m j 39. Woensdag 20 Augustus 1919. *iaa jj l* U» Nieuws- en Advertentieblad V.voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De Feesten. Binnenland. Ml. IIRAIMT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. BI*" ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877j Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. 251. (Slot). De eenigszins betrokken lucht en veel koeler temperatuur van Donderdag avond gaf aanleiding, dat men sprak over verandering van weersgesteldheid waarmee dan in dit geval werd bedoeld minder gunstig weer. Zij, die zich daarover bezorgd maakten, blijken echter geen goede weerprofeten te zijn, want met uitgestrektea stralenglans rees de zon Vrijdagmorgen ter kimme, terwijl geen vlekje aan het uitspansel was te bespeuren, alsof alles week voor de majesteit en betooverende kracht van dit machtige hemellichaam. En dit is gelukkig. Nu meer dan in elk ander tydstip van het jaar hebben we mooi weer noodig. De oogst is rijp en wacht op den sikkel en voorzoover het koren gesneden is, moet dit binnen gehaald worden. We zitten in het hartje van den oogsttijd, vandaar dat de dag vaD 15 Augustus in den volksmond ook halfoogst genoemd wordt. Maar behalve dat mooi weer ons nu stoffelijk voordeel aanbrengt, worden ook de zinnen erdoor gestreeld en des te meer van hen, die in feeststemming zg'n. Het was Vrijdag de dag, dat de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers haar tweede concours-hippique geeft in dit jaar en wat is meer noodzakelijk voor een sportfeest, dan mooi weer Tegen 2 uur begaven zich velen naar het sportterrein der vereeniging, waar reeds eenige keurig aangespannen loopers met ongeduld staan te trappe len voor de blinkende tilbury's. En ook de dames in die rijtuigen werden blijkbaar ongeduldig. Het concours zou al. geopend worden met ringrijderij voor dames en nu is het begrijpelijk, dat ze maar gauw aan den slag willen. Zij hebben reeds gezien met welke concurrenten zij te doen hebben en het feit, dat ze daaronder goede bekenden zagen, wekt blijkbaar het ongeduld op. Het bestuur, als altijd tegemoetKO- mend, wachtte echter nog op enkele deelnemers, waardoor tevens bereikt werd, dat zooveel te meer bezoekers nog getuige zijn van de ringrijderij, waut de toeloop wordt steeds drukker. Even twee uur luidde de bel eu zag men een derdigtal luxe-rijtuigen in draf achter elkaar rijden. De koetsier zorgde natuurlijk voor niet te groote snelheid, want dat zou hem de gunst kunnen kosten van zijn hooggeachte passagier, die met vasten bliti en de speer in de hand de ringen naderde, welke zij wilde veroveren. Tijdens dit nummer kwam ook .Concordia" spelend op hst terreiu en nam plaats op een overdekte tribune vanwaar ter opluistering verschillende muzikale mopjes gegeven werdeu. Nadat alle rijtuigen de 12 palen, met ringen gepasseerd waren en dus 12 maal een kaasje geboden was, ver namen we, dat de dames van onder staande heeren een prachtig cadeau kregen, naarmate van het aantal ringen, dat ze inbrachten. Ad. Yzebaert, Axel 12 ringen, A. Cockuit, Zuiddorpe ll.Osw. van Acker, Westdorpe 10, Remi van Acker, West- dorpe 10, Baudens, Overslag 9, De la Ruelle, Overslag 8, Em. Verstraeten, Graauw 8 en M. Puylaert, Zuiddorpe 8. Bij gelijk aantal ringen werd geloot. De belangstelling voor dit nummer is vooral van de zijde der dames altijd groot. Immers, behalve omtrent den prijs wordt in dezen vaak ook de nieuwsgie righeid bevredigd, omtrent welke dame aan zoonlief de gunst zal schenken, wat toch ook een onthulling van be teekenis kan geacht worden En hierna begonnen de wedrennen met een drafkoers warmbloed onder den man, waarvoor 15 deelnemerswaren ingeschreven. Uitslag: le prijs 100 E. Steyaert van Moerbéke met Irma, 2e prijs 75 P. Hoste van Eede met Misa en 3e prijs 50 C. Heijnsdijk, Axel met Tobby. III. Drafkoers rijtuigpaarden onder den man. In dit nummer mochten geen beroeps dravers deelnemen, zoodat dit een mooi® gelegenheid gaf aan eigenaren van vlugge rytuigpaarden uit deze streek, om zich eens te meten. Er waren 14 deelnemers, waarvan prys bekwamen Aug. Veldeman, Stekene 50, C. den Hamer, Axel f 25, F. van Hoeve, Axel 15 eu S. Dieleman, Axel 10. IV. Drafkoers warmbloed aange spannen. Dit was weer een interessante wed strijd. Wegens het groote aantal deel nemers werd in twee afdeelingen ge reden. De heer F. Dieleman, bewijst daarbij vooral goede diensten met zijn consta- teur, waardoor de tijdopmame tot in tiende deelen van een seconde kan worden vastgesteld en alzoo bedrog is uitgesloten. In 't geheel liepen 19 paarden de baan af. Dan le prijs behaalde J. Visser, van Aardenburg met Bobby, de 2e 75 P. Audeuaert met Don Juan en de 3e f 50 Dox van Antwerpen met Polly. Ter afwisseling volgde nu de stoelen- wedstrijd met muziek onder leiding van den heer L. van Dixhoorn. De muziek bood den deelnemers weer menige verrassing, zoodat tot groote hilariteit van het publiek de paarden soms in vollen drat waren, toen ze oaverwacht tot stoppen waran genoodzaakt. Ver makelijk is het dan te zien, hoe de ruiters de logge paarden voort moeteu trekken om bij de stoelen te komen. De prijzen ad 12.50, 10, 7.50, 5 en 2 maal 2.50 werden toegekend aan C. de Feijter, P. Koekkoek, A. van Arenthals, Jac. den Engelsman, A. Verberkmoes en Joh. vau IJk. Toevallig werd de eerste prijs hier gewonnen door den ruiter, die de kampioen-merrie .Cubes" van den heer Van Dixhoorn bereed. Hierna volgde de drafkoers mat handicap voor diverse rassen, waarin prijs werd behaald door Th. Sceyaert van Moerbeke, f 100 met Yolande, Hoste voornoemd 75, met Misa en Audeuaert met Dou Juau 25. Voor de vluchtkoers reden 13 paarden, waarvan prijs verwierven Bob, van G. "van Landegem te Meséle 75, Rabie van C. Vermeulen te Watervliet 50, Sarah van Dox te Antwerpen f 25 en Jack van J. de Lozanae te Axel, even eens 25. Als slotnummer werd nog een mee ting gehouden tusschea Bobby en Tobby, resp. van de heeren Visser en Heijnsdyk. Bobby liep een baan van 2600 meter in 4.11 minuten en Tobby 2550 meter in 4.15 miifuten, zoodat eerstgenoemde won. Alsnu reikte de voorzitter der ver eeniging de heer Ph. J. van Dixhoorn onder hartelijke felicitatie de pryzen uit aan de dames, die prijs hadden bij het ringsteken, waarmede het concours was beëindigd. Vermelden we nog, dat ook een af- deeling van de Padvinders haar tent had opgeslagen op het terrein, ten einde hare welwillende diensten te bieden. Het is een van de mooiste concoursen geweest, welke in de elf jaar alhier gegeven zijn, zoowel wat aantal deel nemers betreft, als wat de snelheden en dus de kwaliteit der renners aan gaat. Onze voorspelling, dat ondanks het druk bezoek op de beide vooi gaande feestdagen alhier, de belangstelling voor het concours nog groot genoeg zouzjjn om een bevredigend resultaat te krygen is dus bewaarheid. Het concours-hip pique alhier is nu eenmaal een voldongen feit en we schreven vroeger reeds, dat hare burgerrechten slechts zijn te handhaven door een goede organisatie. En die is er. In den gebeelen opzet van het concours- hippique zit een vaste leiding, zonder zucht naar eer of heerschappij, maar enkel gedreven door de liethebbery voor de paardensport. Nadat het concours was afgeloopen maakte .Concordia" nog een muzikale wandeling door de stad en werd op voorstel van de sub commissie voor de muziek en zang tijdens de feesten, een serenade gebracht aan den Burge meester. 's Avonds werden aan een gezelligen en goed verzorgden disch voraenigd de voorzitter en secretaris der V. V. Z. F. bonevens uitvoerend comité, juryleden en commissarissenverder de Burge meester, het bestuur vaa Coacordia en enkele leden van de teestcommissie, terwyl ook de pers genoodigd was, die vau het bestuur dezer vereeniging altijd den meest welwillendan steun en waardeeriag ondervindt. We wijzen hierop, om lat we, ofschoon we niet té klagen hebben over medewerking, van waardeering bij andere lichamen ot personen alnier vaak heel weinig onder vinden. Men mag daaromtrent wel eens in de leer gun bij landelijke comité's of hoog3ta inde en diplomatieke personen bij wiea die kortzichtigheid zoek is en die meer de beteekanis en wijdloopighaid van de pers ook de kleine begrijpen. Natuurlyk werden ter tafel over eu weer redevoeringen gehouden, waarvan we vooral vermeldenswaardig achten de beteekenis, die de voorz. hechtte aan dp aanwezigheid van den Burge meester onzer gemeente, die de laatste tyden toont eea open oog te hebben ook voor de belangen van de Y. V. Z. F. De burgemeester beantwoordde de vereereale woorden van den heer Van Dixhoorn met een hartelyke toespraak, zeggpnde, dat als een vereeniging als de V. V. Z. F. het geluk heeft tot voorzitter te hebben mannen als de heer Van Dixhoorn, die nog pas te Goes en te Middelburg zulke hooge onderscheidingen behaalde, dat dan het succes verzekerd is. Het deed spr. genoegen de vereeniging te kunnen feliciteeren met de groote deelname aan het concours op heden. Onderwijl heerschte er in de stad een gezellige drukte. Iedereen was in de weer met de verlichting. En als we nu weten, dat er geen straat was, of men zag er honderd en meer lampions en vetpotjes in ryen hangen, die werden aangestoken, dan kan men zich indenken hoe fantastisch en sprookjesachtig de overigens donkere straten zich vertoon den met de hier en daar verlichte poorten, de transparanten en letter- lampions, die toepasselijke opschriften droegen. Ook op de illuminatie kunnen de buurtcommissiën met trots neerzien, doordat ze de voldoening hadden, dat een prachtige zomeravond de verlichting begunstigde. Niemand bleef dan ook thuis en geen straat werd overgeslagen by de om wandeling in het heerljjke koele weer. De Vrijdagavond vormde een waardig slot van de ry der feestelijkheden, waarop men nog jaren zal terugzien. Ten slotte willen we nog mededeelen, dat ook de armen der gemeente niet werden vergeten. Het Bestuur had besloten 200 voor hen beschikbaar te stellen en te verdeelen over de ver schillende armbesturen in deze ge meente. Door de Geret. Kerk werd evenwel de gift niet aanvaard. Nederland en België. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. had dezer dagen een onder houd met Auguste Gauvain, die ondanks zijn zwakke gezondheid, volgens ge ne 3mien correspondent, zyn kunde en doorzicht ia de buitenlaa lscho kronieken van het Journal des Débats blijft geven en oas land een goed hart toedraagt. De corresponded vroeg naar de meening over twee buiteulaudsche kwesiie's, waarbij Nederland direct betrokken is, n.l. die der herziening van de verdragen van 1839 en van dan gewezen Duitschen keizer. Omtrent de kwestie van uitlevering van dan keizer zeida Gauvin, dat daze de ernstigste-misdaden bedreven heeft, die ooit zijn begaan en er voor aan sprakelijk is. Hg geeft dan raad aan Nederland om deu vroegeren keizer te verzoeken het land te veriaten.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1