Axelsche Courant Prima HOSPITAALLINNEN Prachtige ZEEMEN. Een Woonhuis met Erf, Limonades, Bieren, enz. I 1 BIJVOEGSEL Zaterdag 17 Mei 1919. No. 13. burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Aclvertentiën. Axel. C. B. Openbare Verkooping. eene partij Meubilaire en Huishoudelijke Goederen, Buitenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Uit de hand te koop: VAN DE VAN Te Amsterdam ii het gisteravond op Kattenburg tot ernstige relletjes geko men tusschen politie en »eilanders» welke laatsten een arrestant wilden ontzetten. De politie word met steenen en andere projectielen gegooid, waarbij vier agenten werden gekwetst, terwijl de Bgenten chargeerden en rerolrersche- ten losten, waardoor vier personen werden gewond, waarvan een ernstig. Thans is het er weer rnstig. Van 1 tot 30 April 1919. Axel. Hu welijks-aang. 4. Jacobus Schieman, 28 j., weduwn. en Suzanna Jansen, 24 j., jd. 10. Karei Hendrik de Koeijer (van Hoek), 22 j., jm. en Adriana Levina de Visser, 20 j., jd. 24. Petrus Franciscus Velleman (van Zuiddorpe), 25 j., jm. en Irma Maria de Danschutter, 26 j., jd. Francois Dieleman, 21 j., jm. en Leuntje Ver- planke, 21 j., jd. 25. Eduardus van de Winckel (van Koewacht), 30 j., jm. en Clara Maria Goossens, 20 j., jd. Huwelijks-voltr. 3,Leendert Bakker, 27 j., jm. en Esther Schuitvlot, 27 j.,jd. 10. Levinus van Cadsand, 23 j., jm. en Andresina Janna Adriana Dekker (van Ter Neuzen), 21 j., jd. Jacobus de Blaaij (van Ter Neuzen), 23 j., jm. en Clara Deij, 23 j., jd. 17. Jacobus Schieman, 28 j., weduwn. en Suzanna Jansen, 24 j., jd. 24. Karei Hendrik de Koeijer (van Hoek), 22 j., jm. en Adriana Levina de Visser, 20 j., jd. Geboorten. 2. Isedoor, z. van Pieter Johannes Anth. Kegels en Emerentiana Strijdanck. 3. Levina, d. van Jozias Mattheus Hamelink en Janneke Hame link. 8. Mattheus Reinier, z. van Petrus Dieleman en Adriana Scheele. Celina Maria, d. van Alphonsius Adam en Maria Ludovica Baert. 14. Adriaan, z. van Jacobus van Meurs en Adriana Lindenberg. Elisabeth, d. van Antonius Baptiste van Maale en Maria Theresia de Martelaere. 19. Cornells Dominicus, z. van Franciscus de Jonghe en Maria Penue. Wisse, z. van Maarten de Keizer en Dina Maria Willemsen. 20. Leonardus Franciscus, z van Emile Caessens en Maria Elisabeth de Jonghe. 22. Emelda Maria Louisa, d. van Josephus Jacobus Michielsen en Maria Louisa de Rechter. 25. Franciscus Johannes en Carolus Ludovicus, zonen van Victor Brandt en Stephanie Maria Verstraeten. Overlijden. 6. Alphonsius Jesephus van Wiemeersch, 18 m., z. van Charles Petrus Augustinus eu Maria Virginia Cornelia Schoof. 10. Dirk Dieleman, 89 j., weduwn. van Louwerina Carolina Oppeneer. 22. Ferdinandus Verbruggeu, 56 j., z. van Petrus en Dominica de Meij (beiden overl. te Axel). 25. Pieter van der Welle, 63 j., echtg. van Catharina Levina Verijzer. MijDe partijdigheid zou dan, volgens dhr. Oggel daarin bestaan, dat ik de reciteerclub wel, de andere aanvragen niet in de school wenschte toe te laten. En nu verbaasde mij de uiting zoo buitengewoon omdat ik die reciteerclub voor even Christelijk als de aDdereu heb aangezien. Ik heb de moeite niet ge daan, te onderzoeken, wie daar lid van zijn den naam van den onderteekenaar kon ik niet lezen en weet ik nog niet. De eenige reden, waarom ik meende voor deze vereeniging gunstig te moeten adviseeren, was, dat het een zoo beschei den verzoek was. Ik heb dat toch zoo duidelijk in mijn advies gezegd, dat ik meeodo, dat toelichting overbodig was. M. d R, ik hoop, dat dhr. Oggel zijn woorden zal willen intrekken. Hij kan beter weten dan hij gesproken heeft. Met dank voor de plaatsiüg Uw dn. D. A. VAN HOUTE, Hoofd der Openbare School. van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van Zaterdag 17 Mei: Meeat matige Oostelijke wind. Licht bewolkt. Droog weer. Zeltde warmte. Met het oog op de warme zomerdagen weder ruim voorzien van Aanbevelend, A. A- Deurwaarder HUINEMAN te Ter Neuzen, zal op Zaterdag 17 Mei 1919, namiddag 2 uur (Zomertijd), ten verzoeke van den heer C. H. RAES te Axel aan de Buitenweg H 34, publiek en A contant verkoopen als Kasten, Tafels, Stoelen, Kinder stoel, Kachels, Koolbak, Lampen, Petroleumstel, Spiegels, Gereed schap, alsRiekeu, Spa, Klop- getuig, Ketels en Kannen, Ledikant enz. enz. Het vredesverdrag. t Meldden we de vorige maal reeds f enkele bepalingen betreffende grens- I wijzigingen, legersterkte enz., thans lateu we hier volgen wat de financieele j. eischen zijn, die aan Duitschland gesteld worden. y Duitschland zal binnen twee jaren 3 20 milliard mark moeten betalen in goud, goederen of schepen. Op rekening I van het totaal bedrag der vorderingen f zijn obligatie uitgiften noodig door Duitschland ter erkenning van zijn I schuld en wel als volgt20.000.000 000 mark in goud, niet later betaalbaar dan i I Mei 1921 zonder interest, 40.000.000.000 mark in goud tegen 21/2 pet. rente tusschen 1921 en 1926 en daarna 5 pet. en een verplichting tot levering van 1 40.000.000.000 mark in goud tegen 5 pet. rente. I Duitschland's handelsvloot wordt een j droom. Het moet teruggeven, wat het >r aan geallieerde scheepsruimte in den oorlog vernieldehet staat aan de Entente alle koopvaardijschepen boven ■n 1600 ton, de helft van alle schepen ,n I tusschen 1000 en 1600 ton en een vierde gedeelte van alle visschersvaartuigen af. Bovendien wordt het verplicht I gedurende vijf jaren jaarlijks tot 200.000 I bruto ton op Duitsche werven voor de geallieerden te bouwen, j Volgens het vredesverdrag moet I Duitschland de volgende veeleveringen doen Aan de Fransche regeering 500 dek- hensien van 3 tot 7 jaar 30.000 merrie- I veulens en merries van 18 tot 7 jaar I van Ardensch en Belgisch ras, 2000 I stieren van 18 maanden tot 3 jaar 1000 bokken100.000 schapen, 10.000 si» geiten. 3n I Aan de Belgische regeering200 [dekhengsten van 3 tot 6 jaar, 5000 merries van 3 tot 7 jaar. 5000 merrie [veulens van 18 maanden tot 3 jaar, talie van zwaar Belgisch ras, 2000 [stieren van 18 maanden tot 3 jaar, gt 150.000 melkkoeien van 2 tot 6 jaar, 14000 jonge runderen, 200 bokkeu, 120.000 schapen en 15.000 zeugen. I Voor het geval, de geleverde dieren [niet blijken gerooide of in den oorlog genomen dieren te zijn, zal hun waarde ^aan Duitschland worden vergoed. Ji De voorwaarden kunnen beschouwd [worden als de voorbode van een nieu- [wen oorlog. Wat daar als vrucht van [vier jaren verwoeden strijd en maan denlange uitvoerige besprekingen is [bereikt, is een tegenvaller voor de ge- beheele wereld. Zelfs de vijandelijke ïanden van Duitschland geven in pers- Jbeschouwingen te kennen, dat wel de feorlog is gewonnen, maar niet de vrede ien ook niet de eer. De millioenen knenschen die voor het recht dachten ip en heetten te strijden, hebben tevergeefs [geleden. j Ieder had zijn hoop op Wilson ge- westigd, doch het schijnt dat hij de wraakzucht van Clemenceau, Foch en [Lloyd George niet heeft kunnen beheer- kchen. Het is niet mogelijk de veront- waardiging weer te geven, welke heel Europa vervult over ue onrechtmatige £S [eischen, die aan het Duitsche volk [worden gesteld. Ot Duitschland de vredesvoorwaarden pal teekenen, hebben we af te wachten. Natuurlijk wordt daarover hard voor- 1 Mitgeloopen, en de meesten antwoorden éi j.nein". De president van het Ryksministrrie heeft aan de regeeringen der vrije Staten een telegram gezonden waarin wordt gezegd, dat de publicatie der vredesvoorwaarden de bitterste ontgoo- heling eu onuitsprekelijken rouw heelt heelt gebracht over het geheele volk. Aan dit gevoel van alle Duitschers moet in het openbaar uiting worden gegeven. Volgens besluit der Rijksregeering wordt den regeeringen verzocht, te bevorde ren, dat voor den duur van één week alle openbare vermakelijkheden achter wege blijven en dat in de schouwbur gen alleen stukken worden opgevoerd, welke in overeenstemming zijn met den ernst van dezen moeilijken tyd. Wij vestigen de aandacht der land bouwers op de in dit blad voorkomende bekendmaking van dffn regeeringscommi» saris omtrent invulling van formulieren van levering van die producten, waarvan garantieprijzen gelden. Als belangheb benden op de gestelde dagen en uren komen en nauwkeurige cijfers van de oppervlakte, die ze van bedoelde gewas sen geteeld hebben, meebrengen, kunnen de formulieren ten gemeentehnize worden ingevuld od is men dadelijk klaar. Wegens het groote aantal inschrijvin gen in alle rubrieken voor de landbouw tentoonstelling te Goes op 17 en 18 Juni is men verplicht geworden een ander terrein te kiezen, nl. de zg. Schenge- weide aan den weg naar Wilhelminadorp. Daar het groote aantal paarden (onge veer 450 stuk») onmogelijk op één dag gekeurd kan worden, zullen de provin ciale nummers den eersten dag vertoond worden, tegelijk met rundvee, schapen en varkens, en de nationale nummers op den tweeden dag, tegelyk met geiten en pluimvee. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Mei 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/j ure Ds. J. B T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Vliegongelukken. Het Nederlandsche vliegtuig V 16 is gisteren omlaag gestort in zee op onge veer 2000 M, ten Noorden van de pier te IJmuiden. De inzittenden zijn gered. Het vliegtuig was op weg van Veere naar het vliegkamp de Mok. Naar uit Duitschland gemeld wordt is een der beide vliegtuigen van de lucht vaartafdeeling, bemand met de lstelnit. G. C. Duijnker en de 1ste luit. A. Perk bij den vliegtocht naar Kopenhagen nabij Ramsloh (Oldenburg) omlaag gestort, waarbij beide inzittenden gedood werden. M. Crl. Bij den landbouwer K. Ie Hurwenen is een paard met veulen door den blik sem doodgeslagen. Uit den bekenden horlogewinkel van den heer Kiek in de Leidschestraat te Amsteidam is voor een bedrag van 40.000 bijna uitsluitend aan gouden voorwerpen als horloges en horloge-arm banden ontvreemd. Te Eemsdijk slikte bij ongeluk de heer B., onderwijzer aan de Chr. school aldaar, een kub. cM. in. Hij werd erg benauwd, daar het voorwerp iu de lucht pijp bleef zitten. De ougel-ikkige is te Utrecht geopereerd, doch overleed aan de gevolgen. Hij zou over 14 dagen in het huwelijk zijn getreden. Onder Havelte is een uitgestrektheid van 10 H.A. gemeentelijke dennenbos- schen door brand vernield, vermoedelijk brandstichting. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 15 Mei 1919 Mijnheer de Redacteur! Volgens het verslag van de laatste raadszitting in onze gemeente heeft de heer Oggel mij van partijdigheid beschul digd. Dit noopt mij tot een wederwoord. Er is misschien geen grooter vijand vaa partijdigheid dan ik, die weet, dat de partij waarbij men behoort, meestal een ouderlijk erfstuk is, dat vau al die partij beginselen iu het leven, 0 zoo weinig blijkt, en dat een wel gevestigde over- tuigiug, berustende op een onderzeek van de argumenten der tegenparty, meestal de moeite niet waard geacht wordt. Ik tel dan ook, eu niet in Axel alleen onder mijne vrienden zeer vele menscben die mijne politieke of gosdienstige partij genooten niet zijn, en ik stel een eerlijk katholiek bijv. veel hooger dan een liberale schurk. staande in een goedeu stand, voor alle doeleinden geschikt. Te bevragen aan het Bureau van deze courant. SIGAREN en SIGARETTEN. SIGAREN, kloeke modellen, met lang gestript binnengoed, zonder kort, stelen of surrogaten, f 55, f60, f 65, 1 70, f75, f80, 190, 100, enz. 100 stuks als proeforder worden ook opgezonden. SIGARETTEN: Nieuwe H. I. Al, Crescent, Maxoul, Robson, Medoc, Ca- valla, Toujours, enz. Heden ontvangen Flyer prima 3ets. hellicht Virginia Sigaret. Wederverkoopers tabriekspryzen. S. v. cl. VOET, Grossier, Rotterdam, Boezemstraat 70, Telefoon 12274.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 5