,\o. at. Zaterdag 2 Augustus 1919. 35e 3aarg. HJ IJkJlU II KJ 1 r Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - AxeL Raadsverslag. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden 75 Cem franco per post S71/, Cent. Afzonderlijke Nos. a Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. i Telefoon Kr.56. - Potttox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent Groofce lettere worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. 1868.71' 419.17 5885.97 Zitting van 29 Juli 1919. Aanwezig alle leden, benevens den heer L. J. den Hollander, burgemeester, voorzitter en den heer J. A. van Vessem, secretaris. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn. I. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten voor stellende eenige administratieve veran deringen in de laatst aangebrachte wijzigingen in de begrooting. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. b. Proces-verbaal van opnemiDg der boeken en kas van den waarnemend gemeente-ontvanger. Er was ontvangen over 1919 49627.01' uitgegeven 47758.30 Meer ontvangen dan uitgegeven Goed slot over 1917 Idem 1918 zoodat in kas moest zijn 8173.86' overeenkomende met de vertoonde gelden en bescheiden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Schrijven van den Raad van Bestuur vaD de Zeeeuwsch Vlaamsche I Tramweg Maatschappij waarin deze I bericht, dat zy in principe genegen zijn, 's avonds den laatsten trein van i uit de richting IJzendijke door te doen loopen tot aan de brug over het kanaal, wanneer dit uitvoerbaar blykt met het oog op de dienstregeling. Wat betreft het verzoek om uitbrei ding en verharding der losplaatsen I dient, dat deze kwestie sinds eenigen i tijd een punt van overweging uitmaakt i en stelt de Maatschappij zich voor hierop nader terug te komen. Dhr. De Feijter wenscht te constatee ren, dat door de Z. V. T. M. niet diep is ingegaan op het verzoek van den Raad. De Voorz. zegt, dat de Raad geen I eischen kan stellen in deze, maar dat aan het besluit tot subsidieering kan worden toegevoegd dat de Raad, ver I trouwt, dat aan zijn wenschen zal voldaan worden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan de Z. V. T. M. behalve de bestaande subsidie gedurende 20 jaren nog te verleenon eene jaarlijksche I subsidie van 240 ingaande I Januari 1919. Hierna leest de Voorz. onderstaand schrijven en komt daardoor aan de orde punt VII. Verzoek van C. P. Provoost e.a. alhier om maatregelen te nemen tegen het verontreinigen der straten en stoepen, door de koeien. ,Aan den EdalAchtb. Raad der gemeente Axel. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewoners der Weststraat alhier dat zij veel overlast hebben van de koeien, welke iederen dag gedre ven worden vau de zoogenaamde .Groote Plaat" naar de stallen om daar gemolken te worden en daar door de geheele straat, ja zelfs da stoepen der bewoners verontreinigen dat zij gaarne zagen, dat hiertegen maatregelen getroffen werden, welke dit verbieden en waarby werd be paald, dat houders vau koeien ver plicht zijn deze te melken op de weiden, waarop de dieren grazen, of eon publieke melkery iu te richten, welke gelegen is buiten de kom dar 't Welk doende enz." De Voorz.Afgescheiden van dit verzoek hebben B. en W. deze zaak reeds eerder besproken en kan de Raad die thans eens nader onder he.t oog zien. B. en W. ontveinzen niet dat het een moeilijke zaak is, zoowel voor de bewoners als voor de eigenaren der koeien. Maar dit is zeker, dat er hier sprake is van overlast in den volsten zin des woords. De menschen zijn gonoodzaakt tweemaal daags hun stoe pen te schuren en ook vreemdelingen die onze gemeente bezoeken, wijzen op de verregaande onreinheid der straten. Spr. is overtuigd, dat met een goeden wil veel is te beperken, Er heeft een onderhoud plaats gehad met den landbouwer C. Haak, als pachter vau de Groote Plaat, en B. eu W., en daarin is erop gewezen, dat b.v. een paar jongens meer zouden kunnen mecloopen met de koeien en zorgen, dat deze op de straat bleven en, niet liepen over de stoepen langs de huizen. B. en W. stellen nu voor een afwachtende houding aan te nemen en zien of het onderhoud resultaat zal oplevereu. Zoo niet, dan kunnen maat regelen ter verbetering worden genomen. Dhr. De Feijter stelt voor het schrij ven eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Hel is volgens hem ondoen lijk dien toestand te veranderen, want het gaat niet op om maatregelen te nemen, dat b.v. de koeien aan een touw zouden worden weggebracht. En hef nemen van meer personeel voor de 'koeien zou slechts leiden tot verhooging van den melkprys, die toch waarlijk ai hoog genoeg is. Bovendien zullen de melkverkoopers door het maken van moeilijke bepalingen ge noodzaakt worden om hun koeien op te ruimen, wat bezwarend wordt voor de groote gezinnen. Spr. erkent, dat bet goed is, dat toe zicht wordt gehouden. Maar uit het adres blijkt, dat de overlast toch nog Diet zoo erg is, want daar hebben een betrekkelijk klein aantal menschen op geteekend. De Voorz. antwoord hierop, dat alle menschen overtuigd zijn van dea last, die men van de koeien heeft en de toestand is onhoudbaar. Spr. herhaalt dat de menscheu meermalen tot 2 keer hun deuren en ramen moeten afschu ren en als dan daartegen geen maatre gelen worden genomen, moet de Raad tusschen beide komen. Er zijn tal van menschen, die op het adres niet durfden te teekenen, omdat zij dan voor hun kinderen geen melk meer konden bekomen. Spr. vraagt is dat een weg van orde of rechtvaardigheid Als Voorzitter van den Raad en als Burgemeester van Axel zegt hij, dat als menschen overlast hebben, zij recht hebben op beveiliging daartegen. Meer wordt ook hier niet gevraagd. Als men dan na zoo'n vraag vergadering houdt en bespreekt om aan de men schen melk te weigeren of de koeien op te ruimen, ziet spr. nog wel kans om op andere wijze aan melk te komen. Maar een toestand als nu mag niet bestendigd blyyen. En als hei onmoge- lyk wordt geacht om de koeien te leiden, dan vindt spr. moet men ze ook maar eens in de andere straten, b.v. de Noordstraat, drijven; dan weet iedereen wat het is en worden de lasten ten minste verdeeld. Zeis des Zondags moeten de menschen soms aan het schuren, of ze loopen kans hun kleeren te beschadigen. In geheel Nederland vindt men nergens zoo'n tostand als hier, en dat in een gemeente met 5500 zielen, waar men vaak van een stadje spreekt. Bijna overal elders worden de koeien buiten gemolken. De moeilijkheid van buiten te mel ken weegt niet op, tegen den last, die men nu ondervindt. Waar moest het heen, als men ook idee kreeg, om maar eens alle paarden op een plaats in Axel te vergaderen en door de straten te drijven Het standpunt om de menschen op dergelyke manier te dwingen zulke las ten te dragen, wat spr. een standpunt van terrorisme noemt, is niet te ver dedigen en mag ook in den Raad niet gesteund worden. De ingezetenen heb ben recht op bescherming, indien hun overlast dreigt en daarom acht spr. het wel degelijk tot taak van den gemeen teraad om daartegen te waken. Indien geen verdere klachten worden gehoord, kan men er zich bij neerleg gen, maar als uit wraak de menschen van melk onthouden worden, zijn maat regelen noodzakelijk. Dhr. De Feijter De voorz. doet het voorkomen, alsof hij alleen voor de koehouders spreekt eu wil dien indruk wegnemen. Hij is overtuigd dat men wel last heett van de koeien, maar hij wil maar zeggeD, dat als er strenge maatregelen tegen genomen worden, de menschen meer moeite zullen hebben van het gebrek aan melk, dan van een beetje vuil op ie straat. De Voorz. wenscht daaraan alleen nog toe te voegen, dat de Raad bevoegd is, om maatregelen te nemen, indien er geen verandering komt. d. Voorstel van B. en W. om de Distributie op te heffen. De Voorz. zegt, dat dit bureau kan worden opgeheven, nu de meeste arti kelen viy in den handel zijn gekomen, Dhr. Oggel vraagt, hoe dan verder de maatregelen worden uitgevoerd voor die artikelen, als suiker eu brood, die nog onder de distributiewet vallen. De Voorz. antwoordt, dat de bedoeling is daarvoor op bepaalde uren de gelegenheid open te stellen en er een der ambtenaren mede te belasten, doch het personeel van de distributie kan met 1 September gemist worden. Met alg. st. wordt alzoo besloten. II. Voorloopige vaststelling rekening 1918. III. Idem rekening gasfabriek 1918. IV. Idem rekening distributie 1918. V. Idem begrooting armbestuur 1920. VI. Idem rekening armbestuur 1918. Deze zaken worden alle met alg. st. vastgesteld op de in de vorige ver gadering voorgestelde en door ons gemelde bedragen, onder dankzegging aan de betrokken commissies. VIII. Verzoek van de Alg. R. K. Ambtenaarsvereenlging te Amsterdam om by het vervallen der duurte- en kindertoeslagen door de verschillende overheidsorganen, deze om te zetten in vast salaris. Na een opmerking van dhr. Oggel, dat betreffende den kindertoeslag niet is voorzien in de verhoogde salarissen, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen, aangezien in deze richting reeds gewerkt is. II. Voorstel van B. en W. om steun te verleenen veor de versiering van da Markt. Zooals bekend is, zegt de voorz., maken de ingezetenen van Axel zich op, om op grootsche wijze feest te vieren ter herinnering aan de afwijzing der Belgische annexatieplannen. In alle straten zyn commissies gevermd, die ijverig en vroolijk in de avonduren bezig zijn met het gereedmaken van de versieringen, behalve op de Markt. De oorzaak hiervan zal wel daarin gelegen zijn, dat de Markt het grootste terrein is bij een betrekkelijk gering aantal bewoners en voornamelijk, dat de Markt nog altijd versierd is geworden door het comité. Of de bewoners aldaar nu niet hadden kunnen bydragen voor de versiering is, meent spr., een vraag waarover valt te praten. Hij heeft echter een onderzoek inge steld en daarbij is hem gebleken, dat de meesten hebben bijgedragen en aangesloten by de aan de Markt gren zende straten, zoodat er nog maar een ptar menschen overgebleven zijn. Natuurlijk moeten gemeentelijke ge bouwen, zooals het stadhuis en de tribune versierd worden en het zou jammer zijn, als de gemeente zelve dit niet deed. Menschen, die schuren ot huizen in verschillende straten hebben staan, dragen voor elk perceel bij, zoodat bet alleszins ie billijken is, als ook de gemeente dat doet. Nu is êr hiervoor een prachtig plan gemaakt, en het zou heel aardig zijn dat uit te voeren, maar het kost te veel geld. B. en W. aarzelden om zoo'n bedrag te besteden en vonden 700 te veel. Het plan is daarop gewijzigd en thans wordt gevraagd om ƒ500 voorilluminatie en een passende versiering vau de Markt en de gemeentelijke gehouwen.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1