So. 40. hater dag 23 Augustus 1919. 35e Jaas'K- Nieuws- en Advertentieblad A voor Zeeu wsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Een afdruk van een indruk. De waterleiding. AXEi XRANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr.56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Waar zooveel oud Axelaren de lees ten bijwoonden, hadden we verwacht, dat wel een hunner een indruk zou geven van hetgeen hier door hen gezien 6B genoten werd. En nu we vernemen, dat die gunstig luidt, ofschoon hier en daar een tikje kritiek ons als een wysviuger wordt voorgehouden, willen we gaarne onze ruimte beschikbaar stellen, om de meening kenbaar te maken, die een vroeger stadgenoot van ons feest heeft. H\j schrijft aldus Er is te vaak gezinspeeld ook op het chauvinisme der oud-Axelaren voor hun geboortegrond, nu er een oogenblik gevaar scheen, dat anderen daar de hand op wilden leggen, dan dat een indruk van het deswege gevierde feest, niet welkom zou zijn. Eet annexionisme, dat bij ieder, groot en klein, van welken rang of stand en ongerekend de demarcatielijn van geloots- of geestesrichting, een onge kende saamhoorigheid had teweegge bracht, werd met onverdroten mis schien soms met te vergeyoerden ijver het hoofd geboden. Daar kwam de heugelijke tijding van de beslissing, in Parijs gevallen, dat België's eisch tot inlijving van Neder- landsch grondgebied, van de hand was gewezen. Toen barstte een juichkreet los, zóó spontaan, zóó geweldig, dat men deze uiting zou kunnen noemen het pbysio- logisch moment, de ontsnapping aan een nachtmerrie. Het algemeen anti-annexatie comité dat de leiding dezer groote beweging in handen had, gaf aanstonds aan alle gemeenten in het bedreigde gebied in overweging om op éénzelfden dag dit feit als vreugdefeest te vieren. Zij 'took om practische redenen, is van zoo'n gelijk feestbetoon niets terechtgekomen. Elke gemeente, voor zoover zij haar vreugde over den goeden afloop dier zaken in dezen vorm zoude aan den dag leggen, koos daarvoor de tijd uit, die het meest met een welslagen iu overeenstemming kon worden gebracht. Ons goede, oude Axel, dat ontegen zeggelijk op dit gebied zyn sporen heeft verdiend en een wijdvermaarde repu tatie heeft verworven, zou vau zelve niet achterblijven in de uiting van haar blijdschap over het korte doch veelomvattende begripNederlander te blijven. Het afdrijven van dat gevaar was toch wel een feest waard Voorzeker. De omvang van de outzaglijke we reldvoorstelling was zoo uitgebreid, 'dat het beëindigen daarvan eeu ontkomen lijkt aan eeu machtige greep, waarover niet anders dan éóa luide jubeltoon aan de geprangde borst moest ont snappen. Hoeveel te gereeder dan, nu boven dien een met beslistheid volgehouden eu met talent voorgedragen eisch om een stuk gronds van een nabuur te worden toegewezen, verworpen wordt en de intigriteit des lands alzoo be houden blijft. Maar hoe vreugdevol de stemming ook is, daar zijn tal van andere teeke nen des tijds, die, als men zyn oor daaraan te luisteren legt, op haren grooten ernst wijzen en stellig wat meerdere aandacht hadden verdiend, dan, naar wat wij daaromtrent hoorden verluiden is geschied. De waarheid dier onmiskenbare stelling was maar niet op eens te de- primeeren met het verwijt dat men, zóó denkende, tegen een feest was en dus zich minder of in het geheel niet dankbaar gesteund toonde. Hét was integendeel eene verzuch ting die ten volle de overweging waard was, zonder aan eene dankbare vreugde te kort te doen. We willen niet hopen dat het feest heeft gestaan in het teeken der over- heersching die op zekere vergadering de gemoederen het kookpunt deed be reiken, waut dan zou 't lijken op een feest op bevel en hare waarde aanzien lek doen- dalen. De algetneene versiering droeg daar van althans niet de sporen. In vergelijking met vroegere gelegen heden zou der daaraan iets te kort te willen doen - zat in dit onderdeel een zekere stijl, die aan het geheel een goeden vorm, iets karakteristieks gaf Eu ze droeg evenzeer het kenmerk van den aard des tyds, in welke wel alles duur. is, maar waarmede men al zoodanig vereenzelvigd is, dat men er gemakkelijk over heenstapt. Men had inderdaad moeite noch kosten ontzien om onze oude bakermat in een sierlijk feestkieedy te steken. Axel heeft ten dezen opzichte zijn alouden roem op waardige wijze gehandhaafd. De feestviering zelve werd voor een groot deel beheerscht door de optocht, die das middags een ommegang door de talrijke straten, buurten en wijken deed. De opstelling er van vergde, ouder gewoonte, aanmerkelijk veel vau het geduld der feestgangers. Ea als bloot toeschouwer krijgt men onwillekeurig den indruk dat aan de hoofdleiding iets hapert. We weten wel, dat alles niet op de minuut af kan gaan, maar de heele linie langs hoort men een wrevelig pruttelen over het eindeloos wachten dat men zqo'u menigte laat doen. En al is 't waar dat die uitingen van ongeduld onmiddellijk verstommen als de stoet zich in beweging stelt en het lange dralen zelfs vergeten is, als hy u voorbijtrekt, toch heeft 't den schijn alsof dat onophoudelijk heeu eu weer draven en trekken een geschikt middel is om het hoofdnummer van het pro gramma althans zoodanig te rekken dat dit «en heel eind van den dag vült. Maar eeu geheel programma er mee vol maken gaat niet» laat staan dat het twee dagen zou vullen. Als men met dien stoet beoogd heeft het glanspunt van het teest te doen zijn, dan is dit volkomen bereikt._ Ze was keurig verzorgd, flink georganiseerd en ze was waardig. De attributen, zoowel van het historisch als van het allegorisch gedeelte, gaven inderdaad de feiten en de voorstelling weer die zij vertolkten. Daar waren fragmenten in, die aangrijpend schoon waren. De indruk dia ik er van kreeg eu meenam, is werkelijk hoogst bevredigend en boven mijn lof verheven. Gij zult van mij niet vergen dat ik alle nummers van het programma be spreek dai zou vallen buiten mijn bestek, buiten, mijn bevoegdheid zelfs, daar uwe redactie zich hiervan op meesterlyke wijze heeft gekweten. Het was mij te doen om u den in druk van een oud-Axelaar weer te geven en, geloof me, dat die werkelyk gunstig is geweest. Natuurlijk kan ik mij niet begeven in de aanvankelijke wijze waarop men het feest wilde inrichten, niet ook in de samenstelling der Commissie, welke bijna het feest deed schipbreuk lijden, hetgeen daarom jammer zou zyn ge weest, omdat dit ten deele zou geweten moeten geworden zijn aan de omstan- heid dat men zich niet dermate binnen de lijnen der democratische strooming had gehouden als met deze uiting van den geest des tyds is rekening te houden. Neen, laat die onderscheidene zaken, die bij slot van rekening, kleinigheden zijn en weinig beteekende gevoelighe den gaande maken, niet de goede gedachte noch minder de goede onder grond van het feest vergallen en het embleem der volkseenheid uit het oog verliezen. Ik wil zelf nog de teleurstelling uit de gedachte wisscheu, dat het wachten zonder einde te Zaamslag op de tram die van Ter Neuzen moest aaukomen, ons veel te laat te Walsoorden deed arriveeren en dat het over tijd ver trekken van het bootje naar Hansweert door dit sjokkende vaartuigje niet dermate kon worden ingehaald, dat we voldoende aansluiting hadden op den trein te Vlake en zij die aan een der kleine stations op de Zeeuwsche lijn in de richttng Roosendaal moesten afstappeu, ten zeerste gedupeerd waren. Hiermede ik bedoel met die cor respondentie in het algemeen zijn ook Zeeu wsch-Vlaamsche belangen be trokken. En als men over dit deel van Ne derland zijne bezorgdheid zóó openbaart als dit in den huidigen tijd op zoovele lippen is, dan dragen we deze zorg ook gaarne op aan hen die zich daar mede hebben te belasten, voor wat deze hoek van dit „deel" betreft, en dat het op die autoritaire zorg minstens evenveel aanspraak heeft als andere Zeeuwsch-Vlaamsche deelen, die wat luider om belangstelliug voor hunne verbinding roepen. Na hetgeen we de laatste tijden veraemen omtrent den vooruitgang die gemaakt wordt in zake de proeven welke genomen worden ten einde Zeeu wsch Vlaanderen aan een waterlei ding te helpen, kunnen we wel spreken over d e waterleiding. Men moet al heel pessimistisch zyn om niet te begrypen, dat haar tot standkoming thans verzekerd is tenzy men nog niet op de hoogte is van het stadium van vooruitgang waarin het onderzoek zich thans bevindt en wordt voortgezet. En werkelijk op de hoogte waren dan ook een paar dagen geleden nog slechts enkele menschen. Wel meldden voor eenige maanden de bladen dat onder de gemeenten Clinge en St. Jansteen putten geboord waren, waaruit goed drinkwater kon geput worden. Maar dat berichtje stond dair zoo nuchter, dat er eigenlijk wefnig aan dacht aan werd geschonkenook al omdat men na de vroegere vergeefsche pogingen niet veel verwachting had van deze proeven. Voor de proefnemers zelve echter, dat waren de heeren J. van Oldenburgh, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, onder wienB leiding de onderzoekingen plaats hadden, ingenieur Measert en opzichter Boelsen, had echter dit bericht maar al te zeer waarde. Men werkte voort met toene mend succes, totdat men het oogenblik gekomen achtte de resultaten wereld kundig te maken. Jl. Dinsdagmiddag 19 Augustus had een demonstratie plaats te St. Janstoen. Om half twaalf waren te Hulst in het Hotel De Graanbeurs vereenigd in de eerste plaats het Comité van Actie onder voorzitterschap van den heer F. C. O. M. Hombach, en verder het comité van steun, bestaande uit de verschillende Burgemeesters en afge vaardigden, uit de gemeenteraden der Zeeuwsch Vlaamsche gemeenten, en verscheidene verslaggevers voor de Zeeuwsche en Zeeuwsch Vlaamsche pers. De heer Hombach opende de byeen- komst en deelde mede, dat de heer mr. Dieleman, secretaris van het comité van Actie liet weten, dat hy tot zijn grooten spijt de vergadering niet kon bijwonen. Wie den ijver en arbeid kent, waar mede de heer mr. P. Dieleman de zaak der waterleiding reeds jaren be hartigd heeft, kan zich indenken, dat het niet meemaken van deze demon stratie den secretaris een teleurstelling zal geweest zijn. Het verheugde den heer Hombach zooveel belangstelling te zien voor de zaak der waterleiding, en des te meer, dat hij daaronder personen zag, dia vroeger tot de tegenstanders behoorden en wier meening thans veranderd is. We zijn, zeide spr. een groote stap vooruit. Er is gevonden goed en vol doende water. Wat we nu nog moeten hebben is buizen en fittings. Dit was tijdens den oorlog een onoverkomelijk bezwaarnu echter herleeft weer de handel en is ook het materiaal ver krijgbaar. Natuurlijk ziju de prijzen veel duurder, zooiat vroeger gemaakte begrootingeu in het niet vallen eu er dus opuieuw gerekend moet worden.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1