25. Woensdag 2 Juli 1910. 35e 4aar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. 0. VINK - Axel. Raadsverslag. I ISAM. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per poet 877j Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Poitbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiio worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zitting van 24 Juni 1919. (Slot). X. Verzoek van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst te Rotterdam, dat het minimum loon van de werklieden wordt gebracht op 22 gulden per week, enz. Adressanten vragen in hun schrijven le dat het minimumloon van de werklieden wordt gebracht op f 22 per week voor ongeschoolden arbeid en voor geschoolden aröeid naar verhou ding hooger 2e de rechtspositie van de werklieden zal worden geregeld in een Werklie denreglement. Ter toelichting wordt opgemerkt, dat a. de laatste loonsverhooging voor een deel de financieele kracht van de werklieden niet versterkt heelt, omdat de toeslagen zijn opgehouden b. afgezien daarvan die verhooging toch niet voldoende was, omdat de verhooging van den levensstandaard al maanden gemiddeld 80% bedroeg en zelfs 106% volgens de laatste statistische cijfers van het centraal Bureau voor de Statistiek. Ten aanzien van het tweede verzoek merkt men opde rechtspositie van allen, die in openbaren dienst zijn, zal waarschijnlijk zeer spoedig bij de wet geregeld zijn, waardoor de gemeentebe sturen voor het feit staan om de daarin gestelde algemeene regelen uit te werken, zoodat wanneer nu reeds rege len gemaakt worden, het aanpassings vermogen voor de Gemeente straks gemakkelijker zal zijn. B. en W. stellen voor, dat met een eerstvolgende herziening der jaarwed den rekening met het verzoek zal gehouden worden en er voorloopig niet op in te gaan. Met alg. st. aangenomen. XI. Verzoek van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij om meer subsidie. De Voorz. zegt, dat ingevolge besluit van de vorige raadszitting een schrijven is ingediend, doch daarop nog geen antwoord is ingekomen, zoodat besloten wordt dit punt nog aan te houden. XII. Vaststellen verordening, op het Brandwezen. De Voorz. zegt, dat B. en W. voor stellen, om de bestaande verordening te doen vervallen en een. nieuwe vast te stollen, die vergeleken bij de oude aldus is samengesteld: De artikelen 1, 2, 3 en 4 blijven onveranderd. Art. 5 wordt gelezen als volgt Ieder mannelijk inwoner der gemeente, die den leettyd van 25 jaren bereikt heeft en zijn 45ste jaar niet is inge treden en die niet door gebreken voor don dienst ongeschikt is, is verplicht by de brandweer te dienen. De aanwijzing tot den dienst geschiedt by een aanstelling door Burgemeester en Wethouders op voordracht vau den brandmeester. Art. 6. Tot den dienst bij de brand weer kunnen niet worden aangewezen Geestelijken en bedienaars van den godsdienst Genees-, heel- en verloskundigen Militairen in werkelijken dienst Spoorwegbeambten Ambtenaren van ryks- en gemeente politie en voorts alle ambtenaren van het Rijk, de provincie of het dagelijksch besiuur der gemeente, die door den aard hunner betrekking geroepen kun nen worden, bij brand andere diensten in het algemeen belang te verrichten. Art. 7. De manschappen worden door Burgemeester en Wethouders uit den dienst ontslagen a op eigen verzoek, zoodra zij öf den leeftijd vau 45 jaren hebben bereikt, öf door lichaamsgebreken buiten staat geraken dienst te verrichten, óf onder de in bet vorig artikel opgenoemde categoriën vallen b. ambtshalve, den brandweergehoord, wanneer hun langer dienen niet in het belang van den dienst wordt geacht. Art. 8. Hy, die tot dep dienst by de brandweer wordt aangewezen, is bevoegd zich door afkoop van den dienst te bevrijden. Art. 9 (oud) vervalt. Art. 10 wordt art. 9, te lezeu als volgt De afkoop van den dienst kan ge schieden tegen 25 per jaar zoolang de aanvrager dienstplichtig blijft. De betaling geschiedt ten kantore van den gemeente-ontvanger, die door Burgemeester en Wethoudersgemachtigd wordt de afkoopsom in ontvangst ie nemen. Het door den gemeente-ontvanger daarvoor af te geven ontvangbewijs wordt door den belanghebbende aan Burgemeester en Wethouders overgelegd die daarop in het eerste geval op zyne aanstelling den aankoop aanteekenen, in het tweede geval hem uit den dienst bij de brandweer ontslaan met vermel ding van den afkoop. Art. 11 wordt art. 10; art. 12 wordt art. 11art. 13 wordt 12. Art. 14 wordt art. 13, waarin ver vallen de bepaling, dat de Burgemeester vrystelling kan geven voor het bijwonen der oefeningen. Art. 15 wordt art. 14, art. 16 wordt 15, art. 17 wordt 16 Art. 18 wordt 17, te lezen als volgt De manschappen genietou voor het bijwonen eener oefening eene schade loosstelling wegens tijdverlies ten bo drage van ƒ0,50. Die schadeloosstelling wordt niet ge noten door bem, die te laat komt, die zonder onderscheidingsteeken verschijnt of wiens onderscheidingsteeken niet in behoorlyken staat is onderhouden, die zich verwydert zonder verlof, of voor dat het teeken is gegeven, of die wegens dronkenschap of onbehoorlijke gedra gingen moet verwijderd worden. Art. 19 wordt 18, te lezen als volgt Wanneer eene brandspuit buiten de gemeente wordt gevoerd genieten zij, die daarbij dienst verrichten eene schadeloosstelling van 0,30 voor elk uur dieast, vau des voormiddags 6 tot des namiddags 10 uur en ƒ0,40 voor elk uur dienst van des namiddags 10 tot des voor middags 6 uur. Art. 20 wordt 19, te lezen als volgt De overtredingen van de bepalingen dezer verordening worden voor zoo ver daartegen niet bij eene wet, een alge- meenen maatregel van inwendig bestuur of eene provinciale verordening is voor zien, gestraft als volgt die van artikel 13 derde lid, met eene geldboete van ten hoogste 10 die van artikelen 14, 15 en 16 met eene geldboete van ten hoogste 15 of hechtenis van ten hoogste drie dagen. De overige artikels blijven onver anderd met dien verstande, dat natuur lijk de slotbepalingen zijn gebracht op de daarvoor geldende datums. Nadat de Voorz. de veranderde artikels had voorgelezen wijst hy op de voornaamste veranderingen, welke dus bestaan ia a. het aanstellen op 25-jarigen leef tijd b. het ontslag op 45 jarigen leeftijd c. het vervallen van plaatsvervan gers en d. de hoogere afkoopsom. Dhr. de Kraker vraagt of het niet billijker zou zyn de manschappen by loting aan te wijzen, aangezien de gemeente niet alle ingezetenen noodig heeft en toch iedereen in aan merking komt. De Voorz. zegt, dat B. en W. zulks rijpelyk hebben overwogen, doch men dan kans heeft om een aantal personen te krygen, waarmede niets te beginnen is, zoodat de brandmeesters zouden be danken eu zeggenmet die menschen moeten jullie maar werken. Dhr. de Kraker vindt het jammer, dat zoo iets van onze gemaentenaren gezegd moet worden. Hij kan niet begrijpen, dat het zoo erg is, en boven dien vindt hy hat dan wel een onge lukkige toestand als de goedwilligen dan maar de dupe moeten zyn van degenen, die niet willen. Dhr. OggelJa, in sommige ge meenten heett men een vrijwillige brandweer, maar dan heett Axel een goedwillige brandweer. Maar in de verordeningen zyn toch ook strafbepa lingen, die voor onwil waken. Voorz.Als we op die manier brand moeten blusscben, dan kan de brand weer in sommige gevallen wel thuis blijven. Dhr. Oggel. Die toestanden heeft men toch iu 't leger ook, daar kan men toch niet aan toegeven. Voorz.Juist, maar wij gingen van het standpunt uit, boe kunoen we bet beste resultaat bereiken. We hebben nu ook een motor eu daar is goed per soneel voor noodig. Dhr. OggelDat is wel uit te zoekeu. Voorz.We moeteu toch oök niet vergeten, dat er altyd nog menschen zijn, dia er trotsch op gaan, dat met hen kan gewerkt worden en die als voorbeeld kunnen dienen. Dhr. de Kraker. Die zijn dan juist een prikkel voor de slechten. Voorz.We hebben de ondervinding dat de menschen zeidenwe doen het niet langer zoo. Dhr. de Kraker,Ja, maar dat was een gevolg van den ouden toestand, toeu betrekkelijk oude menschen bet werk moesten doen, terwyl jonge krachten er op stonden te kijken en spotten met ouderen. Als geen onder scheid wordt gemaakt en ieder door het lot wordt aangewezen, zal ook ieder aan zijn plicht voldoen. De Voorz. merkt nog op, dat over de plichten als mensch heel lang te praten is, doch dat velen daar hun sloffen aan afvegen. De Raad kan echter over wegen of zij loten beter vindt. Dhr. Oggel is daar ook voor; er zyn altyd toch maar enkele menschen, die zich onbruikbaar toonen. Dhr. Kruysse zegt, dat B. en W. ook wel wat voor loting voelden, maar zij voor de bezwaren der brandweer ge zwicht zyn. Toch kan de Raad zich uitspreken. De Voorz. vindt dit goed, maar dan moeten de heeren later met geen ver wijt komen, als het niet goed mocht gaan. Na langdurige discussie wordt met alg. st. besloten om bij art. 5 der ver ordening toe te voegen„Bij loting zal jaarlijks bet noodige aantal personen worden aangewezen" waardoor dan de laatste alinea van dat artikel vervalt. Hierna wordt aangenomen het voor stel van B. en W. om de oude ver ordening in te trekken en de nieuwe vast te stellen. XIII. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen voor uitbe taling van ko3ten voor de Burgerwacht. De Voorz. zegt dat gevraagd wordt eeu crediet van 500, in de hoop dat do Raad dit zal goedkeuren voor de Burgerwacht, die voor de veiligheid der burgery zal zorgen. Dhr. Oggel vindt 500 niet te veel. Dbr. De Kraker meent dat dit voor het eerste jaar wel noodig zal zyn, maar welliebt volgende jaren niet. De Voorz. Zegt, dat natuurlyk ƒ700 beter isheeft men het niet noodig, dan wordt het niet verbruikt. M. a. s. wordt daarop eeu subsidie van 700 verleend. XIV. Onderzoek geloofsbrieven ver kozen Raadsleden. De Voarz. deelt mede, dat B. en W., hoewel bekend is, dat over dat punt verschil van meening bestaat, z(j het op de agenda hebben geplaatst, omdat zij bet eens zyn met de redactie van de „Gemeentestem". Benoemd wordt een commissie bestaande uit de heerea Smies, Wolfert en Vau Driel, dis, terwijl de vergadering eeue wijle geschorscht wordt, do geloofsbrieven onderzoeken. Na hervatting der zitting adviseert de commissie bij monde van den heer Smies, tot toelating der gekozen raads leden. De Voorz. doet dienovereenkomstig een voorstel, dat m. a. s. wordt aange nomen. XV. Reclames in zake de Honden belasting. Ingekomen zijn reclames van P. de l'Ecluse en D. de Smet, die voor een half jaar afschrijving vragen. L. van

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1