No. 22. Zaterdag 21 I!)fl9. .15° Jarsrii. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland, Landbouw. De landbouwfeesten te Goes. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentifin worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. N ederland—België. Binnenkort zullen nu de onderhande lingen tusschen Nederland en België moeten beginnen. Alles kemt aan op den geest, waarin die worden gevoerd. Onzerzyds zal oprechte welwillendheid op den voorgrond^taan. Onze regeering beschouwt de phase der annexatie pogingen als afgesloten. Het is inderdaad beter, daarin niet meer terug te treden, vooral niet, waar het zeer de vraag is, of minister Hymans inderdaad heeft gesproken en gehandeld namens het Belgische volk. Willen de onderhande lingen werkelijk goed slagen, dan is het beter, die gansche annexatie-periode te vergeten en zondereenig gevoel van rancune aan de groene tafel plaats te nemen. Wy hebben reden om aan te nemen, dat onze regeering in dien geest de zaak verder zal behandelen. Zoo zal, wanneer niet alle teekenen bedriegen, de Nederlandsche zaak uit de branding van deze tijden ongerept te voorschijn treden. Natuurlijk zijn alle mogelijkheden nog niet opgelost. Ook is ons belang in hooge mate betrokken bij het Rijn-tractaat Dit punt echter maakt een definitieve overeenstemming tusschen Nederland en België des te noodzakelijker, want het Rijn-tractaat raakt het hoogste economische belang van beide landen. Met grond mag daarom worden ver wacht, dat men er in zal slagen de „gemeenschappelijke formules" te vin den, die noodig zijn om tot een goed accoord te komen. Klein verlof. Volgens het officieel bericht zullen 1 Aug. 1919, tenzij er door het niet tee kenen van den vrede een toestand mocht ontstaan die dit onraadzaam zou maken, en behoudens andere onvoorziene om standigheden, met onbepaald klein ver lof worden gezonden de dienstplichti gen der lichting 1918, die in het tijd vak van 14—18 Januari 1918 ingelyfd zijn bij de regimenten infanterie (de grenadiers en jagers inbegrepen) en by het kor^s pontonniers; voorts die in het tijdvak van 4—8 Maart 1918 zyn ingelijfd by de regimenten vesting artillerie, het korps pautserfortartillerie en het korps torpedisten. Verder zullen behoudens de boven genoemde omstandigheden, zeer waar schijnlijk 1 October 1919 met onbepaald (klein) verlof worden gezondende dienst plichtingen der lichting 1918 die in het tijdvak 8—12 April 1918 ingelyfd zijn bij de genie en in het tij vak 1 4 Mei 1918 ingelyfd zijn by de regimenten infanterie (de grenadiers en jagers in begrepen. Drinkwatervoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen. De Minister van arbeid heeft lo. ingesteld een commissie van ad vies inzake de practische uitvoerbaar heid van een waterwinning op den Brabantscho wal, ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen, waarby het water door een of andere vaste verbinding door de Schelde gevoerd zal moeten worden 2o. benoemd tot leden van de com missie a. tot lid en voorzitter prof. Ir. J. Nelemans, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft b. tot ledenW. J. H. Harmsen, arrondissements-ingenieur te Terneu- zen M. J. van Hattum, lid van de firma van Hattum en Blankenvoort, te Bever wijk W. Mensert, ingenieur bij het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening te 's Gravenhage J. van Oldenborgh, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning te 's GraveDhage H. van Oordt, hoofdingenieur van den Rykswaterstaat in de directie Zeeland G. Redeker,arrondissements-ingenieur te Goes J. A. J. Sibmacher Zijnen, hoofdinge nieur van den provincialen waterstaats- dienst van Zeeland, te Middelburg 3o. bepaald, dat de commissie zal vergaderen, waar de voorzitter dat noodig zal achten. St.ct. Wat de fruitoogst tot nu toe beloofde. Daar fruit een gezonde afwisseling biedt bij de gewone levensmiddelen is het wel van belang iets mede te dealen om trent den stand daarvan zóoals die uit de verscillende deelen des lands wordt me degedeeld, al hangt nog veel van het komende weer af. Volgens inlichtingen, bij de directie van Lanbouw ingekomen tot laatst van Mei, is de stand van vroege kersen uitmuntend in de Bommelerwaard zeer goed te Winschoten e.o. Oldenzaal en in de Lijmers; goed tot zeer goed in het Rijk van Nijmegen, de Betuwe, de Tie- lerwaard, het Land van Maas on Waal, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg; goed in de IJselstreek (G.), te Deventer- Rijssen Westervoort-luften, in Noordijk Gelderland en Zuid-Hollandvrij goed tot goed op Zuid Beveland. Wat betreft de late kersen is de stand in genoemde streken als mede in Zeewsch-Vlaanderen Winterswijk e.o. Groningen en de Over- Betuwe van goed tot zeer goed, zoodat op een goeden kersenoogst gerekend mag worden. Wat de roode en witte bessen betreft, ook daaromtrent wordt gunstig gerappor teerd, alleen in de streek ten Noorden van het Meppelerdiep en in Zuidelijk Utrecht is de stand slecht. Ook de zwarte aalbessen, de kruisbessen en de frambozen staan er overal goed voor, behalve de beide eerst geooeoide, die slecht staan in dezelfde streken als de roode en witte bessen. Ofschoon het koude voorjaarsweer den bloei van het fruit in t' algemeen sterk vertraagd heeft, was deze later bijzonder rijk. Over schade door nachtvorsten werd ;d bij Eagelsche krozen en Zui delijk Gelderland en bij bessen in de Bommelerwaard en Zuidelijk Utrecht. Al zyn alle hierboven verstrekte ep- gaven voorloopig, zoo mag men, gezien het goede weer in Juni, vertrouwen, dat het aan het Doodige fruit niet ontbreken zal. De Zeeuwsche Landbouw-Maatschap- pij heeft weer voor het eerst na de verschrikkelijke tijden haar periodieke tentoonstellingen ingezet en wel be ginnende te Goes, waar nu door de stichting van het Landbouwhuis de zetel van de Z. L. M. is gevestigd. Zooals bekend worden echter de ten toonstellingen georganiseerd door de afdeelingeu. die nu kringen geworden zijn en was het thans de beurt aan de kring Westelijk Zuid-Beveland om feest te vieren. Het kringbestuur gaf aan de organisatie een zoo groote uitbreiding, dat het een provinciale tentoonstelling werd, waarbij zelfs fokkers uit andere provinciën naar de prijzen konden dingen. Uit de catalogus bleek reeds dat een groot aantal inzenders de critiek van het publiek aandurfden. Dinsdag j.l. begon het officiëel ge deelte met een verwelkoming van het Hoofdbestuur der Z. L. M. door het gemeentebestuur van Goes ten stad- huize, waarna aanving de algemeene ledenvergadering, die bijgewoond werd door Z.Exc. den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. De vodflzitter, jhr. J. van Vredeu burch, hield een openingsrede, waarin een overzicht werd gegeven van den toestand der Maatschappij. Spr. rele veerde verschillende moeilijkheden, die de landbouwers tijdens de crisisjaren hadden doorstaan en nog gedeeltelijk bestaan, vooral wat betreft de aard appelencultuur. Tegenover de groote vooruitgang, der paardenfokkerij bestaan belemmeringen in de veeteelt. De fruitteelt breidt zich uit. Spr. ziet de toekomst niet rooskleurig in en acht samenwerking en coöperatie noodig. Ook diknt in verband met hooge pacht- enlhuurprijzen getracht te worden zooveel mogelijk van den bodem teprofitecren, opdat de land bouw loouend blyve. Verschillende sprekers drukten hier na hun afkeuring uit over de aard appelen-levering aan de regeering. De Minister stelde zich verantwoorde lijk voor het gebeurde en meende uit de hem verstrekte gegevens te moeten handelen, als geschied is. Nu hem blijkt, dat er een te veel aan aardappelen is, wil hij den handel daarin volkotnen vrijheid geven en zelfs ook uitvoer toestaan. Na eenige discussie stelt de Miuister voor een commissie te benoemen, die met het aardappelkantoor kan onder handelen. D3 voorz. benoemt als zoodanig de heeren Leenhouts te Retranchement, Koning te Rilland en Scheele te Kapelle. De vergadering toonde door applaus in te stemmen met deze oplossing. Nadat door dhr. Stevens nog verslag werd uitgebracht van het Prov. Be middelingsbureau, en door dhr. Linden- bergh over de financiën, waaruit bleek, dat er q,en goed slot was van pl. m. 30.200, sloot de voorz. de vergadering. 's Middags had de opening van de tentoonstelling plaats door den Minister van Landbouw. Volgens het verslag van de Midd. Crt. zeide Minister van IJsselstein dat nauwelijks de oorlogs fakkel was gebluscht, toen de vraag tot hem kwam, van de Z. L. M., of men weer niet zou beginnen met de tentoonstellingen die in Zeeland steeds zulken grooten invloed hebben uitge oefend. De hervatting van de tentoon stellingen was zeker gerechtvaardigd nu gebleken is, dat Nederland zoo zeer afhankelijk is van den landbouw dat het den landbouw zoo noodig heelt. Goes was aangewezen voor deze ten toonstelling, omdat zij het centrum is van Zeeland, niet alleen vauide vyf eilandeu, maar ook van het deel aan de overzijde der Schelde voor welks verlies men eenigeu tijd heeft gevreesd, maar dat niet het minst door de talrijke bewijzen van aanhankelijkheid aan vaderland en vorstin van de bevolking voor Nederland behouden bleef. Maar nu kwam een nieuwe reden voor onge rustheid en wel of de brug, die 40 jaar van uit Zeeland de verbindingsweg met Engeland vormt en die opgericht is door Prins Hendrik, den oom van H. M. de Koningin, hier zal kunnen blijven. Het is spreker een groot voorrecht te kunnen mededeelen, dat de regeering met alle haar ten dienste staande mid delen, en dit zijn er vele, zal trachten de Zeelanl voor Vlissingen te behou den. (Applaus). Het is spreker een groot genoegen dit te kunnen mededeelen, daar hij uit deze streken geboortig is. De Minister verklaarde hierop de tentooustelliag voor geopend. Inmiddels werd het groote terrein gevuld met menschen, die bij houderden tegelijk kwamen 'aanstroomen. Men wist, dat straks de Kóningin cn de Prius naar de tentoonstelling zouden komen en daardoor waren nog wel viermaal zooveel menschen naar het t rrein getrokken, als men verwacht had. Natuurlijk was de aanwezigheid van H. M. onze Koningin het voornaamste waarin men thans belangsteldezoo zal het ook onze lezers gaan. En daarom zullen we hier even af wijken van het laudbouwverslag en enkele bijzonderheden mededeelen om trent het Kon. bezoek, die we ontleenen aan de Zeeuw. De geheele stad gewaagt met ont roering van de hartelijke wijze, waarop de Koningin zich aan haar volk heeft voorgesteld, voor de warme belang stelling, waarmede zij ons Zeeuwsche volk in zyn arbeid heeft gadegeslagen eu voor de vertrouwelijke manier, waarop zij met haar onderdanen omgaat. Eerst al die wandeling van net Station via proefstation naar de Groote Kerk. Allen, die de eer hadden, aan H.M. de Koningin voorgesteld te worden,,

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1