No. 36. Zaterdag 9 Augustus 1916. 35e Jaarsi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. URANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87VS Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regel» 50 Gent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiêc worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF we. Wat hebben de arbeiders van de Socialisatie van bedrijven te verwachten l In den laatsten tijd is de uitdrukking Socialisatie van bedrijven schering en inslag op bepaalde soorten van arbei dersvergaderingen. Naar aanleiding vau dikwerf hierover verkondigde wanbegrippen willen wij eens eenige becijferingen op dit gebied voorleggen en daarbij vooral in aanmerking nemen in hoeverre voor de arbeiders eenig voordeel vau deze „Socialeering" te verwachten is. Laat ons als voorbeeld een Maat schappij (Naamlooze Vennootschap) nemen met een aandeelenkapitaal van 2.5 millioeu gulden en aannemen, dat deze werkt met 600 arbeiders. De aandeelen zijn in handen van groote en kleine kapitalisten. Het gemiddelde dividend bedraagt, na de noodige afschrijvingen, de wrming van een reservefonds en tantiunes, 10 pCt,het bedrijf is dus, wat nen in de wande ling noemt, rendeereid. Deze onder neming nu komt iu aanmerking voor Socialisatie" en welop de krachtigste wijze, namelijk, door eteigeaing zonder schadeloosstelling, vai alle aandeelen deze worden aan deirbeiders overge dragen. De 2,5 miioen leveren, bij 10 pCt. dividend, eecjaarlijksche winst van 250,000, die vér de socialisatie in handen van de kantalisten kwamen en uu, na de sotalisatie aau de arbeiders komen. Eemaooie som, die wij eens in arbeidsuren zilen omzetten. By 8 uren werk per dag vrrichten 600 meu- schen per jaar 8 X 300< 600= 1.440.000 werkuren. Over dez 1.440.000 werk uren moet nu, on tot een billyke verdeeling vau de ïusten te komen, de 250.000, die, fykeas de uitkom sten, uit de oadejemiag kwameu, verdeeld worden, au komen we tot de volgende uitkmstvoor ieder werkuur zal kunn« betaald worden 250.000: 1.440.00= 0.17. Zooals men ziet geven ude 250.000 eeu zeer magere uitkoot. Bovendien zal ieder employé me denzelfden ijver moeten blijven weten als voorheen, terwijl zoowel afscbjving als reserve vorming zullen moiea blijven plaats hebben. Alleen detantièmes zouden kunnen vervallen, vaardoor dus de winst per werxuur >g met 2 cent per uur verhoogd zou knnen worden en dan 19 cent zou beagen. Deze meest radica wijze vau soci- aliseeren zou dus de arbeiders in het bedoeld grootbedryfsen toename van inkomsten brengen m 19 cent per uur of 1.52 per dag, etter alleen onder voorwaarde, dat ieire arbeider met denzelfden lust en rer blijft werken, en aan onwillige en ocundige arbeiders geen plaatsen ingeruad worden. Ook zullen zij als arbejrs in een „vrij bedrijf' moeten blijtp werken en niet als ambtenaren of eatobten in een staatsbedrijf. Wanneer wij nu igaau, waartoe in de praktijk de, dc sommigen zoo geroemde, socialised leidt, dan zien wij de aller bedroefdste resultaten. In de brochure vau Dimitry Gawronsky (een afgevaardigde der Russische Sociaal-Revolutionnaire partij op de Internationale Socialistische Conferentie te Amsterdam) wordt hierover het volgende gezegd Reeds sedert meer dan een jaar is het proces der socialisatie aan den gang. Honderden allerradicaalste decreten werden met het oog daarop uitgevaar digd. Op 't papier is alles gesocialiseerd en alles van den geest van het Socia lisme doordrongen, maar helaas (dit zegt D.G.) ook slechts op het papier in werkelijkheid ziet alles er heel an ders uit. Bij de oorzaken daarvan kun nen wij in dit korte bestek niet stil staan, wij zullen de hand door hem verzamelde gegevens een blik slaan op den feitelyken toestand der Russische industrie gedurende het laatste jaar. De Bolsjewiki bupliceeren geen ge tallen van datums, die op de indusrie in haar geheel betrekking hebben. Wij zijn daarom genoodzaakt, het beeld slechts met enkele penseelstreken te schetsen. De Metaalindustrie in het rayon Mos kou reeds 1 April 1918 werden van de 211 „geregistreerde" ondernemingen er 79, dat is 38 pet., geslotenmaar ook in de overige is de productie sterk ver minderd. Het aantal der werkzaam zijnde arbeiders is 60 pet. kleiner ge worden: De Textielindustrie: Midden October 1918 werd plotseling 161 bedrijven met 18 pet. van alle ia dezen tak werkzame arbeiders stop gezet. Maar ook aan de andere fabrieken waren slechts grond stoffonvoorraden, die hoogstens voor 3 maanden toereikeud waren. De CementindustrieVan de 14 fa brieken, die binnen de grenzen van „Sowet-Rusland" liggen, werkt er geen enkele. Van de fabrieken die kunst- matigen leisteen vervaardigen, werkt er slechts één. De Gummi industrieVolgens de officieele publicaties van den Oppersten Raad voor de Volkshuishouding werkten nog voor eenigen tyd in dezen tak van industrie 32.000 arbeiders, nu daaren tegen slechts 7500. De grootste fabrie ken zijn gesloten, maar spoedig zullen alle andere ook gesloten worden. De toestand der Nafta-iudustrie werd op het Congres der Nafta-arbeiders als volgt geschilderd 't Is met de Nafta-in- du3trie allerdroevigst gesteldbrand stof is er in 't geheel niet, petroleum is, volgons officieele mededeeliugen, nog slechts tot Februari toereikendde Nafta-distiliatiewerken worden met ern stige werkeloosheid bedreigd tengevolge van het gebrek aan grondstoffen Overal dreigt massale werkeloosheid, overal is er er aan de. noodzakelijkste producten gebrek." Men kan, zoo gaat Dimttry Ga vrons- ky in zijn zeer belaagwekkeude bro chure verder, iedere industriebrauc'ne nemen, die men wil, de suikerde pa pier-, de Lucifers-, do machineindustrie, ja welke ook, overal vertoont zich het zelfde beeld van snelle ineenstorting, ja, van volkomen vernietiging. Het „Oekonomische leven" (No. 12) schryft iu een karakteristiek van den econo- mischen toestand ia zijn geheelDe toestand van onze industrie kan op 'toogenblik met het eene woord „Katas- trofaal" gekenschetst worden. Wat zijn nu de oorzaken van deze toestanden De buitenlandsche vrien den der Bolsjewiki zullen ons dadelijk verklaren waaraan het ligt: Sowjet- Rusland is door een ijzeren ring van vijanden omgeven, afgesneden van de bronnen zijner grondstoffen en brand stoffen, van alle kanten aangegrepen door de vlammen van de burgeroorlog het loed dood in den strijd voor de groote ideeën van het Socialisme. Wat kan men er anders van verwachten Hoe zou het er in Rusland anders kun nen uitzien Zijn deze verklaringen echter juist? Zijn er geen andere, misschien nog dieper liggende en belangrijker oorza ken voor de ineenstorting van het eco nomische leven Wij hebben boven over de Metaal industrie gesproken. Hoe staat het daar eigenlijk met de intensiviteit van den arbeid? Deze liep in een groote ketelfabriek tot op een vierde, in een andere zelfs tot op een zevende terug. Gemiddeld verminderde de productivi teit van den arbeid in deze industrie tot op een vierde, terwijl zij b.v. bij de walswerken, waar de rol der arbeiders onbeteekenend is, in veel geringere mate terugliep. Iu de Gummi-industrie werd de productiviteit 50 pCt. minder. Wij voor oqs kunnen de oorzaken hot best weergeven in het volgende beeld „Bij de plundering van een groot landgoed viel den boeren eens een oude buiteugewoon kostbare spiegel in han den. Langen tijd wisten zij niet, wat zij er mee begiunen moesteneindelijk besloten zij hem stuk te slaan, en ieder eigende zich een klein stukje er vau toe. Dat is het beeld eu het symbool van hetgeen op dit oogenblik in Rus laud plaats heeft onder het bewind van het Bolsjewisme." Nederland en België. Omtrent de commissievergaderingen te Parijs meldt de Parijsche correspon dent van het Eland. Maandagochtend heeft de tweede by- eenko nst van de commissie vau veer tien plaats gehad. De Belgische afge vaardigde Segers is begonnen met de lezing van het memorandum zijner regeering. Heden heeft hy slechts het gedeelte behandeld, dat betrekking heelt op de Belgische desiderata inzake de Schel de en het kanaal Gent Terueuzan. Morgen eu overmorgen kr\jgt hij gele genheid de 1-tiug van zijn memorandum te beëindigen. Tot zoolang luisteren de andere atgavaardigden alleen maar. Na beëindiging der lezing zal de Nedariandsche delegatie waarschijnlijk eenigen tijd noodig hebban om het antwoord te prepareeren. Ten opzichte van Segers' uiteenzetting wordt het stilzwijgen bewaard. Ik meen echter uit de door mij ingewonnen inlichtinaen te mogen op maken, dat het memorandum zonder de souvereiniteitskwestie en de territo riale vraagstukken direct aan te raken toch zekere wenschen laat doorscheme ren, die er verband mede zouden kunnen houden, maar dat is slechts mijn persoonlijke indruk. Naar de Parysche correspondent van de Tel. meldt, komen de militaire en politieke argumenten vau den heer Seghers hierop neerAntwerpen kan men in geval van oorlog over de Schelde niet te hulp kompn en Limburg stelt een breeden weg open naar midden-België. België is alzoo verlamd in zijn pogingen om zich te verdedigen. Economisch argumenteert de heer Seghers, dat in de oplossing van de Scheldekwestie het leven van Antwer pen afhangt. De Schelde heeft z. i. voor Nederland geen ander belang dan de ontwikkeling van Antwerpen tegen te gaan, dat een groote concurrent is van de Nederlandsche havens. België eischt dus: Ten eersteDe Schelde. België eischt dus het meesterschap over de Schelde, met het recht om er, in geval Nederland weigert, de werken, noodig voor de bevaarbaarheid van de rivier, te doen uitvoeren. Het eischt het recht om de betonning en de ver lichting van de rivier te verzekeren, hot loodswezen te regelen op eeu wijze, die het meest met z(ja belangen over eenkomt, en tevens het recht, wat het door de tractaten van 1839 niet is toegekend, nl. om de verbeteringen aan te brengen, die noodzakelijk zijn om den zeeweg te doen beantwoorden aan de steeds stijgende Behoeften van de scheepvaart. Ten tweede: In Zeeuwsch-Vlaan- deren. Ten opzichte van het kanaal vau Ter Neuzen, dat GeDt verbindt met de Schelde, vraagt België het recht om dit kanaal onder dezelfde voor waarden te onderhouden en om te kunnen beschikken over de spoorwegen, die ei aan grenzen en die aan Belgische concessionarissen behooreu. De Belgische regeering meent nog, dat men België het recht zou moeien toekennen om de werken te doen uit voeren, noodig voor de normale af wate ring van de stroomeu iu Vlaanderen, overeenkomstig de verplichtingen ge stipuleerd door de verdragen. Om de communicatie van België met de Wester-ScHelde en den Neder Rij u te verzekeren, eischt men nog een kanaal vau Autwerpeü naar den Moerdijk. Ten derdeLimburg. Om de vrijneid van de communicatie vau België met het achterland, d.w.z. met het geheelo Maas- en Rijn-bekken te verzekeren, zou het vau belang ziju de belemmeringen te doen verdwijnen, welke gevormd worden door de enclave van Maastricht en voorts om door Lim burg het kanaal van den Rijn naar de Maas en de Schelde te verlengen, waar voor de aanleg krachtens het vredes-

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1