i u :ïo, 23. I foensaag 25 Juni 1919. 35e Nieuws- en Advertentieblad or Z e e u w s c h - V1 a a nde r J. C. VINK - Axel. De landboüïïfeesten te Goes. Binnenland. M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. bRÜKKER—JiTSEVEP. i Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 56. - ï*ost>ox 6. AÜVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; vo- eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Den tweeden dag van de tentoon stelling waren we weer vroegtijdig present om onze reis naar Goes te hervatten. Het groot aantal menschen dat te Ter Neuzen op de boot stapte gal al bewjjs, dat het bezoek niet minder zou zijn. Het is een prachtig tochtje. Eerst een morgenritje per fiets naar Neuzen, dan een boottocht op de spelende golven der Schelde, terwijl de boot zich voor de onderste helft baadt in het zilte nat der verfrisschende baren en voor de bovenste helft zich koestert in een dichten bundel van nu nog aangenaam voelende zonnestralen. Te Hoedekenskerke even koffie ge dronken en weer het stalen ros beste gen voor een snoepreisje door de zan dige wegeu naar Goes. Daar stroomde het volk weer binnen en nog drukker zou het bezoek aan de tentoonstelling worden dan den vorigeu dag. Bij onze komst waren de keuringen van de afd. paarden juist begonnen. We namen de collectie even op, doch stonden natuurlgk niet zoo verbaasd te kijken als de zeer vele vreemdelingen van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen, toen we daar do prachtige Zeeuwsch-Belgische typen zagen staan, waaronder we verscheidene bekende paarden aantrof fen, o. w. vooral die van den heer Pil. J. van Dixhoorn uit Axel. „Wat hèt die man een reuzevarza- meling pèèrde meneer", zei ons iemand en het deed pns geef, dat we zagen dat de heer van Dixhoorn ook in den vreemde het record sloeg met zijn in zending. Hij maakt een prachtig figuur én door ziju iuzeadiag collectief, èa door de afzonderlijke exemplaren, die stuk voor stuk werden voorgebracht, en hem de bekroningen deden verwer ven, hieronder genoemi. We feliciteereu hem met dezen dag, die weer een étage meer legt op de pyramide van overwinningen, welke de heer Van Dixhoorn reeds in Oost en West, in Noord en Zuid behaalde. Het blijkt uit alles, dat deze grootste paardenfokker uit Zeeland bet devies Excelsior ook tot het zijne heeft gemaakt. Uit de opgave der bekroningen, blijkt dat de juty eveueeasdazeinzendingnaar waarde heeft weten te schatten. Alleen bij de vierspannen kreeg hij een tweede, waar wij hem een eerste prijs hadden toegedacht, omdat de vier paarden ieder afzonderlijk, ook beter waren dan de concurrenten. Misschien dat het geheel minder voldeed voor eerste prijs. Iutusschen bieek, dat de meeste en beste paarden uitZeeuwsch Vlaanderen kwamen, zoodat eigenlijk de fokkers uit onze streek depaardententoonstelling tot eeu succes maakten. We vervolgden onzs inspectiereis en bemerkten ai dadelijk, dat we voor een groote moeilijkheid stonden, ul. dat hot niet mogeiyk zou zijn om op te noemen wat er te zien wasdit zou eanige nummers van ons blad vullen. We moeten ons beperken tot de hoofdzaken en hetgeen we uit onze streek zagen. De zending rundvee was Dinsdag niet groot geweestslechts enkele mooie dieren, waarmede de Zeeuwsch Vlaam- sche best hadden kunnen concurreeren. Zij ontbraken echter en laat ons dadelijk zeggen, dat we verscheidene zendingen ook in de andere afdeelingen misten, met name uit Axel, die vroeger eeQ besten indruk gaven van onze Axelsche industrie. We ontmoetten alleen den heer J. Smies met een fraaie collectie zadel makersproducten. Hij zag zijn moeite beloond, doordat hij aan verschillende voorwerpen „verkocht" kon hechten, zoodat ofschoon men hem geen schitte rende stand had vergund, hij toch niet onopgemerkt bleet. Zoo werd zalfs zija étalage bezichtigd door het Vorstelijk paar en wenschte Z. K. H. de Prins hem met een handdruk veel succes toe. Interessant was de tent, waar het laaibouwond rrwijs was ondergebracht en de otficiöele inzending van de Z. L. M. De af ieeling werktuigen toonde een groote verzameling vaaallerleimachines, gedrevea door motoren, die men van uit de verte hoorde ronkeu. Het gaf een beeld van den vooruitgang der techniek op het gebied van machi nerie, welke ook den landbouw zoo ten goede komt. Men toonde aan hoeveel gemak ook een gasleiding of electrische iastallatie op een boerderij geeft. In 't oog loopend was de voorziening van drinkwater door een centrale leiding.' Wat zouden daar ook zoowel de dieren als de manscben in onze streek van profiteeren Er was ook een fraaie verzameling kippen en konijnen. En hiermede waren we de tentoon stelling rond, die voor de organisators een succes kan genoemi wordeu. Zij is volkomen geslaagd, dank ook zij het Ken. bezoek, Het terrein wemelde van menschen en alle consumptie gelsgen- heden waren ondanks fabelachtige prijzen, gevuld, We verzuimden bij het Kon. bezoek nog te melden, dat dhr. Van Dixhoorn, Vvel, Aernondts en andere Zeeuwsch- Viaumsche bezoekers in Goes persoonlijk door H. M. de Koningin werden ont boden, teneinde hen geluk te kunueu wenschen met de gelukkige oplossing te Parijs. Het uur was geaaderd, waarop de bekroonde paarden in de groote ring voor de tribune zouden worden rond geleid en de prijzea uitgereikt. Voor we deze vermelden, moeten we eerst nog verbeteren, dat Ploriue vau dhr. Vaa Dixhoorn niet de 3s, mvar de 2e prijs kreeg. Ook waren voorde varkens nog bekroond A. da Maat van Stoppeldijk met ie prijs, H. Cl. Herman, Esde, 2e en wed. P. Sorrarens, Stopoel- dijk, eerv. verm. P. de Block en P. J. van dampen, beiden van Scoop el-dijk hadden een le en 2e prijs voor fok- baarea. En nu krijgau we de prijzen in de nationale nummers. I. Driejarige merries. 61 deelnemers. 4e prijs br. mad. met 25 aan Van Dixhoorn vnmd. II. Merriën van 4 jaar en ouder, kleine maat. 5<2 deelnemers. Ie prijs verguld zilv. medaille met f 150 aan „Cubes" van Van Dixhoorn vnmd. III. Idem, groote maat. 111 paarden, le pr\js verg. zilv. med. met 150 Caline, van Gebr. Aernoudts, Sluis, 2e id. met 125 aan Lanckriet, Aarden burg, 3a id. mat f 100 aan Eva van Van Dixhoorn, 4e zilv. med. met 75, Aernoudts, Sluis, 5e zilv. med. met ƒ50 aau Van Dixhoorn met Johanna, 8e bronzen med. met f 25 A. O. van Waes, Zuiddorpe, 9e id. De Deckere, Hulst, lie br. med. De Bruyckere, Breskens. IV. Driejarige hengsten. 33 stuks, le pr. L. van Bezier, Aardenburg, 3e Vereen. Graauw, 5a Lannoye, Aarden- burg, 7e Steyaert, Graauw, 8e Vereen. Kloosterzande, 10a Hoefnagels, Clinge, lie C. Zegers, Terneuzen, 12a Dossche, Groede. 9 V. Hengsten vau 4 jaar en ouder. 17 stuks. 3e prijs Gebr. De Waal, Ossemsse, 4e Vereen. Schoendijke. VI. Idem, groote maat. 32 stuks, le prijs Breunes, Wilhelminapolder, 3e Laboureur, Van Dixhoorn, verg. zilv. met 100, 4e Aernoudts, Sluis, 5e Vereen. Stoppeldijk, 6e Aernoudts, 8e Vereen. Zuidzande. VII. Hengsten met 5 afst. minstens 2 jaar oud. le prijs gouden medaille uitgeloofd door Jhr. van Vredenburch, aan Laboureur, van Van Dixhoorn en 4e prijs 7erg. zilv. med. aan Monaco, vereen. Tjekomst, Axel. Hierna volgen nog het provinciaal kampioenschap voor merriën, waarvoor al3 eerste prjs een gouden medaille werd uitgeloof d a in Cubes van Vau Dixhoorn en een zilv. med. als2e prijs aan Aernoudts. Nog werd in dit num ner een zilveren beker uitgeloofd voor ie merrie met de beste stap en draf, een zilv. med. vaa de V. V. Z. F. te Axel en nog een zilveren beker voor de merrie, die het meest geweaschte type heeft voor de fokkerij in Zeeland, welke alle werden toegekend aan den heer Van Dixhoorn, voor „Cubes". Kampioenhengst werd Brennes, vnmd. met als plaatsvervanger Laboureur, voornoemd. Zooals beken i was voor de baste merrie door H. M. de Koningin aog een groote zilveren medaille aangeboden, en die ook werd toegekend aan dhr. Van Dixhoorn voor „Cibe.s" an had Prins Hendrik een dito medaille be schikbaar gestold voor dan besten hengst die Brennes van Wilhelmiaap older bekwam. Het wa3 voor liefhebbers een prachtig gezicht de bekroonde dieren in den ring te zien ronddraven eü van uit do dichtbevolkte tribune klonk een hartelijk applaus voor de prijswinuars. We merkten er op den directeur generaal van den laniöouw, dr. P. van Hoek, de vice-aimiraal ZExc. W. C. J. Smit, de heer en mevr. jhr. Van Vreeden- burgh, voorz. vau de Z. L. Menz. enz. Onder het spelen der muziek werden de medailles uitgereikt, doch toen de beide zilveren bekers werden overhan digd aan den heer Van Dixhoorn en deze op zijn kampioenmerrie plaats nam en met de bekers in de hand rondreed, kwam aan de huldebetuiging bijna geen einde. Het is waar, de heer Van Dixhoorn heeft met de transport van z\jn 40 uitstekende paarden heel wat op het s el gezet, doch heeft de voldoening gehad, dat zijn moeite en kosten niet tevergeefs waren We achtten de prijzen ook daarom zoo juist aan hem toegewezen, omdat ziju paarden meest alle eigeagefokte dieren zijn en dus niet aangekocht en door andera eigenaren gekweekt. Na de prijsuitdeeling vertrokken reeds verscheidene menschen naar hun boot of spoor, terwijl anderen bleven tot bijwoning van "het concert en vuurwerk, die het slot vormden van een paar mooie dagen voor Goes, maar ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wijziging dor Invaliditeitswet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel tot wijziging der Invalidi teitswet, dat beoogt om te voldoen aan de toezeggingen van den voorzitter van den ministerraad in de Tweede Kamer van 10 December 1918. Deze toezeggingen omvattenver hooging der rente van 2 op 3, ingaande op 65 jarigen inplaats van 70 jarigen leeftijd, premieb staling geheel door de werkgevers, invoegiug vaa weduwenrante naast de weezeurente. In de ouderdomsvoorziening van niet- arbeiders, die wat hun positie betreft met arbeiders zyn geiijk te stellen zou, volgens de toezegging worden voorzien door de invoering van een vrijwillige verzekering, waartoe, naar afzonderlijk in deze rubriek door ons wordt vermeld, een voorstel van wat is ingediend. O ud ordoms verzekering. Bij da Twesde Kamer is ingoibud- een wetsontwerp betreffende vrij willige ouderdoms verzekering. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald Alle personen van 16 jaar of ouder, doch banëden dou leeftijd van 35 jaar, die zelf of wier echtgenoot niet naar een hooger inkomen dan van j 2000 ziju aangeslagen in de Rijksinkomsten- belasting, z[ja bevoegd zich bij de Rijksverzekeringsbank de uUkeenu e verzekeren van eene wekeiijkscae reu e, ingaande op den dag, waarop het 65o levensjaar is bereikt, van naar keuze 3, 4, 5 of 6 gulden, naar gelang men premie betaalt. - Want da kosten der renten worden door de verzekerden bètaald in dier voege, dat de te beul ;u promie afhankelijk is gestold vaa dei ieetcyd, waarop de verzekering wordt gesloten. De administratiekosten dezer ver* zekering worden door het Rijk gedrag mi. Verder omvat de verzekering behalve de ouderdomsrente eene uivoering vau

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1