Binnenland. Provinciale Staten. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. IX. Opheffing zekerbeidsstelling van den Administrateur van het Levensmid* delenbedvyf. Dit kan geschieden, nu de admini strateur, dhr. de Putter op 1 Sept. 1917 van zijn taak is ontheven en de reke ning over 1917 door Ged. Staten is goedgekeurd. (Wordt vervolgd.) De kolendlstributle. Naar van bevoegde zyde wordt me degedeeld is na ernstige overweging besloten de Rykskolendisributie te hand haveD. Tot deze beslissing beeft allereerst de overweging geleid dat de verhoudingen in het buitenland van dien aard zyn, dat geregelde aanvoeren in voldoende hoeveelheden en vereischte kwaliteiten nog niet met zekerheid kunnen worden voorspeld. Bovendien zou opheffing on der deze omstandigheden zeker stijgiug van de pryzen der huisbrandkolen ten gevolge hebben. Prijsverlaging van kolen die velen verwachten en dezen thans terug hou den voorraad te maken, is uitgesloten. Turf zal van 1 Juli af in den vrijen handel verkrijgbaar zijn en door de ver- veners tegeü de hun door het Ryk ge garandeerde prezen worden verkocht. In het veen zal de turf dus niet goed- kooepr worden. Met nadruk zij er nog op gewezen, dat de thans gunstige vooruitzichten van de huisbrandvoorziening ten zeer ste zouden worden geschaad, indien het publiek volhardt in zijn terughoudend heid bij het inslaan van turf. Duurtetoeslag Predikanten enz. Ingediend is een wetsontwerp om de Staatsbegrooting een post te brengen ad 345000 als bijdrage op de tractemen- ten van predikanten, r. k. geestelijken en opperrabijnen. De bedoeling is, dat zij daardoor ieder 100 mesr zullen krygen. AXEL, 27 Juni 1919. Zaterdag jl. werd alhier de schietbaan ten dienste van de Burgerwacht en gelegen op het concoursterrein, in gebruik genomen. De leden, w.o. ook die van het Spui, waren in groote getale opgekomen. Nadat men op het terrein was aan gekomen, werd door den fleer L. J. den Hollander, Burgemeester in z'n kwaliteit als Eere-Voorzitter der Bur gerwacht, een officieel openingswoord gesproken, waarin ZEAcbtb. erop wees, dat weinigen zouden hebben kunnen denkeu, toen het terrein voor het eerst werd in gebruik genomen, dat dit behalve voor sportdoeleinden, ook nog eens zoude moeten dienen voor oefenterrein ten dienste van een Burgerwacht, die opgericht werd onder den draug van het groote wereldge beuren. ZEAchtb. constateerde tot z'n genoegen, dat er in de gemeente Axel zoo'n groote schare flinke burgers was gevonden, die getrouw aan Koningin en Vaderland, in de ure des gevaars bereid zijn, zoo noodig met geweld, op te trekken tegen hen, die de revolutie willen, en een dijk te vormen, waarte gen de golven van oproer en revolutie zullen breken. Met eeue opwekking pal te staan voor Nederland en Oranje, verklaarde ZEAchtb. de schietbaan voor geopend en noodigde den flopman den heer Galle uit, de eerste serie te BChieten. De heer Oggel. Voorzitter der Burgerwacht bedankte den Burge meester voor het gesprokene en ook voor den steun door hem verleend bij da oprichting en sprak den wensch uit, dat God het moge verhoeden, dat het ooit noodfg mocht zijn, doch wanneer het zoover zoude komen, gerekend kan worden op een flinke kern, die niet wil weten ran revolutie, doch zich schaart aan de zijde van het Huis van Oranje. Hierna werd begonnen met schieten en bleek het, dat onze Burgerwacht reeds beschikt over een flink corps schutters. Zaterdag vergaderden alhier de besturen der verschillende arbeiders- organisatie's. Er werd besloten gezamenlyk een loonactie op touw te zetten voor de veldarbeiders. Voor daggeld werk zal 40 ct. per uur worden gevraagd. Ruim 200 arbeiders zijn in de 3 be staande vereenigingen georganiseerd. Staatsblad no. 7 bevat de wet tot verhooging van het renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van de spoorweglynen der Zeeuwsch Vlaam8cke Tramwegmaatschappij. Sedert enkele dagen zwerven hier een paar Duitsche soldaten, afkomstig uit Mainz, die uit Belgische krijgsge vangenschap zijn ontvlucht. Men heeft hun Hollandscbe militaire kleeding vei; strekt. In verschillende gemeenten in onze streek worden reeds feesten voorbereid als uiting van blydschap over het bericht, dat de annexatie van de baan is, of liever voorloopig de plannen mislukt zijn, want als men Belgische bladen leest, blijft de Belgi sche minister Huysman nog hopen, zoodat die het nog niet van de baan acht. Hoe het ook zij, ongerust zijn we er allerminst in en men zal in België nog veel en lang kunnen babbelen voordat wij Belgen worden. En dus kunnen we, wat annexatie betreft, ons verblijden, omdat in ieder geval België door geen enkel land gesteund wordt in zijn ondankbare bedoelingen. Te Koewacht en Philippine hadden Zondag de festiviteiten plaats, die veel menschen op de been brachten. Mu ziek, optochten en volksspelen vormden de hoofdschotel. Ook te Sas van Gent werd Zaterdag het feit herdacht door het houden vau concerten en zanguit voeringen, terwijl men er later nog een uitgebreider feest voor wil houden. Schoondijke en Aardenburg vierden Vrydag feest. Te Terneuzen zal gewacht worden tot September. Zooals bekend heeft in die maand ook de kermis aldaar plaats. In de jl. Dinsdag te Hulst gehou den raadsvergadering werd een motie behandeld van het lid den heer A. C. M. Poppe, voorstellende het houden van een voorjaars- en najaarspaarden markt, daar hij meent, dat Hulst als centrum de aangewezen plaats is voor paardenmarkten. De motie werd ge steund door den heer Vogelvanger, terwijl ook de heer Hombach met het denkbeeld instemde. Deze achtte blijkens het verslag van Zei. daarvoor noodig een reclame, welke duizenden guldens zou kosten. De voorzitter meent dat B. en W. ongetwijfeld bereid zijn om paarden markten te houden, doch meent, ziende op het weinige succes te Axel en Oostburg (dat toch eigenlijk de werke lijke centra zijn Red.) dat rijpelijke overweging wenschelijk is. Door Ged. Staten wordt ter goedkeuring voorgelegd de rekening en verantwoording der prov. inkomsten en uitgaven over 1917, resp. bedragende 986,473.54 en f 950.252.40, zoodat er een voordeelig slot was van 36.221.14. De inkomst.'!» en uitgaven waren geraamd op 1.320.500.25. De begrooting 1920 is alleen sluitend kunnen worden gemaakt door in ontvang een geldleeuiog te brengen groot 360.000. Sedert 1915 tot einde 1918 heeft een toeneming der uitgaven plaats gehad tot een totaal bedrag van, in ronde cijfers, f 238.700. Daartegenover stond slechts een hoogere opbrengst van Rijksbelas tingen en aan terugbetalen van kapitalen en van pensioenen door de stoomboot diensten een bedrag van ongeveer 26.800, zoodat een bedrag van ongeveer 212,000 uit belastingen moest wordeD gevonden. Daartoe werden bij besluit van 13 December 1918 de provinciale belastingen verhoogd tot f 227.890. Bij het opmaken der begrooting voor 1920 was weder verhooging van uitgaaf posten noodig tot een totaal van 74,300, waartegenover staan eenige lagere ramingen ad 38.700, zoodat een hoogere raming van ougeveer 35 600 blijft. De begrooting van 1920 wijst een stygenden druk aan, waarby nog komt, dat rte dienst 1918 met een oadeelig saldo van vermoedelijk ruim 100.000 sluit, en in de begrooting met een bedrag van 110.000 is uitgetrokken. De aanhoudende stijging der uitgaven, welke reeds aanleiding gaf tot de voor stellen betreffende belastingverhooging, de buiten verwachting hooge onkosten der stoombootdiensten, de verhooging van jaarwedden enz. hebben belangrijk tot het ontstaan van het tekort bijgedragen. Ged. Staten hebben gemeend ditmaal de begreoting nog sluitend te mogen maken met een ontvangpost wegens geldleening, doch zullen niet schromen om tegen de najaarszitting zoo noodig »met een voorstel te komen, om opnieuw de belastingen te verhoogen<. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Juni 1919. Veroordeeld wegens poging tot uitvoer of vervoer J. v. I., 29 j., schipper te Graauw, tot f 25 of 25 dagen hecht. W. S., 25 j., schipper te Graauw, tot 10 of 10 dagen hecht. Ph. L., 45 j., huisvr. vaD J. F. d. S., te Hulst, tot f 10 of 10 dagen hecht. P. v. H., 30 j., vlasèandelaar te St. Jansteen, tot 5 of 5 dagen hecht. Z. F. J., 50 j., klompenmaker te St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht. H. D., 26 j., te Westdorpe, tot 10 of 10 dagen hecht. Th. E., 45 j., arbeider te Philippine, tot 15 of 15 dagen hecht. H. W., 61 j., expediteur te Terneuzen beklaagd van aangifte van ten uitvoer verboden goederen, is vrijgesproken. E A. Th., 33 j., klompenmaker te Hontenisse, is wegens mishandeling ver oord. tot 2 maanden gevang. J V., 50 j., veekoopman te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot 20 of 20 dagen hecht. C. A. d. R., 25 j., klompenmaker te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. D. J. v. L., 20 j., en E. v. L., 28 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling van een ambtenaar ieder veroord. tot 1 maand gevang. M. d. V., 37 j vlasbewerker te St. Jansteen, is wegens verboden vervoer veroord. tot f 25 of 25 dagen hecht. P. V., 17 j., arbeider te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 10 of 3 weken tuchtschool. Zitting van 27 Juni 1919. Veroordeeld wegens poging tot uitvoer of verboden vervoer C. P., 45 j., te Hulst, tot 2 mod. gev. E. J., 40 j., timmermansknecht te Cliuge, tot 7 of-7 dagen hecht. E. S. V., 26 j., zonder beroep te Clinge, toi 5 of-5 dagen hecht. A. A. v. B., 55 j en Th. A. v. G., 26 j arbeiders te St. Jansteen, ieder tot f 7 of 7 dagen hecht. C. B 49 j., zonder beroep te Clinge, tot J 7 of 7 dagen hecht, C. H., 29 j., vlasbewerker te Koewacht, bekrachtiging van bet verstek-vonnis tot 2 maanden gevang. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 Juni 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 20 Juni 1919. Veroordeeld zijn ter zake van Visssherij overtreding. P. M..M. S., I werklieden - S. P. v. d. H., metselaar, allen S te Ter NeuzenP. H. d. G., arbeider te Sas I van Gent. ieder tot een boete van f» ."0, subs I 1 dag hecht, voor elk, met verbeurdverkl en vernietiging der hengels. J. J de F arbeider te Axel en A. v. arbeidei te Sas van Gent, ieder tot een boete van f 0.5' subs 1 dag hecht, met teruggave der hengels. Veiligheidswet. G. V. en D. V., timmerlie- I den te Ter Neuzen, ieder tot 2 boeten, elk E van f 6, s bs. 6 dagen hecht, voor elke boete. I Grensovertreding. D. J. v. L., arbeider te f Sas van Gent, tot eene boete van tb, subs. 6 dagen hecht. Drankwet. E. H. herbergierster te Sas van I £}ent, tot eene boete van f 1 snbs 1 dag hecht. I Uitvoerverbod. P. C. V., touwslager te AxelI tot een boete van f 15, snbs. 15 dagen hecht. I IJkwet. A, de H., bakker te Ter Neuzen I tot een boete van f subs 1 dag hecht., met I verbeurdverkl. der Maat. J. A. van Lbakker te Sluiskil, tot elf boeten van f0 5U subs. dag hecht, voor elke I boete, met verbeurdverkl. der gewichten. Kieswetovertreding. M. D. B., landbouwer I te Hoek, tot een boete van f2 snbs 2 dagen I hecht. J. v. D., aannemer te Hoek, tot eene boete I van f 3, snbs 3 dagen hecht. Spoorwegovertreding. J. v. d. V. visscher I te Breskens E. D. V., slager en C. P., I koopman te WestdorpeP. A., zonder be- I roep te BonchanteA. B Blandbouwer I te GraauwP. J. d. L., landbouwer te I GroedeE. O., reiziger te Rotterdam, ieder I tot een boete van f 1, subs. 1 dag hecht. H. P leurder te Haarlem, tot een boete van I f5, snbs. 5 dagen hecht. P. G., zonder beroep te Schoondijke, tot een I boete van f0.50 subs. 1 week tuchtschool. Vrijgesproken. C. G. H.C. G. H. J. D., alleen koopman te Axel en H. V., land bouwer te Sas van Gent, ter zake van vee op weiland laten loopen. Teruggave aan de oudere bevolen zonder straf in de zaken van M. d. D., zonder beroep te Ter Neuzen; -- I A. d. E., zonder beroep te Phillippine en J. d. F., zonder beroep te (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Nu het tijdstip van de te houden leestelijk- j heden uit vreugde over de ontsnapping aan de Belgische eischen, waarvan de lucht zoo langen tijd bezwangerd was, eerst later z»l worden vastgesteld, zij 't mij vergund in over weging te geven, zoo mogelijk een datum ts kiezen op het laatst van Juli of het begin vaD Augustus, ten dage dus dat vrijwel een alge- meene vacantie op de scholen is gegeven, opdat alle oud-Axelaren, die stellig aan dit feestbetoon zullen willen deelnemen, uit dien hoofde ook gemakkelijk daaraan zullen kunnen deelnemen. Achtend, EEN OUD-AXELAAB. Juni 1919. Mijnheer de Redacteur 1 Wij vragen een klein plaatsje voor onder staande regelen. Het Comité tot verzorging van Duitsche kinderen deed het verzoek hier een aantal kinderen te plaatsen, voor den tijd van vier weken. De kinderen zijn allen van nette familie en goed gekleed, zoodat daar geen kosten over vallen. Men kan kiezen, jongen of meisje, naar leeftijd en godsdienst. Wie helpt nu een van deze kinderen Het is niet te doen om buitengewoon voedsel. De bedoeling is de kinderen gedurende vier weken gewone voeding te geven. We hadden het genoegen reeds enkele kinderen te plaatsen, maar gaarne zagen we er in Axel minstens n0 geplaatst. Wie ouzer landbouwers ontfermt zich over een dier kleinen? Hopend niet tevergeefs te zullen aankloppen, daar we overtuigd zijn dat onze Zeeuwsche gastvrijheid nu blijken sal, danken we voor de plaatsing. Hoogachtend, Ds. J. B. T. Hugenholtf. H. Zegers,

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2