ik het biljet of al verbrand ik 't, het geld is veilig, maar ik moet een maand lang rondloopeu als een bedelaar. Daar na eerst kan ik op de beloofde betrek king rekeneD, en dat zal zeker wel een goede positie zijn, als zulke menschen daarover beschikken. Die verwachtmg bracht me in opge ruimder stemming. Ik kreeg goede hoop op de toekomst. Het salaris zou zeker groot zijn. Over een maand zou ik dus goed te leven hebben. Ik werd vroolijk en giDg wandelen. Voor een kleeren- wiDkel gekomen bekroop mij de lust mij in een beter pak te steken. Maar ik had geen geld. Ik bezat in de wereld niets dan een millioen pond. Ik liep voorbij ik keerde terugen zoo tot zes maal heen en weêr. Toen stapte ik binnen. Ik vroeg naar een halfsleetsch pak. De winkelbediende tot wien ik sprak, wees uie met een gebaar, naar een collega. Ik vervoegde me tot den collega, die me naar een derde verwees, alweêr meteen gebaar. De derde zei >ik zal u dadelijk helpen.* Ik wachtte totdat hij tijd scheen te hebben in te gaan op mijn verzoek. In een achterkamer liet hij me zien wat ik noodig had. Ik deed een keuze en kleedde mij, hoewel 't niet mooi was, en sprak Volgens de Antwerpsche .Volksgazet" zouden geruchten de ronde doen als zou minister Hymans zijn ontslag krijgen als minister van buitenlandsche zaken. Er zou een zachte druk ge oefend zijn vanwege de Pargsehe vredesconferentie. In elk geval voegt het blad er aan toe, mist minister Hymans in het vervolg het noodige gezag om voor Belgisch rechten op te komen. Het ware dan ook maar beter dat hg aftrad. »'t Zon me zeer aangenaam zijn wan neer u mij een dag op wat crediet zou willen geven. Ik heb geen klein g bij tne.c De man keek sarcastisch en zei »0 1 dat daeht ik wel Zulke heeren hebben alleen groot geld Heel kalm antwoordde ik Vriend, u moet een vreemdeling niet beoordelen naar de kleederen die hg aan heeft. Ik ben volkomen in staat te betalen, maar ik wilde u de moeite sparen een bankbiljet van groot bedrag te wisselen.» De man werd ietwat beleefder, maar sei toch »Ik geloof niet dat u bij voorbaat kunt weten, dat wg niet in staat zijn een bankbiljet te wisselen dat u toevallig op zak heeft. Wg kunnen wisselen.» Ik gai hem het bankbiljet en zei»0 pardon I» Met een glimlach, een van die breede glimlachen die overal langs gaan in vou wen en spiraleu en er net uitzien als de plek in een vijver waar pas een steen in is geworpen, nam hij het biljet aan, en zag het bedrag. Toen bevroor zijn glimlach en hg werd bleek, en zag er uit als die golfvormige wormstekige stukken lava die men in harden toestand op de kleine heuvels om den Vesuvius aaotreft. Zoo iets zag ik nooit te voren. Daar stond hij mot het bankje in de hand, beteuterd, en de eigenaar maakte Uitroer ran boter. De Minister van L., N. en H., heeft bepaald, dat vaD de boter, bereid door producenten, die zich schriftelijk hebben verbonden tot nakoming van de ver plichtingen hun opgelegd, zal mogen worden uitgevoerd 18 pCt. der productie over de week 17 Aug.23 Aug. Aau dezen uitvoer is tevens de voor waarde verbonden, dat vorenbedoelde producenten voor eigen rekening en risico, eventueel voor rekening en risico der verkoopcombinatie, waarbij zij zgn aangesloten, een hoeveelheid boter, gelijk: aan */g ^®r hoeveelheid, waarvoor zij consenten zullen ontvangeu, in koel huizen opslaan en tusschen 1 Nov. 1919 en 15 Febr. 1920, op eerste aanvrage door ot namens den minister van L., N. en H. afleveren tegen den prijs van 2.80 per K.G., verhoogd met een in overleg met belanghebbenden nader te bepalen bedrag aan epslagkosteu. St. Crt. hem wakker met: »Kom, wat heb je, wat scheelt je, en ik zai»Ik wacht op geld terug.» Geef 'm geld terug, zei de eigenaar, »geef geld terug, Tod.» Tod antwoordde: »Dat is gemakke lijker gezegd dan gedaan, meneer, ziet u zelf maar.» De eigenaar keekfloot een welspre kend gefluit, keek naar de hoop nalf- sleetsche kleèren, en mompelde in op gewonden toestand, tot zichzelf: .hoe is 't mogelijk aan een excentrieken mil- lionair zulk een pak kleêren te verkoo pen. Tod is gek, stapelgek, alles doet hg verkeerd. De millonnairs jaagt hij den winkel uit, omdat hij den millionair niet van een man uit het rapailje kan onderscheiden. Hier is 't, wat ik zocht. Gooi die dingen at, meneer, gooi ze weg in het vuur. Wees zoo goed pas dit overhemd en dit pak kleeren dat is wat u hebben moet, eenvoudig, rijk, toch hertogelijk lief; 'tis gemaakt voor een vreemden vorst, u mag wel weten wie, voor zijn hoogheid den Hospodar van Halifax, maar hij gaf 't terug omdat hij in den rouw dacht te gaan over zijn ster vende moeder, die leven bleef. Da pantalon zit keurig, meneer, hier het vest, en de jas, praohtig lord, opperbest. Nooit heb ik kleeren dadelgk zoo goed zien passen." Ik betuigde mijn tevredenheid. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1