m. ti. Zaterdag 10 1919. 35° Jaarg. IS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. J ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. S6. - Poetbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Sent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentièH worde» franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Vergadering van Dinsdag 6 Mei 1919. Aanwezig alle leden behalve de heer W. Dieleman Pz. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en vraagt of iemand van de leden ook aanmerkingen op de notulen heeft. Het blijkt van niet, zoodat deze kunnen worden beschouwd als goedgekeurd. I. Ingekomen stukken o. Goedkeuring door Ged. Staten van de leening van 3500 voor de afgraving van de contre-escarpe ter bestrijding van werkeloosheid. i n b. Idem van het kohier hondenbe lasting. e. Schrijven van de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel, waarin zy dank betuigt voor het ia gebruik geven der banken d. idem waarin zij mededeelt dat de banken te klein zijn en deze terug heeft laten bezorgen. Worden alle voor kennisgeving aan genomen. e. Schryven van Ged. Staten, waarin dit college verwijst naar de onderwijs wet, die het gratis ia bruikleen afstaan van schoolmeubelen verbiedt en alzo» het besluit van den Raad behoort te worden ingetrokken. Alzoo wordt besloten. f. Missieve van Ged. Staten, waarin zy de beslissing omtrent goedkeuring van de gemeeutebegrooting over 1919 verdagen tot 1 Juli 1919. q. Idem houdende goedkeuring van de regeling der onderwijzersjaarwedden. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van A. C. van den Hil om een noodwoning te bouwen. De voorz. zegt, dat naar aanleiding van dit schrijven ook eeu adres was gezonden aan de Koningin, waarin werd beweerd, dat alhier noodwoningen waren gebouwd ten behoeve van vluchtelingen en waaromtrent door Ged. Staten inlichtingen werden ge vraagd. Hierop is geantwoord, dat zulks niet het geval isdat wel de woningnood groot is, en door de be staande bouwvereeniging ook getracht is daarin te voorzien, doch dat een arbeiderswoning op ƒ4000 kwam en na oproeping slechts 2 personen bereid waren de daarvoor te berekenen huur te betalen. Dit had geleid tot het bouwen van noodwoningen, die echter niet verhuurd zijn aan vluchtelingen B. en W. hebben gemeend op het schrijven niet te moeten ingaan en vragen of de Raad hierover het woerd verlangt. De heer F. Dekker zegt, dat de toe stand wellicht iets verbeterd is en dat aan den Nieuwendijk een huisje leeg staat. II. Verzoek van F.Segherse.a.stokers aan de gasfabriek om hun salaris te herzien en te verhoogen. Adressanten geven te kennen, dat zij een diensttijd hebben van 80 uren per week, waarvoor zy 15 weekloon krijgen, terwijl zij van de 52 Zondagen er 34 dienst moeten doen. Bovendien hebben zij van de 2 weken een week nachtdienst. Ook hebben zij by de nieuwe ingevoerde werkwyze, om gas te pro- duceeren, meer en zwaarder werk dan vroeger. De voorz. zegt, dat B. en W. de loonen van alle beambten aan de gas fabriek hebben herzien, wat straks zal blijken by de begrooting der gasfabriek. Het voorstel is om de stokers te ver- hoogen van ƒ16 op /18 per week. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. III. Verzoek van J. A. van Hoeve e.a. alhier om alle gas te leveren aan den kostenden prijs. Dit verzoek (dat reeds in een vroegere vergadering ia behandeling wasgeweest) was rijpelijk overwogen door de gas commissie en B. en W. Nadat een deskundig rapport was opgemaakt, werd mogelijk geacht om den gasprys van 20 cent op 18 cent per Ma te brengen en industriegas van 15 op 12 cent. Het overzicht gaf aanleiding om nog meer te verlagen, doch bij de voorge stelde loonsverhooging van personeel en den nog duren prijs van de kolen, mocht men niet verder gaan. Dhr. OggelGezien de verlaging van den gasprijs en de verhooging van de loonen komt men dus weer maar net toe en mag er niets tegengaan of we hebben weer verlies Bij een zoo geringe verlaging zal de ontevredenheid wel blijven bestaan, terwijl men de kans loopt, later weer te moeten ver- boogen. In dat geval zou hij den prys maar liever op 20 cent laten. De Voorz.Dat verlies, dat men verwacht is betrekkelijk, al naar men het opvat. De Directeur heett daarover een andere meening die spr. volkomen onderschrijft. Dat is nl., dat de fabriek toch gas moet leveren en men nu gemakkelijker en voordeeliger veel gas kan leveren, dan weinig. Ia werkelijk heid kost industrie iets meer, maar dat verlies is niet zoo groot als men zich voorstelt. Vandaar dat industriegas verlaagd wordt, om het aantal verbrui kers te vergrooten. Dhr. OggelDan wordt ook niet voldaan aan het verzoek om gas tegen kostenden prijs te leveren. De Voorz.Eigenlijk neen, maar in verband met het rapport kan dat toch, zonder verlies. Dhr. De KrakerHet is ook maar een proef voor 3 maanden. Blijkt het, dat men schade lydt, dan slaan we weer op. Dhr. OggelMoet men daarom een proef nemen.? De Directeur moet toch kunnen berekenen hoeveel een Ms gas aan de fabriek kost, daarvoor is hij toch directeur Dhr. De KrakerJa, dat hangt af van het gebruik, dat ervan gemaakt wordt. Dhr. OggelDat is 't zelfde. We hebben nog nooit goede gegevens van den Directeur gehad hoe kan dus een proef uitmaken, wat het gas kost? De Voorz. zegt, dat er nu toch een deskundig rapport is verschenen met gegevens, waarnaar wel degelyk reke ning kan gemaakt worden. Dhr. Kruysse wenscht op te merken, dat het doel der verlaging ls om de menschen, die na de verhooging van industriegas van de fabriek afgescheiden zijn, weer terug te krijgen. Gebleken is, dat de Raad zich met dien duren gasprijs voor industrie in den vinger gesneden heeft. De Raad had beter gedaan door de industrie niet den zwaren last op te leggen. En wat het adres betreft, dit heeft een verkeerde bedoeling weer. Van Hoeve zal waarschijnlijk zijn bouwmaterialen ook goeokooper leveren aan metselaars dan aan particulieren. Zoo is 't ook met het gas. De massa-levering geeft de korting. Dhr. De Feyter: Ja, maar sr zijn grenzen. We hooren, dat 't met den gasprys langs het kantje af gaat, of er is verlies en dan zou men weer moeten verhoogen. Dat is geen gezonde poli tiek. Hij heeft evenwel vertrouwen in de gascommissie en in B. en W., dat ze het wel zullen berekend hebben. De Voorz. herhaalt dat het goed kan. Dhr. Oggel houdt vol, dat bij de verhooging der loonen weer verlies te wachten staat. De Voorz.We zouden na drie maanden weer een overzicht kunnen geven. Overigens is hy overtuigd, dat geen verlies zal geleden worden. Hij staat aan de zijde van den directeur, die zegt, nu we een gasfabriek hebben, moeten we toch zooveel mogelijk gas trachten te leveren en by lageren gas prijs zullen de menschen onwillekeurig ook weer iets royaler worden in het verbruik, wat vanzelf meer inkomsten geelt. Dhr. KruysseHet is een verkeerd idee om aan winst te denken. We moeten werken om de onkosten gedekt te krijgen. De gasfabriek moet zichzelf kunnen bedruipen. Werkt de gasfa briek met verlies, dan moet de prijs een jaar langer boven den kostprijs gaan, zooals nu het geval is geweest, De prijs was hoog, maar dit was noodig, omdat die in 1915 en 1916 by de steiging der kolenprijs veel te laa; is geweest, welk verlies moest worden ingehaald. Het voorstel van B. en W., om den gasprys op 18 en 15 cent to brengen wordt aangenomen met 9 tegen L stem vau dhr. Oggel. Dhr. De Feijter stemt vóór, omdat hij gehoord heeft het standpunt van B. en W„ dat de gasfa briek zichzelf moet dekken. IV. Wijziging begrootiug gasiabriek. De voorzitter zegt, dat B. en W., alle salarissen van het personeel hebben harzien en voorstellen het traktement van den Directeur te brengen van 1600 op 1800. B. en W. hebben gemeend dit voor te stellen, omdat nu alle salarissen verhoogen en men den Directeur niet uit kau zonderen. Bovendien heeft de heer Wiechmann zich verplicht door zyn nieuwe werkwijze van gas produ- ceeren, waardoor hij de fabriek en dus indirect de gemeente aanzienlijk be voordeeld heett, zoodat de voorgestelde verhooging hem wel toekomt. Dhr. Oggel vraagt of de gas commissie nu meer medewerking van den directeur ondervindt? Hij herin nert zich, dat by de laatste verhooging de wenschelykheid daarvan is uitge sproken en daarom vraagt hy, of de commissie nu tevreden is over den directeur De Voorz. kan hierop bevredigend antwoorden. Er zijn in den laatsten tyd verschillende gewichtige punten door de commissie besproken, waarby op aangename wyze met den Directeur werd geconfereerd. Intusschen wil hy opmerken, dat hij het als plicht be schouwd, dat ambtenaren tegenover hun superieuren de noodige medewer king verleenen in het volvoeren van hun taak. Dhr. De Feij ter vraagt het oordeel over de technische bekwaamheid als directeur van de gasfabriek. Voorz Daaraan is nooit getwijfeld. Er mogen onaangenaamheden voorge komen zyn, steeds is gebleken en vooral in de laatste jaren, dat de heer Wiechmann volkomen op de hoogte van zijn vak is. Dhr. De Feij terAls dai dan zoo is, dan vind ik de verhooging veel te miniem. Dan vind ik een verhooging van 300 beter. Dhr. Oggel Ja maar, vrij vuur ea licht en woning is ook al wat Dhr. De Feijter: Als gebleken is, dat de man geen enkele reden tot klachten geeft, en technisch als vakman voldoet, dan is zijn traktement, in vergelijking met veel aüdere in onze gemeente, te min. Ik denk nog om den bomaanval, toen alle menschen met petroleumlampjes en eindjes kaars in de weer waren voor 's avonds, terwijl er denzelfdeD avond nog gasverlichting was, tegen allo verwachting in. Zoo'a man moet gewaardeerd worden. Hij heeft er toen wel een kleinigheid voor gehad, doch dat was niet van beteekeuis. Ik zou voor willen stellen om 300 meer. te geveu. Dhr. Oggel merkt op, dat de directeur nog 500 trekt van de kolendistributie. Dhr. De Feijter Als dat zoo is dau trek ik mijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt hierna m. a. s. aangenomen. Het weekloon van de stokers wordt van 15 op 18 gebracht. De fitter heeft f 17.30, en krijgt nu f 20. Betreffende het loon van den fitters- leerliug was ingekomen een schrijven van J. Lensen, waarbij hij verzocht om het weekloon van zijn zoon als fitters- leerling aan de gasfabriek te brengen op 10, op de volgende gronden dat zijn 16-jarige zoon Abraham Lensen 2 jaar in dienst der gemeente i3 voor 5 per week dat hij altijd met yver en op tijd werkzaam is dat de levensstandaard eu slijtage aan kleeding in verband met zy a werk abnormaal toegenomen is

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1