Ingezonden Stukken. Be kendma ki nge n MARKT C 3 (Distributiekantoor) Gemeenteraad. Advertentiën. Geitententoonstelling gewagen met enthousiasme van de aardige wyze waarop de Laudsvorstinne naar alles vraagt, wat haar belang inboezemt. Even groot als haar belang stelling is echter ook haar kennis van zakeD, en het is verwonderlijk zco gauw- de Koningin zich weet te oriënteeren in een of andere zaak, hetzij landbouw of industrie. Tal van ontroerende incidenten illus treerden de ontmoeting met H. M. Zoo vroeg fl. M. vol belangstelling aan een der oudjes, die in het Oude Mannen en Vrouwenhuis voor het open raam Btonden, hoe het hun giDg in het Huis. Van de Kerk ging het naar de tentoon stelling, waar H. M. zich op de tribune zoowat met iedereen onderhield en verschillende personen de hand reikte. Geen wonder dus, dat toeu de bekroonde vierspannen in den ring voor de tribune werden rondgeleid, H. M. naar de gelukkige eigenaars van zulke dieren vroeg en dezen feliciteerde met de bekroningen. Ook de verschillende ■tanden werden bezocht. Treffend was, dat H. M. bij de rondwandeling den stand bezoekend van dbr. Smies uit onze gemeente, hier zeker bij het lezen van het woord „Axel" zich de annexatie moet hebben herinnerd en zich tot den inzender wendde, zeggend, dat Zij in haar gedachten had meegejuicht bij de blijde tyding uit Parijs. Ook wenschte H. M. een boerin uit Zeeuwsch Vlaan deren geluk „met den goedeu afloop, dat jullie bij ons blyft". Aldus vriend schappelijk tot dezen en genen een woordje richtend, bezocht H. M. alle afdeelingen. Natuurlijk werden H. M. verschillende bouquetten aangeboden en werd haar menige ovatie gebracht. Prins Hendrik toonde evenzeer belang stelling voor verschillende zaken, inzonderheid yoor het zware trekpaard, maar in dè eerste plaats voor de Padvinders, voor wien Z. K. H. een schutspatroon zocht en benoemde in notaris Pilaar. Te half zes vertrok het Kon. paar. We zien ons genoodzaakt hier ons verslag ai te breken en laten nog volgen de prijswinners uit Zeeuwsch Vlaande ren in de afdeeling paarden, provinciale nummers. Cat. I. merriën geboren in 1917. Ie. Flora, E. P. Staal, Stoppeldijk 2e Henriette, S. v. Hoeve, Axel3e Flora, P. Dekker Pz., Axel4e Fleu- rine, Gebr. Aernoudts, Sluis 6e Daatje, H. F. Temmerman, Hoofdplaat7e Dora, F. Dekker Pz., Axel10e Leida, L. Coene, Sas van Gent; 14e Edine, K. v. Eoeve, Zaamslag15e Brunette de Laboureur, C. A. de Bruykere, Breskens16e Elegant, Gebr. Aernoudts, Sluis. Cat. II. merriën met veulen geboren in 1919. Ie Caline de Maldegem, Gebrs. Aer noudts, Sluis; 2e Liza, L. Lanckrief, Aardenburg 3e Flora, Gebrs. Aer noudts, Sluis 4e DélicieuBe, Pb. J. van Dixhoorn, Axel; 5e Casala, Gebrs. Aernoudts, Sluis6e Bijou, C. A. de Bruykere, Breskens. Cat. III. merriën met 3 glstamme- lingen. Ie Caline de Maldeghem van Gebrs. Aernouts, Sluis2e Bijou, C. A. de Bruyckere, Breskens3e Florine van P. J. van Dixhoorn, Axel. Cat. IV. tweespannen van merriën van 3 jaar en ouder le Gebrs. Aernouts, Sluis; 2e Cam. Cammaert, Scboondijke5e" Gebrs. Aernoudts, Sluis; 7c C. Cammaert, Schoondijke. Cat. V. vierspannen van merriën van 3 jaar en ouder. le Gebrs. Aernoudts Sluis 2e Cam. Cammaert, Schoondijke; 3e, 4e en 7e Ph. J. van Dixhoorn, Axel. Cat. VII. Hengsten geboren in 191 7. le Cavelier. Gebrs. Aernoudts, Sluis 2e Karei, L. J. M. Blondeel, Aarden burg; 3e Antonius, id.; 4e Carmon, J. Almekiuders, Ketrancheraeut5e Avenir de Brambour, L. J. M. Blondeel 6e Peter, id.7e Bienfait do Laboureur, C. A. de Bruickere, Breskens8e Martijn, L. J. M. Blondeel; 9e Bristol de Laboureur, C. A. de Bruyckere. AXEL, 20 Juni 1919. Er zijn verschillende stroomingen omtrent den datum van feestviering. We achten het daarom een goed besluit van het bestuur, der feestcommissie om dit te onderwerpen aan de goedkeuring van heD, die er belang in stellen. Blijkens achterstaande advertentie, zal daartoe een openbare vergadering wor den gehoudeü, zoodra de collectanten hebben afgewerkt. In de bijvoegsels van de Staatscou rant do. 137 zijn opgenomen de statuten van de 22 Febr. 1917 voor notaris Ph. J. Calleufels opgerichte N. V. Zeeuwsch Vlaamsclie Import en Export Maatschap pij te Axel, ten doel hehbecd het koopen eD verkoopen, importeeren en exportee ren en den verderen handel in landbouw- eo tuinbouwproducten en aanverwante artikelen, alles in den rnimsten zin ge nomen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10.000, verdeeld iD 20 aandeelen van 500. De aandeelen worden slechts vol gestort uitgegeven en zijn onsplitsbaar en luiden aan toonder. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen doorP. P. A. Dieleman, groentendroger, Neuzen, voor 5 aandee len F. C. Zonnevijle, groentendroger, Axel, voor vijf aandeelen en A. P. de Ruyter, koopmau, Axel, voor vijf aan deelen. We vernemen, dat de vlieger, de heer Dellaert, die hier zou komen landen op het concoursterrein, gisteren voor de tweede maal bij zijn komst naar hier een noodlanding heeft moeten doen. Heden werd alhier door de Ver- eeniging van Zeeuwsche Fokkers een veulenkeuring gehouden, waarbij veel belovende dieren aan de lijn stonden. We komen hier op terug. r- Gisteren namhet muziekgezelschap „Concordia" alhier deel aan het festival te Stoppeldijk (Rapenburg). Het was er zeer druk. Na loting verkreeg Concordia" de tweede prijs, zijnde 20 gulden met een herinneringsmedaille. - Ter gelegenheid der kermis te Philippine zal een extra tram vertrekken van Drie Schouwen om 12.15 nam. en van Philippine 's avonds om 9.30. - Gisteren geraakte te Kruisdijk (Houteuisse) een jongetje onder den tram, waarschijnlijk door te vroeg uitspringen. Een been werd afgereden en het andere zwaar gekwetst. Hij is heden aan de gevolgen overleden. - Nadat te Ter Neuzen reeds 42 werkmanswoningen zijn gebouwd die thans zoo goed als gereed zijn, heeft de Vereeniging tot verbetering van de Volkstuisvesting* nu weer een verzoek tot den gemeenteraad Aldaar gericht, om een voorschot voor het bouwen van nog 14 woningen. Ook de gemeenteraad verleent daarbij voldoende steuD, want in de laatste zitting is besloten een voorschot te ver- leenen van 77000, terwijl bovendien- een stuk land werd gekocht voor de te bouwen huizen en de gemeente nog jaarlijks 600 zal bijpassen voor tege moetkoming iD de huur. Onze gemeente Axel waar de woning nood evenzeer dringt, maakt daartegen over eem droevig figuur. VaD de bestaande vereeniging Volkshuisvesting hoort men sedert een paar jaren niets meer en de gemeente liet enkele piet Inüige noodwoningen zetten, als h lp ^niddel. - Men schryft uit Koewacht aan de Midd. Crt. Dietstallen langs de grens vooral van koeien en duiven, zyn aan de orde ras den dagde door de Duitsche militairen zoo zeer gedunde Belgische veestapel moet weder eenigszins op peil worden gebrachtde duiven moesten door de Duitschers tot de laatste worden afgemaakt. Stel u een Belg voor zonder duiven Heeft u nooit op een Zondagvoormiddag in een der Belgische groote steden die verma kelijke drukte gezien in een der vele duivenlokalen als het „groot concours" was? De Belg kan niet zonder duiven, behalve onder Duitsch bewind zijn hokken moeten tot eiken prijs worden gevuld. Die diefstallen worden gepleegd door Belgen, vaak met hulp van gewapende Belgische militairen aan de grens en natuurlijk ook door Nederlanders, die weten waar iets te vinden is, wat van hun gading is en ter plaatse goed be kend zijn. Ook aanrandingen, plunderingen ko men wel eens voor en daarby gaan de daders, die als echte straatioovers doen, niet zoo heel zachtzinnig te werk. De veehouders vlak aan of nabij de grens verkeeren in grooten angst. Zij durven haast niet slapen uit vrees bestolen te worden. Bij velen wordt om beurten door een lid van 't gezin gedurende 3 A 4 uren des nachts de wacht gehouden bij de koe of koeien. De rijkspolitie en de kommiezen wier gangen wel nauwkeurig zullen nage gaan en bespied worden, kunnen die misdaden niet altijd voorkomen en be letten. Waar moet het heen als dat zoo blyft voortduren De grensbewoners, die toch ook aanspraak hebben op be scherming van hun persoon en bezit tingen zien met den grootsten angst en vrees den komenden winter naderen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 22 Juni 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Leeskerk. Gerei. Gemeente. Voorm. 9'/2 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik beleefd een klein plaatsje in uw blad. Bij voorbaat dank. Het schijnt wel dat men reeds weer bezig is te trachten de aanstaande feestvreugde te vergallen. Wat een bezwaren. Wat een tegenwerping. De ondervinding heeft geleerd dat het echter meest menschen zijn die de centen willen in den zak houden, en als het eenmaal aan het feest toe is, niet alleen de eersten zijn om te komen kijken, maar boven dien nog degenen die aan het welslagen van zro'n feest mede werkten verdringen. Zou het niet aan te bevelen zijn voortaan de namen van de gevers in het plaatselijk blad op kosten van de feestcommissie bekend te makeu, dan gaan anderen niet met hunne eer strijken. Ik heb daar nog wel iets extra voor over. - Hoogachtend, E. Burgemeester en Wethou ders van AXEL maken bekend, dat met ingang van 11 Jnni 1919 het kantoor van den gemeente ontvanger lijdelijk is verplaatst van Stationsstraat G 19 naar en dat met de waarneming van het ODtv ngerskantoor is belast de heer J. CORNELISSE. Kantoor voorloopig geopend eiken werkdag v an 2 tot 1 uur namiddag. Ax i, 11 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering vau den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 24 Juni aanstaande, des vöormiddags ten 9 ure (zomertijd), ten Raadhuize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aangaan geldleening. 3. Wijziging gemeentebegrooting dienstjaar 1918. 4. Stemmen over het voorstel van dhr. J. Di Feijter, waarover in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt. 5. Aanbieding rekening Distributie bedrijf over 1918. 6. Aanbieding rekening Gasfabriek over 1918. 7. Aanbieding rekening Alg. Burg. Armbestuur over 1918. 8. Verzoek van de Christ. Volksbi bliotheek alhier om subsidie. 9. Opheffing zekerheidsstelling van den Administrateur van het Levensmiddelenbedrijf. 10. Verzoek van het Hoofdbestuur van den Ned, Christ. Bond van personeel in publieken dienst te Rotterdam dat het minimum loon van de werklieden wordt ge bracht op 22.enz. 11. Verzoek van den Raad van Be stuur der Z. V. T. M. behalve de tegenwoordige bijdrage nog te subsidieeren 240.gedurende 20 jaren, per jaar, of wel 10 jaren 410.per jaar of ineens te betalen eene som van 3260. 12. Vaststellen verordening op het Brandwezen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan hen een crediet te verleenen voor uitbe taling van kosten voor de Bur gerwacht. 14. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. 15. Reclames inzake de Hondenbe lasting. Axel, 20 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. van de Vereeniging „Ter Verbetering" te Axel op de weide van den heer Ph. J. van Dixhoorn, naby de gas fabriek, op Zaterdag 28 Juni 1919, aanvangende des namiddags 4 nrc. Er zullen verschillende premiën gegeven worden voor oude geiten, jonge geiten en voor lammeren en ook voor boter en geitenkaas. .N. B. Entrée voor niet leden 10 cent. Elk lid wordt verzocht met zijn geit te komen. HET BESTUUR. Op Woensdag 9 Juli a.s. wordt te Lamswaarde een nieuwe volledige boekhoudcursus geopend ter opleiding voor het Mcrcurinsdiploma en voor de akte U lager onderwijs. De lessen wordeD gegeven eiken Woensdagavond van 4V2 7 uur. De cursisten worden opgeleid voor de najaarsexamens van .1920. Alleen jongelieden van fimken aanleg, minstens 15 jaar oud, goede rekenaars, worden als cursisten aangenomen. Zich aanmelden vóór 6 Juli bij J. ADRIAANSE. Lamswaarde.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2