Binnenland. De zangdemonstratie te 's-Gravenhage. tijdelijk zijn 'ondergebracht, geheel uit gebrand. De brand is vermoedelijk boven ontstaan, in de klasse der goud smeden, waar Zaterdagsmiddags geen les wordt gegeven, doch 's morgens wel. Om 3 uur zag men vlammen uit den gevel komen. De brandweer be streed het vuur met verscheidene spuiten. Een uur na de ontdekking van den brand kwam het dak en de topgevel met donderend geraas naar beneden en om half vyf kon de brand als geheel bedwongen worden be schouwd. Het gebouw is geheel uitgebrand. Een Zware gaslucht werd waarge- Domen in het sousterrain van eeD der villa's aan den Gevers Deynootweg vooral komend uit het slaapvertrek van een dienstbode. Bij onderzoek bleek, dat de gaskraan openstond en de diensbode bewusteloos in haar legerstede lag en vóórdat nog middelen konden worden aangewend om haar het bewustzijn te doen herkrijgen, bleek zij reeds overle den te zijn. In Lenr werd het zoontje van den molenaar G. M., toen hij zich naar zijn vader, die op den molen was, wilde be geven. door een -der wieken aan het hoofd getroffen. De knaap viel bewuste loos neer en overleed eenige uren later. Te Heeienveen stond de spoorbrug opeD, toen de stoomtram van Gorredijk met veel passagiers naderde. Het sein stond op onveilig, wat de machinist niet opmerkte. Het publiek waarschuwde hem door schreeuwen, Even voor de brug remde hij, maar te laat. De loco motief stortte te water. De machinist was er afgesprongen. Gelukkig maakt de tramlijn vlak voor de brng een bocht, tengevolge waarvan de wagens niet te water raakten. Er hadden geen persoon lijke ongevallen plaats. Alleen de machi nist is door den schrik ongesteld gewor den. De scheepvaart is gestremd. Tel. Er zijn in Den Haag valsche bank biljetten van f 40 en 25 in omloop bevonden. In het bijzonder de woorden »Wetboek van Strafrecht" onderaan zijn zeer slordig nageteekend. Het vluchtoord Uden wordt uiter lijk 15 Juni opgeheven. De bewoners 1900 Nederlanders die uit het buitenland lcwamen, worden naar de gemeente hun ner keuze gezonden. Men meldt nit Apeldoorn aan het Hand. De nachtvorsten hebben deze week heel wat schade aan ooftboomen en veld vruchten teweeggebracht. Vooral in de buurtschap Wiessel, gelegen achter het hooge geboomte van het Koninklijk Park, bieden de boonenbadden en aar dappelakkers een treurige aanblik. De jonge planten zijn tot op den grond af gevroren. Vulkaan nitbarsting Blij kees uit Indië ontvangen telegram men heeft op 20 dezer een uitbarsting van de vulkaan de Kloet plaats gehad. In het district StreDgat zijn daardoor 20 dessa's geheel en 6 gedeeltelijk verdwe nen in het district Blitar 11 dessa's gedeeltelijk verwoest. Het aantal dooden en vermisten wordt geschat op 16.000 doch velen moeten gevlucht zijn. In Blirar zijn tot dusver 157 lijken gevonden. Als omgekomen worden opgegeven de heer De Man, de heer en mevr. Arriens en kind, de heer en mevr. Boekhout en 2 kinderen, de heer De Boer, chemist, mevr. BruggemanHaak, de heer Van Leeuwen en kind, de heeren Rouwenhorst en Fischer en een kind van den heer Hamacber, terwijl mevr. Hamacher zwaar gewond is. Een overstrooming van de Kali Konto heeft geen doorbraak, doch wel schade aon iirigatiewerken veroorzaakt, waar door de bevloeiïng gestoord is. De stand van de Brantasrivier is niet ver ontrustend. In een groot deel vao Kediri en Malang, waar de aschregeD aanzienlijk was, wordt mislukking van de rijpende padiaanplant gevreesd, als de regen uitblijft; De Kloet, 1731 meter hoog, de oude plaaggeest van Kedirische, ligt ten Wes ten van de Kawi, die zich ruim 2800 meter in de lucht verheft. De Kloet beschikt over drie kraters waarvan de meest Westelijke Dog vulca- nisch werkzaam is. Op een hoogte van 1259 meter tr6ft men een meer aan van ODgeveer 1000 meter middellijn, waar van het water in normalen toestand een temperatuur heeft van 85 gr. Fr De uitbarstingen, die door zwaren aschregen welke het zonlicht verduistert, worden aangekondigd, hebben ongeveer om de 20 jaar plaats. Zij bestaan in het uit braken van kokende modderstroomen (lahar) en zware steengevaarten, waar door ravijnen van honderden meters diepte als polderslootjes worden gedempt terwijl het landschap in een paar uur tijds letterlijk wordt platgebrand, en be dolven onder het loodgrijze doodskleed van de gloeiende asch. De tabak en koffiecultures van Gandoesari en Wlingi zijn reeds menigmaal een prooi van de Kloetwoede geworden. Naar het Corr. Bereau met zekerheid verneemt, is de gezantschapspost te Parijs aangeboden aan jhr. dr. J. Loudon, oud mininister van Buitenlandsche Zaken, en heeft deze de benoeming aan vaard. De voorzitter der Tweede Kamer deelde Vrijdag bij den aanvang der ver gadering mede, dat de minister van Waterstaat hem had verzocht het wets ontwerp betreffende de verbetering van de haven te Vlissingen voorshands af te voeren van de agenda. Zonder hoofdelijke stemming werd hjertoe besloten. Dit besluit schijnt in verband te staan met de- mogelijkheid, dat de Maatschap pij .Zeeland" van Vlisingen kan ver plaatst worden naar Rotterdam. M. a. w. dat de stoomvaartlijn van Vlissingen naar Engeland zal verlegd worden naar Hoek van Holland. De zaak is in ernstig onderzoek en een deputatie van Vlissingsche raads leden is reeds naar 's-Gravenhage geweest om te verkrijgen dat de mail- booten te Vlissingen blijven, waDt een vertrek van bovengenoemde Maatschap pij uit Vlissingen wordt voor die stad een ramp genoemd. We weten, dat j.l. Zaterdag het groot ste Nederlandsche zangkoor „Qnder ons" haar 10-jarig bestaan vierde door het houden van zangwedstrijden, waar aan dau tevens nog verbonden werd een demonstratie van Zeeuwen en Limburgers, dié in vereeniging met de zang- en muziekkorpsen uit alle deelen van ons land hun aaahankelijkheid zo\jden betuigen aan het Vorstenhuis. We weten ook, dat aau die betooging zouden deelnemen de zangvereeniging „Hoop op Zegen" alhier, het protestkoor te Ter Neuzen en zangvereenigingen van Philippine en Zaamslag. Op grootsche, overweldigende wijze is Zaterdagmiddag nogmaals in de Residentie blijk gegeven van het gevoel van saamhoorigheid, dat alle Nederlan ders bezielt. Tegen drie uur, den tijd waarop de 7000 deelnemers uit Limburg en Zee land werden verwacht, hadden zidh 32 Haagscbe zang en muziekvereeni- gingen met hunne banieren opgesteld op het Stationsplein. Op het station van de Electriiche Spoor werden de eerst aankomende deelnemers die uit Zaamslag en Axel in hun karakte ristieke kleoderdracht ontvangen door den burgemeester van 's Graven- hage, mr. J. A. N. Patijn en het Comité tot viering van den vrede, de heereu* Berlot, v. d. Hagen, v. d. Hamer, Schwencke en Stakenburg. De Burgemeester heette de deelne mende vereenigingen namens geheele gemeente 's Gravenhage en namens het Comité van muziek- en zangvereenigingen hartelijk welkom en zeide, dat duizenden naar de komst van hun landgenooten uit het Zuiden hadden uitgezien en verlangend waren hen te begroeten. Hij besloot met een luid hoezee, waarmede de talrijke aan wezigen van harte instemden. De Zeeuwen in nationaal costuum trokken buitengewone belangstelling en toen zij zich naar buiten begaven, weerklonken van alle zyden luide welkomstgroeten. Direct daarop zette de enorme stoet, waarin niet minder dan 9 muziekkorp sen meegingen zich in beweging, om naar het Huis ten Bosch te trekken. Langs den geheelen weg stond het publiek drie, vier rijen dik; 't was een ware zegetocht. Allerwege waren de vlaggen uitgestoken en vooral in de binnenstad was er geen doorkomen aan schier. Op sommige gedeelten stond het tramverkeer geheel stop. Het was trouwens een interressante stoet, aan welks hoofd de muziek van het 3e regiment Huzaren ging en waarin alle vereenigingen haar banieren en vlaggen meevoerden. Voor het paleis van de Koningin- Moeder was de belangstelling uiteraard geweldig, fl. M. was op het balcon gekomen en werd luide door de deel nemers toegejuicht. Eerst te 5 uur kwam het begin van den optocht op het voorplein van het Huis ten Bosch aan, waar Koningin en Prins vergezeld van Prinses Juliana, de ministers van Binnenlandsche Zaken Oorlog, de voorzitter der Tweede Kamer, mr. D. Fock, het Kamerlid Dresselhuys en de gouverneur der residentie, generaal Dufour, reeds ge- ruimen tijd hadden gewacht. Zoodra de eerste tonen van de huza- renmuziek hoorbaar wérden, daalden allen van het bordes en wachtten daar heel den langen tijd tot alle zangers waren opgesteld. De Zeeuwen zetten daarop het Zeeu wscb-Vlaamsche volks lied in, dat door de Koningin en de Pt inses uit volle borst werd meegezongen. Met begeleiding van een der muziek korpsen zong men daarna het Limburg- sche volkslied en ten slotte bet »Wij willen Holland houen<. De organisator dezer zanghulde en der wedstrijden, de heer Joh. J. Berlott, werd aan H. M. voorgesteld en de Koningin onderhield zich geruimen tijd met hem. Bij monde van den voorzitter vau het Comité tot feestviering bij het sluiten van den wereldvrede werd vervolgens een manifest overhandigd, luidende als volgt „Het is na de bewogen tijden, die wij wegens buitenlandsche toestanden hebben doorgemaakt, een allergeluk kigst nooit genoeg te waardeeren verschijnsel, dat eene overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk trouw achter Kroon en regeering staat. Om aan den innerlyken drang van dit gevoel van trouw uiting te geven, komt een overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, geordend in verschillende zang- en muziekver- eenigingen met hare banieren Uwe Majesteit hulde en dauk brengen voor de wijze waarop Uwe Majesteit ons is voorgegaan. Mede met het oog op eventueele plannen van buitenlandsche mogend hedeD, in verband met naasting van Limburg eu Zeeuwsch-Vlaauderen, komen wij daartegen krachtig op eu spreken uit, dat het ook de wenscb is vau het Nederlandsche volk, dat èu Limburg èn Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nederland blijven. Getrouw tot ia dea dood, zij ons aller devies, dan zal. met Gods hulp ons kleiue Nederland groot zyn in geluk, orde en voorspoed. Dat geve de Almachtige." De deelnemers defileerden langs da Koninklijke Familie en trokken daarna naar de Maliebaan waar de stoet werd ontbonden. De Limburgers en Zeeuwen werden in extratrams naar Scheveningen ge voerd, waar hun een diner was aange boden door „Onder Ons". Te acht uur zou de wedstrijd be ginnen. De groote Kurzaal bood een zeer feestelijken aanblik. Precies om acht uur arriveert H M. de Koningin- Moeder en even daarna H. M. de Koningin en Prins Hendrik. De zaal, goed gevuld, staat recht. De burge meester vau Deu Haag, de heer Patijn, heet de Koninklijke Familie welkom en wijst op het feit, dat deze de grootste wedstrijd is, ooit in den lande gehouden. Achtereenvolgens zingen nu de onder scheiden zangvereenigingen het ver plichte nummer. Op het voorbeeld van de Koningin wordt telkens hartelijk geapplaudiseerd. Niet ten onrechte verklaart na afloop de jury, dat zij bij de beoordeeling rekening zal houden met de vermoeiende reis der koren. De uitslag luidt als volgt le pr. „Erpholung" te Blegerheide, 2e pr. A. „Prolestkoor" te Terneuzen, 2e pr. B „Polyhymnia" te Venraay, 3a pr. A „Onderling Kunstgenot" te Hansweert, 3e pr. B „Hoop op Zegen" te Axel. De directie van „Zeebad Scheve ningen" heeft aan alle deelnemers uit Zeeland en Limburg een herinnerings medaille aangeboden. Het was reeds halfeen toen de uit slag bekend werd gemaakt zoodat men eerst na middernacht zijn slaapkooi kon opzoeken. Ook dit liep echter bijzonder van stapel. Zondagmiddag werden deZeeuwsche en Limburgsche zangers naar het Huis ten Bosch geleid. Zij waren genoodigd door H. M. de Koningin. In de Oranjezaal van het Huis ten Bosch stonden de Koningin, de Prins, de Koningin Moeder en Prinses Juliana de Limburgers en Zeeuwen, die wederom met banieren kwamen aaagemarcheerd, op te wach ten. De Kod. familie liet zich de directeuren en besturen der Zangver eenigingen voorstellen en onderhield zich met ieder geruimen tijd. Vervol- gens werden zij in d6n tuin genoodigd, waar zij aan vijf rijk voorziene buffetten j onthaald werden. Bovendien ontving ieder een 5°ufluetje uit den Kon tuin. Vaderlandsche liederen werden ge zongen, endoor de Kon. tamilie meege zongen. Door den burgemeester van Beek, den heer B. Jansens, werd namens de Limburgers en door den j heer Frans Dekker te Axel namens de Zeeuwen, H. M. toegesproken. De heer Berlott kreeg lof voor zijn werk in dezen wedstryd door hem gepresteerd. Er werd daarna voor de Kon. familie gedefileerd en het Wilhelmus gezongen. 's Avonds moesten nog de mannen koren optreden, waarmede de wedstrij den waren beëindigd. We laten nu nog volgen het bijzonder verslag van de reis der Axelaren. Dit moeten we echter uitstellen voor eeu volgend nummer. De heer F. Dekker Pz., die als eere-voorzitter van de zang vereeniging de leiding der reis op zich genomen had zou ous persoonlijk rap- i port uitbrengen van de bijzonderheden, die de tocht en de ontmoeting by H.M. de Koningin opleverde, doch was ver hinderd, dit tijdig te doen. Volledigheidshalve deelen we nog mede, dat de zangvereeniging gister avond op geestdriftige wijze door de I Axelsche bevolking met in haar midden den Burgemeester en het muziekgezel- I schap werd ontvangen en gehuldigd met deze onvergetelijke tocht. AXEL, 27 Mei 1919. Gisteren had het aangekondigde be zoek plaats van den Commissaris der Koningin aan onze gemeente. Ten

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2