Rechtszaken. Raadsverslag. roren kan brengen, ia daar aanwezig zoodat we haar het volste vertrouwen kunnen schenken. Op deze gronden besloot de Kamer te Vlissingen geen adhaesie te betuigen. Stakingen. Het vermelden van een staking op zichzelt is helaas al geen nieuwtje meer. Men hoort bijna niets anders en soms om de minste reden. Nu had echter te Amsterdam en Den Haag een staking plaats, welke nog wel vermelding verdient. Het is een staking op sommige drukkersbedryvea. Terwijl een contract bestond tusschen patroons bonden en de typografenbonden dat van kracht was tot 31 December aanst., leggen eensklaps een aantal leden van den Alg. Ned. Typografenbond het werk neer, niettegenstaande atkeuring van hun eigen organisatie en bondsbestuur. De drukkerspatroons stéllen echter den bond aansprakelijk. In een ver gadering hebben zij hun- collega's het verbod opgelegd de eischen der stakers in te willigen. Vorder is besloten dat aan alle leden van den Alg. Ned. Typografenbond wegens de houding door dezen bond aangenomen, in lijnrechten strijd met het collectieve arbeidscontract de dienst betrekking zal worden opgezpgd met 8 dagen op Zaterdag 30 Augustus ot zoo veel vroeger als door de drie hoofdbe sturen der werkgevers organisaties dien stig zal worden geoordeeld. Evenwel zal te voren worden beproefd of een aanbod tot bemiddeling staande de vergadering telegrafisch bij de hoofd besturen ingekomen, alsnog kan leiden tot het vermijden van dezen uitersten maatregel, op voorwaarde dat de thans uitgebroken stakingen onmiddellijk wor den opgeheven en geen partiëele sta kingen meer zullen worden geprocla meerd. Waaneer door het vervullen dezer voorwaarden nog voor 30Augustus a.s, bemiddelingspogingen konden wor den aangewend, zou het hoofdbestuur gemachtigd zijn naar bevind van zaken te handelen. Als men nu weet, dat de A. N. T. bond meer dan 10.000 leden telt, die dus als ontslagen worden beschouwd, kan men eenigszins de gevolgen van die staking beseffen. Hot is echter te verwachten, dat er een schikking zal worden getroffen tusschen de stakers en hun bond en dan zullen laatstge noemden natuurlijk verplicht worden op de oude voorwaarden het werk te hervatten. AXEL. 26 Augustus 1919. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is met ingang van 15 October benoemd tot gemeente-veldwachter alhier J. vau Nieuwenhuize, agent van politie te Middelburg. Gisteren kreeg de zdou van den landbouwer-voerman L. Wiemes alhier van een hengst, waarmede hij aan het ploegen was een zoodanigen trap tegen den buik, dat hy ter aarde stortte en onder hevige- pijnen naar huis vervoerd moest worden. Zijn toestand is nog qozeker. Zaterdagochtend hadden een twee tal soldaat-kommiezen onder deze gemebnte een goeden buit. Zij zagen nl op eenigen afstand een kar met klavers rijden gemend door zekeren H. van St. Jansteen, die hun reeds vroeger verdacht voorkwam. Toen B. verzocht werd de kar eens af te laden, bleek al spoedig, dat het wantrouwen gewettigd was, want er stonden niet minder dan 2 kisten op den bodem der kar, elk met 500 eieren, die natuurlijk met paard en kar door de kommi zen werden ingepalmd. De voerman kon met een proces-verbaal naar huis. Door Ds H. P. M. de Walle, pre dikant bij de Geref. kerk te Zaamslag, is eco beroep ontvangen n^ar de gemeente Serooskerke, (Walcheren). Men schrijft ons uit Koewacht. Zaterdagavond ongeveer 10 uur heeft te Sinaay-Waes (België; weer eet afschuwelijke roofmoord plaats gehad. Toen zekere G., veehandelaar en even buiten die gemeente wonend, op het hooren van gerueht naar buiten ging, werd by eensklaps doodgeschoten. De oudste zoon, die op het schot kwam toeloopen, onderging hetzelfde lot, waarop de moordenaars binnendrongen terwijl de vrouw naar boven vluchtte Zij werd gedwongen om te zeggen waar het geld lag, terwyl ey eveneens door een schot ernBtig verwond werd. Ook op de kinderen, die door het raam om hulp riepen, werden schoten gelost. Een veekoopman, die toevallig naar zijn compagnon kwam, was machteloos tegen de bende welke, naar men zegt, wel 12 personen telde allen vermomd in Duitscfie en Belgische unilormen. De man werd gegrepen en in den keider gesloten. Van de daders is intusschen geen spoor ontdekt. Zij moeten een aanzien lijke som geld mee genomen hebben, wetend dat de man pas geld ontvangen had voor aan de regeering geleverd vee. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Augustus 1919. A. H., 35 j timmerman te Terneuzen beklaagd van diefstal is vrijgesproken Zitting van 26 Augustus 1919. Tegenwoordig alle leden, benevens den voorzitter, dhr. L. J. den Hollander, burgemeester en de secretaris, de heer J. A. van Vessem. De Voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen van de vergaderingen op 15 en 29 Juli gereed ziju en als goedgekeurd kuuueu be schouwd worden. I. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. St., houdende goedkeuring van eene wijziging in de begrooting 1919. b. Verzoekschrift C. P. Provoost e.a. inzake verontreiniging van de straat. Adressant brengt mede nameus de bewoners van de Weatstraat onder de aandacht, dat ondanks de besprekingen van B. en W. met den heer C. Haak, gebleken is, dat hoegenaamd geen aota wordt genomen van de voorgestelde voorschriften ea alles steeds zij i^ouden gang gaat. O ik nat vervoer vaa mest laat veel te wenschen over. Redenen waarom hij het College beleefd verzoekt er bij den Raai op aau te driagen, om afdoende maatrr te treffen. De Voorz. zegt, dat het plan is om die straten door de gemeente-arbeiders extra te laten schoonmaken en^ dan verder een afwachtende houding aan te nemen. e. Verzoekschrift van „Hot Groene Kruis" van den volgenden inhoud Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging ,Het Groene Kruis" te Axel, goedgekeurd bij Kon. besluit van October 1914 dat suj gedurende haar vijfjarig bestaan getoond h-eft in een werkelijke behoèfte te voorzien. dat haar ledeutal thans ruim met een derde deel van hot aantal huisgezinnen in onze gemeente omvat. dat de huiselijke ziekenverpleging in onze gemeente nog -oer veel te wenscheu over laat dat in de laatst gehouden algemeone ver gadering van leden b-slotei is te trachten hierin verbetering te krijgen dat deze verbetering op geen andere wijze tot stand kan komen, dan door het aanstellen van één of meer wijkverpleegsters dat zij overtuigd is dat wijkverpleging in onze gemeente geen overdreven wee'de is; dat in vele gemeenten van o is land, waaronder verscheidene van minder betoeke- nis en kleineren omvang dan de onze, wijkverpleging reeds geruimen tijd met succes is ingevoerd dat tij overtuigd Is, dat een goede wijk verpleging ten volle de goedkeuring weg draagt van het met rendeel der ingazerenen dat hare geldmiddelen echter niet toe reikend zijn, ran een wijkverpleegster een behoorlijk salaris te verzekeren, daar de kosten hiervan zeker begroot kunnen worden op ongeveer f1500 'sjaars. Redenen, waarom zij de vrijheid neemt U beleefd te verzoeken bij het opmaken der gemeente-begrooting voor het volgend jaar, de aan haar verleende jaarlijksche subsidie van f25 te verhoogen tot één duizend gulden, (f1000.) Axel, 20 Augustus 1919. Namens het Bestuur, A. E. C. Kruysse, voorzitter. P. Ie Feber, secretaris. Dit adres zal door B. en W. worden overwogeö, die dan voor de volgende vergadering een voorstel kunnen in dienen. II. Aanbieding begrooting gasfabriek voor 1920. Deze begrooting sluit met een totaal van ƒ70,103,16. III. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1920. Het totaal dezer begrooting beloopt 137,289,46. De Voorz. zal in de volgende ver gadering voor beide begrootingen een commissie tot onderzoek benoemen, daar op het oogenblik raadsleden aan wezig zijn, wier mandaat met 1 Sept. a. s. eindigt. IV. Wyziging gemeentebegrootiag 1919. Voorgesteld wordt o.a. de volgende posten op de begrooting te brengen Jaarwedde van den plaatsverv. ge meenteontvanger 275, Kosten by de ontvangst van den Commissaris der Koningin 150, Verzekering tegen onge vallen, enz. 175, Weddenverhooging en pensioensbijdragen over 1918 535,52 Openbare feesten 300,— Totaal 1435,52 Deze meerdere uitgaven worden ge dekt door verminderde uitgaven ad 900 op hoofdstuk XV en verhoogiag van toelage uit 's Rijks kas voor onder wijzerssalaris. V. Verzoek van den heer P. de Putter alhier om eervol outslag als Boekhouder der gemeente-gasfabriek. Hot verzoek luidt aldus Axel, 1 Augustus 1919. Edel Achtbare Heeren. Oade geteekende, boekhouder der gemeen telijke gasfabriek hjeft als zijn verlangen te kennen^dat hem door U eervol ontslag uit die betrekking worit verleend, daar hij hat beter oordeelt, dat die functie niet meer door hem wordt waargenomen, de nadere bepalingen daaromtrent verdsr aan Uw in zicht en welwillendheid overlatende. Hoogachtend, De Boekhouder vnmd. P. de Putter. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleeaea ingaande 1 Octobftr e.k. Ia de tijdelyke waarneming zal Worden voorzien door den heer J. Cornelisse. M. a. s. aangenomen. VI. Verzoek van den heer C. B. Aatheunis alhier, om aan hom grond van de gemeente in koop af te staan. Adressant geeft te kennen, dat hij ter uitbreiding vai zijne zaken, zeer gaarne een winkelgabouv zou Willen oprichten, uit icht gevende op het marktplein in deze gemeente dat hij daarom echter, om red m zijn erf niet groot genoeg is, voor dergelijke onder neming een stukje gemeentegrond zou wi len koopeu, gelegen aan de markt, tuischen den eindgevel an pand C 46, en achtergevel an pand 0 4S, ei in gelijke richt ng loopeade met den eipdgavel van laatstgenoemd pand. d t daaruit de noodzakelijkheid voortspruit van het verplaatseu van de daar bestaande" t<dspomp en rioolput, om hetwelk koiper d! kosten daaruit voort/loeiende gaarne vooi zijn rekening neemt, hetwelk dan beter öp nadere aanwijzing zou kunnen geschieden dat hij daarmede Uwe EdelA chtbaren terloops op wijst, dat hiermede een betrekke lijk onaangenaam hoekje van de markt zou verwijderd worden en deze er veel mede zon verfraaien. Zoodat hij op grond van een en ander de vryheid neemt, uw EdelAehtbaran eerbiedig te vragen, om aan hem bovengenoemd stokje grond in koop te willen afstaan. Het welk doende, enz. Daar uit dit verzoek niét duidelyk blijkt, hoe adressant zich de plaatsing van pomp enz. voorstelt, zal hem worden gevraagd door tetkening aan te geven, wat de bedoeling is. Er kan dan geoordeeld worden of er bezwaren zyn, terwijl ook aan de marktbewoners de gelegenheid zal worden geboden om bezwaren in te dienen. VII. Wyziging gasprijs. Da Voorz. zegt, dat niettegenstaande het accountants rapport een kleine winst aanduidde, het toch in Verband met den verhoogden prys der kolen wen- schel ijk is den gasprijs te verhoogen. B. en W. stellen daarom voor, na over leg met de gascommissie, den prijs van industriegas na de eerste meteropname in September te brengen op 13 cent en dien van kook-, licht- en muntgas op 19 cent per M3., alzoo een verhooging van 1 cent per Ms. De gascommissie en ook B. en W. zouden het jammer vinden, dat zonder deze kleine verhooging later weer geld toegelegd moest worden. Dhr. Oggel vraagt of het wel gewep^cht is om ook industriegas duurder te maken misschien dat dan naar andere kracht wordt omgezien, ten nadeele van de gasfabriek. De Voorzitter antwoordt, dat hiermede rekening is gehouden en zij den prijs niet te hoog acht. Dat vroeger minder gewerkt ward, lag meer aan gebrek aan grondstoffen, dan aan den gasprijs. Met alg. st. werd het voorstel aangenomen. VIII. Voorstel van B. en W. en de gascommissie tot aanschaffen automati sche lantaarnontsteking. De Voorz. zegt, dat met gunstig resultaat een onderzoek is ingesteld naar die methode. Alle lantaarns zijn gelijk aan en uit, weinig kousjes gaau stuk, terwijl van uit de fabriek kan geregeld worden of een bepaalde plaats goed ot minder licht behoeft. Een en ander komt de fabriek zeer ten voor- deele, zoodat met gerustheid wordt voorgesteld deze ontsteking aan te wenden. De personen welke hiermede tot nu toe» werden belast, kunnen in dienst worden gehouden voor onder houd, enz. Dhr. Oggel vraagt of die menschen met het oog op den achturigen werkdag in dieust kunnen blijvenals ze het werk moeten doen in den tyd, dat ze in gemeentelijken dienst zijn, is mis schien geen extra bezoldiging noodig. De Voorz. voert hiertegen aan, dat het moeilijk gaat om die menschen, wier inkomen al niet zoo groot is, te ontslaan en dat loon te doen derven. Spr. vraagt zich af, ot het bezwaar zoo groot is, dat door die menschen één dag in de week dat werk wordt gedaan, terwyl ze ia gemeentedienst zijn. Een en ander kan eok besproken worden bij de begrootiag. Dhr. de Feijtar vraagt hoeveel zoo'n inriebtiug kost. De Voorz.2030 gulden, terwyl onder garantie zal worden geleverd. Met alg. st. aangenomen. IX. Tegemoetkoming bouwvereeai- ging. Ofschoon niet op de agenda voor komend, weascht de Voorz. nog een punt te behandelen. De bouwvereeni- ging heeft thans met ernst overwogen, wat gedaan meet worden voor den woningnood en is tot de conclusie ge komen, dat met het bouwen van nood woningen geld in de goot is gegooid. De. muerialen enz. zijn wel duur geworden, doch dat blijft zoo en er zijn trouwens met die crisis-tyden ook crisis toeslagen gegeven op alles, zoodat erop

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2