Ingezonden Stukken. AXEL, 17 Juni 1919. VrijdagayoDd werd alhier vergadering gehouden van het feestcomité, dat in middels is aangegroeid tot ruim aestig personen. De voorzitter, de heer F. Dekker Pz. releveerde even, wat de aanleiding was tot de feestviering, deelde mede, dat het Dagelyksch Bestuur bij acclamatie wa3 benoemd tot eere-comité en dat het doel deser vergadering was de bespreking van een ontwerp program voor het te houden feest, waarvan omtrent den datum nog niets kon worden bepaald. Het hootdcomité zou Zaterdag vergaderen en dan beslissen. We ver nemen nu, dat op die vergadering besloten is, om aan de plaatselijke comité's over te laten een datum vast te stellen, doch zal getracht worden om op 29 Juni in alle gemeenten het feit kerkelijk te herdenken. Het ontwerp-programma was rijk aan nummers. De hoofdzaken zijn een openingsrede door den Burgemeester, kerkdienst, zang- en muziekuitvoering, optocht van historische en allegorisehe groepen, eerewaoht, corporatie's, enz., bloemencorso, volksspelen, muziek en vuurwerk. Iets nieuws is een étalage wedstrijd. Blijkbaar heeft men dus grootsshe plannen van het feest en we verwachten, dat aan de oproeping in dit blad velen zullen voldoen om zioh by een of andere afdeeling; aan te sluiten en deel te nemen Het spreekt van zelf, dat tijdens de vergadering druk gediscusseerd werd over de plannen. Natuurlijk kan op de mogelijkheid van uitvoering niet worden vooruit geloopen, daar alles afhangt van de som, waarover men te beschikken heeft. Het principe werd als afgedaan beschouwd het bestuur stelde zóóveel vertrouwen in de mededeeling van den Minister en de gelukwensch van H. M. de Koningin, dat pessimisten daarop geen invloed konden uitoefenen. Het ging uu over het geld. Blijkens het verslag,- dat de penningmeester, de heer J. M. Oggel gaf, was er nog een tegoed van bjjna 200 van de protest kosten over. Er was ingekomen 812,90 en uitgegeven ƒ1014,15, waarvan de gemeente f 397,69 voor hare rekening neemt. Uitdrukkelijk deelde de heer Oggel hierbij mede, dat praatjes, als zoude uit die kas verteering gemaakt zijn, van allen grond oatbloot zijn, daar al wat aan tractatie, enz. is uitgegeven, door particulieren is betaald buiten de kas om. Vol moed werd hierna besloten de lijsten aan te bieden, teneinde daarop in te teekenen, hetgeen men offeren wilde. Staaode de vergadering werd voor ruim 450 geteekend, zoodat als de overige burgerij en de buitenlieden niet te vergeten, dit goed voorbeeld volgen, er een goede kas zijn kan om een luisterrijk feest te vieren. Ook aan versiering zal heel wat gedaan worden, zoodat als de buurtcomnaissie's daarbij aansluiten, onze gemeente weer in feestdosch zal zijn. In de Vrijdag gehouden vergade ring van stembevoegde ingelanden van den polder „Buth" werd de rekening over het dienstjaar 1918/1919 goedge, kenrd in outvang op 4955,40 en in uitgaaf op 1642,09, alzoo met een batig slot van 3313,31. De begrooting voor het dienstjaar 1919/1920 werd vastgesteld op 3867,56 in ontvang en uitgaaf mei ecu post onvoorziene uitgaven groot 779.40. Het djjkgeschot werd vastgesteld op ƒ1.50 per H.A. Eeu verzoek om een bijdrage van 15 cent per H.A. in de voorloopige kosteü van onderzoek naar een betere suatie der polders, die uitloozen door het Oostelijk uitwateriugskanaal by Ter Neuzen, werd afgewezeD. Besloten werd niot toe te treden, als lid van den Zeeuwacheu Polder- en Waterschaps- bond. Mr. A. H. Lijdsman te Hulst ten ver zoeke van den heer Leendert de Kraker landbouwer te Axel, verkocht een hofsteedje. bestaande uit huis, schuur, erf en tuin te Axel aan den Kanaaldyk, groot 14 aren 32 centiaren (97 roeden). Kooper werd de heerJac. van Cadsand, landbouwer te Axel, voor 8050. Zondag werd alhier de 15e jaar vergadering gehouden van de Boeren leenbank, alhier, onderdeel van de afdeeling Axel van den K. K. Boeren bond. Van welwillende zijde ontvingen we daarvan het volgende verslag Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er was ingekomen aan spaar gelden ƒ25.470, terwyl de uitgaven bedroegen J 31.633,70. Aan voorschot ten werden verstrekt f 17.620, waarvan was terugbetaald 1040. De rente voor spaargelden bleef op 3 bepaald en die voor voorschotten 4%, wat bij den tegen woordigen geld koers zeker een voordeqjige en billijke berekening is. Het aantal uitgegeven spaarboekjes is 142, dat der voorschotboekjes 25. Alhoewel deze leenbank in bescheiden kring werkt, is zy een nuttige en voor- deelige instelling voor de leden. Uit alles blijkt, dat bet beheer, tot heden vertrouwd aan de heeren Ch. Burm en C. Th, van der Bilt, in goede handen berust. Met nauwgezetheid hebben zij in het atgeloopen boekjaar hun taak vervuld. De leenbank is aangesloten bij de centrale te Eindhoven, waar ongeveer 450 leenbanken zijn geconcentreerd. Wie gehoopt had op regen, en dat zijn we allen, is teleurgesteld. De donkere wolken van Vrijdag zijn weer afgezwaaid en een standvastige tro pische warmte is weer ingetreden. We wille* in deze dagen, nog meer dan anders, ten zeerste waarschuwen tegen het drinken van ongekookt water. Immers het water is ver van zuiver en niet zonder bysmaken, zoodat het ernstige ziektekiemen kan bevatten. Intusschen is het voor sommige takken van landbouw schadelijk weer met name voor de vlassers. Verschil lende perceelen worden uitgereden. Zaterdagmiddag werd in .bet hotel „Het Gulden Vlies" alhier door notaris Zondag jl. hield in het Beursge bouw do Chr. Zangver. .Hoop op Zegen" een openbare uitvoering, die door ongeveer 350 personen bezocht was. Me* zong bij de opening Ps. 89 1, waarna de vereen, ons enkele nummers ten gehoore gaf. Ook het .Droome vrou Kom", gezongen by het bezoc', aan Den Haag kregen we te hoorei; Verder liederen uit .Neerboschzangeu" O. m de .Oranjevaan", waarvoor de Vereen, van H. M. de Koningin een woord van dank ontving bij haar bezoek op het Huis ten Bosch. Ook nu kweten de verse .i tiende partijen zich goed van hun taak. De warmte was zeer hinderlijk voor de stemmen, toch was het opvallend dat met hart en ziel werd gezongen .Hoop op Zegen" heeft een toekomst als het gesteund wordt. Wy hopeD, dat haar ledental uitbreide en wij nog dikwijls vergast worden op een derge lijken avond. Wij vernemen, dat de collecte onge veer 28 gulden bedroeg. Gisteravond werd bij den heer Gilijamse de gewone jaarlyksche alge meene vergadering gehouden van de vereenigiug Ambachtsbelang" alhier. Er waren met het beStuur slechts 12 leden tegenwoordig. Uit het verslag van den Secretaris en het rapport van den Directeur bleek, dat de cursus 1918—'19 werd bezocht door 17 leerlingen; dat de cursus vroeger dan gewoonlijk, n.l. reeds 2 September begon, zulks met het oog op schaarschte aan vuur en licht; dat vooral in het legin met groot en ijver en succes is gewerkt,- doch naderhand door ziekte en andere omstandigheden het onderwijs belanjryk is geschaad. Het geleverde teekenwerk was echter zeer goed te noemen. De tentoonstelling er van was matig bezocht. De cursus eindigde op 11 Maart; twee leerlingen n.l. H. van Luijk te Axel en P. de Bruijne te Zuiddorpe ontvingen een diploma. De aftredende bestuursleden, de h.ta. D. A. van Houte, H. van Luyk en Ph. A. Knieriem werden met groote meerderheid herkozen. Het bestuur meende, dat het aanbe veling verdient het onderwijs, zoo mogelijk uit te breiden en al vast eeu begin te maken met het onderwijs in taal en rekenen meer tot zijn recht te doen komengetracht zal worden hiervan meerder subsidie te verkrijgen. De vergadering giDg hiermede accoord. Laat ons hopen, dat de volgende jaren weer onder normale omstandig heden kan worden gewerkt en het aan .Ambachtsbelang" moge gelukken, het vakonderwijs iu onze gemeente niet alleen op peil te houden, maar ook meer te volmaken. Dit is inderdaad een algemeen belang. Wie nog geen lid is van .Ambachtsbelang", doet werkelijk goed, zich als lid op te geven. Penningmeester is dhr. H. van Luijk. De Padvinders. Zy, die het concours hippique be zochteu konden midden op het terrein een tentje waarnemen, waarop een rood kruis. Vreemdelingen vroegen zich af, of dit nog iets militairs was, dat blijveu hangen was en ook ver scheidene bekenden begrepen niet wat het was. Wie echter de jongens zag die bij dat tentje behoorden, in hun bruin vest, korten broek en slappen hoed, herkende daarin al gauw onze padvinders. Wij hadden hen in ods-verslag over het hoofd gezien, doch willen er alsnog de aandacht op vestigen, hoe gaarne hoe bereidwillig en hoe beleefd zij hunne dieusteu beschikbaar stellen. Steeds bescheiden, zonder op te dringen, doen ze van hunne tegen woordigheid blijken door hulp te ver- leenen waar die noodig is en daarom verdiende ook de Axelsche afdeeling meer waardeering van het publiek in het algemeen, doch van de Axelsche jeugd in het bijzonder. Zij moesten zich eigenlijk bij tientallen aansluiten, want op de vraag, waarom wordt ge geen padvinder, kan eigenlijk geen enkele jongen afdoend antwoord geven. En van de ouders kan niemand het bun ontraden, die de belofte kent, welke een padvinder heeft af te leggen en na te komen. Deze isIk zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland iedereen te helpen, w aar ik kan en de Padvinderswet te gehoorzamen Met andere woorden dusik zal trachten een goede jongen te zijn zoo als mijn geweten dat ingeeft want ook de padvinderswet houdt geen andere geboden in. Voor wie er belang in stelt, zullen we die wet hier even afdrukken Art. 1 Het woord van een r advinder is altijd te vertrouwen. Art. 2. Een padvinder is trouw aan het Vaderland, aan de Koningin en aan zyn Ouders en Vrienden. Art. 3. Een padvinder heeft tot plicht anderen te helpen en voor anderen nuttig te zijn. Art. 4. Eon padvinder is een vriend voor allen en oen broeder voor alle andere padvinders, lot welken stand ook behoorende. Art. 5. Een padvinder is altijd be leefd en ridderlijk. Art. 6. Een padvinder is een dieren vriend zonder overdrijving. Art. 7, Een padvinder gehoorzaamt de orders v$n zijn ouders, hopman en patrouilleleider. Art. 8. Een padvinder is altyd op gewekt en goedlachs. Art. 9. Een padvinder is spaarzaam. Art. 10. Een padvinder is rein in gedachten, woord en daad. Wie verder belaDg stelt in de pad vindersbeweging, zal zeker alle inlich tingen kunnen krijgen bij de Axelsche Padvinders. Men meldt ons van bevoegde zyde Met iDgang van 15 Juni mogen de navolgende goederen zonder binnen- landsch paspoort op het terrein der le Linie vervoerd worden, nl.yzer en yzerwerk, hout en houtwerk, waaronder meubelen, klompeD, glas en glaswerk, bouwmaterialen, steenkolen en andere vaste brandstoffen, papier en papier- wareD, hoeden, hooi en stroo. De aflevering dezer goederen door maatschappijen van vervoer mag echter niet geschieden zonder medeweten der rijksambtenaren. Voor genoemde goederen behoeven dus iu het vervolg ook geen inslagbe- wijzea te worden gelicht. De uitvoer blijft echter verboden. Door den commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid der Gezondheidscommissie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, de heer V. Verschaffel, directeur van de „Walzen- molen" te Sas van Gent. De VI. Crt. schrijft, dat in verband met de loopende geruchten eener mo gelijke verplaatsing van het Belgische loodswezen naar Terneuzen, uit de meest betrouwbare bron verzekerd wordt, dat van dergelijke plannen thans definitief is afgezien. Koninkltyk bezoek aan Goes. MeD seint ons: Hedenmiddag arriveerde H. M. de Kóningin met Z. K. H. Prins Hendrik. Aan het station werden Zij in het Ken. rijtuig welkom geheeten door den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Goes. Per automobiel werd na het noenmaal uitgereden en het Rijkslandbouwproefstation, benevens de Groote Kerk bezocht. Ruim 3 uur werd naar de tentoonstelling gereden van hier zal oren het stadhuis bezoeken om te half zes te vertrekken. Een dichte, bonte menigte beweegt zich in en buiten Goes. H. M. reed laDgzaam door de straten en knikte de uitbundige schare vriendelyk en hart roerend toe. De landbouwtentoonstelling werd heden met een rede door den Minister ran Landbouw geopend. Er is ontzettend veel bezoek uit alle deelen der provincie. Uit onze gemeente treffen we minder inzendingen aaD, dan vroeger. Alleen de afdeeling paarden maakt hierop een uitzondering. We treffen aan bijna 600 paarden. Hiervan zijn er meer dan 100 uit Oost. Zeeuwsch Vlaanderen, 58 uit Axel en 41 alleen van den heer Ph. J. van Dixhoorn. Wegecs het late uur moeten we het verslag uitstellen. Ter gelegenheid van de landbouw tentoonstelling te Goes zal op aanstaan den Dinsdag en Woensdag de trein no. 40 van Walsoorden naar Drie Schouwen in plaats van 7,20 n.tn. eerst na aankomst der extra-provinciale booten, dus omstreeks 9 uur des avonds van Walsoorden vertrekken. Ook van den stoomtram Hulst- Walsoorden zal na aankomst dier booten een trein van Walsoorden naar Hulst ryden te 9,10 n.m. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de vergadering van jl. Vrijdag i raag ik U eenige plaatsruimte in uw blad. Die verg. werd gehouden voor oen oponbsar feest en dus werd verwacht dat alle belangstellende en belanghebbende Axelaren uitgenoodigd zouden zijn. Maar neen, men hadijn menschen blijkbaar uitgezocht. Nieuwe heeren, nieuwe wetten. Vroeger werden de ineezetencn daarvoor uitgenoodigd door den Burgemeester, maar die mode moet maar uit zijn. Nu zeggen ze. Wij zullen wel een feest in mekaar zetten en dan moeten jullie maar mee doen. Want mijnheer de redacteur, als ik goed ben ingelicht, kon men op de vergadering wel het woord krijgen, maar dan

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2