AANBESTEDING. Zoutevisch. Meyr. DUIYEPART en Zoon. Binnenland. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Kindersuikerkaarten. Advertentiën. aan te besteden: Axel. C. B. Antheunis. Firma MARING-STEIJAERT. Gebr. HOORNAERT, Hebt een Stoommachine, Motor of Landbouwmachine defect? Hebt draai-, autogeen- oflaschwerk? Ls. van Waesberghe-Janssens wing tot uitiDg gekomen gevoelens van warme vaderlandsliefde en trouw aan het vorstenhuis uwer gemeentenaren draagt mij op U uit te noodigen het feestcomité van het anti-annexatieteest en de Axelscbe bevolking hoogstder- selver oprechten dank te betuigen. Adjudant van dienst. Ruys. Nadat dit is voorgelezen, zegt de Burgemeester, dat het hem hoogst aan genaam is deze opdracht van H. M. te vervullen. Hij grüpt tevens deze gele genheid aan, om van deze plaats zijn dank te betuigen aan het feestcomité, voor den arbeid die ter voorbereiding van dit feest is verricht en feliciteert hun met het resultaat ervan. Dank aan de feestgenooten zoowel van Axel als van elders, voor de waardige wijze, waarop zij tot heden het feest hebben gevierd. Ook aan de oud-Axelaren voor hun sympathie met de protestbe weging en de daarop gevolgde feesten. Spr. brengt in herinnering de voor stelling van de verzoening van De Ruyter en Tromp en wyst er dan op, hoe door die eenheid ons land groot werdhy hoopt dat door de eenheid in de protestbeweging eveneens een groot succes zal worden bereikt voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg. Straks, zegt spr., gaan we allen naar het vuurwerk. En hoe mooi en schitterend dat ook worden moge, het vergaat in weinige oogen- blikken tot asch. Welnu, laat dit het symbool zijn van de vergankelijkheid der annexatie-eischen en dal ook de nevelen, die de lucht bewolken, optrek ken en ook de gespannen verhoudingen tot asch vergaan, opdat bewaarheid worde wat we straks in diamantvuur zullen zien pryken Zeeuwsch Vlaan deren blyft bij Nederland. Een krachtig applaus volgt op deze slotrede, terwijl de muziek invalt met „Sta pal". .Concordia" geeft verder een concert van volksliederen. Om half tien stroomen duizenden men8chen door de Zeestraat naar de brug en veroveren zich een plaatsje langs den Kinderdijk of langs de Kanaal kade, vanwaar men over de Kleine Kreek het gezicht heeft op het vuurwerk. Ofschoon de afstand tusschen de twee oevers wel wat groot is, komen toch de stukken goed tot hun recht. Alleen het knaleffect van de hoofdnummers is veel verzwakt. Dat maakt tusschen de gebouwen meer indruk. De figuren, letters en beelden zijn evenwel prachtig en lokken menigmaal een krachtig applaus uit. Vooral over de duiventil en de slotdecoratie (het laatste nummer op één na) was men vol bewondering. In drommen werd nu weer opgestapt en nog lang bleven groepen hossen en zingen, tot' de extra trams eenige hou derden menschen huiswaarts voerden. De illuminatie was hier en daar zwak, want verzocht was deze wegeus het vuurwerk uit te stellen tot Vrijdag. Het stadhuis stond weer te schitteren. Ook nu was eerst om één uur de feestdag, die eveneens prachtig en ordelijk verliep, geëindigd. We zijn nu genaderd tot de derde feestdag, die wel niet officiéél bij het feest behoort, doch om het feestelijk karakter en de algemeen toenemende belangstelling die ons Concours-Hip- pique krijgt, we gerust bij de feesten durven aansluiten. Om ons personeel ter wille te zijn, dat 's avonds natuurlijk eveneens wenscht te genieten van de feest vreugde, moeten we ons verslag af breken en zullen we in ons volgend nummer de dag van Vrijdag besprekeD Voldognde zij, dat ook het concours hippique een succes is geweest. Vreemdelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland), heeft met ingang van 10 Augustus buiten werking gesteld artikelen 3, 4, 5 en 6 der verordening van 6 October 1918, en bepaald dat in laatstgenoemde verordening artikel 9 worde gelezen Voor het verkrijgen van den toegang in het vorige artikel bedoeld is noodig dat de vreemdeling ten genoege. van het Hoofd van een der navolgende gemeenten Clinge, St. Jansteen, Koe wacht, Overslag, Zuiddorpe, Sas van (rent, Phillippine, IJzendijke, St. Kruis, Eede, Sluis, Retranchement, dan wel van de gemeente van eerste aankomst, kan aantoonen dat hij in het bezit is van voldoende geoorloofde middelen van bestaan of deze door werkzaamheid kan verkrijgen, en van een buiten- landsch paspoort als bedoeld in artikel 2 der Wet van 13 Augustus 1849 Staatsblad no 39) (Vreemdelingenwet) dan wel van andere geleibrieven, mits daaruit blijke wie de houder is en van waar en met welk -doel hij herwaarts komt. Dit paspoort (c. q. deze geleibrieven) moet(en) op de de eerste vordering van een der in Artikel 19 bedoelde ambte naren worden vertoond. Dat art. 14 van laatstgenoemde ver ordening worde gelezen Aan hier te lande niet woonachtige personen, dip ter beoordeeling van den commandant belast met den grensdienst in West- resp, Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren ten behoeve van hun beroepsbe zigheden of kostwinning veelvuldig de grens moeten overschrijden en hier verkeeren zonder dat da'araan nochtans nachtlogies hier te lande verbonden is, kunnen door dezen commandant „pas sen tot grensoverschrijding" worden uitgereikt. De aanvraag daartoe moet gericht worden aan den by de plaats van grens overschrijding naastbijzijnden Brigade Comandant der Koninklijke Marechaus- sée, dte deze aauvrage, voorzien van zijn advies, doorzendt aan vorengenoem den commandant, „die met de uireiking is belast. Deze pas geeft den vreemdeling in zooverre het recht van toegang tot en verkeer binnen de 100 M. Rijksgrens- strook als in dien pas nader is vermeld. Terugzending van deserteurs. Volgens het Vad. zullen de Duitsche deserteurs, die gedurende den oorlog in ons land zijn gekomen, binnenkort genoopt worden ons land te verlaten. De gedachteugang, die tot dit besluit hoeft geleid, is, volgeus genoemd blad dezede vreemdeliugönwet eisebt, dat een vreemdelijjg hier wordt toegelaten op een buitenlandse^ paspoort. Hieraan hebben de deserteurs uiteraard niet voldaan. Zij zya hier niettemin geduld krachtens het asylrecht; uitwijzing zou gedurende den oorlog voor hen de kogel hebben beteekent. Dit is nu veranderd. Er is een algemeene annestie afgekondigd en dus kunnen zij terugkeeren. De reden, dat de Nederlaudsche overheid tot dezen terugkeer dwingt, is, dat velen van deze deserteurs, hier komend in een tijd, dat tienduizenden Nederlanders gemobiliseerd waren, zich in de plaats van onze landgénooten hebben gedrongen en dat dezen gede mobiliseerd, na langen tijd hot vader land trouw gediend te hebben, nu moeten zien, dat vreemdelingen die in hun land niet hun plicht deden, van de afwezigheid wegeus militairen dienstplicht van de Nederlanders, hebben geprofiteerd, om hun het brood uituden mond te nemen. Dat dit gevaar inderdaad niet zoo gering is, blijkt reeds uit het feit, dat het aantal deserteurs wel 6000 h 7000 heeft beloopen. Begonnen wordt thans met het terugzenden van Duitsche deserteurs. Zoodra blijkt, dat ook voor deserteurs van anderere landen geen lijfsgevaar meer bestaat zullen ook zij worden teruggezonden. In verband met bovengenoemde overwegnigen is van overheidswege besloten, de Procureurs- Generaal in de verschillende ressorten uit te noodigen tot uitwijzing over te gaan, wanneer deze autoriteiten het oogenblik daartoe geschikt achten, be houdens etentueel te maken uitzonde ringen. AXEL, 16 Augustus 1919. Naar we vernemen, wordt alhier een instrumenten-fonds gesticht, als uit vloeisel van de feestelijkheden, en dat zal dienen ter bestrijding van onkosten wegens aankoop van nieuwe en reparatie met onderhoud van de gebruikte muziek instrumenten van „Concordia". Onder de bijvoegsels der Staatscou rant van 11 Aug. komen voor de Bta- tuten der R. K. Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „de Volharding" te Sas van Gent. Oprichters der vereen, zyn de heeren A. Vervaet, C. L. Acda, J. Vereecken, C. E. Ronschaert, J. B. Goossens, allen wonende te Sas van Gent. Door den heer van Oldenbergh, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening zal op verzoek van het Comité van actie van het Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Co mité op Dinsdag 10 dezer te St. Jansteen een demonstratie met een proefpomping worden gehouden. Met ingang van 15 Augustus be hoeven de passen van Nederland naar België slechts eemnaal geviseerd te worden door een Belgischen consul. Zij zijn dan een jaar geldig. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Augustus 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/i ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Van 1 tot 8 September wordt te Arnhem een tentoonstelling gehouden van Folklore en GPdéwezen, de«'l uitmakende van het Vader landsch Historische volksfeest aldaar. Zepr gewenscht zoude het zijn, en het zal z- cr op prijs worden gesteld indien de gilden en schutterijen in Zeeland ot de gemeenten die h'storische herinneringen hebben uitdien tijd (plaatwerken, schilden, wapenen) op deze tentoonstelling zullen willen inzenden. Zoude ik de betrokken autoriteiten mogen verzoeken, ingeval zij willen mededoen, zich te wenden tot den heer J. G. Hogerlinden, secretaris, Vetkeerahuis, Stationsplein 13 te Arnhem. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J. VAN VREDESBURGH, lid der Nederl Comm. voor hat Vaderl. Hist. Volksfeest. Tholen, 12 Augustus 1919. Geldig vauaf 16 —22 Augustus BON 43 geel of rood eu BON 56 der kindersuikerkaart voor 31/, ons SUIKER. Op vertoon der rantsoeneeringskaart worden kindersuikerkaarten uitgereikt op Donderdag 21 Augustus a. s, De Architect P. A. GALLE te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den Heer J. M. VERBRUGGEN, op Maandag 18 Augustus 1919. des namiddags 3 uur, in het koffiehuis van den Heer Blansaart te Axel, trachten Het verbouwen van een WOON- en WINKELHUIS, staande Noordstraat te Axel in twee perceelen en in de massa. Bestek en teekening zijn A 1 per stel vanaf Zaterdag 9 Aug. verkrijg baar aan het bureau van voormelden Architect, Vlooswijkstraat 12 A, Ter Neuzen. Aanwijzing ter plaatse den dag der besteding, 's morgens 10 uur. TANDMEESTERS. 72 Ommeganckstraat 72 (nabij den dierentuin) ^TSTTWERPETST. Pynlooze behandeling. Gegarandeerd werk. Zeer matige prijzen. Mecaniciens. gevestigd te AXEL. Nieuwstraat. Telef. 45. Neemt proef bij ons. Leveren en plaatsen MACHINES op elk gebied. Actieve AGENTEN en HOOFDAGENTEN ge vraagd voor sedert jaren gevestigde ONGELUKKEN- cn LEVENSVERZEKE RING MAATSCHAPPIJ. Concurreerende premlën. Ruime verdiensten. Brieven onder No. 9500, aan het bureau „Vlissing- sche Courant", Vlissingcn. GEVESTIGD SEDERT 1871. Wissel- en Effectenkantoor te HULST. Bijkantoren te AX.EL, SAS VAN GENT, TERNEUZEN en IJZENDIJKE. Zitdag te OOSTBURG en SLUIS. Neemt gelden it deposito en iu reke ning-courant tegen overeen te komen rentevergoeding naar gelang looptyd en termtyn van opzegging.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 3