Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Toen de correspondent aan den heer Gauvain vroeg, hoe daze zich voor stelde, dat het geschil tusschen België en Nederland zal worden opgelost, ant woordde deze Dat moet in der minne gebeuren, ik behoel u niet te verhalen, dat de sympathieën in Frankrijk naar België uitgaan tor wille van het verleden en om de rol, die dit land in den oorlog heelt gespeeld. Ik geloof, dat België tijdens den oorlog tengevolge van den geografischen toestand geleden heeft. Naar mijn meening moet de Schelde- mond worden geïnternationaliseerd. De vredesconferentie had dit met de groote waterwegen moeten doen. Zie den Donau. Bovendien moeten oorlogs schepen vrübeid hebben, de Schelde op te varen. In het algemeen geldt in de inter nationale politiek, dat hü succes heelt, die op punt na punt tegenstribbelt en de andere party zoo weinig mogelijk toestaat. Dat is een groote tout. Ik, ging de heer Gauvain voort, vind in tegendeel, dat dit een echec isf. Uw regeering moet zich afvragen hoe kan ik de Bolgische verlangens bevredigen, zonder myn eigen belangen te bena- deelen Ik vertelde hem van de protestbe weging in de stukkeu van ons gebied, welke een tijd bedreigd leken. De heer Gauvain scheen daar niet veel waarde aan te hechtenwas dit verzet niet kunstmatig, wilde hij vragen. Maar och, die kwestie van de souvereiniteit in verband met den Schelde-oever en zuidelijk Limburg wilde hy laten rusten. België had immers nog geen territoriale eischen onder woorden gebracht. De zaak wordt opgeblazen zoo kan ik het inzicht en den ietwat gemelijken toon van den heer Gauvain het best samenvatten Het beste ware, als Hol land vergoedingen in Geldern en Oost Friesland wilde aanvaarden tegen af stand van kloine strooken in het zuiden van België, meende hij. Over admi nistratieve kwesties als de verbreeding van het kanaal Gent-Terneuzen moeten Nederland en België het ouderling eens worden. Ik kon me niet weerhouden op te merken, dat België er op staat, dat vertegenwoordigers der groote mogend heden deel van de commissie uitmaken en dat dit de zaak ingewikkeld maakt. De heer Gauvain bleef erbijde Nederlandsche regeering moet z. i. een inschikkelijker houding aannemen. Naar aanleiding van dit onderhoud heeft de heer J. N. Pattist, als voorzitter van het Zeeuwsch-Vlaamsch Comité tegen de annexatie het wenschelijk ge- aqht in genoemd blad nog eens nadruk- drukkelijk te getuigen le. dat de protestbeweging der bevolking van Zeeuwsch-Vlaauderen tegen het Belgisch annexionisme gansch en al spontaan geweest is, zonder eenigen wenk, wélken dan ook, van de regeering of van regeeringspersonen 2e. dat bij het verzamelen der hand- teekeningeu geen enkele pressie uitge oefend is, van welken aard ook 3è. en dat ten slotte het protest una niem was en blijft. Van .kunstmatig verzet" is geen sprake. Wellicht zegt de heer Pattist, is het goed, dat men het bovenstaande te Parijs nog eens hoort. De volgende vertrouwelijke omzend brief van het Belgisch ministerie van buitenlandsche zaken, inhoudende on derrichtingen aan de Belgische agenten in Limburg, wordt door het Vlaamsch Persbureau medegedeeld Ministerie van Buitenl. zaken Directie P. Nr. 4246. Vertrouwelijke nota voor het Groot Algemeen Hoofdkwatti r. Op dit oogenblik moeten alle Belgi sche agenten in Holiandsch Limburg in de mate hunner krachten medebel pen aan de voorbereiding vau den terugkeer dezer provincie aan het moederland geen enkele gelegenheid verwaarloozen om aan de Limburgers te tooaen, dat hun belang aau de zyde van België ligt; zonder onbescheiden heid die Limburgers aanmoedigen die zich onze partijgangers tooneu, zoowel zij, die in het geheim zijn als zij, die het zouden kuünen worden. De meest bereidwillige hulp die zy aan al deze zullen verleenen, moeten zij het ver schil doen uitschijnen dat zij tusschen Limburgers en Hollanders maken. Zij moeten eiken dag en bij elke gunstige gelegenheid hunne erkentelijkheid be- toouen aan de Limburgers voor hunne weldaden tegenover det- Belgische vluchtelingen. Het is r.oodig dat op dit oogenblik de Belgen in Limburg den indruk wekken, dat zij vertrouwen stellen in den gunstigen uitslag der onderhande lingen die met Holland gevoerd worden betreffende de herziening van de trac- tateu van 1839 en de regeling van de vraagstukken van de Schelde en d-e Maasdat zij zich zeer zeker toonen van den steun dien ons door de Entente zal verleend worden en van de doel matigheid van dien steun. Men moet niet te vëel rechtstreeksche propaganda voeren deze aan de Limburgers overlaten men geve te verstaan dat, wanneer Limburg opnieuw Belgisch wordt, het Limburgsch zal blijven of herworden, dat Limburg niet zal gehecht worden bij een andere provincie, dat men er de Fransche taal niet zal opdringen, dat het katholicisme er evenzeer zal beschermd worden als onder het Holiandsch regiem; bet anti klerikalisme is niet op zijn plaats in deze streek, integendeel.... 3 Juli '19. (w. g.) P. Hijmans. Er is dus eea directe band tusschen de Belgische regeering en de Belgische agitaüu in Limburg, zooals trouwens velen vermoedden, die letten op het gebrek aan pogingen der Belgische regeering om het gestook tegen ons land te doen "beëindigen. Op een vergadering van den R. K. Kiezersbond van Limburg is besloten aan het hoofdbestuur over te laten wat ten opzichte van het Kamerlid Groenen- dael moet gebeuren: schrijven of een commissie van onderzoek aan 't werk te zetten. Het resultaat zal zoo spoedig mogelijk in een te houden vergadering worden meegedeeld. In de middagvergadering heeft dr. Nolens het woord gevoerd over hen die deelen van ons grondgebied willen onttrekken of tenminste inbreuk willen maken op souvereine rechten van ons land. Ook deze spr. zeide dat voor den hoe Groenendaei geen plaats meer is in de op de Grondwet beëedigde volksvertegenwoordiging. Telegrammen namens 68.000 kiezers werden gezonden aau KoDing Albert, aan de commissie te Parijs en aan de Koningin. Aan het einde der vergadering zeide dr. Nolens nog En voor het onverhoopte geval, dat grondgebied zou worden opgeëischi, of tegen den wil der regeeriug en volks vertegenwoordiging verplichtingen zou den worden opgedrongen, zal ook de meest vredelievende en meestovertuigde anti militairist moeten antwoorden ,Kom het halen 1" BUJst voor zieken en zwakken. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot de gemeente besturen de volgende circulaire gericht Iu verband met de klachten over de ontoereikende voorziening in de behoefte aan ryst, welke mij iu dca laatsten tijd ter oore kwamen, heb ik de eer, u mede te doelen, dat haven de hoeveel heden, welke door den uandel zijn aangevraagd en door de Vereeniging Vau Rijstpellers afgeleverd ziju of zullen worden deze veraenigingmog de beschikking heeft over c.a. 8000 balen ryst. In overleg met genoemde vereeniging heb ik besloten, dat, deze hoeveelheid niet aau den handel zal worden afge leverd, doch verdeeld zal worden over de gemeentebesturen ten behoeve vAn de zieken en zwakken. Elke gemeente kan zoodoende de beschikking erlaDgeu over het haar naar evenredigheid toekomende deelindien sommige ge meenten geen ryst wenscheu te ont vangen, dan zal de daardoor vryko- mende hoeveelheid pondsgewijze over de overige gemeenten worden verdeeld. De aanvragen hiertoe moeten vóór 16 dezer telegrafisch bij het Ryks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen worden ingediend, waarby valt op te merken, dat wanneer méér rijst verlangd wordt, dan het toe te wijzen evenredige deel zulks uit die aanvraag behoort te blijken. Waaneer vóór of op evenge noemden datum geen aanvraag is ingekomen bij het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen, dan zal worden aangenomen, dat de betreffende ge meente zelf geen rijst wenscht te ont vangen. De rijst wordt aan de gemeenten afgeleverd tot denzelfden prijs als aan de grossiers wordt in rekening gebracht te weten ad 48 per 100 K.G. De Vereeniging van Rijstpellers zendt aan de gemeenten bericht, hoeveel ryst haar door het Ryks Centraal Admini stratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen is toegewezen. Het hiervoor verschuldigde bedrag, hetwelk contant moet worden betaald, dient te worden gestort bij de firma Mees en Zonen te Rotterdam, waarna de ryst aau het door de gemeente opgegeven adres zal worden afgezonden. Opheffing huurcommissies. Vau wege den Nederlandschen Bond van Huis en Grondeigenaren en Bouw kundigen wordt gemeld De Minister vau Justitie ontving d.d. 9 Augustus j.l. in bijzondere audiëntie een delegatie van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Huis en Grondeigenaren* en Bouwkundigen. Deze delegatie zette- haar meeniug uit een over de maat regelen, welke tot geleidelijke opheffing van den woning nood behooren te worden genomeg en over de mogelijkheid van de hiermede gepaard gaande likwidatie van huur commissie- en huuropzeggingswetten. Aangedrongen werd op het instellen van een Staatscommissie, waarin zoowel huurders en verhuurders zouden zyn vertegenwoordigd en waarin verder autoriteiten op woninggebied zouden zitting hobben. De Minister verklaarde deze denk beelden in overweging te willen nemen en stelde een conferentie met zijn ambt genooteu van Arbeid en Binnenland§che Zaken in uitzicht. AXEL, 19 Augustus 1919. Aan de Vrijdag alhier gehouden schieting van de handboogmaatschappy „Ons Vermaak" namen deel 56 schut ters. De hoogvogel werd geschoten door den heer P. Waelput van Zuid- dorpe; de zij vogels door de heeren Cir. de Ciereq van Terneuzen en Alph. Kindt te Graauw en de kallen door de heeren Em. de Wael. te Rapenburg en F. Weemaes te Axel. Zaterdagmiddag werd alhier zekere M. de W. gearresteerd die in de Noord straat, na afloop van de markt, twist zocht en met een revolver dreigend een grooten toeloop veroorzaakte. De burgemeester, die toevallig in de buurt was en bij afwezigheid van de politie maar direct ingreep, ontwapende den woesteling en liet hem arresteeren. Een tweevoudig procesverbaal zal het gevolg zyn van 's mans onbezonnenheid. Straatroof. Zondagavond ongeveer 6 uur werd onder deze gemeente Maria v. d. C., die in de richting van Westdorpe j fietste, onverwachts aangehouden door een haar onbekend persoon, welke met een revolver dreigend haar noodzaakte het rijwiel af te staan. Kort nadat hij ermede wegreed, arriveerde een kennis van de ontstelde dochter, die direct den dief achterna snelde. Hij had al vrij spoedig het spoor, want men bad deu deugniet opvallend met de pet over de Qogen zien voorby rijden, het mocht echter niet gelukken den dader aan te houden. De zaak werd aaugegeven bij de marechaussee alhier, en dadelijk stelde de wachtmeester Dhaene een onderzoek in met het resultaat, dat reeds gister avond het rijwiel by de eigenares was terugbezorgd. De dader was een zekere de B., bloemist te Wachtebeke, by wien echter het rijwiel niet meer thuis werd ge vonden, doch die in het nauw gebracht, genoodzaakt werd de bergplaats te noemen. Hij werd hedenochtend met de aangevallene aan de grens gecon fronteerd en zal zijn straf niet ontloopen. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Hoogduitsch m. o. akte A, méj. J. T. de Kraker van Ter Neuzen. Door den agent Sol werd Zater dagavond, aangehouden een persoon, rijdende zonder licht. Deze werd door hem medegenomen naar het politie bureau, waar bleek, dat bij een valschen naam had opgegeven. Voorts bleek, dat de fiets om 12 uur was gestolen bij den heer Faas te Sluiskilte halt twee uur had de aaDhoudiDg plaats. Verder kwam aan het licht, dat de aangehouden persoon, zekere P. V. 0. j te Stekene, dezer dagen te Schagen een flets heeft ontvreemd, die was verkocht te Koewacht. Tem. Crt. Per circulaire van 14 Augustus heeft de Commissaris der Koningin ia Zeeland aan de burgemeesters medege deeld, dat, blijkens ingewonnen advies van den Minister van Justitie, houders van een jachtakte, van een buitenge wone machtiging krachtens art. 26 der Jachtwet ot van een vergunning ex art. 9 der Vogelwet, tevens in het bezit behooren te zijn van een machtiging, als bedoeld in art. 3, le lid, 4o. der Vuurwapenwei. De bevoegdheid van bedoelde per sonen, om vuurwapenen by zich ts hebben op den openbaren weg, blijft beheerscht door de bepalingen van 4e Wapenwet (Wet van 9 Mei 1890, Stbl. no. 81, zie art. 3 onder 5 en 6bis dier Wet). jl I Arrond. Rechtbank te Middelburg. Door W. L. J. W., 34 j., kelner te Maastricht, gedetineerd, is hooger be roep aaDgeteekend tegen het vonnis der bovengenoemde rechtbank van 29 Juli 1919 waarbij hij ter zake van op lichting en verduistering is veroordeeld tot eene gevang, van 5 maanden. Boschkapelle. Huwelijks-aangiften, 18. Petrus Augustinus Marcus, 23 j., jm. en Maris Louisa Mel, 25 j., jd. Geboorten. 1. Elza Maria, d. van Hypolitns Edmundus de Guijtenaere en Paulina Ver- braeken 5. Martha Maria Rosalia, d. van Augustus Janssens en Maria Rosalia Eijsackeri, Leo, z van Desiderius de Bakker en Rozalia Lambert. 12. Rozalia Maria, d. van Petrus van Trappen en Aafje Koster. 20. Ma-garetha Louisa Maria, d. van Martinns j Joseph Baert en Maria Louisa Mel. Graauw. Huwelijks-aangiftan. 18. Alphon- I sus 6tobbelaar, 23 j., jm an Florentina Durinck, 25 j., jd. 25. Eduard's Jacobni Totté, .'i jjm. en Martha Daalman, 22 j. jd. I Geboorten. 5. Leon Joseph, a. van Caesar j Seraphinus Baert en Leontina Josephina van I Yooren. 4. lteué, z van Ludovicu* Augustinus Yerstraeteu an Maria Delphina Reunis. >2.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2