Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Gekozen werden de heerenP. F. Fruytier met 34, J. H. Blum met 33, J. ven Kompa met 32, Sprenger met 33, De Casembroot met 33 en P. Dielemai met 29 stemmen, ellen af tredend. De herbenoemden namen hunne be noeming aan, waarna de voorzitter de hoop uitsprak, dat de beeren ook in de toekomst voor het welzijn der pro vincie, werkzaam zullen mogen zijn. Als lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. wet, werd gekozen de heer De Veer met 31 stemmen. De volgende vergadering zal plaats hebben op Vrijdag 11 Juli. Kalizouten. De kali-importeursvereeniging te 'b Gravenhage deelt mede, dat thans de nieuwe (verlaagde) pryzen voor kali- zouten zyn vastgesteld. De nieuwe pryzen zijn ook geldig voor de 20.000 ton kali, die Tn Mei werden gecon tracteerd en media Juni reeds waren geleverd. Het kalizoutsyndicaat is thans bezig met de levering van ruim 50.000 tons kaïniet en kalizout 20 pet., terwyl verdere groote hoeveelheden lullen volgen. Te Biervliat is bij den landbouwer M. Verplanke, mond- en klauwzeer op zjjn hoeve uitgebroken. Twee zijner dieren zyn reeds gestorven. M. Crt. Landarbeiders. Aan het departement van Arbeid wordt thans een ontwerp Landbouwarbeidswet voorbereid. Volgens de daarin opgeno men regeling van den arbeidsduur zal voor mannelijke volwassen landarbei dera gedurende het winter-halfjaar de 8-urendag geldenin de drukke maan den zal de werkdag 10 uren zijn, ge durende enkele weken 12 uren. Ged. Staten zullen voor de verschil lende gemeenten hunner provincie be palen, voor welke maanden deze atwis selende vormen zullen gelden na daar over de organisaties van werkgevers en landarbeiders te hebben gehoord. Overwogen wordt voor het dienen van advies in deze aangelegenheid en andere onderwerpen, betreffende den landarbeid commission van advies voor deD landarbeid in het leven te roepen. Arbeid van leerplichtige kinderen zal in het algemeen verboden zijn, uitzon deriugen op beperkte schaal zullen slechts worden toegelaten voor kinder en in de onderneming hunner ouders. AXEL, 4 Juli 1919. Hedenmiddag werden alhier 2 smok keiaars, de gebr. de W., van Sinay (België) door de soldaat-kommiezen achtervolgd. Geen gehoor gevend aan de waarschuwingen, bleef de oudste doorloopen het veld in, even achter Drie Schouwen in de richting Zuiddorpe, zoodat de kommiezen vuur gaven en na enkele schoten in de lucht den voortvluchtige troffen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en werd ook voor geestelijke bediening gezorgd. Het schot in d^n rug bleek niet doode- lyk, ofschoon de ongelukkige veel bloed verloor en pijnlyk klaagde. Op beide broeders werden 9 kruiken „oude klare" gevonden, die zij fraudu leus vervoerden. De gewonde werd per rijtuig naar het ziekenhuis te Hulst gebracht, de andere alhier gearresteerd. Zaterdagavond vergaderde alhier in de oude Consistoriekamer derGeref. Kerk de afdeeling Axel van Patrimo nium. Bij de ingekomen stukken was o. ra. een schrijven van het Hoofd comité van actie tegen de Revolutie te 'nGra venhage. De voorz. dhr. A. de. Visser, deelde mede, dat reeds een plaatselijk comité van actie tegen de rovolutie is gevormd, en dat binnen korten tijd een spreker zal optreden, die voor ons zal behande len waarom we tegen de revolutie moeten zyn. Vervolgens deelde de voorz. mede dat waar thans een corres pondentschap voor de arbeidsbemidde ling ook in Axel is ingesteld, allen zooveel mogelijk daarvan gebruik dienen te maken. Waar toch de Reg. door deze correspondentschappen al het mogelijke doet, om werkeloos heid te voorkomen, zyn wij verplicht deze actie te steunen, en wanneer we zonder werk geraken, ons in de regis ters te laten inschrijven. De Heer Huizinga Burgem. van Ter Neuzen, voegde hier aan toe, dat geen der ingeschrevenen ooit zal verplicht worden om arbeid te gaan verrichten in een plaats of streelt waar gestaakt wordt. De voorz. bracht daarna als afge vaardigde verslag uit van de te Amsterdam op 26 en 27 Mei 1.1. gehouden 36e jaarvergadering van het verbond Patrimonium. Op keurige wijze werden we ingelicht omtrent het aldaar verhandelde. Uit dit verslag bleek o.a. dat het Chr. Nat. Vakverbond de lijnen aange geven door Patrimonium niet genoeg zaam op den voorgrond stelt en daar door gevaar beloopt af te glyden. Ter uitvoering van een besluit op deze jaarvergadering genomen zal met de hier bestaande Christelijke vereeni- gingen en respectievelijke kerkeraien een vergadering worden gehouden tot het behandelen van de volgende punten 1. a. De steeds toenemende ver wildering der bevolking en het uitsly ten van het rechtsbesef, doet ons vreezen, als hiertegen niet wordt gewaarschuwd, dat een verdere inzia king onvermijdelijk is. b. Eene terugkeering tot het besef der verantwoordelijkheid, noodig voor eene gezonde samenleving, is met Gods zegen - als het juiste middel wordt aangewend mogelyk. 2. Acht men het samenstellen eener commissie gewenscht, ten einde mid delen te overwegen wat door ons kan worden gedaan Bij de rondvraag stelde het bestuar voor de contributie te verhoogen en deze te brengen op 10 cent per week. Dit werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Jansen vroeg ot er geen kans bestaat om hier in Axel te komen tot de oprichting eener coöperatieve Bakkerij. Hij acht zulks dringend noodzakelijk Dit zal door het bestuur in overwe ging worden genomen.' Z. VI. Blijkens het programma voorko meDd in dit nummer heeft men van de feesten te Zaamslag groote verwach ting. Wanneer het weer zyn mede werking schenkt, zullen velen ook uit deze gemeente een uitstapje maken in die richting. Al was het alleen maar in verband met onze eigen plannen, want hoe men er over deukt, en hoe men er ook over praat, feest zal er hier toch vroeg of laat gevierd worden Men heeft nu eenm ial A gezegd, en dus moet B volgen. Hopen we, dat spoedig de aangekondigde - vergaderiug zal worden gehouden, dan zal men zich onomwonden uitspreken voor feestvie ring en is alsdan eenmaal de datum bepaald, dan gelooven we, dat een algemeene deelname, gesteund door royale gitten zal plaats hobben. Som mige buurten hebben reeds een com missie gevormd en zijn reeds druk aan het voorbereiden van straatversiering Goed zoo Geloofsbrieven. Provinciaal blad no. 57 bevat de mededeeling vad" Gedep. Staten van Zeeland, volgens welke het hun voor komt, dat van wettelyk standpunt alleen de nieuwe Raad, dus de Raad, welke op den eersten Dinsdag van September e. k. optreedt, bevoegd is tot het onderzoek vaa de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Ged. Staten verxoeken tevens aan. colleges van Burgemeester en Wethouders in Zeeland hiermede rekening te houden. Als gevolg hiervan zal dus het fiesluit, genomen in de jongste Raads zitting onzer gemeente, waarby de nieuw gekozen leden op advies van aftredende leden, werden toegelaten, vernietigd moeten worden en zal nog maals een onderzoek naar da geloofs brieven plaats hebben, door dennieuwen Raad. Post. Bestelling op Zondag. In voering van etiketten „Bestellen op Zondag." Met ingang van 20 Juli a.s. wordt de bestelling op Zondag en Hemelsvaartsdag beperkt tot brieven, briefkaarten, kennisgevingen van over lijden en exemplaren van het Kort Verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal welke zijn voorzien van een strook. Bestelling op Zondag." Nieuwsbladen zulten met ingang van dien datum op genoemde dagen slecht besteld, indien zij tenminste eenmaal per werkdag verschenen. Kennisge vingen van aankomst van aangeteeken- de en geadviseerde stukken worden meda besteld. In afwijken van het bovenstaande worden uit het buitenland ontvangen brieven en briefkaarten des Zondags en op Hemelsvaartsdag besteld, tenzij blijkens een aan de adreszijde van het stuk op in het oog vallende wijze aan gebrachte aanduiding, bestelling op die dagen niet wordt gewenscht. Voor expressebestelling en de bestelling van portvrije stukken blijven de bestaande bepalingen van kracht. (Eene herzie ning ter zake van het Portvrijdombe- sluit kan eerlang worden tegemoet gezien). -r Bij Kon. besluit van 30 Juni is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Stad Philippinepolder, P. A. Rammeloo te Philippine. Dinsdag is te IJzendijke het kan toor van de firma L. van Waesberghe- Janssens definitief, als bijkantoor van het hoofdkantoor te Hulst, geopend en gevestigd. Zooals bekend werd tot heden het kantoor aldaar slechts enkele dagen per week gehouden en het ge tuigt zeker van toenemende uitgebreid heid. van zaken, dat na zoo'n korten tijd al de firma Van Waesberghe- Janssens kon besluiten tot bet aan- koopen en exploiteeren aldaar van een eigen kantoor, dat dagelijks voor het publiek bereikbaar is. Thans heeft genoemde firma nu naast het kantoor te Hulst dat sedert 1871 is gevestigd nog bijkantoren te Axel, Neuzen, Sas van Gent en IJzendijke, zoodat het wel "het grootste bankiers kantoor uit Zeeuwsch Vlaanderen kan genoemd worden, zoo niet uit Zeeland. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 6 Juli 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9'/a ure Ds. H. Kieviet. Nam. 2 ure 51/, ure Ds. H. Kieviet. Ds. H. Kieviet, (van Veenendaal). rroal. Sooktbaak te Middelburg. Dinsdag j.l. werd o.a. behandeld de zaak tegen C. W. uit Westdorpe, beklaagd van verduistering van 25000 kronen, die hij voor getuige J. Riemens uit Zaamslag in België zou gaan wisseleD, hij moest er minstens 20 cent van maken en zou ƒ150 voor zijn moeite krijgen. Riemens bracht hem tot aan de grens, maar bekl. keerde nooit met het geld terug, noch met de kronen, noch met ander geld. Beklaagde ontkende de kranen ooit van Riemens te hebben ontvangen, wel is er over gesprokeD. De officier wees er op, dat bekl. reeds meer is veroordeeld en vorderde negen maandeD gevangenisstraf. Do verdediger, tnr. Koopmans, zeide dat er geen schriftelijk bewijs is dat bekl. de kronen van Riemens heeft overgenomen, ook is het de groote vraag of men niet reeds op Balgiseh grondge bied was toen het geld ontvangen werd. Eveneens is er geen bewijs, dat de kronen gewisseld zijn. Naar aanleiding van uitspraken van verschillende juristen van naam en gezien de juris prudeBtie meent pleiter dat bekl. moet worden vrijgesproken of althans zeker van rechtsvervolging ontslagen. Uitspraak 15 Juli. M. Ct. Dood gescheten. Te Venlo is de dertienjarige de R. bij het smokkelen van sigarretten door rijksambtenaren dood geschoten. Dne menschen verdronken. Een zwemmer in het gemeentelijk volkszee- bad te Scbeveningen had zich te ver in zee gewaagd en is daarbij waarschijnlijk het slachtoffer geworden van den trek in het water. Had hij zich nu maar naar de kust laten drijven, maar neeo bij ging tegen den onderstroom opzwommen en kwam daardoor ra levensgevaar. Het badpersoneel dat dit bemerkte aaD het strand, trachtte vruchteloos den zwemmer tot terugkeer te wenken. Tenslotte stak een boot met drie badmannen in zee, die echter in de vrij sterke branding omsloeg. Een der mannen gelakte het, zich aai het omgeslagen vaartuig rast te klampen, I waardoor hij zyn leven reddede twee anderen dreven echter af en werden door j de zee verzwolgen. De lijken zyn nog Diet gevonden. De maD, die een toevlucht op de om geslagen boot gevonden had, werd door j kameraden gered. De stoomreddingboot Rutgers van Ro zenburg was ook onmiddellijk uit de haven vertrokken, maar mocht er ook niet in slagen, een der slachtoffers dood of lerend op te pikken. Schietongeluk. Bij de Sohie- oefeningen der burgerwacht te Helmond, had een der leden v. d. H., de onvoor-1 zichtigheid de schietbaan over te loopen, met het noodlottig gevolg, dat een mart gapatroon hem in het hoofd trof. In buwusteloozen toestand werd de ongelukige naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Van 1 tot 30 Juni 1919. Axel. Huwelijks-aangiften. 12. Anthony de Putter (van Zaamslag 33 j. jm. en Janna Haak, 33 j. jd. 19. Alphonsus Hoornaert, I 25 j. jm. en Anna Catharina Eliaa Vettenburg, 24 j. jd. Jan Pieter van Rijn, 34 j. jm. en Janna Adriana Butler, 31 j. jd. 20. Jan I Abraham Platteeuw, 26 j jm. en AnnaHendrika I van Doorn, 21 j. jd. 26 Jan Koster, 21 j. jm. I en Neeltje Dekker (van Boschkapelle), 20 j jd. I 27. Jan Marinus van de Velde, 22 j. jm. en j Adriana Snzanna de Groote, 22 j. jd. Huwel.-voltrekkingen. 5. Gilles de Feijter, 22 j. jm. en Leuntje Dieleman, 26 j. jd. I Iiokus Dees (van Hoek), 28 j. jm. en Janneke de raker, 32 j. jd. 19. Willem Jansen, I 25 j. jm. en Jannek* Jansen, 20 j. jd. 26. I Anthony de Putter (van Zaamslag 33 j. jm. I en Janna Haak, 33 j jd. Geboorten. 2. Alida Tecla Anna, d, van Carl Anton Wiechmann en Elisabeth Hendrik» Oosterwijk. 3. Jacobus, z. van Jacobus Allaert J en Jacoba Huijssen. 5. Pieter Cornells, z. van Cornelis Duerink en Dina Verstralen. I Colina Maria. d. van Bernardus Segjiers en Mathilda Maria Simoen. 7. Adriaan, z. van Willem de Bruijne en Pieternella Jansen. Daniël Pieter, z. van Francois Pieter Schut* I en Dina Guequierre. 10 Margaretha, d van Pieter Jansen en Magdalena Maria Verberk- moes. 12. Willem, van Pieter Goo*sen en Catharina Cornelia Smallegang. 17. Sara, t d van Francois Dekker en Neeltje Dieleman. J 23. Frederik, z. van Jacobus Bakker en Geertrui Magdalena de Feijter. 24. Geertrui

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2