No. 16. Woensdag 28 Mei 1919. 35e Jaarg. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nfr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn wordon franco ingewacht, uiteriiik tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Onze Minister te Parijs. Noch de Nederlandsche, noch de Belgische delegatie zijn bereid om aan de pers inlichtingen te verschaffen, omtrent de besprekingen die te Parijs worden gehouden in verband met de herziening van het Tractaat van 1839. Deze stilzwijgendheid wordt beschouwd als een middel om de debatten kalm te houden. Zooals men weet, wordt ook hetzelfde middel toegepast door de deelnemers aan de vredesconferentie. Toch neemt dat niet weg, dat de journalisten er kort by zijn en vooral de correspondenten der Nederlandsche bladen nauwkeurig nagaan de verhou ding onzer diplomaten tot die der Buitenlandsche. Blijkens een schrijven van den Parij- schen correspondent van de Tel. worden de Hollanders als het ware met onder scheiding behandeld. Hij schrijft o. a. In zekere kringen in Nederland vreesde men, dat de persoon van Van Karnebeek van invloed zou zijn op de besprekingen, daar de Fransche pers dikwijls critiek op zijn houding had uitgeoefend, met name in de kwestie van den doortocht der Duitschers door Limburg. Dit is echter niet het geval. De ontvangst, hem door de Fransche regeering bereid, en de teekenen van welwillendheid, die hij van verscheidene zijden ontvangt, bewijzen, dat hij arbeidt in een atmosfeer van sympathie. Men heeft zeer de gemakkelijkheid bewon derd-, waarmede hij uutwoordde op de rede van Hymans. Niet alleen, dat hij zijn Fransch onberispelijk uitsprak, doch hij tooude tevens, hoewel alleen staande tegenover de talrijke Belgische dele gatie, de stof geheel te. beheerschen. Maar de beste indruk is gewekt door de openhartigheid, waarmede hij ver klaarde te verlangen naar een wezen lyke en vriendschappelijke overeen stemming tusschen België en Nederland. Dit wordt zelfs erkend door de annex- ionistische Belgische bladen. De minister zal de volgende week, wanneer het antwoord op de Belgische nota gereed is, van Parijs naar Den Haag vertrekken. De datum voor de volgende conferentie is nog niet vast gebied is hij bereid de Belgische voor stellen te onderzoeken in een verzoe nenden geest. Het ware te wenschen dat de beide landen zich direct ver stonden om tot een volledig accoord te geraken, dat men vervolgens aan het oordeel van de overige leden der conferentie kon onderwerpen. De gemeenteraad van Parijs bood den minister Zondag een déjeuner aan. De besprekingen over de herziening van het tractaat van 1839 worden vportgezet en vorderen goed. Dagelijks houdt de Nederlandsche delegatie een conferentie onder voorzitterschap van minister Van Karnebeek en bijgewoond door de meeste adviseurs. Men kan het standpunt van minister Van Karne beek gemakkelijk beschrijven. Hij zoekt geen kunstmatig diplomatiek succes, doch verlangt een wezenlijke toenade ring tusschen België en Nederland. Voor hem moeten de huidige bespre kingen gebaseerd zijn op een vriend schappelijke samenwerking en zonder wantrouwen in de toekomst. Dit belet echter niet, dat hij zich beslist tegenstander verklaart van terri toriale wijzigingen. Doch op ander De moord op Dirk van Leeuwen. Meer en meer komt er licht in de aanvankelijk duistere zaak vaD de verdwijning van het 13 jarige knaapje Dirk van Leeuwen. Zooals men weten kan is zijn lijk opgevischt en hebben intusschen ver schillende aanwijzigingen er toe geleid om een 19-jarigen klerk Snijders ge naamd te arresteeren. Nadat deze in het begin alles had ontkend, is hij door den commissaris van politie te Amsterdam den beer Heeroma, zoodanig in het nauw ge bracht, dat een volledige bekentenis volgde. Het is afschuwelijk op welk een onmenschelijke wijze het ventje om het leven is gebracht en alzoo het slachtoffer is geworden van de geld zucht van twee onverlaten. Men had namelijk Dirk van Leeuwenovergehaald om een valschen wissel op een kantoor te innen en met het geld er vandoor te gaan. Een omstandig verhaal lezen we er van in de Tel., waaraan het volgende is ontleend Tot op Dinsdag j.l. was Snyders kalm en zelfbewust, zoodat men sterk aan zijn schuld twijfelde. Daar echter S. ook andere jongens had gevraagd om den wissel te innen, had men die jongens opgeroepen en deze zeiden toen ze S. zagenMeneer, hij is het geweest. Daarop barstte S. in snikken los en en riep „Ik wil alles bekennen" En langzaam bekende de jonge man aan welken afgrijseiijken moord hij bad meegeholpen. Hij verklaarde dat hij de valsche kwitantie geschreven had en Dirk had overgehaald het geld te halen. De misdadiger, die hem daartoe had aangezet, was de 31-jarige Dirk Visser, een behanger, die in ongeoor loofde liefdesbetrekkingen stond met Snijders' moeder. Visser en Snijders zijn den bewusten dag, toen de moord plaats greep, samen geweest. Zij hoorden van den knaap dat hy zijn naam op de kwitatie had moeten zetten. Dit, gevoegd bij het feit, dat Van Leeuwen wel eens uit de school zou kunnen klappen, was de oorzaak dat ze besloten zich van het kereltje te ontdoen. Ze zouuen gaan roeien. Zij hielden zich vroolijk met het knaapje bezigen al schertsende roeiden zij naar het Oostzanergat. Daar gekomen, sprong Snijders uit de boot, en Visser liet, quasie per on geluk een der riemen over boord vallen en vroeg Dirk, of hij dien even wilde opvisschen. Snijders, zag hoe 't knaapje zich over boord boog, om den riem te grijpen, en hoe Visser de hand uitstrekte en het hoofd van Dirk van Leeuwen onder water duwde. Dit klopt geheel met.de verklaring van den boerenjongen/ die* verderop op het land werkende, één gestalte zag en een schreeuw hoorde. Ook liet Snijders van schrik het touw schieten, waardoor de boot afdreef. De jongen worstelde om los te komeD, maar weer greep Visser het hoofd en duwde het ouder water, tot de knaap verdronken was. Het lyk werd over boord gegooid en Visser roeide kalm terug om zijn medeplichtige te gaan halen. Dit was genoeg óm oogenblikkelijk tot de arrestatie van Visser over te gaan, die bleef ontkennen. Toch stapelen zich steeds meer en meer bezwarende getuigenissen op elkaar, die hem danig in de war bren gen en elke verklaring of mededeeling zijuerzydsch wordt met een gestreng heid onderzocht, die de Amsterdamsche politie tot eer strekt. Door oproeping van verschillende personen, die van nut kunnen zyn en inlichtingen verschaffen, zijn gegevens verzameld van zoo belangrijken aard, dat V. vermoedelijk eerstdaags door de mand zal vallen. Gevraagd werd o.a. Hoe komt het, dat er blaren op je handen zitten? Daar wist Visser geen antwoord op te geven. Uit verschillende verklaringen is inderdaad gebleken, dat Visser gedu rende den tocht naar het Oostzanergat aan de riemen heeft gezeten. Eerst heeft Snijders geroeid, toen Visser en daarna het jongetje. Ook heeft een politiehond-experiment plaats gehad. Aangezien men aan de daagsche kleeren van Dirk van Leeu wen geen lucht kon geven, omdat ze in het water hadden gelegen, liet men Dirks Zondagsche Kleertjes halen, benevens het colbert van Visser. 'Er werd voor gezorgd, dat de rechercheurs die de kleerën haalden, elkaar op straat niet ontmoetten of samenliepen. Van Vissers jasje werd een pakketje gemaakt en dat werd in het koetshuis van het hoofdbureau gelegd met een groot aantal andere colberts van politie personeel en arrestanten. Toen gaf men den hond „Albert'', lucht aan de kleertjes van vau Leeuwen. Na even gesnuffeld te hebben, rende het beest op de andere colberts af en hapte eensklaps woedend in dat van Visser naar de Oosterbegraafplaats waar hij door duizenden menschen werd opge wacht. Op de begraafplaats waren kame raadjes slippendragers. Nadat de kist was neergelaten en het graf met een aantal kransen was bedekt, trad de vader van het slachtoffer naar voreD en zeide ongeveer het volgende „Beste Dirk, wat is het vreeselijk, dat wij hier moeten staan bij dit graf en dit nog wel, nu gij door handen van moordenaars op zoo jeugdigen leeftijd vermoord zijt. Ge dacht op je kantoor een groote toekomst tegemoet te gaan en nu werd je van je ouders en broers weggerukt. Wel is het der politie ge lukt de moordenaars te ontdekken en zij zullen hun verdiende straf wel ondergaan. Morgen was je jarig Dirk. We kun nen je evenwel niet feliciteeren. Mogen evenwel de bloemen op je graf je blijde toelachen op den dag die anders een feestdag zou zijn geweest. Ge zijt immers als onschuldig kiud gestorven. Vaarwel, Dirk. Rust zacht Het woord werd vervolgens nog ge voerd door den heer Holtzappel, direc teur vau de avondschool IV, die zijn leerlingen* die zich om de geopende groeve hidden geschaard, aanmaande voorzichtig te zijn voor de deugnieten, die op straat ronddwalen. Zeldzaam groot was de menigte, die Vrijdag tijdens de begrafenis van Dirk van Leeuwen belangstelling tooude. Voo»- het huis iu de Vrolikstraat hadden eeu paar duizend menschen post gevat en ook langs den weg, waar de stoet voorbijtrok hadden zich be langstellenden opgesteld. Voorafgegaan door bereden politie en begeleid door de kameraadjes van h..t slachtoffer trok om half één de stoet Door onbekende oorzaak is Zater* dagmiddag te 3 uur brand ontstaan in de schaverij, zagery en houthandel der firma O. Bruynzeel en Zonen, te Rotter dam. Het vuur kwam aan in het mid den van het complex eu greep met ongekende hevigheid om zich heen, zoodat spoedig het geheele complex als het ware één vuurzee was, zoodat er aan blusschen schier niet te denken viel. Om het terrein is een euorme voorraad hout opgehoopt. Tien spuiten en een 'stoomspuit kwamen op het groot alarm weldra ter plaatse. Na hard zwoegen slaagde de brand weer er in den brand tot het fabrieks complex te beperken. De achterzijde van de fabriek bleef gespaard. Ook de apart gelegen scbaverij, waarin kostbare machines en groote houtopslag en de kantoren, bleven ongedeerd, terwijl de enorme houtvoorraad, op het terrein opgestapeld, eveneens behouden bleef. Men kan zeggeD, dat men tegen 5 uur den brand meester was, ai smeulde en brandde het in de puinea toen nog hard. De fabriek met den kostbaren inven taris, machines en houtvoorraad is ver loren, terwijl het inwendige geheel is uitgebrand. Vrijdag is te Roosendaal een van België komen'de kolentrein ter zijde aangereden door een rangesreud gedeelte van eeu anderen goederentrein. Twee wagons werden geheel versplin terd, terwijl vier wagens gedeeltelijk omgeworpen zya. PersoonlijKe onge lukken kwamen niet voor. Te's-Hertogenbosch is het gebouw, waarin de klassen der'meubelmakers en goudsmeden van de ambachtsschool

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1