En dat stemt tot dankbaarheid. Dank aan het Opperwezen, dank aan onze Koningin, dank aan onze landslieden, die met Staatsmanswysheid voor de bewoners van Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gestreden, maar ook voor de souvereiniteit van hunne Vorstin en voor de eer van ons Vaderland. Met erkentelijkheid mag echter ook worden geconstateerd dat de ministers der groote mogendheden bij hun be slissing tegenover Nederland, volkomen recht hebben gedaan. Het is bekend, dat onze vertegenwoordigers in Parys een uitstekenden indruk hebben ge maakt en dat men daar, vooral van Franscbe zijde, ons land zeer welwillend tegemoet is getreden. Iedere annexatie poging is thans uitgeschakeld. In de tweede plaats moge er op ge wezen worden, dat het belangrijkste deel van de verklaring van minister Van Karnebeek ligt in deze woorden ,De commissie zal België en Neder land uitnoodigen gemeenschappelijke formules in te dienen, met betrekking tot de bevaarbare waterwegen, zich daarbij latende leiden door de alge- meene beginselen, door de vredescon terentie aangenomen." Dit is van beteekeais. Hier zeggen de groote mogendheden tot Nederland en België: „Gy moet het eerst samen eens worden over die zaak en komt dan mot uw .formules communes" by ons." De zaak staat dus zoo, dat iedere territoriale eisch is afgewezen en dat er omtrent de overige punten, ten opzichte waarvan Nederland tot welwillend over leg bereid is, eerst tusschen Nederland en België zelf overeenstemming moet zyn verkregen, alvorens de commissie beslist. De eisch van directe onder handeling door minister Van Karnebeok ingesteld, is dus zoo goed als toege wezen. Nogmaals, dat stemt ons tot dank baarheid maar het brengt ons niet in vervoering, niet in geestdrift. Dat is geluwd zegt men, door vroegere be richten en in de eerste plaats door de mededeeling van H. M. de Koningin zelve. Deels is dat zooanderdeels wordt het bericht slechts als een vol doening beschouwd, alsot men zeggen wilbet hoort ook maar zoo. Want geenszins angst of vrees, maar een heilige verontwaardiging vervulde ons bij het indenken van de roofplannen en rechtsverkrachting, waarmede een deel der Belgen oiis dreigde. En nu geeft redding uit aDgst reden tot blijdschap, maar het zien wyken voor een waardig protest stemt tot voldoening. Vandaar dat het hoofdcomité besloten heeft tot het vieren van een dag, waarop op waardige wijze dit feit zal worden herdacht door geheel de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen en wel in alle gemeenten op deuzelfden dag. AXEL, 13 Juni 1919. We hebben haar, na een vierjarige afwezigheid weer teruggezien dé oude Axelsche kermis. Op een andere plaats wijzen we op het drukke bezoek met PinksterMa >ndag. Welnu, de kermis heeft er haar aandeel in gehad. Toen de concoursbezoekers binnen de kom der gemeente kwamen, was aan onder dak komen geen denken. De straten waren letterlyk gevuldmen schatte het getal bezoekers op zeven duizend. De kermisbouw gaf maar esn poveren indruk. Een draaimolen enkele snoep kramen en een kannibalentent was al. Van de caroussel werd door groot en klein veel gebruik gemaakt en ook werden de dansgelegenheden druk be zocht. Het café chantant bij E. Pieters trok eveneens veel publiek. Alles liep in de beste orde at'. De kermis van dit jaar heeft geleerd, dat een volgende maal op meer vermakelijkheden moet worden aangestuurd. Belangstelling is er genoeg, doch amusement niet vol doende. Woensdag werd alhier door het anti annexatiecomité vergadering ge houden in verband met een schrijven van het hoofdcomité om op 20 Juni a s. feest te vieren. De vergadering was van meening dat die datum te vroeg was. Teletonisch werd uitstel gevraagd en verkregen. Een bezoeker der vergadering, die niet geteekend had op het bekende adreB en te goeder trouw op de ver gadering werd toegelaten, stelde de vraag, waarom er gefeest moest worden. Volgens hem zou men moeten teesten, omdat na den oorlog de aristocratische maatschappij is veranderd in een democratische, waar geen oranjelol' bij te pas komt. Als de aanwezigen den man niet hadden gekend als stadgenoot, zou men denken met een bolsjewiek te doen te hebben De voorzitter raadde den man dan ook aan de vergadering maar te ver laten, indien hij er zich niet thuis voelde, waarop hij heenging. Hiermede was het incident afgeloopen. De voorzitter stelde voor een voor loopig programma op te maken, dat in een vergadering van hedenavond zal worden besproken. Dinsdagnacht werden nabij Kijkuit door de soldaat kommiezen weer drie koeien aangehouden, die zonder ver voerbewijs werden geleid, waarschijnlijk met het doel naar België. Maandagavond 6 unr word door den heer S. P. Visser, organist te Rot terdam o het kerkorgel in de Geref Kerk alhier gewyde muziek ten gehoore gebracht. Onder de nummers v»d het programma troffen ons het meest het mooi breed uitgevoerde Largo" van Handel, en het aan vele orgelspelenden bekende .Koor uit de Schepping" van Haidn, ,Koor uit Judas Maccabaeus." van Handel, „De Heilige stad en Lied der ruste. Het flink aantal bezoekers kon ook in de fantasieën hooren, dat de organist zijn instrument beheerschte en daaraan de heerlijkste tonen wist te ontlokken. De samenkomst werd met gebed door Ds. Thielen geopend en ge sloten, terwyl in de pauze door des heeren Vissers verlooide een paar num mers werden gezongen. De door de handboogschutterij alhier uitgeschreven schieting telde jl. Maandag 89 schutters. De hoogvogel werd getroffen door J. Verstraeten van Hulst, de zijvogels door P. Rijckaert van Westdorpe en A. van den Berghen van Koewacht. Kallen bekwamen F. de Rechter, St. Jansteen en A. de Beleir, Westdorpe. Op de schieting van Dinsdag velde F. Weemaes den hoogvogel en C. van Rumsu- do zij vogels. Bij de ltoningsehieting van gisteren werd jubilaris B. L. Ysebaert. Een zijvogel schoten A. de Beleir en E. van Acker van Westdorpe. P Audenaerde en P. A. Jens schoten een kal. Met ingang van 1 Juli is onze vroegere stadgenoot D, van Doeselaar, thans besteller te 's Gravenhage, aldaar benoemd tot adsistent bij de posterijen. Waar we weten, dat Van Doeselaar niet in de gelegenheid was om geregeld ook maar de eerste jaren van de lagere school te bezoeken, is die benoeming een mooie promotie, waarmede we hem geluk kunnen wenschen. Van verschillende zijden ontvingen we heden telegrafisch mededeeling, dat aanstaanden -insdag de landbouwten toonstelling te Goes zal worden bezocht door II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. -- Het bestuur der Vereouiging „De Ambachtsschool" te Ter Neuzen, besloot de aanbesteding van het schoolgebouw te doen plaats hebben op 26 Juni a..s. Het hoopt nog dit jaar gereed te komen en met den nieuwen cursus te kunnen openen. Door den gemeenteraad van Zaamslag werd besloten te voldoen aan het verzoek van de aldaar bestaande Chr. Land- en Zuivelarbeidersbond om toe te treden bij de werkloozenver zekering. Aan de burgerwacht werd een subsidie verleend van 200. Aangenomen werd een voorstel om de raadsvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te sluiten, waarvoor twee formulieren zullen worden gelezen. liet Concours-Ilippique. Zoo er een zaak is, die bezoekers trekt, in onze gemeente, dan is dat zeker het concours hippique, dat ieder jaar tot tweemaal toe wordt gegeven. En vooral het Pinkster concours. Die tweede Pinksterdag is toch al van ouds een dag, waarop Axel door vreemde lingen wordt overstroomd, en nu op dien dag door eenige wakkere mannen een concours hippique wordt gegeveD, is de toeloop zoo groot geworden, dal de menschen niet geborgen kuunen worden. Zoo ook weer j.l. Maandag. Een prachtige zomerscbe morgen, waar in de zon zich in al haar Majesteit aan ons vertoonde, beheerschend met haar stralenbundel hetgansche heelal, terwijl geen wolkje of streepje het azuur van het uitspansel verbrak, koDdigde een dag van geweld aan. En al blaasde men van de hitte, en" al was iedereen verlangend naar regen, deels voor de veldvruchten en moestuinen, deels wegens gebrek aan drinkwater, toch weuschte voor dezen dag niemand ander weer. Trouwens de 2de Pinkster dag, als de mooiste vacantiedag, leent er zich zoo bij uitstek voor allerwege openluchtsameukom8ten en vermaken te gevqn, zoodat dien dag overal wordt verlangd naar mooi weer en iedereen een uitstapje weuscht te maken. Geen wonder dan, dat als doel van dat uitstapje wordt gekozen de Axelsche kermis en vooral het concours hippique, dat steeds meer belangstelling trekt. Duizenden bij duizenden stroomden onze gemeente binnen. Lange treinen van volgepropte wagons, (ja zelfs goe derenwagens moesten worden gebruikt), kwamen de gemeente binnenrijden. We vernamen, dat de Zeeuwsch Vlaam sche tram ruim 5900 reizigers heeft vervoerd en de spoortrein uit «n naar Hulst en Neuzen ook ruim 1700 kaarten afgaf Deze getallen, ongerekend de honderden rijtuigen, fietsen, motors en auto's, geven een kleine voorstelling van de menschenmassa, die ons oude stadje herbergde. Precies, om 2 uur begon het concours met het nummer ringsteken voor dames. In fraaie tilbury's hespannen met glan zende paardjes in schitterend tuig, zaten uitgedoscht in zomercostuum heer en dame die met onderlinge samen werking zouden dingen naar den prijs. Hij streed voor de eer, zy voor het prachtige, luxe cadeau, dat te kiezen viel. De winners waren I P. Vat-I, St. Jaiisteen met 13 ringen, 2 W. van Duijze, St. Jansteen,3 A. Bautens, Overslag, 4 A. Cocquit, Zuid- dorpe, ieder 10 ringen, 5 J. Dieleman Az., Zaamslag, 6 Th. Wijffels, Biervliet, 7 Ad IJzebaert, met 9 ringen, 8 G Segers, Wachtebeke en 9 E. Penneman, Hulst, met 8 ringen. Het maximum was 12 ringen, waarvoor 22 deelnemers waren. Dit nummer ging onder speciale lei ding van den lieer L. van Dix- hoorn, die daarin een ondankbare taak heeft, omdat bij ringsteken steeds wordt gemopperd door de vrouwelijke codcu- enten. Hierna kiegen we een drietal sport- nu miners. II. Eerst drafkoers onder den man op een baan van 2600 Meter. Prijzen 100, 75 50. Van de 9 deelnemers bekwamen prijzen 1 C. Heijnsdijk, Axel met Tobby in 5.12 min., 2 A. Verstraeten, Ternsuzen tuet Rentine in 5.25 min., en 3 A. Sfeijaert, Moerbeke met Nilson in 5.45 min. III. Drafkoers rijtuigpaarden onder den man, geen beroepsdravers, op een baan van 2000 M. Prijzen 50, 25 15 en 10. Hiervoor waren 10 deelnemers, waar van prijzen bekwamen 1 C. den Hamer, Axel met Jacq ii 4.12 min. 2 Th. Wyffels, met Bella in 4.18, 3 S. D'elemau, Axel, met Matiein 4.29 min. iu 4 F. van Hoeve, Axel, met Marie in 4.30 min. IV. Drafkoers warmbloed aangesp»*' neri. Baan 2600 M. Prijzen 100, 75,, en f 50. 10 deelnemers. Winners: l[ C. Heijnsdijk, vnmd. 5.12 miD., 2 J,t Visser. Aarden burg met Bobby in 5,iff min., 3 A. Verstraeten vnmd. in 5.24 min, Nummer V gaf een variatie. Het was weer de vermakelijke «toelenwed- strijd met muziek, waarvoor 10 deelnsl mers waren. Ook hierin gaf de heerLJ van Dixhoorn de leiding. De prijzen werden gewonnen door C. Heijnsdijkf 12.50, J. de Regt 10, Jac. dn Engelsman 7.60, A. van Aientbals/H en J. de Visser met C. deFeyter 2.50,1 Vermakelijk is het ts zien hos di jongens de dikke lo3ge paarden naai hun stoel trachten te trekken. Dazto keer was de coDcurentie met de kleini Tobby wat zwaar. VI. Drafkoers met handicap voot diverse rassen op een baan van 260(1 meter. 14 deelnemers, prijzen 100, 75, 50, J 25. Winners werden 1 J. de Visser 2825 meter in 5.31.5 min. 2 C. Heijnsdijk» 2800 meter in 5.46 min. 3 C. den Hanur 2500 meter in 6.18 min. 4 Wijffels 265(1 meter in 6.31 min. Het slotnummer was een vluchtkoen, of galop, op een baan van 2000 meter 5 deelnemers dongen naar eeD prijs van 40, 20 of 10. Ze vielen ten deel aaD C. Vermeulen van Watervliet, J. J de Lozanno, Axel en C. de Bakker vai, St. Paulus. De wedstryden hadden een prachtig verloop en uit de enkele seconden tijdsafstand blijkt wel, dat de kamp menigmaal zeer interressant was. Tobbj en Bobby waren de helden van dei dag, terwijl ook Jacq van den heei Den Hamer zich weer bijzonder kranig hield. Rentine was dezen keer mindei presteerend Het geestdriftig en huldigend applaJ vau het publiek op sommige momenten bewijst ook, dat de Tkan de lyn siaandil schare van kijkers, zoowel ais de op de tribune zittende gastep met genoegen de wedloopen volgen. Alle eer aan de organisators die ook( dit concours weer blyk hebben gegeven met kennis en tact te zijn opgetredeil bij de opstelling en uitvoering van programma. We mogen, zonder del anderen te na te komen, gerust wijzen op de heeren L. van Dixhoorn, F» Dekker Pz. en B. L. Ysebaert, die alt hoofdleiders veel succes van hun werkr hebben gehad. Ook de juryleden, in; zouderheid de heeren E. Buijsse, A. del Koeijcr en A. Nevejan komt een woord» van lof toe, voor|de strikt rechtvaardig! en bevredigende manier, waarop zij de prijzen toekenden. Geen wondt-r dan ook, dat genoemde heeren werden her dacht in een hartelijke speech, welkt werd gehouden door den stichter dert vereenigiDg, den heer Ph. J. van Dix hoorn, tijdens een maaltyd gehouden; na het concours. Op het terrein bevonden zich behalve de vaste officiëele teut, verscheidene! ververschingstenten, die met het warme» weer goede zaken maakten. De har monie „Concordia" zorgde voor muzi kale afwis.seliug. Om zes uur was het programma afgewerkt en toog ment naar buis, voorzoover het grootstef deel niet nog even de kermis weuschte te bezoeken, om den inwendigen menschl te versterken of verder amusement te zoeken. Men kon toen op den kinder-

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2