ho. «1; Zaterdag 17 Mei IDIJK 35e Jaar#. voor Nieuws- en Advertentieblad Ze euwsch-Vla andere n. J. C. VINK - Axel. - Raadsverslag. Binnenland. II li A NT. I D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 87V» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUK KER—UITQ EVER Bureau Markt C 4. Telefoon ISr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiëD worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjjdagmiddag TWAALF ure. Wegens de stemming op IPQr aanst. Dinsdag, zal ons eerst- scherolgend nummer in plaats van Dinsdag- ivond op Woensdagochtend ver- JchijneD. rant I Slot. I XIV. Verzoek van Adr. de Regt llhier om zijn stoep te mogen ver poogen. XV. Verzoek van G. M. de Boek Idhier om het perceel Zeestraat A. 23 [van L. B. A. Rolff Lz.) van rolluiken mogen voorzien. Daar voor beide lerzoeken van den gem. opzichter fcunstig advies is ingekomen, stellen B. en W. voor om die toe te staan. M. a. s. aldus besloten. ri XVI. Verzoek van den Raad van ■"^•'Bestuur der 2. V. T. M., om behalve de tegenwoordige bijdrage nog te sub lideeren, gedurende 20 jaren 240 per jaar of wel 10 jareu ƒ410 per en; par of in eens te betalen een som van f 3260. j B. en W. hebben het voorstel om fcedurende 20 jaar f 240 te betalen en paaraau de voorwaarde te verbinden, T endat alle trams tot de kom der gemeente rijden. Dhr. Kruysse zegt, dat het de bedoe rekt-ljng is, om vooral de laatste tram door imeii|e doen loopen tot b.v. aan do brug. PtM Dhr. De Feyter meent dat nog meer argent is het verlangen om de losplaat- ^~fen groot<.r te maken en te verharden, f Dhr. F. Dekker klaagt over het ■oederenvervoer. Dit schiet niet op. ■^djdens de beetencampagne hebben reel landbouwers groote onkosten ge maakt, om hun peeën te vervoeren bmdat de tram ze liet liggen. De voorz. meent, dat men dit aan fle Maatschappij kan mededeelen, maar ne subsidie niet afhankelijk kanstellen van die voorwaarden, daar ze door ^jgLden Raad van Bestuur niet zullen Worden aanvaard. Dbr. Kruysse is er voor, om dan 'eerst te vragen, hoe men over die punten denkt en mede te deelen, dat .tie Raad eventueel met het toekennen „'van subsidie rekening zal houden met Be beslissing, die de Maatschappij om irent die punten neemt. Dhr. de Feijter vraagt of het redelijk jis om ter wille van een paar menschen f 'die 's avonds met die tram mee komen, *te vragen om verder te rijden? Dhr. Kruysse't Is één Kilometer W. [verder, wat in den winter bij slecht «veder ondoenlijk is om te voet af te t, leggen. De Voorz. zegt dat aan de Mij. een XAl, schryven zal worden gericht, datalvo Tens de Raad tot het verleenen van subsidie beslist, deze eerst wenscht te Iweten, of de Mij. kau voldoen aan be poelde 3 vragen. I PS XVII. Benoemen leden Commissie van L, tToezicbt op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. Gekozen worden P. Buijze, P. Diele- man (Buitenweg) als werkgevers en C. Rinn met J. W. Bakker, als werk nemers. XVIII. Vaststellen verordening stem lokalen. Met intrekking van de bestaande stellen B. en W. voor de volgende verordening vast te stellen Verordening tot aanwijzing van de stemlokalen in de gemeente Axel. Art. 1. Als stemlokaal voor stemdi- strict I wordt aangawezen de Raadzaal van het gemeentehuis. Als stemlokaal voor stemdistrict II wordt aangewezen het gymnastieklokaal der openbare lagere school alhier. Art. 2. De verordening regelende bovengenoemd onderwerp, vastgesteld den 18 Juni 1918, wordt hierbij ingetrokken. Wordt met alg. st. aangenomen. XIX. Bespreking 8 urigen werkdag voor de gemeente arbeiders. Naar aanleiding van ministerieel schrijven en advies van Ged. Staten stellen B. en W. voor den 8 urigen werkdag in te voeren met ingang van 15 Mei. Dhr. Oggel vraagt of het wel ge- wenscht is om in een landbouwende streek, als Raad voor te gaan in onze gemeente, waar de Minister juist voor den landbouw uitzondering maakt. De Voorz. zegt, dat bij eenig geschil tusschen gemeente-opzichter en werk lieden reeds is gebleken, dat de arbei ders er op gesteld waren, dat die zaak door den Raad geregeld was. Hij spreekt de hoop uit, dat de menschen in die 8 uur met des te meer ijver hun bezigheden zullen verrichten. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stommen. Vóór stemmen de b.h. Lamaitre, Kruysse, Van Driel, Oggel, de Kraker en P. Dekkertegen de hh. F. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Dhr. Oggel vraagt nog hoe het nu moet mat de lantaarns aan te steken. De Voorz. zegt, dat dit een afzonder lijke betrekking is. Het is hem ook bekend, dat de Directeur van de gas fabriek prijsopgaaf gekregen heeft voor een inrichting, waardoor de lantaarns van uit de fabriek automatisch kunnen worden ontstoken. XX. Voorstel wijzigingen Raadsbe sluit, ruiling grond met den heer Ph. J. van Dixhoorn. De Voorz. zegt, dat deze ruiling noodig is, wegens een paar foutjes, die in de kadastrale cijfers schuilen. B en W. stellen daarom voor het vroeger genomen besluit in te trekken en een gewijzigd besluit te nemen. Wordt aangenomen met alg. st. XXI. Benoemen leden der schattings commissie inkomstenbelasting. Herbenoemd worden de h.h. L. J den Hollander, F. Dekker, J. de Feijter Lz. en J. A. van Vessem. Dhr. Dek ker wenscht zijn herbenoeming niet te aanvaarden. In zijn plaats wordt gekozen dhr. J. Scheele Wz., na her stemming met dhr. M. Wolfert. De Voorz. brengt nu in stemming het voorstel van B. en W. om alle duurtetoeslagen op de traktementen van het gemeente-personeel in te trekken. Met alg. st. aangenomen. Het aangehouden voorstel betreffende de verhooging van salaris der vroed vrouw werd aangenomen met 8 tegen stemmen. Voor de hh. Lamaitre, Kruysse, Van Driel, Oggel, Kraker, F. Dekker, P. Dekker en Wolfert. Tegen de hh. Smies en Feyter. De Voorz. deelt mede, dat nu eerst- ags met het vaststellen van den Hoofdelijken Omslag kan worden be gonnen, doch nog geen cijfer kan worden bepaald. Dhr. Oggel zegt, dat het toch tijd om deze in orde te maken. Het is voor de betalers moeilyk, als het zoo laat wordt en er moet dan ook geen geld geleend worden voor kasgeld. De Voorz. zegt, dat men een dag zou kunnen vaststellen, waarop de commissie met B. en W. kunnen ver gaderen. Goedgevonden wordt a.s. Maandag. Er kan ten opzichte van het bedrag ook rekening mede gehou- deu worden, dat bij het eindigen van de distributie op 1 Juni de ambtenaren den dienst kunnen verlaten, terwijl de distributie-onkosten zelve ook ver minderen. Ook kau nu de grond, die aan de begraafplaats is opgevoerd, verpacht worden. Ten slotte deelt de Voorz. nog mede, dat een verzoek van de Chr. Volks bibliotheek alhier, om 150 subsidie te laat is ingekomen om op de agenda te worden geplaatst. Het wordt in handen van B. en W. gesteld tot een volgende vergadering. Daar bij de omvraag niemand het woord rerlaugt, wordt de vergadering gesloten. Wijziging posttarief. Dinsdag zijn in de Tweede Kamer verschillende bepalingen goedgekeurd, waarbij het posttarief aanmerkelijk is verhoogd. De voorgestelde wijzigingen zijn noedig, wegens een aanzienlijk tekort op den postdienst. Door de voorgestelde verhoogingen schat de minister l1/i millioen te ontvangen, wat evenwel nog ver van voldoende is. De salarisverhooging van personeel zou n.l. eeu tekort veroorzaken van 13 a 14 millioen. De voornaamste der wijzigingen zijn de volgende Een brief beneden 20 gr. zal 71/» cent port vragen inplaats van 5 cent. Een brief voor lokaal verkeer 5 cent inplaats van 3 cent. Een briefkaart minimum 5 cent. Gedrukte stukken: lJ/2 cent per50 gram tot en met een gewicht van 500 gram, nu 1 cent; van 800—1000 gram 20 cent en verder voor iedere 1000 gram" 5 cent. Nieuwsbladenby abonnement be neden 55 gram ]/3 cent; van 55 150 gram 1 centdaarboven l/t cent per 50 gram. Frankeering niet Dij abonne ment V# cent per 50 gram. Monsters: 2VS cent per 50 gram. Postwissels vervalling van het recht van 2VS cent voor postwissels van be dragen tot ea met 5. Dat recht wordt verhoogd tot 5 cent. Voor de overige bedragen geen verandering. Dan was er nog een tariefverhooging n.l. een wijziging van de Zegelwet, die 4 millioen zal opbrengen. De voornaamste bepalingen hiervan zijn lo. dat het kwitantie-recht van 5 cent wordt verhoogd tot 10 cent 2e. dat het evenredig zegelrecht van cent per 100 op nota's van make laars en commissionairs wegens den koop van effecten wordt verhoogd tot 5 cent van iedere 50. 86 millioen buitengewoon voor oorlog. De Regeering vraagt nog een buiten gewoon crediet van 86 millioen gulden ter voorziening van uitgaven, die het gevolg zijn van de buitengewone om standigheden voor het Departement van Oorlog, en niet uit de z.g. vredes- begrooting bestreden kunnen worden. Nieuwe Indische leening A 6 pCt. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een nieuwe (vierde) lee ning voor Nederlandsch-Indië, tot een totaal bedrag van nominaal ten hoogste 180 millioen met een rente van ten hoogste 6 pet. Staatscommissie mond- en klauwzeer. By Koninkl. besluit van 2 dezer is ingesteld een staatscommissie, aan welke is opgedragen de beantwoording van de volgende vragen Is de bestrijding van het mond- en klauwzeer vau staatswege met het oog op de gevaren voor den Nederlandschen veestapel en het economisch nadeel aan die ziekte verbonden gewenscht Is het voor de bestrijding en de genezing van het mond- en klauwzeer noodzakelijk dat een nader onderzoek wordt ingesteld naar de ziekte en hare verschillende eigenschappen Zoo ja, op welke wijze moet dit onderzoek plaats vinden en hoe kan de regeering daaraan bevorderlyk zijn Hoe kan in afwachting van de resul taten van dit onderzoek en bij ontken nende beantwoording van de tweede vraag het mond en klauwzeer op de beste wijze worden bestreden Vóórts zal gaarne worden vernomen, welke waarde is te hechten aan ver schillende in de laatste jaren aange prezen middelen ter voorkoming en genezing van deze ziekte. Nederland en België. Havas seint over deonderhandelingen, welke eerstdaags te Parijs over de her ziening van de verdragen van 1839 zullen beginnen, dat de besprekingen tusschen Frankrijk,Groot-Brittanje,Italië de Vereenigde Staten, België en Neder land zullen worden gehouden. Een vertegenwoordiger van Japan zal er eveneens aan deelnemen. Oldenbarneveldt gehuldigd. Onder groote belangstelling heelt by het monument van Johan van Olden- barneveldt op het Stationsplein te

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1