So. 38. Zaterdag 16 Augustus 1919. 35e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De feesten. IKAYT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. v DRUKKER—UITQ EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer }0 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Woensdag 13 Augustus 1919. Een prachtige zomermorgen noodigt ons tot opstaan en den arbeid te her vatten. Doch het is nu niet de gewone dagelijksche slommer, die ons waeht, het is een ontspannende arbeid. Voor- zoover de tijd ons toelaat kunnen we niet nalaten om, evenals iedereen nog bezig is aan het schikken van een roset, een bouqetje, een vlaggetje, enz., nog even de hand toe te steken by het voltooien van de versiering en de vlag te ontplooien. Zoo i3 dan Axel in feestdos en ieder die ons stadje vroeger in dat gewaad zag, kan zich eenigszins een voorstelling daarvan vormendoch slechts eenigs zins, want meegaande met den tijd, die met de jaren meer luxe vertoont hebben ook de ingezetenen Axel als onkenbaar gemaakt door de vele ver sieringen, waaraan kosten, moeite, noch tyd gespaard zijn. Axel is gereed de vreemdelingen te ontvangen en te doen deelen in de vreugde van den dag. Nadat het ontbijt is genuttigd en de klok negen aur heett geslagen, kondigen eenige zware en dofte slagen den aan vang van het feest aan. Voor velen is dit het sein, om zich naar de markt te begeven, waar aan stonds de oföciöele opening der feesten zal plaats hebben. Te halftien betreden enkele comité leden de pui van het stadhuis en houdt de heer L. J. den Hollander èn als burgemeester èn als eere-voorzitter van het feestcomité de feestrede. De Burgemeester begint met te zeg geu, dat de geschiedenis ons leert, dat eeu volk vereenigd of verdeeld werd naar den aard dergenen, die de be volking uitmaken. Zoo is ook het Nederlandsche volk na herhaaldelijk verdeeld en verwisseld te zyn van opperste machthebbers, ten slotte vereenigd onder het Huis van Oranje-Nassau. Veel kan een land worden ontnomen Zijn geschiedenis nooit. En zoo heeft ook Zeeuwsch Vlaanderen en ons ste deke Axel zijn geschiedenis. En wan neer we daarin een blik werpen, dan eerst blykt ons zoo duidelyk de betee- kenis van het Luctor et Emergo. Aan de hand van verschillende feiten uit de historie, van af 1248 schetst de spreker, dat ook voor Axel vooral die worsteling zwaar is geweest. Hoe ons stadje, toenmaals vermaarde stad, heett moeten vechten om haar bestaan, aan ver drukking, plundering en massale brand stichting ten prooi werd gelaten, door de verscheidene oorlogen en binnen- landsche twisten, die om het bezit van het rijke Zeeuwsch Vlaanderen werden gevoerd. Opmerkelijk is, dat door alle eeuwen heen de bevolking zelve steeds het verlangen bleet koesteren om toch als deel van Zeeland te blijven ge regeerd, ondanks herhaalde pogingen om deze strook by België te voegen. Geen wonder dus, zegt spr., dat ook ten tijde, dat de annexatie plannen van België bekend werden, een gevoel van verontwaardiging ontstond, die uiting vond niet alleen in Axel, maar in geheel Zeeuwsch Vlaanderen, ja zelfs in geheel Zeeland. Toch Kunnen we gerust zeggen, dat in Axel met onderscheiding de actie is gevoerd tegen de annexatie. Ate burge meester van Axel is spr. er trotsch op, dat alhier op schitterende wijze de aanhankelijkheid en trouw is verklaard aan Land, Vorstin en Regeering. Dat getuigen nog le het bezoek van den heer J. M. Oggel, als afgevaardigde naar de protest vergadering te Den Haag, waar hij gelegenheid kreeg persoonlyk aan H. M. da hulde van Axel's bewoners te betuigen, 2e het bezoek van H. M. Hoogstderzelve aan onze gemeente, waar H. M. uitbundig werd toegejuicht en 3e de reis van «Hoop op Zegen" naar Den Haag, waar H. M. zich her innerde da ontvangst in onze gemeente. We hebben echter gevoeld, dat de Koningin wederkeerig ook ons lief heeft en het verlangen^ te kennen heeft gegeven om over ons te willen blijven regeeren, getroffen als Zij was door het eindeloos gejubel, geheel Zeeuwsch- Vlaanderen door, als één krachtige uiting van hulde. Mogen dan onze wenscbeu vervuld worden en ook H K. H. Prinses Juliana eenmaal schitteren als een der schoonste parelen aan de kroon van het Doorluchtig Huis van Oranje. De burgemeester stelt hierna voor het volgende telegram te zenden ,Aan Hare Majesteit de Koningin 1 De Axelsche bevolkiDg heden bijeen tot vieriDg van het anti-annexatiefeest heeft behoefte aan Uwe Majesteit uiting te geven van hare gevoelens van erkentelijkheid voor Uw beleid in de dagen der dreigende annexatie, onder den wen8cb en bede, dat het Zeeuwsch- Vlaamsche volk tot in lengte van dagen moge blijven onder de zegenrijke regeering van hot Huis van Oranje Nassau. De Burgemeester eü feestcommissie, Deü Hollander". Op de vraag of men verlangde feest te vieren, geeft zeker de prachtvolle versiering in alle wijken het antwoord. Spr. dankt de gemeentenaren voor wat zy ten toon spreiden, en verwacht van hen, dat de feestviering zelve het zelfde degeiyk karakter dragen zal. Laat ons allen dankbaar zijn tegen- over God, dat Hij ons spaarde voor den oorlog en niet duldde, dat een duim breed gronds van ons werd geroofd dankbaar aan de Regeering en den I Minister van Buiteniandsche Zaken in 't bijzonder, omdat ZExc. te Parijs zoo waardig de Nederlandsche rechten op Zeeuwsch Vlaanderen heeft ver.dedigci. Hulde aan dc Zeeuwsch-Vlaacasche en Limburgsche bevolking, die den Minister j met hunne protesten steunde. Spr. wijst er op, dat als we op dit alles terugzien, we kunnen toesteu met blijdschap. Hij heet den Oud Axelaron hartelijk welkom waar ze deeleud ia de gelukkige stemming hunner ver wanten en kennissen mede komen feest vieren. Aan allen roept spr. toeDoe dit zonder vijandige gevoelens tegenover België. Neerlandsch bloed draagt geen smetten van haat of wrok, alleen vragen we tast niet in onze rechten. Meer dan ooit heeft de bede «Be scherm o God, bewaak den grond, waarop onz' adem gaat, enz." nu be- teekenis. Immers wy vieren wel feest, maar in Parys mookt het nog en wordt nog druk over ons land gesproken. Toch hebben we de zekerheid dat we op Nederlandschen bodem blijven en zullen we ook moed scheppen voor de toekomst. We zeggen den dichter na Zy zullen hem niet hebben Den vrijen Scheldestroom. Wat strikken zy ons leggen, Zij steunen op een droom. Zoolang er nog een bodem Mag zeilen door den vliet Bezitten zij de zoomen Der vrye Schelde niet. Zy zullen ons niet hebben Dat zweren we bij God Voordat de golven dekken Ons aller overschot. Een krachtig applaus volgde op deze indrukwekkende woorden, terwijl het muziekgezelschap «Concordia" inviel met het lied «Zeeuwsch-Vlaanderen, sta pal 1" dat we bet geheele feest door in alle toonaarden en tempo's hebben gehoord en blijkt meer popiulair te zijn, dan het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied. En hiermede was het teest geopend. We zouden nu het programma verder kunnen volgen, doch achten het beter eens tgrug te zien op den avond van Dinsdag. Toen hadden we te bezichtigen De Etalage-wedstrijd. Er waren 16 deelnemers, doch behalve deze hadden nog tal van winkeliers hun waren netjes uitgestald. We laten het oordeel hieromtrent over aan de jury. Deze bestond uit de dames BrUning, Dregmans en Jens, tenevens de heeren W. den Boggende, G. Koevoets K. Wiechmann en F. C. Zonnevijlle. Nadat de prijzen, welke bestonden ip, diploma, waren toegekend aan J. Deij Mangold le prijs, A. van Maale 2e prijs, P. Schelleman—Begijn 3e prijs en P. J. Vale 4e prijs, terwyl eervolle vermel ding kregen C. A. van der Wiele en H. J. de Jonge, werd het volgend offi ciëel rapport uitgebracht De jury is van oordeel, dat de deelnemers zich allen zeer hebben ingespannen om hunne étalages zoo mooi mogelijk te maken en zu'ks te doen op eene wijze, die de aandacht der voorbijgangers kan trekken, voor zoover hun raam dit toeliet. In het algemeen zij aangemerkt, dat de vitrines der meesten niet diep genoeg zijn om J met de étalages voldoende effect te bereiken. De jury had gaarne gezien, dat bij de tentoon- i gestelde waar de prijzen waren vermeld. Dit i is toch de eers'e vraag van vele voorbijgangers j Bij een enkele étalage, die overigens zeer 5 mooi w,v, maakte de jury de opmerking dat j het geheel mooier zou geweest zijn wanneer de besch kbare ruimte achter de groote j spiegelruit was uitgenut. j Ook zagen we b.v. bij geen enkele horloger een uurwerk, aangevende deu juisten tyd, terwijl de heer Antheunis, die wegens zijn prachtige natuurgetrouwe uitstalling voor een der eerste prijzen zou in aanmerking gekomen zijn, doch een veel te eenzijdige opvatting van zfjn nering heeft gegeven. De jury drukt haar sj ijt uit, dat ze enkele zner mooie étalages, zooals die bij de slagers Blankert, Dieleman en Verstraten en bij de manufacturers Hoebé en De Feijter, niet kon bekronen, omdat ze niet op de lijst der deel nemers stonden vermeld. Tot zoover het officiéél verslag. We kunnen daaraan nog toevoegen, dat voor 3 hoofdzaken punten waren vastgesteld, nl. atractie van het raam, verkoopbaar stellen van artikels en de smaak, waarnaar gehandeld was. Dit nummer, dat in onze gemeente nog nieuw was, heeft meer belangstelling getrokken dan deelnemers, zoodat te verwachten is, dat er een volgende maal scherpe concurrentie zal zijn. Dit nummer, waarmede eigenlijk het feest officiéél werd ingezet, slaagde goed. Na de openingsrede (Woensdag) volgt om elf uur een zanguitvoering op de Markt. De vier vereenigingen Hoop Zegen, Orelio, Azaf en het Katho lieke zangkoor geven gezamenlyk, onder leiding van den heer C. A. van de Bilt, de volksliederen ten gehoore. Na afloop zingt Azaf afzonderlijk op de kiosk. Hierna hebben we gelegenheid om de versieringen eens op te nemen. Afgaand op hetgeen we hierover reeds geschreven Lebben kon de verwachting gespannen zyn. Toch wordt zy nog bij velen overtroffen. Het is niet doenlijk in beschrijving of bijzonder heden te treden omtrent den aard der honderdvoudige schakeering van groen en bloemen. Ook de meer dan 70 poorten met opschriften kannen we geen plaats geven tot beoordeeling. Alleen meenen we een uitzondering te mogen maken voor diegene, die het meest in 't oog liepen en aansloten aan het tydperk der luchtvaart. Een tweetal vliegmachines, waarvan die in de Kerkdreef technisch zeer juist was nagebootst, trokken aller aandacht. In 't algemeen geven de poorten blijk van goeden smaak en zeer veel besteden arbeid. Ditzelfde kan ook gezegd worden van de straat versiering, al meenen we ook hier vooral de Station straat, de korte Kerkstraat en de West straat met ouderscheiding te mogen noemen. Tot aller spijt h&d in dit tijdsverloop een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afgeloopen is. Een geïmproviseerde affuit, waarop dito kanon werd door een langoor voort getrokken en geëscorteerd door een afdeeling kanonniers in ouderwetsche uniform, onder commando van een imitatie-officier. Het was een comisch geheel, dat met de kanonnade belast werd, doch daarmede ongelukkigerwijze eu onafhankelijk van hun wil een tragische rol vervulde. Zoodra n.l. do eerste echoten gelost werden, zou men de stad doorgaan en de kanonnen op verschillende punten ontbranden, om vreugdeschoten te doen galmen. Deze vreugde was echter kort van duur,.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1