No. 26. Zaterdag 5 1919. 35e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Provinciale Staten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/* Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Fostfeox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentibn wordaa franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- ec Vrijdagmiddag TWAALF ure. Nederland en België. Frankrijk heeft als vertegenwoor- J digers in de commissie van 14, die de voorstellen inzake de herziening van het verdrag van 1839 heeft ta ont werpen, bsnoemd minister Tardieu, en I Laroch, difecteur van d® afdeeling politieke zaken aan het Dep. van j Buitenl. Zaken. België heeft tot leden benoemd de heeren Ort, secretaris-generaal van buitealandsche zaken, en Seghers, oud- minister. De Parysche correspondent van het Hand. seint naar aanleiding hiervan De benoeming van Ort en Seghers tot vertegenwoordigers van België in de commissie voor de herziening der verdragen van 1839 schijnt te wijzen op een neiging tot toenadering ten opzichte van Nederland. Van den eerste wordt gezegd dat hij sympathie voor ons land heeftde tweede heeft deel uitgemaakt van de Vlaamsche groep in het voormalige ministerie van Havre. Nederland zal worden uitgeaoodigd zoo spoodig mogelyk-zijn gedelegeerden aan te wijzen. In do Fransche pers wordt de Bel- I gische campagne tegen Nederland voortgezet. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg beeft mr. Janssen uit Maastricht er aaa herinnerd dat hij een halfjaar geleden in ditzelfde lichaam gesproken heeft over de annexatieplannen van België en toen een motie voorgesteld heeft, die door de Prov. Staten is aangenomen. Hy acht het wenschelijk, vooral na de nieuwe samenstelling der Provinciale Staten, daar weer over te spreken, omdat het zyn nut heeft ook thans e6n uitspraak van dit lichaam te krijgen, dat de vertegenwoordiging van de i Limburg8cbe bevolking is. Men heeft 1 thans meer houvast dan een half jaar j geleden. We hebben heel wat meer meegemaakt dan toen. We hebben de 1 tormuleering van de verlangens van België gezien en als gevolg daarvan (het oordeel van den Raad van Vijf) 1 de herziening der tractaten van 1839. Niettegenstaande deze uitspraak gaat België door met zijn drijven. Het wenscht ons te bevrijden. Wij willen niet bevrijd worden. Wanneer werkelijk Limburg zou achtergesteld worden, zuilen wij zelf voor onze rechten kunnen 2 opkomen. België wenscht een stemming. Het petitionnement heeft bewezen, wat we willen. We ontzeggen aan een vreemd land het recht om hier een stemming te eischen. Mr. Janssen stelde daarop de volgende motie voor DeT?rovinciale Staten van Limburg, in eerste zitting vergaderd en gekozen na de invoering vau algemeen man- nenkiearecht en naar het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, over wegende, dat van zekere Belgische zyde by voortduring wordt geageerd tot inlijving van een deel van Lim burg, althans tot het vestigen op dat deel van servunden, die strijdig zou- deD zijn met de souvereiao rechten van Nederland tan volle overtuigd, dat met de provinciale vertegenwoordiging ook de overgrootè meerderheid der Lim- burgsche bevolking onverzettelijk stelling neemt tegen eik zoodanig streven protesteeren met den me6st moge- lyken nadruk tegen alle eventueele pogingen daartoe en sprekeD het vast vertrouwen uit, dat de Nederlandsche regeering Limburg ongerept en onge deerd bij Nederland zal weten te behouden. Deze motie, waarmede de heer Bar telink, vrijz.-democraat en Grabal voor de socialistische leden, instemming be tuigden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Beschikbaarstelling van lerensmiddelen. In de dezer dagen verschenen M. v. A. betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1919, zegt de Mi nister dat hy zich in 't algemeen niet kan vereenigen met de opvatting der leden die het niet eens bleken met het betoog van den Min, van Landbouw om trent de weuschelykheid tot beperking der regeeringsbemoeienis met de levens middelenvoorziening. Wel is waar is ook hij van meening dat de toestanden tbans nog allerminst normaal zijn, maar toch acht hy het ^een onmiskenbaar feit, dat het proces van terugkeer naar normale toestanden snel ea krachtig voortwerkt. Een blijvende bemoeiing met de levensmiddelenvoorziening ligt niet in het voornemen van den Minister. Verder behandelt de Minister nog enkele in het Voorloopig Verslag te berde gebrachte punten. We ontleenen hieraan dat de Minister last heeft gegeven zoo spoedig mogelijk grondstoffen voor een andere gaaien stelling van het oagebuilde meel te zenden. Voor liet volgende seizoen is het de bedoeling dat ieder de gelegenheid zal hebben in hei najaar aardappelen op te slaan. Dan zal gevraagd worden of de landbouwer zijn aardappelen zal weuschen over te dragen aan den Staat, "dan wel of hy die zelf zal wenschen te behouden. Te verwachten is dat na de in werkingtreding der wet op de rijks- vleeschkeuring, de onbelemmerde vleeschhandel een gunstigen invloed zal oefenen op de vleeschprijzen. Dunr der eerste oefening. By Kon. Besluit is bepaald de duur der eerste oefening voor de ingelijfden bij de militio te land, die in 1919 bij de onderscheiden korpsen van het leger hun eerste oefening zullen aan vangen of hebben aangevangen, be draagt lo. by de onbereden korpsen, be houdens het bepaalde onder 2o., 3»., 4o. en 5o. a. voor ben, die het in art. 70 eerste lid der Militiewet bedoeld bewijs niet hebben verworven, acht-en-een-halve maand b. voor hen, die het in art. 70 eerste lid bedoelde bewijs hebben verworven, zes en-een-halve maand. 2o. bij de pantserfort-artillerie en torpedisten 15 maanden; 3voor hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of telefonist, acht-en-een halve maand 4o. voor hen, die tot de administratie troepen behooren, acht-en-een-halve maand, welke duur voor degenen, die zich vrijwillig voor den dienst bij die troepen hebben aangemeld, met zes maanden wordt verlengd 5o. voor hen, die bij de infanterie en de vesting-artillerie tot officier worden opgeleid 12 Biaaaden, te rekenen van den datum waarop hun opleiding aan vangt. 6o. by de bereden korpsen 2 jaar. De manschappen, die by de korpsen met een eerste oefening van niet langer dan acht-en-een-halve maand tot onderofficier worden opgeleid, blyven, na volbrachte eerste oefening, drie-en een-halve maand in werkelyken dienst. Hieruit volgt dus, dat niettegenstaande de proef, welke thans genomen wordt by de infanterie en wielryders met een opleiding van zes maanden, de duur dor eerste oefening voor de lichting 1919 bepaald blijft op acht en een-halve maand, tenzij nadere bevelen gegeven worden, Dinsdagavond werd de zomerzitting dar Provinciale Staten geopend, waarin alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer Van Nieuwkuik. Nadat de geloofsbrieven dor loion waren onderzocht, werden dezen toege laten en werden de vereischte eedan en verklaringen afgelegd. De voorz. mr. H. J. Dijckmeester nam alsnu het woord en zeide blijkens verslag in de Midd. Ort. bet volgende „Door de wet aangewezen om de vergadering dezer Sraten te leiden, heet ik u alien welkom bij den aanvang van deza zitting en bied u mijn geluk- wensch aan met de aanvaarding van uw mandaat., Heeft het mij in deze jaren bij de vervulling vau mijn taak niet ontbroken aan medewerkingen welwilendheid van de leden der Staten, ik veroorloof mij in dit oogeublik een hernieuwd beroep te doen op uw steun. Onze wetgever heeft geoordeeld, dat het tijdschip was aangebroken om het Nederlandsche volk in al zijn rangen en standen, rechtstreeks te laten deel nemen aan de leiding van s'lands zaken. De laatste grondswetsherziening heeft dit aldus verordend ook met betrekking tot de Provinciale Staten. En wel is het vooral in den tegenwoordigen tyd wenschelyk, dat elk gegrond geacht bezwaar, dat de noodige samenwerking van allen in staat, provincie of gemeen te belemmert, worde opgeheven. Van de gezindheid en van het gezond verstand der bevolking hangt af, of deze politieke ontwikkeling haar in het thans aangebroken tijdperk ten goede zal komen. Azd u om in uwe beraadsla gingen en door uw besluiten te doen ervaren, dat het vertrouwen in ons volk gesteld, ook in Zeeland op goede gron den werd verleend. De Almachtige schenke u daartoe wijsheid en beleid en die echte liefde voor provincie en bevolking, die onmis baar is voor het welslagen van uw arbeid". By de vooratellen van Ged. Staten tot aanhouding van verschillende» adressea tot de najaarazitting, vroeg, bij de behandeling van het adres van den Centralen bond van transportarbei ders te Rotterdam en de afdeeling Middelburg van den Centralen Neder- landachen Ambtenaarsbond o. m. tot het verleenen van een duurtebyslag de heer van de Putte het woord. Het spyt spreker, dat Gedeputeerde Jotaten niet in de gelegenheid waren reeds nu met een voorstel te komen. Om aan de wenschelykheid zonder uitstel tegemoet te komen in de duurte ner tijden, stelt spreker voor, aan alle ambtenaren in dienst der provincie, wier salaris zonder vergoeding voor huishuur minder is dan 3000 per jaar, een duurtetoeslag over het eerste halljaar toe te kennen van 100 voor gehuwden en ƒ50 voor ongehuwden, zonder dat de vergadering zich nog bindt voor de tweede helft van het jaar. De voorzitter merkt op, dat het voorstel v. d. Putte geen ameudemeut is op het voorstel van den voorzitter en derhalve dit voorstel aan de orde blijft. Het voorstel van de Putte wordt gesteand door de h.h. Lindeijer, Hensol, Welieman en Nolson, die echter nog verder willen gaan en de bedoelde adressen direct in de afdeelingen wenschen te behandelen. Dit wordt bestreden door dhr. de Veer. Het voorstel van den voorzitter om de adressen aan te houden, wordt aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Een voorstel van mevr. Duiker om het verzoek van de bestellers bij den Prov. stoombootdienst te Neuzen om een vast salaris, nog in deze zitting te behandelen, kreeg 28 stemmen tegen en 13 voor. Voor dat deze vergadering gesloten werd, merkte dbr. v. d. Putte op, dat zijn voorstel van kracht is gebleven, ook nadat het voorstel om de behandeling jier adressen tot de volgende najaars zitting uit te stellen, aangenomen is. Het was niet sprekers bedoeling vooruit to loopen op een voorstel dat dan door Ged. Staten zal worden gedaan, doch slechts om, waar een tegemoetkoming voor dat personeel zoo dringend is, al reeds een voorschot te doen toekennen. Gesteund door vijf leden, zal dit voorstal in de afdeelingen worden behandeld. In de vergadering van Woensdag, die door alle laden bijgewoond v\erd, had de verkiezing plaats vanJedea vau Ged. Staten.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1