iwm tJijk i\o. 35. Woensdag 6 Augustus 1019. 35° 3aar#. Nieuws» en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel Buitenland. Binnenhuid. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/* Ceift. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4- Telefoon TBr. 56. - Postbox 6. AüVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ifigewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De Stakingsmanie. De „Loods" wydt een bespreking aan de vele stakingen die elk oogenblik uitbreken en dikwijls slechts een geringe aanleiding hebben, of geheel zonder motief zijn, maar in elk geval der gemeenschap óf ontzettende moeilijk heden óf greote schade berokkenen. Zoo ook de in vele opzichten ongemoti veerde mijnwerkersstaking in Engeland. De stakende mijnwerkers berokken den de gansche maatschappij onbereken bare schade. Reeds de prijsstijging der kolen welke het gevolg vauhunloonactie is, moet als een ernstig nadeel worden opgemerkt voor alle groepen der samen leving. Feitelyk toch moet dit leiden tot een duurder worden van bijna alle producten en diensten bij welker ver vaardiging ot verstrekking kolen een rol spelen. Zoo beteskent dit voordeel voor de mijnwerkers een benadpeling van alle andere arbeiders. Maar het stopzetten der kolenproductie was erger dan nadeelighet was een misdaad tegenover hun medearbeiders in alle bedrijnen die kolen behoetdeneen misdaad tegenover de geheelo maat schappij, die verarmt en verkwijnt, wanneer de zoo onmisbare brandstof voor de fabrieken en voor de scheep vaart ontbreekt. Wij hebben dit tijdens den oorlog aan den lij ve gevoeld. Toen echter had de steenkolenschaarschte natuurlijke oorzaken, samenhangende met het gebrek aan werkkrachten in de mynen en de noodzakelijkheid de productie in de eerste plaats voor oorlogsdoeleinden beschikbaar te stellen. Maar deze staking in vollen vredestijd, was uit sociaal oogpunt onverdedigbaar. Zy bewees, voorzoover zij niet aan zuiver bolsjewistische drijtveereu haar bestaau ontleende dat hetgroeps-egoïsme van verschillende categorieën van ar beiders al even sterk, ja sterker nog ontwikkeld is, dan het van arbeiders zijde veel gesmade egoisme der kapita listen en dat sommige groepen van arbeiders niet schromen, ter bereiking van hun doeleiudeu of ter verwezen lijking van hun eischeü, naar middelen te grijpen waarvan in de eerste plaats hun mede-arbeiders, Hie immers het minst te missen hebben het ergste gevoelen, de dupe zijn. De Engelsche Regeering heelt dan ook de consumenten niet slechts in haar eigen land, maar ver daarbuiten, ook de Nederlandsche verbruikers van kolen en van met behulp van kolen vervaar digde producten ot verstrekte diensten, in hooge mate aan zich verplicht door zoo snel een einde aan de staking te maken. Maar het gevaar van telkens uitbar stende staxiugen blijft dreigen endaarom vraagt het blad ol onze minister van Arbeid, die terecht trotsch is op hetgeen hij ten bate van de verbetering der sociale misstanden al heeft gedaan (de Arbeidswet), nu ook eens niet een regeling wil overwegen eu „met be kwamen spoed aaD de Volksvertegen woordiging voorleggen, waar aan het ongebreideld staken met vaak de meest verderfelijke beweegredenen en de meest funeste gevolgen voor Staat en maat schappij een einde wordt gemaakteen regeling, die evenëens aan 't buitenland ten voorbeeld zal kuuen strekken. Hy zal daardoor de arbeiders tegen slechte invloeden beschermen en niet alleen ons land maar de gansche menschheid een niet hoog genoeg te schatten dienst bewijzen." Het blad doet dit voorstel, omdat het stakingsgevaar hier te lande al even ernstig is als in het buitenland en ook hier, dikwyls bij onbeduidende geschillen het werk er vaak bij wordt neergegooid, en de stakingen overal een meer revolutionnair karakter krijgen. De Eagelsche bladen geven een overzicht van hetgeen Duitschland krachtens de bepalingen van het vredes verdrag na de ratificatie ervan zal hebben te doeD. Na de ratificatie zal de kwestie van den gewezen keizer dadelijk te berde komen. Volgens het tractaat, zullen de geallieerden zich tot de Nederlandsche Regeering wenden, met het verzoek om hem uit te leveren, opdat hij terecht kan staan voor een hof van vijf rechters, waarvan de vijf voornaamste geallieerden er elk een zullen benoemen. Duitschland moet ook alle stukken overgeven, Doodig voor de procedure en inlichtingen van allerlei aard. Het moet de personen uitleveren, die beschuldigd worden van oorlogsmisdrijven, o. a. de officieren, die verantwoordelijk zijn voor de verwoesting enz. te Dinant, Ardenne en Leuven. Op militair gebied moot Duitschland dadelijk beginnen met de vermindering van ziju leger tot 200.000 man, welke sterkte ia drie maanden bereikt moet zijn. Het moet ook alle munitiefabrie- keu sluiten, behalve die, welke de ge allieerden het toestaan door te laten werken. Alle oorlogsmaterieel, met iübegrip van zware kanonnen, tanks, munitie en machine-geweren boven de aan Duitschland toegestane grens, moeten binnen 60 dagen uitgeleverd worden. De generale staf moet ontbonden worden en alle militaire scholen, op vier na, moeten gesloten worden. Er moet een wet aangenomen worden, waarbij de dienstplicht voor leger en vloot wordt afgeschaft. Dadelijk na de ratificatie van het iractaat moeten alle luchtvaarttuigen, met uitzondering van de honderd vliegtuigen die Duitschland tijdelijk voor het ver nielen van mijDen mag behouden, over gegeven worden en deze overgave moet binnen drie maanden op de plaatseD, door de geallieerden aangewezen, haar beslag hebben gekregen. De Zeppelins moeten overgeleverd worden, met alle bijbehoorend materieel, motoren en munitie, en, zoolang de uitlevering niet is geschied, moeten ze op Duitsche kosten met gas gevuld bly veD. Binnen zestig dagen moeten de acht overgebleven Duitsche dreadnoughts, acht lichte kruisers, 42 moderne torpedo jagers en 50 moderne torpedo-booteD, die hun kanonnen aan boord moeteD hebben, overgeleverd wordeD in de havens te bepalen door de geallieerden. Zoodra het tractaat in werking treedt, moeien alle boven water varende oorlogs schepen die in aanbouw uijn, ouder toe zicht van de geallieerden gesloopt worden, en biDneu een maand moeten de over blijvende duikbooten en de bergings vaartuigen voor duikbooten overgegeven worden. De Duitsche regeering moet ook laten beginnen de vernieling van de verdedigingswerken van Helgoland. Esn bepaalde datum daarvoor vjtordt niet genoemd. Binnen twee maanden moeten ook alle militaire werken en forten in de onzijdige zone 50 K.M. ten OosteD van den Rijn ontwapend en daarna binnen vier maanden ontmanteld worden. Alle Duitsche koopvaardijschepen boven 1600 ton waterverplaatsing moeten binnen twee maanden uitgeleverd wor den, en de helft van de schepen tnssehen 1000 en 1600 ton. Alle tropeeën, die uit Frankrijk weggevoerd zijn, moeten binnen zes maanden overgeven worden. Italië moet voorzien worden met 4,500.000 ton steenkolen jaarlijks, ge rekend van 1 Juli af, en binnen drie maanden moet een groot aantal runderen en paardeD, die uit Fraukryk es België zijn weggevoerd, teruggegeven zijn. Andere artikelen bepalen, dat de Duitsehers het gebied moeten ontruimen dat afgestaan wordt of waar een volks stemming over de nationaliteit zal beslissenvoorts moeten de arbeiders- en soldatenraden in die streken ontbon den worden. De gestelde termijnen sijn kort. In Boven-Silezië eu Oost Pruisen vijftien dagen, in Slö68wijk tien. Binnen drie weken moeten Straatsburg en Kehl een stad in Baden, tegenover Straatsburg, samen een haven vormen. In geval Duitschland nalatig blijft, zouden dwangmaatregelen gebruikt wor den, als de handhaviug of de hernieuwing van de blokkade, de niet uitlevering van de krijgsgevangenen of de opmarsch van J^et bezettingsleger van een millioen man,, dat in het bezette gebied aan den Rijn ligt mitsgaders aanvallen uit de lucht. De wetgevende Duitsche Nationale Vergadering heeft Donderdag het ont werp der nieuwe grondwet goedgekeurd en is daarmede het historisch oogenblik aangebrokem, waarop de Nationale Ver gadering het* nieuwe gebouw van het Duitsche rijk gegrondvest heeft. Zooals reed3 eenigen tijd te voor zien was is de Bolsjewieksche Regeering van Oosten rij k-Hongerije gevallen. De communistische Regeering is ver vangen door eene van de socialisten. Togen de Uooge prezen. De ambtenaren-consumenten Vereeni I ging te Asson, welke zich ten doel stelt - de verschillende levensbehoeften tegen aaaueemiijker pryzeu te betrekkeu, ondervindt voordurend, hoe weinig de winkeliers aldaar in net algemeen door den oorlogstoestand aan een te hooge winstmarge gewoon geraakt genegen zijn om van die onredelijke winsten afstand te doen eu hunne ar tikelen tegen billijker prys beschikbaar te stellen. En vooral die winkeliers, welke de meeste O.W. hebben gemaakt (hier zijn o.a. schoenmakers, die over 1918 voor een inkomen in de plaatselijke inkom stenbelasting zyn aangeslagen van 12000), verzetten zich met alle kracht tegen verlaging van prijzen. Enkele winkeliers, die met de Ver- eeniging in contact wilden komen, werden door neringdoenden bedreigd met uitsluiting, geheelen boycot enz., zoodat zij van hun voornemen moesten afzien. De schoenmakers hebben hun personeel aangezegd, dat wie hunner ooit voor deze vereeniging mocht gaan werken, nimmer weer bij hen in dienst kan komen. Een theehandelaar te Leeu warden werd telegrafisch gessommeerd om zyn levering aan de Vereeniging te stakeD, op strafte van boycot, terwijl een groentenhandelaar zich persoonlijk naar het Westland heeft begeven om de kweekers aldaar te overeden geen bestellingen van de vereeniging uit te voeren. Ook hebben de winkeliers een firma te Zaandam trachten te bewegen, aan geen enkele consumenten-vereeniging in het land te leveren, terwyl de groen ten leveranciers der vereeniging zelts hun schoeisel niet meer hersteld kunnen krygen. Dit geschiedt thans by den schoen reparateur der vereeniging. Zoover is het te Assen reeds gekomen. Ondanks dit alles is door de veree niging reeds veel bereikt, ook door leveringen van elders, terwijl thans door het bestuur is besloten om te geraken tot een landelijke organisatie waartoe te Utrecht eene vergadering zal worden gehouden van vertegen woordigers uit alle gemeenten. Onze tlicovoorzicning. Blijkens een officieele mededeeling is de vrees voor een tweede theenood ten eenenmale misplaatst. De theevoor- raad hier te lande is grooter dan ooit en voldoende meer dan een jaar. De aanvoer ondervindt geen belemmering, terwyl bovendien uitvoerverbod bestaat, dat niet opgeheven zal worden zoolang de kans blijft bestaan, dat opheffing tot prijsverhooging hier te lande zou leiden. RU st. Een officieele mededeeling vestigd er de aandacht op, dat er geeu vrije rijst is, die buiten de maximum prijsregeling valt. l)e maximuu prijsregeling geldt voor alle rijst, die in 't verkeer komt. De winkelier die meer dan den maxi mumprijs rekent, handelt onrechtmatig en stelt zich aan strafvervolging bloot. De Minister verzoekt gevallen vanprijs- overschrijding ten spoedigste te zijner kennis te brengen. Broodkaarten. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht. Ik heb de eer u te berichteu, dat vau

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1