Huishoudelijke Vergadering Poort-, Dam- en Afdeeling „AXEL" Z. L. M. Chr. i andarbeidersbond. LANDBOUWERSINSPAN, Bekendmakingen. Rechtszaken. Advertentiën. Mejuffr. Bernardina Angelina Linthorst, Landbouwonderwijs Afdeeling AXEL. Openbare Verkooping. Donderdag 10 Juli 1919, 15 stuks PAARDEN 32 stuks HOORNVEE VARKENS: PLUIMVEE: scheidenlyk 's Gravenhage, Deventer en '8 Hertogenbosch als Btandplaats. Elke compagnie wordt verdeeld in atdeelingen onder een officier en elke afdeeling in groepen onder een onder officier. Onderofficieren en minderen worden gewapend met klewang en karabijn zy zullen steeds gewapend in het openbaar verschijnen. tteen vredesfeesten. In een buitengewone bestuursverga dering van het Haagsch Comité tet feestviering by het sluiten van den wereldvrede, is met algemeene stemmen besloten, het vredesfeest niet te doen plaats hebben, zulks naar aanleiding van een desbetreffend verzoek der Regeering. De Koningin naar Het Loo. De Koningin heett het voornemen zich op Vrydag, 11 Juli, met de Prinses naar Het Loo te begeven en om nu en dan naar de residentie te komen ter afdoening van staatszaken. De Koningin aal Haar verjaardag dit jaar op Het Loo doorbrengen en wenscht dien dag, evenals verleden jaar, zonder feestbetoon en uitsluitend in den familiekring door te brengen. AXEL, 8 Juli 1919. Ter herinnering aan de aangename uren doorgebracht als gasten van H. M. de Koningin op „Het Huis ten Bosch", en waarin ze zoo gezellig arm in arm met II. K. H. Prinses Juliana door den Koninklijken tuin wandelden, hadden Jacoba Rinn en Adriana Wissel ieder een fotografie aan de Prinses gestuurd, voorstellende een groep in Axelsch costuum, wat ten Hove niet onopgemerkt is gebleven. Donderdag toch ontving onze Burge meester van H. M.'s particulier secre taris, jhr. Van Geen een drietal por tretten van Prinses Juliana, met eigen handige ouderteekening van de woorden „Juliana, 25 Mei 1919". Een begeleidend schrijven namens H. M. de Koningin, bevatte het verzoek aan den Burge meester om de portretten aan de beide meisjes voornoemd en aan de vereeni- ging „Hoop op Zegen" ter hand te stellen. Jl. Zoodag bad tijdens een repetitie de uitreiking plaats. De burgemeester rekende het zich tot een dangename taak deze koninklyke opdracht te kunnen vervullen en bood aan, voor een passende omlijsting der fof j's te willen zorgen. Met genoegen werd dit aanbod aanvaard en medege deeld, dat het portret steeds in het repetitielokaal zal blij ven hangen, opdat men gedachtig blijve aan de liefde, die ook het Oranjehuis aan het Nederland- sche volk bindt. Voordat de heer en mevrouw Den Hollander de vergadering verlieten, stelde ZEd. Achtb. zijn handteekening op de lijst der donateurs, met uaar achter een flink bedrag tot geldelijken steun der vereeniging. Onnoodig te zeggen, dat de voorzitter daarvoor Damons de leden zijn welge- meenden dank uitsprak. De bladzijde, waarop de aanteeke- ningen dezer vergadering worden ge schreven, zal zeker een der mooiste uit het notulenboek van Hoop op Zegen zijn. "Belanghebbenden verwijzen we naar den zomerdienst der Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij en der Stoombootdienst op de Wester- Schelde. Niet genoeg waakzaam kan men tegenwoordig zijn met het opbergen van rijwielen. Vooral nu het passeeren der grenzen steeds gemakkelijker gaat, hoort men in hetzell ie tempo ran meer ontvreemding van velo's. Vrijdag werden er te Kijkuit uit de smidse van E. Boone 2 gestolen en vannacht bij den landbouwer J. dea Hamer niet minder dan drie, naar men zegt. De politie doet yverig onderzoek. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat een konijn moeder werd van 16 kinderen tegelijk Ofschoon een vijf tal joage by een andere voedster werden ondergebracht zal toch de oorspron kelyke moeder wel met een behoorlijke distributie rekening mogen houden om de overige elt behoorlijk vau het noodige te voorzien. Natuurlijk speet het den eigenaar dat de prij'zen voor de lang- ooren niet even hoog zijn als het vorig jaar. We hooren, dat de prijzen van konynenvleesch weer normaal zijn als vroeger Was dit ook maar zoo met het rund en varkensvleesch. Versterking van rijkspolitie gevraagd. Vrydag werd te Terneuzen in het raadhuis eene vergadering gehouden van het door de burgemeesters in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen opge richte comité voor bewakiDg en aan werving voor 's Lands vrijwillige weermacht, welke werd bijgewoond deor overste Klontje, commandant van den vrij willigen landstorm in Zeeland. Besproken werd de toenemende on veiligheid aan de grens, blijkende uit de steeds voorkomende diefstallen enz. die met bezorgdheid den winter doen tegemoet zien. Daar de thans in deze streek gesta- tionneerde rijkspolitie, mareschaussée en rijksveldwacht, met de gemeente politie, niet voldoende kan geacht worden voor een voldoende bewaking der grensstrook tot verzekering van veiligheid van goed en leven der bewoners, werd besloten bij de regee- ring alsnog krachtig aan te dringen op versterking der rykspolitie. Tern. Crt. Naar de Z. K. verneemt is door den burgemeester van Sas van Gent gevormd eene commissie, die bij voor komende gelegenheden zich zal belasten met het keuren van bioscoopfilms en aanverwante zaken. Tot leden dezer commissie zijn beuoemd kapelaan Baa ten en de heeren J. F. Temmerman en W. van Goethem. Door het schrikken van het paard rolde te Hengstdijk het rijtuig, waarin de burgemeester, diens echtgenoote en schoonvader gezeten waren, van een steilen dyk. Eerstgenoemde kwam met den schrik en eenige schrammen vry,zyn echt genoote bezeerde zich ernstig aan den schouder. De schoonvader was door het raam pje gevallen en kreeg het rijtuig over het lichaam; zwaar gekneusd eu be wusteloos moest hy naar huis worden vervo&rd. Het rijtuig was byna geheel stuk. Onder verdenking van betrokken te zijn bij den moordaanslag en inbraak by den heer Cuelenaere aan delsabel- lasluis zijn door de Belgische politie aangehouden en naar de gevangenis te Gent overgebracht een kermisreiziger uit Watervliet en een collega uit Eecloo, die tijdens het misdrijf in het nabij gelegen Bouchaute vertoetden. De Burgemeester vau AXEL maakt bekend, dat landbou wers, die nog geen inzage genomen hebben van de ljjst, vermeldende de hoeveelheden graan, die voor garan tieprijzen aan de Regeering mogen geleverd worden, dit alsnog kunnen doen tot en met 10 Juli a. s. Genoemde lyst ligt ter inzage ten Gemeentehuize. De Burgemec 'er van Axel, L. j' DEN HOLLANDER. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Juli 1919. Veroordeeld wegens poging tot uit voer ot verboden vervoer Tb. L. D. L., 17 j., zonder beroep te St. Jansteen, tot 15 of 1 maand tucht school. J. M. H., 56 j.„ huisvr. van C. d. C. te Zuiddorpe, tot 10 of 10 d. hecht. J. P. v. d. B., 32 j., tuinier te Houte- nisso, tot 5 of 5 dagen hecht. .J. V., 14 j., zonder beroep te St. JansteeD, tot 3 of 1 week tuchtschool. V. v. L., 36 j., huisvr. van F. S. M. te Clinse, lot 3 ot 3 dagen hecht. M. W., 24 j., huisvr. van K. B. te Clinge, tot t 3 of 3 dagen hecht. D., 39 j., veldarbeider te West- dorpe, tot 4 weken gevang. Heden overleed na een smarte lijk, doch geduldig lijden, voor zien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Echtgenoote, Zuster en Tante in den ouderdom van 71 jaren en 6 maanden. Uit aller naam, TH. L. VAN WIEMEERSCH. Axel, 5 Juli 1919. Zij, die in den a. s. winter de lessen aan den LANDBOUWCURSUS te AXEL wenschen te volgen, worden uitgenoodigd, daarvan kennis te geven t aan ondergeteekende vóór of op 19 Juli a. s. Leettijd niet beneden 15 jaar, P. LK FEBER. Door de Rijks-Kolendistributie zijn, in verband met het vrij geven van de turf, de rantsoenen voor de groepen B en D op 65°/0 en di0 voor groep C op 75% van de aanvankelijk bepaalde rantsoenen teruggebracht. Dit aanvankelijk bepaalde rantsoen bedjroeg één eenheid, voor verwarming gedurende tien uur per dag van een ruimte van tien kubieke meter. Naar aanleiding biervan verzoeken wij verbruikers, vallende onder groep B, D of C, beleefd, vóór 15 dezer aan den Heer Directeur der Gasfabriek alhier schriftelijk op te geven, de kubieke inhoud van de door - hen te verwarmen ruimte, waarna toewjjzing en bij voldoenden aanvoer, levering zal volgen. Onder groep B zjjn te rangschikken Groots magazijnen, winkels, hotels, pensions, restaurants en café's, particu liere kantoreD, fabriekslocaliteiten, ateliers en werkplaatsen, voor zoover deze localiteiten ook in gewone tyden verwarmd werden. Onder groep C zyn te rangschikken Openbare gebouwen, (niet voor pu blieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, rijks-,gemeente-en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes,, scholen, centrale keukens, apotheken, behandeling8kamers en wachtkamers van geneesheeren en tandartsen. Onder groep D zyn te rangschikken Gebouwen voor publieke vermakelijk heden. Verder verzoeken wy verbruikers, die reeds eene toewyzing voor het stookseizoen 1919 1920 ontvingen, beleefd er goede nota van te nemen, dat deze toewyzingen door bovenstaande zyn vervallen. Ter aanvulling van de rantsoenen is turf beschikbaar, voor den aankoop waarvan men zich met den Heer Directeur der Gasfabriek alhier in verbinding kan stellen. B R AN DSTOFFEN - COMMISSIE, AX£L. op Zaterdag 12 Juli aanstaande, des nam. 6 uur (zomertijd) iu't gebouw „De Beurs". Zij, die lid wenschen te worden, kunnen die vergadering bywonen. HET BESTUUR. Bij den ondergeteekende zijn van af heden, tot zoolang de voorraad strekt te bekomen: aan zeer voordceligen prys. C. VAN DEN BROEKE J.Pz. Axel, Juli 1919. Da Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van Mej. de Wed. P. J. DE FEIJTER—Scheel! te Hontenisae (Meerdijkj op de thans nog door haar bewoonde hofstede, op des voormiddags 10 uur (zomertijd) verkoopen Den geheelen bestaande uit .Kadée", bruine Merrie, jaar, stamboek A no. 5757 met vos Merrie veulen; „Poes", bruine Merrie, 9 jaar, stamboek A no. 6108, met vos Hengsteveulen„Mergo" vos bles, 4 jaar, stamboek qo. 7299, met vos l ies Merrieveulen; „Flora", donker vos, 9 jaar, met vos blei Merrieveulen„Jenne", bruine Merrie, 7 jaar, gekruist looppaard,! bijzonder mak; „Rozette", vosblesse Merrie, 3 jaar; Bertha", bruine» Merrie, 3 jaar; Marie", bruine Merrie, 1 jaar, veulenboek no. 7771;» Martha", vosse Merrie, 1 j&ar, veulenboek no. 8200 „Foks", vosse Ruin, 1 jaar; „Prins", vosse Ruin, 1 jaar. De veulens worden afzonderlijk ver kocht; ze zijn alle opgegeven voor het Veulenboek. 7 Melkkoeien, 7 Vaar zen, dik van kalf, 8 ander- halfjarige Runders, 3 Stie ren en 7 Kalvers. Een Zeug dik van big-1 gen, een Zeug met biggen en 4 vette Loopvarkens. 1 125 Kippen, Hanen en Kuikens,! 18 Eenden. HOND met ketting.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2