Venuisd Telegrafisch Weerbericht Be kendi nakingen. Invaliditeitswet ges o t e n. Advetentiën. Bekerumaking. Sigarenhande A. van Maale, Yan Weststraat lar de Nieuwstraat. verdrag «an Dultschland is opgedragen, 1 yoor zoover het 't Duitsche grondge bied betreft. Bovengenoemde correspondent tee kent by de eischen aan, dat hy gelooft, dat achter de eischen meer zit, dan ze uitdrukken en de gedelegeerden ver wachten, dat men daaromtrent «al gaan marchandeer en. Volgens de N. R. Crt. is het Neder- landsche Tweede Kamerlid, dat in Brussel propaganda maakt voor afstand van Limburg aan België, de heer vau Groenendael, zooals de meesten wel gedacht zullen hebben. Ook dat blad vraagt hoelang dat heerschap nog Kamerlid zal zijn AXEL, 8 Augustus 1919. Met nadruk verwyzen we naar de officiëele bekendmaking betreffende de invaliditeitswet. Men verzuime niet zich aan te melden, want er bestaat een hooge boete én voor arbeiders én voor patroons, die nalatig zijn ia het geven van inlichtingen. Allen dus, mannen en vrouwen, die ouder dan 13 en jonger dan 70 jaar zijn, en in dienst van anderen staan, hetzij als knecht, meid, bediende, werk vrouw, arbeider of hoe men het noemt, ook al zijn ze tijdelijk zonder betrekking, allen begeven zich naar het stadhuis, op aanst. Maandag tusschen 9 en 4 uur De bedrijvigheid in onze gemeente voor de versiering neemt nog steeds toe. Was het eerst dat de dames in alle stilte binnenshuis ijverig van het noodige papier, vlaggedoek, enz. alle kunstvormen maakten, nu zijn het de mannelyke krachten, die hun ijver aan den dag leggen. Zeodra bekend werd. waar voldoende .groen" beschikbaar was, trok men er per flets en met wagens heen en thans ziet men in de avonduren in verschillende werk- en bergplaatsen, de onderdeelen bekleeden, die straks een samenstel van poorten en guirlanders zullen vormen, van zoovelerlei aard, als er buurten in onze gemeente zijn Wat vooral de stemming erin brengt is, dat na het beëindigen van het avond werk de jeugdige krachten zich in ry en koppelen en zingend .sta pal" nog een wandeling maken, alvorens zy zich ter ruste begeven. Tot lof moeten we melden, dat die tochtjes heel ordelijk zyn en getuigenis afleggen van rechtgeaarde vroolijkheid die aan iedereen gegund wordt. Maar toch zouden we willen vragen om eenige beperking. We vernemen van bevoegde zijde, dat klachten zijn ingekomen van zieken, die in hun rust worden gestoord en anderen die meer malen uit bed moeten, om de wakker geworden kinderen te doen ophouden met huilen. En nu zou het jammer ziju, dat de reeds opkomende feestvreugde in zijn wording gesmoord moest worden door politie-maatregelen. Daarom geven we deze zachte wenk, zonder aan de gemeenteverordening te herinneren Schept vreugde in het leven, maar doe dit zonder anderen lastig te vallen, dat in zoo'n geval de Zeeuwsch- Vlaamscho Burgerwachten niet alleen plaatselijk, maar ook gezamenlyk in staat zijn om op te treden. Intusschen zien we, dat ook dit bericht weer door de Midd. Crt. (of zyn correspondent) is gestolen. Waarom toch maar niet liever de bron genoemd evenals andere kranten deden oi schaadt zuls misschiet! - We vernemen nog, dat de heer L. J. den Hollander burgemeester alhier, ook nog benoemd is tot lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Vrij willige Burgerwachten. Op de teenen getrapt. We schreven in oas nummer van 2 Augustus, dat Axel iets presteeren zal op het gebied van versieringen en wezen erop, dat straatversiering, odz. een onderdeel van het programma vormt, dat veel vreemdelingen trekt, getuige dat in een andere gemeente daartoe aan moedigingspremiën worden uitgeloofd Op zichzelf is daar toch niets tegen We vinden het prijzenswaardig, dat pogingen worden aangewend om de bevolking eener stad aan te wakkeren om hun wijken een zooveel mogelijk feestelyk aanzien te geven en zien er zelfs uit paedagogisch oogpunt zeer veel nut in. Maar de redacteur van de Tem. Crt. vindt het blijkbaar minderwaardig, dat we zoo iets van Ter Neuzen schrijven en schijnt er als parochiaan door be- leedigd. Het is geen aaumosdigings premie, maar een „belooning voorijver", zegt hij. (Dan had men o.i. ook kunnen wachten met uitloven.) Geuoemde redacteur vliegt uit zijn sloffen en werpt na veel commentaar, (en leugenachtige beweringen) van zich af, dat in Ter Neuzen zoo'n aanmoedi ging noodig is, omdat reeds enkele bewoners aan het versieren waren vóórdat aan premie gedacht werd. We hebben er geen greintje besef van" zegt de schrijver. Dit nu is even onwaar, als dat we de wysheid (lee3 waarheid) altijd te Neuzen moeten zoeken. Maar lezer, laten we u niet vervelen door alle hatelijkheden, die de Tem Crt. aan zijn Axelsche collega richt, te weerleggen, waar deze berusten op verdenking of ten doel hebben verdacht making. We willen alleen constateeren, le dat de schr. zelf erkent, en we zeer goed wist9n, dat nl. in Ter Neuzen officiëal geen plan tot versiering bestond en zulks aü wel het geval is 2e, dat door de premie's werkeltfk animo gekomen is, evenals bij ons voor étaleeren de lust toenam. Eo we vinden dat zeer aangenaam. Met genoegen zullen we ook naar Neuzen komen feesten en dan liever in de versierde straten, dan in een stijve omgeving. Wat „een goede raad" betreftdien nemen we gaarne aan van een vriend, dia feilen toont uit vriendschap, maar niet na zulk venijnig geklets. We willen in Axel geen hoog standpunt innemen en ook willen we in Axel geen ander vernederen of onderdrukken,ook gesn collega's. Het slot .van ons bericht omtrent de oprichting van de federatie van Burgerwachten gaf aan sommigen aan leiding tot misvatting onzer bedoeling Er wordt daarin gesproken over een uit het Zuiden dreigenden vijand te keeren en nu dachten eflkelen aan de nog steeds hangende kwestie met België. Laten we dadelijk zeggen, dat de Bur gerwacht met internationale kwestie's niets te maken heeft en zich alleen en uitsluitend ten doel stelt: de bewaking van onze streek tegen onlusten welke het gevolg zouden zijn van revolutie. En omdat ook een indringer in ons land van 'Bolsjewieken eu oproerige elementen langs den Zuidelijken zoom van ons land niet onmogelijk is, treeft het natuurlijk oen onmiskenbaar nut, die ook den 2en prijs, een zilv. med. met 15 verwierven en bovendien nog 2 Eere-prijzen, verguld zilv. en zilveren medaille, met 10en nog 10 voor den"*verst komenden smid. Voorzeker een mooi succes voor de ondernemers. In het uitvoerig verslag in de Midd. Crt. lezen we, dat op het menu voor den gemeenschaqpelijken maaltijd van bestuur, jury en genoodigden de foto preikte van den heer Ph. J. van Dix- hoorn, uit Axel, zooals hij te Goes tijdens de landbouwtentoonstelling op zijn kampioen merrie „Cubus" gezeten was. Als opschrift stond erboven „een schitterend voorbeeld." En als deskundig fokker en als Zeeuwsch-Vlaming werden den heer Dixhoorn velerlei woorden van hulde toegesproken en zijn medewerking ge vraagd aan den bloei der fokkerij op Walcheren. Dinsdag had te Ter Neuzen de aanbesteding plaats van het bouwen van 19 arbeiderswoningen, waarvan 2 winkelhuizen, ten behoeve van de woningbouwvereniging aldaar. Laagste inschrijvers waren: Gebr. Nieuwelink Ter Neuzen (metselwerk) 45600Gebr. van Wiemeersch Axel, (timmerwerk) f 33155Aug. Dhaeze Ter Neuzen (ijzerwerk) 1586I. Guequierre Terneuzen (loodgietersweik) 2600J. R- Platteeuw, Terneuzen (glas- en verf werk) ƒ5300; C. Nobels, Ter Neuzen (massa) 95580. De hoogste cijfers waren resp ƒ64550, ƒ50.100. 1586, ƒ2673, 10382 en 118000. Behoudens nadere goedkeuriug werd het werk gegund aan den heer M. Kuijper te Heinkenszand, voer 84.000 voor bet le, 2e, 3e en 4e perceel en het 5e perceel aan Platteeuw, vnmd. Woensdagnamiddag had bij het maken der fundeeringswerken voor het kantoor der Nationale Bank, aan de Nieuwstraat te Terneuzen een droevig ongeluk plaats. Door een grondafschuiving geraakte de werkman Alpb. Alonsyus, afkomstig van Moerbeke, in een cementen buis, onder de aarde bedolven. Ten spoedig ste stelden zyne kameraden pogingen in het werk om hem te redden doch er verliep nog ongeveer een kwartier eer men hem bevrijd had. De inmiddels ter plaatse gekomen geneeskundigen deden nog het mogelyke om de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. De 34-jarige gehuwde werkman, vader van één kind was overleden. Tern. Crt. verzekering van arbeiders tegen gelde lijke gevolgen van Invaliditeit en ouder dom (Staatsblad No. 205). Ieder arbeider is verplicht zich te verzekeren en kan daartoe bij deze Commissarissen zich aanmelden, opdat kan worden beoordeeld of hij vermoede lijk bij het in werking treden van deze Wet op 3 December 1919 verzokerings- plichtig zal zijn. Aangiftebiljetten zijn ter zitting te verkrijgen terwijl daar tevens al ie gewenschte inlichtingen zullen worden i gegeven. Onder arbeider wordt verstaan ieder I die den leeftijd van 13 jaar heeft be 1 reikt of vóór 3 December 1919 zal I bereiken en in loondienst arbeid ver- n richt tegen een loon van niet meer dan 2000 per jaar. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 8 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op Woens dag, Donderdag en Vrijdag, 13, 14 en 15 Augustus aanstaande, de Secretarie en het kantoor van den waarnemend Ontvanger dezer Gemeente des nam. zal QESLOTEN zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Axel, 8 Augustus 1919. Het te Middelburg tijdens de kermis gehouden concours hippique is uitstekend geslaagd en was ook een succes voor de Axelsche deelnemers. We vernemen, dat in het nummer voor de bestgaande pony de 3e prijs werd behaald door Tobby van dhr. C. Heijusdijk alhier, zijnde 15 rrfèt bronzen medaille. Er was ook een nummer voor hoef beslag, waarin werd gelet op een serie eigengemaakte hoefijzers, het smeden ea a inleggen van een ijzer en bekappen der hoeven, waarvoor 40 minuten tijd was. Er waren elf deelnemers, die ieder een bij loting aangewezen paard moesten beslaan. De eerste prijs een zilveren medaille met ƒ20 werd be haald door de Gebr. A. enJ. Schiemau PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 Augustus 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/i ure Ds. Kok, Nam. 2 ure Ds. Kok, 51/, ure Ds. Kok, (van Aagtekerke). van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van Zaterdag 9 Augustus Zwakke tot matige wind uit Westel. richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig ot geen regen. Zelfde warmtegraad. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat op 11 Augustus 1919» ia h Gemeentehuis van 9—4 uur, zitting zil worden trehouden door 2 Commis sarissen van iea Raad van Arbeid te Middelburg, op grond van art. 357, le lid van de Wet van 5 Juni 1913, tot Geldig van at 1—15 Augustus BON 42 geel of rood en BON 55 de kindersuikerkaart voor 3ons SUKER. Op Woensdag 3, Donderdag 14 en Vrjjdag 15 Ausjstus is het Bureau De ïdan van het anti- annexale-comité en sub-com- inissie's worden uitgenoodigd ter ver gadering op Zatrdagavond 8 uur in het Beursgebouw Opkomst dringnd verzocht. Bespreking algmeene zaken en uit reiking onderschdingsteekenen. MARK1 C 12. H. H. Rdters West gij wel i dat indien gij bi VAN MAALE uwe Sigaren, Sigarettt en Tabak koopt, gij u veel voorde doet, vooral nu in deze dure tijden Waarom dat? Vel, by uwe Sigaren ontvangt U een estempeld zakje, by uwe Tabak evenms en bij Sigaretten gestempelde bons Wanneer gy die bons na een zeker aantal inlevert, atvangt U hiervoor cadeau Sigaren Sigaretten, dus een tijd rookt gij vooriets. Denkt daaraan gedurende de feedagen. Leest in de étalage van hedeZaterdag de cadeaux die gegeven wordn. Bewaar dus goed de ledige zakjes i bons. Zij brengen voordeel. H. VAN LUIJK.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2