Puike kleine Mais, Gries, Grint, Zemelen, enz. Buitenland. Broodkaarten. Kindersuikerkaarten. Rijkslederbons. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Donderdag 3 Juli 1919, Steeds voorradig: O APPO TSJ, Openbare Verkooping. 3 H.A. 69 A. (8 gem. 90 roe) ERWTEH. 2 H.A, 45 A. (B gem. 150 roe) GERST en 1 H.A, 78 A. (4 gem.) ERWTEN. 100 bij overlijden van den verzekerde, mits door dezeu een wachttijd van 156 weken is vervuld. Bijzondere voorzieningen zijn getroffen voor den overgangstijd. Personen, die bij het in werking treden der wet den 65-jarigen leeityd hebben bereikt,hebben aanspraak op eene ko3teloozeouderdoms- rente van 3 per week, mits zij niet reeds krachtens de Invaliditeitswet in het genot zijn der rente en mits niet zy zeli ot hun echtgenoot hetzij in de vermogensbelasting of in de Rijks inkomstenbelasting naar een inkomen van meer dan 1200 zijn aangeslagen, hetzij regelmatig hebben nagelaten, hoewel tot werken in staat, door het verrichten van arbeid in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien. De oudere dan 35 jaar, die nog niet den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, en die niet onder die verplichte ver zekering valt, i3 bevoegd, mits hij van die bevoegdheid gebruik maakt, binnen 2 jaren na het in werking treden der wet en mits hij niet naar een hooger inkomen dan van 2000 is aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting, zich eene ouderdomsrente van 3 per week te verzekeren tegen betaling vandepremi», welke voor den leeftijd van 34 jaar is berekend. heid en Handel heeft, met ingang van 1 Augustus 1919 de hierna te noemen beschikkingen ingetrokken lo. de beschikking no. 67500 van 23 Januari 1919, voor zoover deze beschik king betrekking heeft op de maximum prijzen voor vlasstroo. vlas, vlasafallen, bindgaren, cordel, schoenworstzakstop, kolf- ea pakgarens, gordijn lalouzie-, raamkoord-, vlaggelijD, grof scheeps- en en boerentouwerk, koetouwen, leidsels, strengen, enz. visschergaren en ééO draads gesponnen vlasgaren3, uit geheel schoon geel of blauw vlas 2o. beschikking no. 14134b. van 8 Juli 1918, betreffende vevoer van vlas stroo j 3o. beschikking no. 18214, betreffen vervoer van vlas 4o. beschikking no. 181, van 15 Maart .919. betreffende vervoerbewijzen voor vlasstroo naar rootplaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ontwerp bepaalt verder, dat de premiebetaling eindigt bij blijvende algeheele invaliditeit van den ver zekerde. zonder dat daarmede derechten uit do verzekering verloren gaan, terwyl voorts voorzieningen zijngetrof fen omtrent het gevolg van beëindigin§, der verzekering met betrekking tot de rechten van den verzekerde. Aan de artikelen wordt o. a. het volgende ontleend Hij die gebruik wil maken van de bevoegdheid zich te verzekeren, bepaalt zelf het bedrag der uitkeering, welke hij zich wenscht te verzekeren. Het artikel laat toe eene verzekering, aanvankelijk gesloten voor 3 gulden later te verhoogeu. Bereikt de verzekerde den 65-jarigen leeftijd, dan is geene verdere premie betaling voor het recht hij uitkeering bij overlijden vereischt. De verzekerde, die geheel invalide is zal in den regel niet in staat zijn de premiebetaling voort te zetten. Ten einde den invalide geworden verzekerde tegemoet te komen, en daarmede het aangaan van eene vrij willige verzekering zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, geeft art, 19 daarom den hier bedoelde verzekerde de be voegdheid ontheffing van de premie betaling te vragen. By inwilliging van dat verzoek duurt de verzekering voort zouder dat de rechten uit de verzekering verloren gaan. Ten einde ook hier echter te groote belasting van h t Ouderdomsfonds te voorkomen, wordt bepaald, dat ontheffing niet wordt verleend dan nadat de verzekering ten minste 3 jaren heeft geduurd. De gelegenheid bestaat ook voorden verzekerde, om, indien hij wederom geneigd is tot premiebetaling eene inmiddels beëindigde verzekering te doen herleven. De indiening van de renteaanvraag wordt niet aan een termijn gehouden, zoodat 65-jarigen en ouderen, die voor- loopig de rente konden ontberen, later bij verslechtering hunner economische positie, nog de rente kunnen aanvragen. De rente gaat echter in geval de renteaanvraag wordt gedaau meer dan een jaar na het in werking treden dezer wet, in, op den dag, waarop de aanvrage werd ingediend. Indieu een 65-jarige of oudere bij het in werking treden dezer wei wegens zijn economi8chen toestand geen-ree' op rente blijkt te hebben, terwijl eenig* tijd daarna zijn ecouomischen toestand verslechtert, dan zal in zulk een geval het recht op rente blyven bestaan. Vlas enz. De Minister vau Landbouw, Nij ver met de ernstige verliescijfers laag worden gesteld. Met nadruk wordt de noodzakelijkheid in het licht gesteld, i dat de verpleeggelden de kosten volledig kunnen dekken. Tot bestuurslid werd herkozen J. J. de Jager van Nieuwdorp en gekozen Jac. Boone Pz. van Koudekerke, mr. P. Dieleman van Middelburg, D. J. Dees van Terneuzen en J. Diepenhorst van Poortvliet. AXEL, 24 Juni 1919. In de Maandag alhier gehouden vergadering van stembevoegde inge landen van den polder „Noord" werd goedgekeurd de rekening over het dienst- jaar-1918 1919inontvang op 2081,18 en in uitgaaf op 1563,40, alzoo met een batig slot van 517,78. De be grooting voor het dienstjaar 1919 1920 werd vastgesteld op 1251,90 in ont vang en uitgaaf, met een post onvoor ziene uitgaven, groot 154,82. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 9 per hectare Herbenoemd werd tot dijkgraaf de h er C. A. Dekker. Ingewilligd werd een bezoek om een bijdrage van 15 cent per hectare in de voorloopige kosten van onderzoek naar een betere suatie der polders, die uitloozen door het Ooste lijk Uitwateringskanaal bij Terneuzen Besloten werd niet toe te treden als lid van den Zeeuwsehen Polder- en W aterschapsbopd De vorige week sloeg onder de gemeente St. Jansteen een jong paard voor een kar gespannen op hol. De voerman geraakte onder de wielen zoo- dat de borst werd ingedrukt en de man die vader is van 5 kinderen, aan de gevolgen is overleden. Tot secretaris te Ter Neuzen is benoemd de heer B. S. Zonnevijlle secretaris te Aardenburg. Christel, verzorging van Krankzinnigen In Zeeland. Woensdag 18 Juni had te Middelburg de 15e jaarvergadering plaats van de Vereeuiging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. In totaal werd de vergadering bezocht door pl.m. 140 personen. Uit het jaarverslag van den secretaris deelen wij mede, dat de organisatie der Vereeuk g omvat 66 afdeelingen met circa 3900 leden en 33 corporatie's. Het aantal patiënten in 1918 bleef rondom de 500; de geneeskundige dienst, het onderwijs en de geestelijke verzorging hadden geregeld voortgang de salarissou van het personeel werden belangrijk verhoogd. Uit het verslag van den geneesheer directeur bleek, dat ook op Vrederust' de griepepidemie onder patiënten en personeel hevig woedde en verschillende offers eischtedat de voeding der patiëoten minder bezwaar opleverde dan het vorig jaar, doch dat de geregelde aanvoer van brandstoffen met moeilijk heden gepaard ging. Het verslag van den penningmeester vermeldt, dat de exploitatie der stichting over 1918 een verlies opleverde van f 31.099.93, een gevolg van dè omstan 1 digheid, dat de uitgaven door de steeds stijgende prijzen zeer hoog waren, terwijl de .ontvangsten door de steeds te laag blij vende verpleeggelden daarbij belang rijk achterbleven. Het saldo verlies werd overgenomen door de vereenigiug hierdoor werd het totaal bedrag der uadeelige saldi verhoogd tot 108.340.65. De afschrijvingen moesten in verband Vrede gesloten. Hoewel het vredesverdrag eerst mor gen Woensdag zal worden onderteekend, kan de vrede toch van af Maandag als gesloten worden beschouwd. Zooals we gisteren aan ons bureau bekend maakten was Zomdag ïd de Nat. vergadering door de Duitschers besloten om te teekenen, »zonder daarbij echter te erkennen, dat het Duitsche volk de bewerker is van deD oorlog, en zoüder de verplichting op zich te nemen van uitlevering van den ex-keizer en aodere Duitsche persoonlijk heden* De Entente heeft hierop geantwoord, dat de termiju van onderhandelen ver streken was en Dnitschland zich alzoo had uit te spreken, teekenen of niet. Daarop is het vredesverdrag onvoor waardelyk aangenomen. De geallieerde legers zetten hem op marsch niet voort, doch kregen bericht hunne kanonnen los te branden (tirer coups de canons blanches). Maandag liep de termijn af, doch in ver band met de regeeringswisseliDg werd 48 uur uitstel verleend tot teekenen. Donderdag vertrekt Wilson. - Bij de ontvangst van president Wilson die een bezoek aan België brengt - zeide minister Hij mans, dat zekere vraagstukken, die onmiddellijk Belgie's toekomst raken nog niet zijn opgehelderd. België heeft doeltreffende waarborgen noodig voor zijn econo mische ontwikkeling evenals voor zyn veiligheid. Het is vast besloten deze krachtig en nret volharding na te stre ven, om zich al deze onmisbare waar borgen te verzekeren. Minister Hijmans scbynt zyn annexa tieplannen maar niet te willen opgeven, Overigens moet naar de Belgische bladen melden, de ontvangst van Pre sident Wilson te Brussul .zeer koel" geweest zijn. De Belgen hebben ook ondervonden wat het zeggen wil Veel beloven en weinig geven Doet gekken in vreugde leven.' Geldig vanat 21—27 Juni: BON 35 geel of rood en BON 48 der kiudersuikerkaart voor 31/, ons SUIKER. BON 39 der aardappelkaart voor 6 Kg. AARDAPPELEN. Aan houders van rautsoeneeriugs- kaarten worden broodkaarten uitgereikt op Donderdag 26 Juni 1919 Op de Kijkuit in de Zondagschool van 9—11 uur voorm. voor bewoners van de wijken K 30 en hooger en wijk L. Op de Sassing in de weegbrug „Be- oostenblij Bewesten" van 911 uur voorm. voor de-wijken P en Q,. In de Steenovens van 2—4 uur nam. voor bewoners van wijk M. Op Spui bij den heer E. J. Schelleman van 5 7 uur nam. voor bewoners van de wijken N en O. Op het Distributiebureau voor alle overige gezinneD en wel voor houders van de rantsoeneeringskaarten 1— 200 voorm. 9 10 uur. 201— 400 10—11 401- 600 11—12 601— 800 nam. 2— 3 801—1000 3- 4 1001 en hooger 57 Tegelijk met de broodkaarten zullen kindersuikerkaarten worden uitgereikt. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat nil 15 Juni 1919 door lederbandelaren geen Rijksleder meer mag worden afgeleverd. De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. Volgeus een bericht uit de Limburger Koerier heeft de burgerwacht van een dorp nabij Venlo gestaakt, omdat de burgemeester geen westerning wilde ver leenen voor dansen met kermis. Op een andere grensgemeente werden eenige leden van de burgerwacht «inge rekend» wegens smokkelen. Dat komt er van, als men de burgerwachten zoo groot mogelijk maakt zonder te letten op het gehalte der leden. Maar in ernst gevraagd: Wat blijft er over van bet ge wicht van den eed, als men nu reeds dergelijke gevalleD van plichtsverzaking leest, om nog niet te spreken van ver- fliiuwing van deelname aan de oefeuiug, die. zich allerwege voordoet. En wie is verantwonrdelijk. wanneer alles en nog wal, dat zich bij de burgerwachten aan sluit, met politiediensten wordt belast waardoor kans bestaat, dat het aantal misdaden toeneemt. - Een bericht in de Fransche bla den mel lt, dat er niet minder dan 5000 j Aowrikawn, beboorende tot het expe ditiekorid->r V. S. in Frankrijk in het huwelijk zijn getreden. Om meer dan één reden moeten de Amerikaanscbe meisjes dus hopen, dat deze oorlog in j derdaad de laatste is geweest. De verkoop vau het HUIS van den j heer H. VAN LUIJK zal plaats hebben 's voormiddags 10 uur, in plaats van '8 namiddags 3 uur, zooals eerst was geannonceerd. Notaris DREGMANS. Aanbevelend, Molenaar, Axel. De Notarissen Drogmans te Axel en Duinoleyn te Hontenisse, zullen ten verzoeke van dhr. F. DÉ MUNCK te Zuiddorpe, op Dinsdag den 1 Juli 1919, des namiddags 2 uur, zomertijd, ver- koopen Alles verdeeld in koopen. Te vergaderen op de hofstede. Betaling 1 December 1919. De granen zyn opgegeven voor de garantieprijzen.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2