No. 12. Woensdag 14 Mei 1919. 35e Jaar.3. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 8-7V, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER j Bureau Markt C 4. t Telefoon HTr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Gent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^dagmiddag TWAALF ure. VII. Verzoek van J. A. van Hoeve om subsidie voor de bewaarschool. De Voorz. zegt dat dit verzoek naar h B. en W. was verwezen om oaderzoek en dit college nu voorstelt om de sub sidie vau 100 te verboogen met 150. Dhr. De Feijter vraagt of B. en W. ook bebbeu onderzocht of de leerlingen den kostenden prijs betalen voor de school. Hy vindt het geen manier van handelen om eene particuliere instelling subsidie te geven, waaraan niet ieder deel kan nemen. Buitenkinders b. v. I kunnen niet naar die school. En I menschen die betalen kunnen, moeten j toch niet door de gemeente ondersteund worden. j Hij vindt het een verkeerd standpunt. Er zouden ook andere inrichtingen kunnen vragen om steun. Beter was het als er een gemeente-bewaarschool J was, al zou dat ook veel duurder zyn. l De Voorz. zegt dat B. eu W. naar 1 geeH schoolgeld hebben gevraagd, maar uit de rekening, die Van Hoeve jaarlijks inzendt, blijkt, dat hy geen winst maakt en toch iader overtuigd is van het nut van zyn instelling. Zijn werk i wordt algemeen gewaardeerd. Dhr. Kruijsse zegt, dat uit de rekening ook blijkt, dat eeu lage rente berekend 1 wordt voor het stichtingskapitaal. Het is een nuttige stichting, waarvoor van J H. zich sterk interesseert. De geme-Onte 1 zelve zou zoo'n inrichting onmogelijk 1 op dezelfde maaier zonder groote offers |j kunnen houden. Bovendien mogsn B. en VV. z. i. niet verder ingrijpen in 's mans administratie en controle uit 1 oefenen. Dhr. De Feijter wil ook geen controle hij kijkt niet op het bedrag, maar op het standpunt en vindt de Raad niet verantwoord, als die subsidie geeft, zonder overtuigd te zijn, dat het noo dig is. Dhr. Kruysse zegt, dat B. eu W. het bedrag der subsidie te luttel vonden, dan om daarvoor een nauwkeurig oa derzoek in te stellen, waar ze gelooven dat er een zuinig beheer is der gelden. Dhr. Oggel weet bij ondervinding, dat Vau Hoeve 4 tarieven heeft voor de school, waaruit blijkt dat hij reke- ning houdt met de beurzen der ouders. Er gaan echter veel kinders op, die weinig of geen schoolgeld betalen kunnen. Hij vindt, dat men aan Van Hoeve voldoening moet schenken, omdat hy zelf geen kinderen hebbende, zooveel voor anderen doet en tot ieders tevre denheid. Met alg. st. wordt aangeno men om 250 subsidie te geveu. VIII. Wijziging gemeentebegrootin 1919. rnatl De Voorz. zegt, dat B. eu VV. hebben j gemeeud verschillende wyzigiageu in de gemeentebegrooting voor 1919 te Kunst! moeten brengen. Zoo is er o. a. een n va» Post opgebracht vau 500 voor het I houdeu vau openbare feesten, ia ver- lodi band met de ontvangst van H. M. de Koningin, enz. 3 Uw erwej achtil NAP INT si E. De Voorz. wil er hierbij den nadruk op leggen, dat onder de ingekomen rekeningen geen enkele post voorkomt voor verteer of dergelijke. Wat als zoodanig in rekening werd gebracht, is door enkele heeren onderling betaald, zoodat de gemeente daar geen cent voor heett betaald. Het zijn uitsluitend reke ningen van schilderwerk, timmerwerk en versieringen. Het salaris van de vroedvrouw is gebracht op 550. Dhr. Oggel dacht dat dit salaris pas verhoogd was. Voorz.Ja, ia 1918 is het salaris gebracht op 450 eu nu op 550. Dhr. Oggel: Krijgt zij veel gratis verlossingen, want anders is het salaris te hoog in verhouding tot dat der ge neesheeren Ik stel er prijs op zulks te weten. De Voorz. zal het den bode laten vragen. Overigens vindt hij, dat die juffrouw over het algemeen te weinig betaald wordt voor hare dienstverrich tingen, en wie goed kunnen betalen gaan n,aar den dokter. Later blijkt dat het aantal gratis verlossingen verleden jaar 12 heett bedragen. Het salaris vau den grafdelver was van 125 op 150 gebracht. Dhr. De Kraker stelt voor 200 te „even, daar de man, als er begraven wordt, zijn daggeld als arbeider missen moet. Mot alg. st. worden de gewijzigde posten aangenomen. IX. Af- en overschrijving begrootio Burgerlyk Armbestuur over 1918. Tengevolge der buitengewone stijging vau de kosten van levensmiddelen is het eindcijfer dezer begrooting verhoogd met 1059,65. Met acht stemmen aangenomen. De hh. de Feijter en F. Dekker blij ven als leden vau het Armbestuur buiten stemming. X. Verzoek van den Raad der ge meente Nieuwe Nielorp om adhaesie te willen betuigen, betreffende d) salarieering der onderwijzers bij het lager onderwijs. De Raad dier gemeente heeft een motie ingediend, waarin hij zegt kennis te hebben genomen van het wstsont warp betreffende de nieuwe salaris regeling, doch dat hij van oordeel is, dat de daarin opgenomen klassiflcatie der gemeenten ten naleele strekt van het platteland, om lat da mutatie van het onderwijzend persoaeel er door verhoogd zal worden, waardoor het onderwijs zeer sterk zal lijden. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Hun standpunt is niet allerlei motie's en adressen van besturen eu vereni gingen in behandeling te moeten uomsn. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen. XI. Verzoek van mij. P. da Visser alhier, om gebruik te mogïa maken vaQ eea lokail der o. 1. school tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. Adressante wijst er in haar adres op, dat het aantal harer leerlingen (ongeveer 20) te groot is, om in een gewoon woonhuis te plaatsen, reden waarom ny een schoollokaal wil huren. Het advies van dhr. Van Honte, hootd der school, luidt, dat het verzoek naar zijn meening absoluut niet voor inwil liging vatbaar is. Indien ieder particu lier, aldus luidt het advies, die een of anderen cursus wil opriohteu, daarvoor een schoollocaal moet hebben, is het einde niet te zien, en zijn het toezicht op vuar en licht, het sluiten der school, de zindelijkheid in localen en privaten oorzaak van eindelooze bemoeiingen en bezwaren voor oadergeteekende, zooals de ervaring hem maar al te voel geleerd heeft. Het eenige lokaal, dat evenwel be schikbaar zou zijn, wordt in den winter gebruikt door de Vakteekeaschool, den Landbouwcursus en de Zangvereeniging „Orelio" zoodat er niet veel gelegenheid is om andere cursussen daar nog onder dak te brengen. De zaal, door bet muziekgezelschap in gebruik, staat ge heel vol en kan dus niet dienen. Van het gebruik der eigenlijke schoollokalen kan nutuurlyk geen sprake zijn. Ten overvloede wenscht schrijver nog op te merken, dat door de aanst. ontruiming van het Beursgebouw de gelegenheid om localiteit voor hare Fessen te krijgen, voor mej. Visser spoedig gevonden zal kunnen worden. De Voorz. zegt dat B. en W. naar aanleiding van het advies wan het hoofd der school voorstellen om niet op dit verzoek in te gaan. Dhr. de Feijter stelt voor om met dit verzoek ook de beide volgende punten te behaadolon, daar deze van deazelfden inhoud zijn. De Voorz. keurt dit goed en leest de betreffende stukken voor. XII. Verzoek van het bestuur vau don leeskring „Tot aangename verpoo- zing en nuttige uitspanning" alhier, om gebruik te mogen maken vau een lokaal der 1. school. Deze vereenlging deelt mede, dat zij een kring heeft gevormd tot ontwikke ling haror leden op literair gebied en zij "uit dien kring eon Raeiteerclub heeft samengesteld, .tot het geven van pu blieke uitvoeringen. Zij ziet daartoe uit naar eau gratis gelegenheid voor het houden van vergaderingen en repe- titiëa en verzoekt derhalve minstens éénmaal per maand, één avond, één dor lokalen van de open'o tra school ter beschikking te willen stellen. Da heer Van Houte voornoemd deelt in zijn a ivies mede, dat er naar zija meeniug geen bezwaar kan zijn, aan het bescheiden verzoek te voldoen, mits ze aan het „minstens" een niette groote uitbreiding geeft; zich vergenoegt met het leegstaande lokaal (dus geen in gebruik zijnd lokaal verlangt) en zich wil schikken naar de reads verkregen rechten van Z ingvereenigiag, Vak teekeaschool en Landbouwcursus. Ten einde niet van iaconsakwontia te worden beschuldigd wenscht dhr. Van Houte op te merken, dat dit ver zoek niet uitgaat van een particulier en dat in de tweede plaats deze vereeni- giag niet vraagt, zooals door mej. De Visser verlangd wordt, het dage- lijk8ch gebruik (eu nog wel 2 malen per dagvoor een dag- en een avond cursus) van een schoollokaal. XIII. Verzoek zangvereen. „Asat" gebruik maken schoollokaal der o. 1. school. Deze vereeniging, geeft te kennen, dat zij tot heden hare repetitiën heeft gehouden in de oude consistoriekamer der Geref. kerk alhier, doch door uit breiding in dit lokaal niet langer kan repeteeren dat zij nergens eenig geschikt lokaal kan vinden en dat het eenige lokaal, dat thans nog beschikbaar is (de beurs) haar te duur uitkomt dat zij gelet op het feit, dat meerdere vereenigingen gebruik maken van een lokaal der openbare school, zij eveneens verzoeken een lokaal beschikbaar te stellen. Het advies van dhr. Van Houte vnmd. luidt iu dien ziu, dat hy het eene mate- rieele onmogelijkheid acht, de vaktee- kenschool, den landbouwcursus, de zangvereeniging Orelio, en eeu reciteer- club in het beschikbare lokaal onder dak te brengen, indien daar nog een tweede zangvereeniging hare repetities wenscht te houden. Op het muzieklokaal tevens door de- laatstbedoelde zangvereeniging zou kunnen gebruikt worden, zou in overleg met het bestuur van het muziek onder zocht kunnen worden. Spr. gelooft echter, dat dit tot vele conflicten aan leiding zou geven, daar lessenaars, binken, muziek-instrumenten, trommen, enz. zooseer dat lokaal vulleu, dat dit alles telkens zou moeten opgeruimd worden; hij meent daarom uiet in gunstigen zia voor de aanvragen de vereeniging te kunnen adviseeren. De Voorz. zegt, dat B. en W. zichhebbeu aangesloten bij het advies van het hoofd der school. Dhr. Oggel neemt het woord eu zegt, dat het hem heeft getroffen, (Toe de partijdigheid van het hoofd der school in zijn adviesen meespreekt. Het treft hem ook, dat er voor de eene vereeniging wel plaats is en voor de andere, de christelijke, niet. Waarom, zoo vraagt hij, kan onder ling geen schikking getroffm worden? We moeten alle toelaten, of geen. tlij stolt daarom voor het verzoek van »Asaf< wèl toe te staao. Dhr. de Feijter kan met dhr. Oggel meegaan, voor wat betreft het msteu met gelijke maten. Maar of het eeu wijs besluit, is om aan alle vereenigingen toe te staan om de school te gebruiken betwijfelt hij. Hij denkt ook, dat het aanleiding zou geven tot eindeloos getwist. Hij zou aan ail) liefhebberij vereenigin gen willen verhielen om van de school gebruik te m iken en b.v. da muziek een jaar gelegenheid gaven, om een ander lokaal te zoikeG. 2ju begiosjl is: da school aan het kind. Dhr. da Kraker aagt, dat do zangver eeniging Orelio* vroeger vergunning kreeg, door den oorlog evenwel enkele

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1