Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Gemeenteraad. terwijl de garnizoenscommandanten minstens eenmaal in de drie maanden zich moeten overtuigen, dat het onder houd naar behooren plaats vindt. By de inspectie moet tevens telling worden gehouden over wapens ea munitie. Nieuwe broodkaarten. Met een enkel woord ia reeds mede gedeeld, dat minister Van IJsselsteijn voornemens is, een nieuw model brood kaarten in te voeren. De bedoeling, die bij dit gewyzigd systeem van broodkaarten heeft voor gezeten, is in hoofdzaak, om le. het verkoopen van broodkaarten zoowel als het ongeoorloofd gebruik maken van de op onrechtmatige wijze verkregen broodkaarten tegen to gaan 2e. te voorkomen, dat bbns van nog niet geldige broodkaarten door den bakker worden aangenomen (een onre gelmatigheid, die ondanks alle contröle nog steeds veelvuldig voorkomt). De in te voeren broodkaarten zullen voor wittebrood, bruinbrood en rogge brood, verschillend gekleurd zijn. Het voornemen is nu, om niet van te voren, doch eerst op het allerlaatste oogenblik bekend te maken, welke broodsoort op een bepaalde kaart ver krijgbaar zal zijn. Ook de aanwijzing der tydvaken komt op de broodkaarten te vervallen. Gesteld dus, dat ergens een belangrijke partij broodkaarten entvreemd wordt, dan kan de minister b.v. den volgenden dag reeds ander ge kleurde bons voor wittebrood aanwijzen. In verband met deze mogelijkheid zal de inbrekersanimo voor de tot nu toe zoo begeerde broodkaarten wal ver dwijnen. Ook de contröle van rijks en gemeentewege over de bakkersad ministratie zal onder het nieuwe brood- kaartsysteem belangrijk worden ver eenvoudigd. Intusschen zal dit fraude keerend stelsel weer een belangrijk offer van de schatkist vorderen, daar ongeveer tien millioen broodkaarten, volgens het oude model, voor volgende ty vakken reeds gereed lagen. Zoo moet men b.v. met het drukken der broodkaarten be wijzen (voor rondtrekkende personen en schippers) reeds tot het 138e tydvak gevorderd zijn. Tenslotte verneemt de Tel nog, dat de wittebroodkaarten tot 1 April 1920 gehandhaafd zouden worden. De tractaten van 1839, Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. mr. dr. R. de Marees van Swinderen, en het lid vau den Raad van State prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, Nederland zullen vertegen woordigen in de internationalecommissie inzake de herziening van de tractaten van 1839, welke eerlang te Parijs zal samenkomen en welke overeenkomstig de getroffen regeling, Nederland en België zal uitnoodigen, gemeenschappe lijke formules aan te bieden met betrekking tot de waterwegen. Kostwinnersvergoeding. De provinciale commissies van voor lichting nopens bezwaarschriften be treffende kostwinnersvergoeding worden met ingang van 1 Augustus .1919 ontbonden. Dergelyke bezwaarschriften moeten na 19 Juli 1919 niet meer door tusschenkomst van die commissies, doch rechtstreeks bij den betrokken Minister worden ingediend. AXEL, 11 Juli 1919. Met ingang van Dinsdag 15 Juli worden de vertrek-uren op de lijn Mechelen— Terneuzeu eenigzins gewij zigd. De trainen zullen dau van hier in de richting Hulst vertrekken om 6.47, 10,07 en 6.02 uur en in de richting Neuzen om 8.29, 3.16 en 8.25 uur. In de Woensdag in het hotel Het Gulden Vlies by dhr. J. de Lozanne gehouden vergadering van Ingelanden van den Dekkerspolder werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat de ontvangsten waren 777.44, de uitgaven 671.57, zoodat er een goed slot was van 105,87. De begrooting beliep 469,53 met onvoorzien f 39,04. Het dijkgeschot bedraagt 4 per H. A. Aan de Middelbare Handelsdag school te Middelburg werden o.m. bevorderd van de tweede naar de derde klasse J. Schieman en D. J Marijs beiden uit Axel. Aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Terneuzen zijn o. m. bevorderd van de eerste naar de tweede klasse J. le Feber, J. W. GoslingaenD. van Houte van de derde naar de vierde klasse W. Hugenholtz, allen te Axel. Feesten te Zaamslag. Reeds by vroegere gelegenheden is gebleken, dat de ingezetenen van Zaamslag zich nooit onbetuigd laten in zake feestvieren. Geregeld kan men daar rekenen op flinken financiëelen steun van de zyde der landbouwers en wie van dit bedryf thans de lauweren plukken, terwyl de burgery zich vol ijverig toont in de medewerking voor wat versiering en organisatie van het feest betreft. Zoo ook deze week weer, nu Dinsdag en Woensdag feest werd gevierd „naar aanleiding van den gunstigen afloop van de# Annexatie-kwestie en van het sluiten van den Vrede", zooals het ofïiciëel op het programma heette. Bij een bezoek aan het dorp zag men ieder straatje getooid met groen en papier ri i loeraen, terwyl een veertigtal eere poorten van diverse maaksel en tooi met velerlei opschriften stonden opgesteld. Onnoodig te zeggen, dat dit met de vlaggen vau huis tot huis een vroolijken aanblik opleverde aan het toch al schoon gelegen dorp Zaamslag met zijn traai met dichtgebladerde overdekte dorpsplein. De aankondiging van een flink pro gramma in de verschillende naburige weekbladen zorgde voor het vreemde lingen bezoek on zoo kwam hot dat het dorp Dinsdagmiddag letterlijk werd overstroomd van menschen, toen de stoet uittrokhet hoofdnummer van het programma. 's Morgens had men na een feestrede van den burgemeester, den heer Joh. de Feijter, een kerkelyke bijeenkomst gehad, waarbij twee zangvereenigingen zich deden hooren. Daarna volgde een rondrit van om strijd versierde rijwielen, terwijl het muziekgezelschap concert gaf op de kiosk. De optocht, die ongeveer 2 uur uit trok, was samengesteld uit een histo risch gedeelte dat de Vlucht van Napoleuu in 1815 moest vooratellen, gevolgd door Prins Willem van Oranje. Het was een allerlei van costumes uit de vorige eeuw, waarin de deelne iners waren gestoken en welke blijk gaven een zwaren strijd gestreden te hebben, want frisch zagen ze er aller minst uit. Toch gaf hot geheel een .schilderachtigen aanblik door de vele kleuren, de galons, de pruiken en de verscheidenheid van hoofddeksels. Op zware paarden, in koetsen met livrei of te voet zette de stoet zich in bewe ging en zag men daarin ook een paar fraaie praalwagens, met symbolieke voorstellingen, twee muziekgezelschap pen, buurtcommissiën, enz. De hooldgroepen werden luide toege juicht, terwijl ook de voorzitter der feestcommissie, de heer J. de Kraker eu het Dag-Bestuur der gemeente menige huldebetuiging ontvingen. 's Avonds werden volksspelen en concerten gehouden, terwijl in de latere avonduren eeu lichtstoet werd georga niseerd en illuminatie zou plaats hebben. Door den sterken wind liep dit nummer uit op een mislukking, wat jammer was, want er waren honderden glaasjes opgehangen, die een mooi schouwspel beloofden. De tweede dag was meer gewijd aan kinderoptocht en schoolfeesten, afge wisseld door uitvoeringen van muziek- zangvereenigingen. 's Middags hadden weer volksspelen plaats en '8 avonds een hernieuwde poging tot illuminatie, die ofschoon een kalmer wind, ook niet tot zyn recht kwam, daar een regenbui het nummer deed falen. Men gat den moed op en wachtte maar met hoop op beter weer tot het tijd werd voor het vuurwerk. Ofschoon die tijd nog lang was, want het werd niet gauw donker, ook al doordat de lucht ophelderde, was er toch niemand die zich verveelde. De muziek maakte een muzikale wandeling, gevolgd door een drom van joelende jongens en meisjes, zoowel uit den vreemde als uit Zaamslag, en wie daar niet aan deeloam verlustigde zich in een rondritje of een wandeling door de versierde straten, waarin de talryke lampions als kleurige vuurbollen een laan vormden en ook verschillende étalages heel aardig verlicht waren. Een paar knallende bommen kondig den het begin aan van het vuurwerk en duizenden zochten e n goed plaatsje, ter bezichtiging van het schitterend vuurwerk, dat uitmuntend geslaagd is en met zijn rozetten, zonnenrfonteinen en tot slot een bouquet, waarin de woorden „Zeöuwsch- Vlaanderen bij Nederland" doorschemerden, een waar dig einde vormde van Zaamslag's feesten, die lang in het geheugen zullen blijven, van wie ze meemaakten. In da Maandgavond gehouden vergadering van den'jsfhmeenteraad te Neuzen werd de hoofdelyke omslag in rond cijfer vastgesteld op 100.000, waarvoor de oorspronkelijke aanslagen met 40 pCt. moeten worden verhoogd. De begrooting rees van 168000 op 200.000. Verworpen werd het voorstel betref fende het bouwen van een woning voor den burgemeester en aangenomen dat tot het aanbrengen van beplanting rond de muziektent op de Markt, waarover in de vorige ziiting de stemmen staakten. Ia een spoedeischende vergade ring van dan gemeenteraad van Hulst werd behandeld en aangenomen een voorstel om op verzoek van de feest commissie aldaar 1000 subsidie uit de gemeentekas te verleenen. Medegedeeld werd, dat van de be grooting voor het teest kunnen worden afgevoerd de kosten voor het onthaal der schoolkinderen, omdat de burge meester (die niet ter zitting aanwezig was) deze geheel en al op zich heeft genomen. Door de feestcommissie is het plan besproken om in plaats van een vuur werk een mooi concert te geven en daarvoor uit te uoodigen het stedelijk muziekcorps van Middelburg, directeur de heer Jan Morka. Te Middelburg werd Maandagmid dag een vergadering gehouden, waarin de heer D. J. van der Ven uit Arnhem een uiteenzetting gaf van het doel van het aldaar te houden Vaderlandsch Historisch Volksfeest op 3, 4 en 5 September. Spreker wees op de vele toegezegde deelname en ookmetgroote waardeering op een brief van Cornelia Willemse uit Zaamslag aan den burge meester van Arnhem, waarin zy spon taan medewerking toezegde. Een krachtige opwekking deed spr. hopen dat ook Zeeland in ruime mate aan dit teest zal deelnemen. Ofschoon men vooral opzag tegen de hooge kosten, werd een Comité voor Zeeland samengesteld, waarin ook reeds personen uit de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen zitting namen, dat zal trachten de deelname finantieel mogelijk te maken en dan ook zoo groot mogelyk te doen zyn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 13 Juli 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholta Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Van 1-30 Juni 1919. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 5. Cor- nelia Donze, 34 j jm. en Tai neke Faas, 24 j., jd. Jan Geense, 24 j., jm. en Maatje Die- leman, 2b j., jd. Pieter Donze, ivan Ter Neuzeu), 27 j.,jm en Anna Maria de Vos, 27 j., jd. Daniel Haak, (ran Axel), 24 j. jm. en Neeltje Bakker, 27 j jd. Abraham Cornelissen, 26 j., jm. en^Tozina Maas 26 j., jd. 12. Jat van Doezelaar, ivan Ter Neuzen 20 j., jm en Elizabeth Kempe, 2 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 5. Victor Gusti- vis Dierikx, (van Merxem België), <>1 jwedn., en Cornelia Pieternella Hamelink, 23 j., jd. Johannes Jacobus van Ham, 22 j., jm. en Suzanna de Jonge. 23 j., jd. Cornelis de Ridder, (van Ter Neuzen), 24j.,jm.e» Marth» Tanneke van Espen, 27 j jd. 12. Jan't Gilde,- vvan Hoek) 0 j., jm. en Cornelia Pieternella Dieleman, 20 j jd. i9. Abraham Cornelissen,!' 25 j., jm. en Jozina Maas, 26 j., jd. Cornelis Donze, 34 j., jm. en Tanneke Faas, 24 j., jd.i Jan Geense, 24 j., jm. en Maatje Dieleman,] 23 j., jd. Pieter Donze, 27 j., jm. en Anna Maria de Vos, 27 j., jd. Daniel Haak, ('van Axel), 24 j., jm. en Neeltje Bakker, 27 jjd.r 26. Jan van Doezelaar, (van Ter Neuzen), 20 j.J jm. en Elizabeth Kempe, 20 j., jd. Geboorten. 2. Suzanna en Aaltje, d. van Berend de Visser en Helena Johanna Stoffels. I 5. Pieter Cornelis, z. van Adriaan Bakker ea Cornelia Bar-man. 1'. Adriaan Willem van Gerard Jan Leenhouts en Cornelia de Visser. 14. Lodewijk Frans, z. van Jacob Florussen en Catha ina Suzanna Kaijser 16. Janneke, d. van Krijn de Jonge en Din» Stouthamer. 17. Jacoba Maria, d. van Abra ham de Jonge en Maria Leonie van Doeselaer. 18. Maria, d. ran Cornelia Tramper. 22. Jacomina, d, van Jan Roose en Catharina de Putter. Pieter Jacobus, z. van Cornelis Pladdet en Geertruida \driana Jansen. 25. Cornelii Jan, z. van Martians Jacob van Doorn en Adriana Jozina van Arenthals. 23. Arie x. van Michiel Cornelis Wilhelm en Adrians i Wilhelmus. 28. Maatje, d. van Jacobus van Doezelaar en Levina Buijze. 29. johanna, d. van jan de Koeijer sn jozina Hamelink. Overlijden 1. Petrus Hendrik Kaijser, van Ter Feuzen], 13 j. z, van Corne'is Kaijser en Tanneke de Kraker. 4. Laurina van Lange-1 velde, 80 j. wed. van Gelijn van de Voorde.I 27. Francoise Riekwel, 43 j., d. van Pieteil Riekwel en Francoise den Hamer. De Burgemeester van AXEL maakt! bekend, dat openbare vergadering var den Gemeenteraad zal gehouden worden! op Dinsdag den 15 Juli aanstaande, des voormiddags ten 10 ure (zomertijd), tenj Raadhuize alhier, ter behandeling der! volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukkenJ 2. Instellen graan- en veemarkt te flontenisse. 3. Intrekken raadsbesluit toelating gekozen raadsleden. 4. Vaststellen pensioensgrondslagen gemeenteambtenaren. 5. Aanbieding beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1918. 6. Wijziging gemeentebegrooting voor 1919. 7. Voorstel van B. en W. tot bet j invoeren van den vrijen Zaterdag-j middag voor het personeel ter secretarie. 8. Verleenen crediet voor uitbetaling steun aan gedemobiliseerden. 9. Aanbieding gemeenterakeniflf over 1918. 10. Aanbieding begrooting Algemeen I Burgerlyk Armbestuur voor 1920. Axel, den 11 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, L. LAMAITRE, L. B.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2