Binnenland. Landbouw. Ingezonden Stukken. Buitenland. Cadsaütl en Jac. do Kraker vrageo overgang naar de 2e klasse en Wed. de Regt vraagt afwering van het kohier. Overeenkomstig het verzoek wordt m. a. s. besloten. Alsnu wenscht de Voor*, nog een tweetal punten te bespreken die echter niet op de agenda staan. Ten eerste deelt spr. mee, dat de motor aan de gasfabriek versleten is, waarop B. en W. den directeur der gasfabriek hebben laten uitzien naar een Dieuwen motor. Op 't oogenblik is er een machine op proef, die blykt goed te voldoen en 650 kost. B. en W. stellen nu voor deze aau te koopen, waartoe m. a. s. wordt besloten. Het tweede punt betreft de automa tische ontsteking der gaslantaarn Zooals het nu gaat, is er aauleiding tot moeilijkheden. De kosten zouden 2000 zijn, waardoor een groote verbetering en gasbesparing zou ontstaan. B.enW. achten wenschelijk het aanbod te aan vaarden. Dhr. Oggel denkt, dat dat bedrag spoedig kan uitgewonnen worden op de lantaarnontstekers. De Voorz. merkt op, dat er natuurlijk altyd personeel noodig is voor schoon maken en onderhouden van lantaarns, enz. Maar toch zal in een paar jaar die inrichting door de gemeente uitge wonnen zijn. Dhr. Dieleman vraagt of het goed werkt ook op andere plaatsen. De Voorz. zegt, dat daarnaar een onderzoek kan worden ingesteld. Besloten wordt op het voorstel in te gaan. Daar niemand meer het woord vraagt, sluit de Voorz. de vergadering. Hulp gevraagd. Aan de burgemeesters in Zeeland is dezer dagen een circulaire gezonden waarin wordt gewezen op de geweldige ramp, die het Javaausche gewest Kediri heeft getroffen door de jongste vulkanische uitbarsting van de Kloet'' waardoor duizenden menschenievens werden afgesneden, en tienduizenden werden beroofd van have en goed. Gelijk onze lage landen en speciaal onze Zeeuwsche polders een voortdu- renden stryd voeren tegen de wateren en telkens getroffen worden door wa terrampen, zoo leeft de bevolking van ons Indië onder de voortdurende bedreiging der vulkanische krachten eu gelijk Indië zoo milddadig steun pleegt te bieden, als in Nederland nood valt te lenigen, mag thans verwacht worden, dat het moederland onbekrom pen zal geren nu Indië hulp van noode heeft. Wij zijn van oordeel, dat waar allerwege in den lande gaven worden geschonken en inzamelingen gehouden ook de Zeeuwsche bevolking niet achter zal blijven bij het betoonen van menschenliefde. We dringen hierbij des te meer aau op de hulpvaardigheid, waar zooveel steun wordt gevraagd en verleend voor behoeftigen uit het buitenland en w dus toch in de eerste plaats onze landslieden niet mogen vergeten. We weten niet of hier plaatselijk oen commissie is gevormd, doch zy die giften wenschen at te zonderen, kunnen die aan ons bureau zendenze zullen in dit blad worden verantwoord opgezonden naar de Zeeuwsche com» missie, bestaande uit de heeren mr. H. J. Dijckmeester, commissaris der KoniugiLv J. H. Blum, Jhr. J. van Vredenburch eu mr. J. F. van Deiase, penningmeester. Binnen 14 dagen moeten de giften binnen zijn. De zllverbons van fl. Da'zilverbons van één gulden worden zooveel mogelijk aan de circulatie onttrokkende Nedarlandsche Bank geelt ze niet meer uit. De bedoeling van dezen maatregel is het aan de circulatie ontrokken zilver geld weer te doen uitgeven. Voor de Duitsche kinderen. Naar aanleiding van de verschrikke lijke ellende, welke in Duitschland ten opzichte van de kindervoeding heerscht en waarover de pers in den laatsten tijd veel geschreven heeft, op grond van geconstateerde feiten door de on lijdigen hebben de Roode Kruisen van allo lauden, die niet in den oorlog be trokken zijn geweest, een hulpverlee ning bewerkstelligd om de vreeselijke toestanden door de jarenlange ouder- dervoediug der kinderen, in Doitscblaud veroorzaakt en die een zeer hoog ster! tecijver tengevolge had, tenminste ©enigszins te verbeteren. Hoewel alle neutrale landen in den eersten tijd na den wapenstilstand zich vr-el moeite hebben gegeven om in de eerste plaats in hun eigen land den nood, als gevolg vau den oorlog, te vermin deren, heeft toch Noorwegen ten behoe ve der kinderen in Duitschland een som bijeengebracht van millioen kronen, waarvan naast levertraan, enz. ook an dere versterkende middelen naar Duitschland werden gezonden. Het Deenscbe Roode Kruis zond meer dan 100,000 kilo gecondenseerde melk, boter en vleesch in blik het Zweedsche Roode Kruis meel, vet en windsels in groote hoeveelheden. Het Zwitsersche Roode Kruis, dat zijne hulpverleening in de laatste weken ook uitbreidde tot de arme kinderen in Duitschland, zond als eer sta gave ongeveer 10,000 bussen gecon- denceerde volle melk. Het Nederlandsch 3 Roode Kruis heeft _j ook evenals de andere neutralen deden, een gedelegeerde in Duitschland benoemd, den heer mr. H. von Brucken Foch, door wiens handen alle zendin gen zullen gaan, en die in vereoniging met den z.g. „Oeutscher Woblfahrts- dienst", de verdeeling del? zendingen controleeren en hulp verleenen, waar dit eenigszins mogelyk is. Zooals bekend is, zullen ook weer van uit Duitschland kinderen naar Nederland worden gezonden otn wat op te knappen, zooals dat tijdens den oorlog met duizenden kinderen is ge schied. De prijswfnners bij wier naam geen plaats staat, wonen te Axel. De indruk van kenners was, dat de veulens, ofschoon puik, iets minder waren, dan verleden jaarde twee jarige merrie's waren uitstekend en de hengsten waren goed. Voldoend aan het verlangen van sommige fokkers, om alsnog melding te maken van de bekroningen welke be haald werden op de onlangs van wege de V. V. Z. F. alhier gehouden veulen keuring laten we hier nog een beknop ten uitslag volgen. Daar de ingezonden dieren, er waren er ruim honderd van zoo goede kwaliteit waren, dat de ju»y meende het aahtal pryzen en eerv. v meldingen te moeten uitbrei den, moeten we om ruimte te sparen, ons bepalen tot enkele eigenaars van iedere catogorie. Dat waren I. Merrieveulens van 1919; 30 stuks 10 prijzen. 1 B. L. Ysebaert, 2 F. Dekker Pz., 3 E, Plasschaert, St. Jan steen, 6 Ph. J. van Dixhoorn, 7 Jan de Putter, 9 J. Weyns. II. Hengst-veulöns ven 1919. 22 stuks. 8 prijzen. 1 Van Dixhoorn, vnmd, 2 L. Coene, Sas van Gent, 3 F. Dekker Fz. Terueuzen, 5 G van Fraaijenhove, 6 C. de Putter Pz. 8 B. L. Ysebaert. III. Merries van 1918. 18 stuks, 6 prijzen. 1 Van Dixhoorn, vnmd., 2 J. Weyns, 3 F. Dekker Pz., 5 Van Dix hoorn, 6 C. de Putter. IV. Hengsten van 1918. 9 stuks. -4 prijzen1 De Waal, Ossenisse, 2 C, Plasschaert, St. Jansteen. V. Merries van 1917. 11 stuks. 6 pryzen. i F. Dekker Pz., 2 F. Dekker Fz., Neuzen, 3 Abr. Haak, Zaamslag, 4 F. Dekker Pz., 6 Jan de Putter. VI. Hengsten van 1918. 17 stuks. 6 prijzen. 1 C. de Feijter, Bosc'nka p lie, 2 Abr. Dieleman Pz. Zaamslug, 3 Van Dixhoorn, 4 Jau de Putter, 6 Van Dixhoorn. AXEL, 1 Juli 1819. Vrijdag werden by dhr. M. A. Koole door Notaris Dregmaus ten verzoeke van dé erven Andries Hamelink, krach tens verleend rechterlijk bevel verkocht de gebouwen met het recht van erf pacht op den grond-eigendom van den polder „Beoostenblij Benoorden" tot 1 Jan, 1922, gelegen te Axel, Watervliet groot 1 are 40 centiaren. Koopor werd A. van de Velde alhier voor 1230. De dag van jl. Zaterdag heen aan de vereenigiug van geiten houders weer een mooi succes bezorgd. Aangemoe digd door de resultaten van vroeger had men besloten weer een tentoon stelling van geiten te houden. Welwil lend stond de heer Ph. J. van Dixhoorn hiervoor een uitstekend terrein af, aan den Buitenweg, dus juist bniten de kom gelegen, zoodat velen hun belangstelling voor de fokkerij toonden. Er waren ruim 80 exemplaren te bezichtigen van allerlei leeftijd. Opvallend was, dat er weinig grijze of bonte tusschen liepen, het Sahne ras is dus reeds goed doorgevoerd en wel zoodanig, dat de keurmeesters vaak moeite hadden om de beste geit uit te kiezen. De prijzen werden alsvolgt toegekend I. Oude geiten. Ie prijs J. S.' van Ryn, 2 C. den Hamer, 3 S. Jansen, 4 Joz. Smios, 5 P. Hamelink, Schapenbout. II. 1 jarige geiten. Ie prys F. Dieleman, Schapenbout, 2 J. Risseeuw, 3 F. van de Velde, 4 J. Michielsen, 5 J. van Es. III. Lammeren. Ie prijs F. van de Velde, 2 C. Rooze 3 F. Wolf er fc 4 Adr. de Putter, 5 K Hamelink. Deze prijzen bedroegen van ƒ3 tot ƒ1 IV. Twee prijzen voor de schoonste melkgevende geit. Ie prys 2.50 Joz. de Feijter, Schapenbout. 2e prijs 2 F. Woltert, Voor het grootste getal geiten van een eigenaar voorgebracht kreeg F, van de Velde een prijs van ƒ2.50. Voor de beste geitenboter ontving D. Maas ƒ2.50. Door den heer Ph. J. van Dixhoorn waren nog 5 extra prijzen uitgeloofd voor het mooist voorbrengen van een lam door een meisje beneden 12 jaar Deze werden toegekend aan M. Wieland W. Kempe, J. Covée en N. Bolleman Ten sl tte werd door het Bestuur nog een aanmoedigingsprijs uitgereikt aan alle kinderen, die ee.n lanl voorbrachten Deze laatste bekroningen achten we vooral van veel opvoedende waarde voor de jeugd, die daardoor waardee ring krygi voor de goede behandeling van het dier. De tentoonstelling is goed geslaagd al was het ook .dat zwaré regenwolken dreigden. Door de goede zorgen van de heeren Van Dixhoorn vnmd, en Dekker Pz. werden de jonge geitjes op groote camions huiswaarts vervoerd. Uit het bezoek bleek ook, dat i geiteufokkery veler sympathie heeft en ook de waarde ervan is vooral in deze dogen niet weg te cijferen. Een of twee geiten die dagelijks 3 Liter melk geven beteekent wel iets voor den werkman. Terwijl de aanvoer van zoowel puike als mindere -geiten de fokkerij ten goede komt, is het ook nuttig, dat tijdens zoo'n tentoonstelling de eigenaren met elkaar de behande ling en resultaten bespreken. - Bij het Centraal bureau voor de Statistiek is met 1 Juli bevorderd tot adjunct-commies de heer L. A. Vink geboren te Axel, thans woonachtig te a' Gravenhage. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactiej Mijnheer de Redacteur l Beleefd verzoek ik U plaatsing veor het volgende bij voorbaat dank. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche mu iekgezelschappen. M. H. Sedert 19 7 is opgericht de Zeeuwsche Bond I m Harmonie- en Fanfarergezelschappen, waarvan velen het bestaa» althans zijn werking niet kennen. Deze bond organiseert elk jaar een muziek-wedstrijd voor de aangesloten I vereenigingen. Dit jaar nam ook deel een muziekgezelschap uit Zeeuwsch-Vlaanderen, de .Harmonie van Halst", die een tweeden prijs behaalde in de I 2de afdeeling. Vóór mij ligt den offlcieelen uitslag van den I wedstrijd en als ik dan zie, dat over de ver- l schillende afdeelingen niet minder dan 8 eerste, 8 tweede, -3 derde en een 4de prijs l behaald werden, zoodat niet één vereeniging j onbekroond bleef, dnrf ik veronderstellen, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen meerdere muziekge zelschappen bij ernstige studie aan zoo'n wed strijd kunnen deelnemen en niet onbekroond I weer keeren. Ik doe daarom een beroep op U allen, I sluit U aan opdat uit Zeeuwsch-Vlaanderen het volgend jaar meerderen deelnamen. Het zal voor allen een spoorslag zijn tot verdere ontwikkeling Gasrne ben ik bereid I verdere inlichtingen te verschaffen. U. M. de R., dankend voor de opname. AUG. EECKHOUT. Gedep. Muziekleeraar. j Axel, 30 Juni 1919. I Mijnheer de Redacteur! In uw blad van jl. Vrijdag werd ik attent1 gemaakt op een. onder de rubriek Ingezon- den Stukken" voorkomend stukje, gericht aan de ingezetenen van Axel tot het plaatsen van Duitsche kinderen. Het viel mij n.l. op dat de volgende zinsne- den daarin voorkwamen le. ,.De kinderen aijn allen van nette familie en goed gekleed, zoodat daar geea veidere kosten over vallen" en verder „Het is niet te doen om buitengewoon I voedsel. De bedoeling is de kinderen gedu rende vier weken gewone voeding te geven." Daar het dus kinderen van nette familie zijn, goed gekleed, er geen verdere kostea overvall- n en het zelfs niet eens noodig is hen buitengewoon voedsel te verschaffen, I maar zij best met gewone voeding kunnen volstaan, leid ik daaruit ai dat het meest kinderen van rijke of welgestelde ouders zijn, I die - zelfs in Duitschland bij den heer- schenden nood, allicht nog eens eerder iets voor hun schaapjes te pakken hebben kunnen krijgen, boven andere arme ouders. Gaarne zagen ik en vele anderen hier ook arme en ondervoede kinderen, maar geen die er een „half" uitstapje van maken. Verder hspende spoedig hier vele jeugdige' Germanen te zien, verblijf ik met dank voor de plaatsing, Achtend, BRAM 't GILDE. 1 De Vrede. De vrede is Zaterdag geteekend. Toen om tien over drie alle afgevaar-j digden huD plaatsen hadden iugeuomen kwamen de Duitsche gedelegeerden de I zaal binnen. Onmiddellijk daarna opende Clemen-j ceau de vergadering en zeide ongeveer: Mijne heeren, de overeenstemming is be reikt tusschen de gealliëerde en geasso-' ciëerde mogendheden en de Duitscbel republiek »het Duitsche Rijk*, her-| stelde Clemenceau. De tekst, die u zooi dadelijk ter teekening zal worden voor gelegd is gelijkluidend met die, welks aau de Duitsche gevolmachtigden ter hand; gesteld werd. De haudteekeningen, dis zoo straks zullen worden gesteld, zullen I een waarborg beteekenen, dat het verdrag loyaal zal worden uitgeroerd, ook de Duitsche regeering heeft de voorwaarden zonder reserve aanvaard. Ik verzoek de gedelegeerden van het Duitsche Rijk hun haudteekening te komen stellen*. Daarna teekenden de Duitschers bet eerst, daarna de Amerikanen, vervolgens de Eugelsehen, Franschen, Italianen en Japauners. De vertegenwoordigers der kleine mogendheden volgden. Toen ds laatste haudteekening gesteld was, ver klaarde Clemenceau De vrede tusschen! de geallieerde en geassocieerde mogend-

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2