Herijk vao Maten eo Gewichten. Telegrafisch Weerbericht Bekendmakingen. Wollen Kousen. B. cd W. meenen geen uitzondering te moeten maken en stellen voor om aan alle ambtenaren 's Zaterdagsmid dags vrijaf to geven. De beer Dieleman vraagt wanneer dat vryaf begint, want in den tegen- woordigen tijd is 12 uur voor de boeren nog maar 11 uur, wat in verband met den marktdag moeilijk is. Hij zou voorstellen dan tot 1 uur kantoor te houden, daar men voor verscheidene zaktn tegenwoordig op het stadhuis terecht moot komen. De Voor*, deelt mede, dat het de bedoeling is van at 1 uur vrij te geven. Dhr. de Kraker meent, dat we de werkdagen der ambtenaren niet kunnen vergelijken by die van arbeiders, die morgens veel vroeger beginnen. Eb als nu de uren per week van Regee- ringswege bepaald wordt op 45 uren, moeten wij zegt spr. Biet voorgaan en die verkorten tot 34, terwijl op 't oogen blik toch maar 36 uren wordt gewerkt. De Voorz. kan niet het werk van veldarbeiders vergelijken met dat op de kantoren. Bovendien wordt op tal ▼aa kantoren en in verschillende ge meenten de Zaterdagmiddag vry gego ven, zoodal er niet te vroeg mee begonnen wordt. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen vaa de h.h. de Kraker en F. Dekker. VIII. Vorleening crediet wegens uitbetalingen aan gedemobiliseerden. Dit punt is aangenomen met de goedkeuring der wijzigingen in punt VI. IX. Aanbieding gemeenterekening over 1918. Deze sluit met een post van Ontvangsten 162310.02 Uitgaven 156424.04' Batig slot 5885,97' De rekening wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de hee- ren De Feijter Oggel en De Kraker. X. Aanbieding begrooting Burg. Arm bestuur over 1920. De begrooting bevat o. m. de volgende posten A. Ontvangsten. Batig slaldo 1919 1171.96. Collecten 20.—. Subsidie gemeente 8000. Totaal 9191.96. B. Uitgaven. Bedeeling in natuna 500.— Idem in geld 5000.—, Besteding ca verpleging 2910. Geneeskundige bijstand euz. 325. Beheer en jaarwedden 137.—. Onvoorzien 319 96. De begrootiug wordt gesteld in han den eener commissie bestaande uit de b.b. Dieleman, Wolfert en P. Dekker. De Voorz. deelt mede, dat nog inge komen is een ssbrijven van de afd. Axel van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en Zuivel bedrijf, waarin gewezen wordt op de werkeloosheid gedurende den zomer, die bij den naderenden winter nog zal toenemen. Verzocht wordt om maatre gelen te nemen om werk te verschaffen, b. v. door verbetering van de bestrating. De Voorz. acht net best, dit adres naar B. en W. te verwijzen, die er dan eventueel rekening mede kunnen houden. Daar niemand meer het woord vraagt, wordt de vergadering gesloten. AXEL, 18 Juli 1919. Gisteravond werd de per bulletin aangekondigde vergadering gehouden ten einde te komen tot een beslissing •mtrent den datum en programma van bet feest. Eet beursgebouw bevatte by den aanvang een driehonderd menschen welk getal nog mee de helft aangroeide. Met een korte inleiding opende de voorzitter, de heer F. Dekker Pz., de vergadering en wees op bet verschil in toestan 1 tusschen de eerste volks vergadering in Axel en deze, in ver band met de annexatie plannen. Toen in spanning, of we Belgen zullen wor den of niet tbans hebben wij de zekerheid, dat we Nederlanders blijven. Dit feit alleen geeft spr., ondanks de verschillende meeningen, moed om de aanwezigen toe te roept n .verheug er u over en zijt eens van wil in de uiting van uw blijdschap, opdat tot in Den Haag, ja zefls tot by H. M. de Koningin doordringe de eensgezinde geestdrift, waarmede we in Axel onze vreugde hebben betoond over de goede oplos sing te Parijs. Hierna werd uitvoerig verslag gege- van van betgeen door het anti annexatie comité is gedaan en eveneens omtrent de ontvangen en beeteede geldmiddelen, zooals vroeger reeds door ons is vermeld. Alsnu was men gekomen tot de feestplannen en werd medegedeeld, dat bet cemité, ofschoon het zich bad willen ontbinden, was aangebleven op gezag van het hoofdcomité en ook om dat bet Dag. Bestuur onzer gemeente aan bet comité de leiding wilde geven voor een feest. Met applaus werd be antwoord de vraag of men feesten zal. Thans is het aan de vergadering, zeide de voorz., of men dan zal feesten onder leiding van het bestaande comité, dan wel, of een nieuw comité zal gevormd worden. Verschillende personen kregen nu het woord en brachten hun meeningen naar voren. De een meende dat de tyden te ernstig waren voor feestvieren, een aDder dat de commissie nftt democra tisch genoeg was samengesteld en een derde meeude, dat de Belgische eischen nog dreigden. We zien er geen nut in omtrent de discussies, die een rumoerig verloop kregen, uit te weiden. We volstaan met de mededeeling dat onder applaus werd besloten, dat de commissie aanbleet en het voorgelezen programma zou uitwerken. Omtrent de dag was het niet mogelijk stemming te houden. De vergadering werd besloten met bet zingen van bet Volkslied. Gisteren is te Oostburg een ten toonstelling gehouden van fokpaarden. De inzending voldeed in aantal en kwaliteit aan de verwachting. Ook uit deze streek waren inzenders. Prijzen behaalde oa. de heer Ph. J. van Dix hoorn als volgtle pry's met vierspan merriën2e, 3e, 7e en lie prijs met eenjarige hengstle prijs met 4-jarige hengst, terwijl Laboureur kampioen werd en le prijs behaalde met 5 af stammelingen. M. de Crane te Hulst had hiervoor 2e prijs met Certain. Omtrent deze tentoonstelling willen we nog de aandacht vestigen op het feit dat voor hoefbeslag van minstens zes paarden de eerste prijs, een prach tige, verguld zilveren medaille werd behaald door onzen stadgenoot A. Schieman. Het feit, dat er 5 goede vakmannen moesten concurreeren, maakte de overwinning des te eervoller. Voor voorbrengen en toilet maken van een hengst kreeg K. Wijna alhier den eersten prijs. Woensdagnamiddag brak brand uit in de schuur van den landbouwer Em. B. te Koewacht. Al spoedig was het perceel met al wat het bevatte, eenig landbouwmateriaal en een par tijtje vlas, door de vlammen vernield. Aan blusschen viel niet te denken. Men vermoedt dat spelende kinderen den brand hebben veroorzaakt. Een en ander is tegen brandschade, hoewel laag verzekerd. Gisteren heeft men te Hoek feest gevierd uit vreugde, dat de annexatie van de baan is. Het dorp was aardig versierd. Een optocht was samenge steld, doch het hoofdpunt van het pro gramma was een welgeslaagde vlieg- demonstratie, gegeven in de Braakman met een watervliegtuig van onze Marine, ten aanzien van honderden juichende menschen. Voor het eind examen Hoogere Burgerschool te Middelburg slaagden Woensdag o.m. mej. D. R. E. van der Moer en de heer D. de Vos, beiden wonende te Ter Neuzen. Te Retranchement werd Zaterdag avond eens manspersoon van omstreeks 58 jaar door een stier overvallen en gestoken, waarop in korten tijd de dood volgde. De overledene laat een vrouw en een zoontje van 12 jaar achter. By Kon. Besluit zyn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaat van den Kleiue Stellepolder de heer P. A. Kindt te Hoek, tot gezworene van den Kanaal- polder de heer L. C. Cornells te Philip pine, tot dijkgraaf van het waterschap Groote St. Anna en Nieuwhoven en tot voorzitter van de waterkeering vaD den calamiteuzen Adornispolder de heer Izak de Bruyne Iznte Nieuwvliet, tot dijkgraaf van den Elisabethpolder de heer A. Heule te Biervliet, tot be stuurslid van het waterschap Sluis aan de Wielingen de heeren C. B. Temmer man en B. Wyffels beiden te IJzendyke. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 20 Juli 1919. Ned. Herv. Kerk. Vborm. 91/» ure Ds. G. van Dis (van Zaamslag) Bediening H. Av. Nam: 2 ure Leeskerk. Geret. Gemeente. Voorm. 97a ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 11 Juli 1919. Veroordeeld aiju ter zake van Kijwie'overtreding. L. D. landbouwer te Axel, tot eene boeevan tl, subs. 1 dag hecht. VV. M. H., veldarbeider te Axel, tot eene boete vaa f0.50, subs. 1 week tuchtsehool. Visscherijovcrtreding. P. A. T., winkelier; B. v. D., arbeider; E. d. C'., arbeider allen te WestdorpeD. J. F., tuinier te Axel, ieder tot een boete van f0 50, subs. I dag hecht, voor elk, ieder met teruggave van de inbeslaggenomen bengel. V. v. L., bakker te Koewacht, tot eene boete van f2, subs. 2 dsg.n hecht. Verboden vervoer. A. S., veldarbeider te Philippine, tot eene bcete van f30, subs. 4 wek'*n tuchtschool. M. P, tot eene boete van f30, subs. 30 dagen hecht, beiden met verbeurdverkl. van de chocolade. Arbeidswet. J. d. V landbouwer te Axel, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. iet inleveren van ein wapen. P. F. P., koopman te Sluiskil, tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. Te groote opslag gedistilleerd. M. d. K., caféhoudster te Hoek, f50 boete subs. 50 dagen hecht., mot teruggave jenever. van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Verwachting tot $en avond van Zaterdag 19 Juli: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende Zuidelyke tot Westelyke wind. Aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt, later toenemende bewolking. Voorloopig nog weinig of geen, later toenemende kans op regen. Zelfde temperatuur. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij Kon. Besluit vaD 1 Juli 1919, N. 62 ynet ingang van 1 Augustus a. s. zijn ontbonden de provin ciale commissies van voorlichting in zake bezwaarschriften over de door den Burgemeester genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap. NA 19 Juli 1919 moeten bezwaar schriften als bedoeld rechtstreeks worden ingediend bij' den betrokken minister. Axel, 16 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Burgemeestei en Wethou- a,—v ders van AXEL maken bekend, dat de Secretarie dezer gemeente, voortaan des Zaterdags van des voorrntddags 9 uren tot des* namiddags i uur zal geopend zijn. Burgemeester en Weihouders voornoemd L. J, DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VES8EM. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten, zitting zal worden gehouden in een lokaal der O. L, School te Axel op 38, 29 en 30 Juli, 1 en 2 Augustus en wel als volgt Voor ben, wier familienaam begint met de letter A, B of C Maandag 28 Juli van 1 tot 5 uur; D, E of F Dinsdag 29 Juli van 9 tot 12 uur; G, H, I, J of K Woensdag 30 Juli van 9 tot 12 uur L, M of N Woensdag 30 Juli van 1 tot 4 uur 0, P, (J, R of 8 Vrijdag 1 Augustus van 9 tot 12 uur; T, U of V Vrydag 1 Augustus van 1 tot 4 uur W, X, Y of Z Zaterdag 2 Augustus van 8 tot 11 uur; b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvry moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor hat justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeurings- merk niet in winkels ene. terugge bracht mogen worden e dat do maten en gewichten voor het einde van het jaar 1919 gestempeld moeten zijn mot de letter IJ en dat er bij verzuim ot verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Middelburg op 14 en 15 Augustus, 4 en 5 September van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, nA 15 September eiken Donderdag en Vrydag van 9 tot 1 uur; fdat de milligram gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Axel, den 18 Juli 1919. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Geldig van 19—25 Juli: BON 39 geel of rood en BON 52 der kindersuikerkaart voor 31/, ons SUIKER. BON 43 der aardappelkaart voor 6 K.G. AARDAPPELEN. Aan gezinnen wier belastbaar inkomen hoogstens 1200 bedraagt, kan op ver toon van het aanslagbiljet (Hoofd. Om slag) op elke vijf gezinsleden in de week van 2126 Juni a.s. telkens des nam. van 5—7 uur óf één paar kinderkousen A 1.25 óf één paar jongenskousen A 1.65 óf één paar vrouwenkousen a 2,worden verstrekt.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2