No. 24. Zaterdag 28 Juni 1919. >e Jaar a,. k i l Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt Q 4. Telefoon Nr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiëu worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. De Dinsdag j.l. alhier gehouden raadsvergadering werd bijgewoond door de h.h. L. J. den Hollander, burge meester, (voorz.), L. Lamaitre, A. E. C. Kruysse, F. van Driel, J. M. Oggel, 1. de Kraker, P. Dekker, W. Dieleman, J. Smies, M. Woliert en den secretaris dhr. J. A. van Vessem. Afwezig waren de h.h. F. Dekker en J. de Feyter. De Voorz. opent de vergadering en wijst er op, dat sedert de laatst ge houden vergadering zich 2 feiten hebben voorgedaan, welke hij van genoeg ge wicht acht om er even by stil te staan. Ten eerste, de officiëele mededeeling, dat Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg bij Nederland blijven en dus de an nexatie van de baan is. Natuurlijk zijn we hierover verblyd. Verblijd omdat ons hierdoor recht werd gedaan in de tyden, waarin we gezien hebben dat zoo vaak macht ging boven recht. Laten we nu toonen, dat we den Belgen geen kwaad hart toe dragen en denkend aan het spreekwoord beter een goede buur dan een verre vriend", trachten de vriendschappelijke verhouding die steeds tusschen beide volken bestond, te handhaven en de handelsrelatiën aan te knoopen, opdat zoo spoedig mogelyk de oecoüomische welvaart worde hersteftl. Spr. acht onnoodig te herhalen de geestdrift, die bestond. Het was onze vurige wensch Nederlander te blij ven welnu, die wensch is in vervulling gekomen. Spr. ziet hierin aanleiding om de banden, die ons hechten aan Nederland en het Koninklijk Huis nog hechter te doen worden. Het andere feit is, dat de vrede ge sloten is. Zuchtend heeft men langen tyd uitgezien naar dat tijdstip, tot nu na vyf jaren van harden strijd er officieel vrede gekomen is. Veel is er geleden ook in de landen, die niet in oorlog waren, maar het ergst in de landen, welks aan den bloedigen strijd deelnamen. Door geheel Europa was het ceconomisch leven danig in de war gebracht. Hopen we, dat tüans samen werking zal worden gevonden om het leed te verzachten en het evenwicht te herstellen. Spr. zal eindigen met den wensch en de bede, dat ons land bewaard blijve voor de revolutie en we ouder de gezegeUde regeering van Oranje een stil en rustig leven mogen lijden. Met instemming werden deze woorden door de leden begroet. De Voorz. deelt mede dat de notulen in concept waren afgemaakt, doch nog niet waren afgedrukt. I. Ingekomen stukken. a. Missive van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raads besluit tot wijziging van de begrooting 1918. b. Idem begrooting 1919. c. Proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente-OntvaDger. Gebleken is, dat in contanten aan wezig waren 6643,94', en wegens vertoonde bescheiden was betaald ƒ26308,31, totaal ƒ32952,25'. Over 1918 was ontvangen 151646,51 1919 13036,32 Totaal 164682,83 Uitgegeven was over 1918 119190,83 Over 1919 14753,51' Totaal 133944,34' Meer ontvangen dan uitgegeven 30738,48' Goed slot 1916 en 1917 2114,21 Totaal 32852,69' zoodat te veel in kas werd bevonden f 99.56. Ingekomen zijn voorts een schrijven van den heer J. de Feijter, dat hy verhinderd is de zitting by te wonen van de h.h. Den Hollander, J. A. van Vessem, J. de Feijter en Jan Scheele, dat zij hunne benoeming als lid van de schattingscommissie aannemen van mej. Kolfer-Moerdijk, en de h.h. P. van Vessem en J. Oosting, waarin zij dank betuigen voor de verhooging van hun salaris van dhr. J. A. van Hoeve, dat hy zijn hartelijkenadank betuigt voor de toe gezegde subsidie aan de bewaarschool. Tegelijk, aldus schrijft adressant, neem ik bij dezen beleefd de vrij beid om uwen Raad ter kennis te brengen, dat voorzoover ik meen, nog nimmer terughoudendheid bestaan heeft, wegens het verstrekken van inlichting omtrent werking, enz. der schooien meen daarom goed te doen uwen Raad mede te deelon, dat ten alle tijde voor ieder de gelegenheid opengesteld is, om kennis te nemen, zoowel van de werking der school, als wat de betaling betreft. Bovendien, mocht het zijn dat er wenken kunnen gegeven warden, die leiden tot het verkrijgen van nog meerdere tevredenheid over het be sturen der school, zoo zal ik die gaarne met de beste welwillendheid ter over weging aannemen. De brieven worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt nog mede, dat aan den gemeenteontvanger op verzoek door B. en W. 2 maanden ziekenverlof is toegestaan en diens functie wordt waar genomen door J. Cornelisse. II. Aangaan geldleening. De Voorz. zegt, dat B. en W. voor stellen een leening aan te gaan, van f 4200, rentende 51/, pCt. per jaar met jaarlijksche aflossing te beginnen in 1919 van minstens 1400 en dat deze leening noodig is, wegens meerdere uitgaven door de distributiewet ontstaan. Woidt met algemeene stemmen aan genomen. III. Wijziging gemeentebegrootiag 1918. Deze wijziging is noodig voor de te sluiting leening van ƒ4200 en wordt m. a. s. goedgekeurd. IV. Stemmen over het voorstel van dhr. J. de Föijter, waarover in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt. De Voorz. deelt mede, dat dit voorstel luidt, dat met ingang van 1 Jan. 1920 alle vereenigingen de openbare school zullen ontruimen, behalve de Avond- vakteekenschool en de Landbouwcursus. Het voorstel wordt verworpen met 8 stemmen tegen van de h.h. Dieleman, Kruysse, Van Driel, Kraker, Lamaitre, Wolfert, Dekker en Smies. Voor stemde dhr. Oggel. In verband hiermede werden be handeld i. Het verzoek van de reciteerclub ,T. A. V. E. N. U." en van de Chr. zaagvereeniging „Azaf" om gebruik te mogen maken van de school, wat mot alg. st. wordt toegestaan, aangezien de bezwaren in het advies van het hoofd der school blijken vervallen te zyn. Omtrent het verzoek van mej. P. de Visser stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. Dhr. Oggel vraagt of het bezwaar van Van Houte hier ook vervallen is. De Voorz. zegt, dat het hier een andere, meer particuliere zaak betreft en B. en W. ook betreffende de vorige punten het standpunt innamen om zich eenigszins te retereeren aan het advies van het hoofd der school. Dhr. Dieleman vraagt of dit misschien meer een onderneming ia, omdat ge vraagd wordt te huren. Dhr. Kruysse: Ja, dit is een particulier voordeel en als we dien weg opgingen, waa het einde niet te voorzien. Dan zouden vele verzoeken yolgen, waar particulier belaag op den voorgrond staat, zooals bij breischolen, boekhoud- cursussen, enz. Daarom stemt hy tegen. Dhr. Oggel zou het verzoek alleen maaï steunen, omdat het nuttig is, dat les wordt gegeven in handwerken, als aanvulling van wat op de lagere school geleerd wordt. De Voorz. kan nog mededeelen, dat nu de normaalschool zal verdwijnen, het daar gegeven onderwijs in de open bare school zou kunnen komenin verband hiermede is reeds door den districtsschoolopziener in overleg met het hoofd der school in overweging gegeven, of de lokalen daar niet voor gebruikt zouden kunnen worden. En in dat geval moeten we natuurlijk de onderwijszaak hooger stellen. Dbr. Oggel vraagt wanneer dat zal zijn, want dan is het misschien de moeite niet nog vergunning aan anderen te geven. De Voorz. zegt, dat waarschijnlijk met Mei de huur ophoudt van de Normaalschool. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W., om het verzoek niet toe te staan m. a. st. aangenomen. Voor dat aan het volgend punt wordt begonnen, vraagt dhr. Oggel nog het woord en wil hy naar aanleiding van het geschrijf in do krant door dhr. Van Houte nog even motiveeren, dat zijn adviezen alle schyn van partijdig heid hadden, wat te meer blykt uit het stukje in de krant, waar dhr. Van Houte schrijft liever do voorkeur te geven aan een goed Katholiek, dan aan een liberale schurk. M, a. w., dat als een liberaal geen schurk is, hy er wèl de voorkeur aan geeft. V. Aanbieding rekening Distributie bedrijf over 1918. Deze rekening sluit met een nadeelig slot van 14.236,66. Dit kan gedekt worden door ƒ10.000 uit den Hoofd. Omslag en de in punt 2 genoemde en nog te sluiten leening van 4200. De rekening wordt gesteld in handen van een commissie bestaande uit de hh. Oggel, de Kraker en de Feijter. VI. Aanbieding rekening Gasfabriek. Deze rekening toont aan ontvangsten 80.626,91' Uitgaven73.165,05 Bati*. slot 7.461,86» Da Voorzitter merkt op, dat dit niet alles zuivere winst beteekent en be noemt de hh. de Feyter, Dieleman en van Driel om de rekening na te zien. VII. Aanbieding rekening Alg. Burg. Armbestuur. Deze wordt gesteld in handen van de hh. Kraker, Smies en van Driel. De eindcijfers der rekening: zyn 6677,55 aan ontvangsten, 5505.59 aan uitgaven, goed slot 1171.96. VIII. Verzoek van de Christelijke Volksbibliotheek alhier om subsidie. De bibliothecaris, J. de Visser, brengt namens de afd. Axel van .Patrimonium", waarvan de bibliotheek een onderdeel is, ter kennis dat hun dool is het ver schaffen van goede lectuur zoowel ter ontwikkeling als ter ontspanning aan de ingezetenen van Axel dat bij het aanschaffen van boek werken gezorgd wordt, dat geen boeken worden aangeschaft, die in strijd zyn met de Christ, beginselen, doch dat elk zich als lezer kan laten inschrijven, gelijk dan ook in onze lezerslijst blijkt, waarop personen van verschillende richting voorkomen dat de Chr. Volksbibliotheek blijkt te voorzien een bestaande behoefte, daar het aantal lezers steeds toeneemt en er nu tachtig zyn ingeschreven dat in het atgeloopen jaar zijn uitge geven ruim 2000 boeken dat echter, om het doel te bereiken, dat alle personen boeken ter lezing kunnen vragen, het leesgeld zoo laag gesteld is, (vijf cent per nummer per week) dal het onmogelijk is om daarvoor steeds de noodige nieuwe boeken aan te koopen dat de bloei van de Chr. Volksbiblio theek zeker niet minder belangrijk is voor de gemeente, dan die van andere vereenigingen, welke thans door de gemeente gesubsidieerd worden reden waarom ondergeteekende den Gemeenteraad beleefd verzoekt een jaarlijksche subsidie te willen verleenen vaa 150 ter bestrijding van de on kosten voor het aanschaffen van boeken. Da Voorz. deelt mede, dat B. en W. een boekenlijst hebban gevraagd en leest enkele titals voor, waaruit blykt dat allerlei boeken aanwezig zijn. B. en W. stellen voor om voor één jaar een subsidie te verleenen van 75, omdat 150 hun te hoog voorkomt. Met alg. st. aangenomen.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1