Zaterdag 3 Mei 1919. 35e 4aarg. Nieuws- en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. UK AM. Dit blad verschijnt eiken Dinsdac- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87V2 Cent. Afzonderlilke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertoatiön worden franc» ingewacht, uiterlijk tot' Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre. Reeds vroeger hebben wij er op ge wezen, dat sedert den 11 en Nov. 1918 de wapenstilstand is gesloten, er juist bet tegendeel is te constateeren van een rusten der wapeneD, Sedert dien wereldhistorischen datum zijn er 172 fiagen verloopen en nog geen dag is er —vrede geweest. Want iu het O. en het 9. Z.-O. van Europa vloeide er eiken dag ploed, stroomden er tranen en leed de jurgerbevolking onbeschrijflijk. 1 En aan den vooravond van den dag, kaarop de besprekingen zullen aan langen om te komen tot den „uiteinde- ajken vrede" zooals dat tot ver velens vroeger is herhaald dreigt Europa een nieuw gevaar. I Italië speelt heel hoog spel. I Hoe de Italiaausche regeering er in |915 in is geslaagd, de bevolking er toe te krijgen, ten strijde te trekken tegen de Middelrijken, waarvan Italië lan toch maar een kleine halve eeuw ïe derde in den bond is geweest, is froor ons, zoogenaamd nuchteren en [oudbloedigen, die zelfs gelooven in [een man een man, een woord een ivoord", vrijwel onbegrijpelijk. Slechts beten we, dat de pers zich niet onbe Setuigd heeft gelaten en ook nu gaat tij heftig te keer om het bezit van Fiume. Het is zells zoover gekomen, dat Drlando, die Italië vertegenwoordigde ter Vredesconferentie, naar buis is ge- ;aan en te Rome met verontwaardiging __jprak over de beslissing, waarbij men tich niet kon verecnigen met een (lfrnuexatie van Fiume. Men bereid zich voor, alsof iederen -slag een oorlogsverklaring wachtende is. De Amerik. staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken heeft namens de regeering der Vereenigde Staten de volgende Dota betreffende de Adriatische Zee-kwestie medegedeeld Fiume is niet aan^Italië toegezegd bij het geheime verdrag, dat Italië io Jen oorlog deed treden, maar werd het kegeven in plaats van Kroatië, dat een deel is van Yougo-Slovakije. Wilson zou Wenschen dat Fiume weder aan dit land terugkomt. iagc» Het vraagstuk betreffende Fiume !j» wordt aldus een kwestie van zuivPr Jód) |echt> PD zoowel WJlsou als Ciemenceau -5d; tija tot conclusie gekomen, dat bet een en onrecht tegenover de nieuwe Adriati- in lWiche republiek zou zijn, Fiume aan om#<talië te geven, want Fiume is voor Yougo Slovakije en de naburige landen ^'Pae eenige bruikbare haven aan de ome«Kostkust der Adriatische Zee. 1 De aanspraken van Italië zijn gegrond )p de overweging, dat de bewoners pan Fiume Italianeu zijn en dus weder Dij Italië moeten gevoegd worden, 50» 'venals honderd jaar geleden. Om aau »ezeD eiscb te voldoen zou meu ande- 6^5 :en volken onrecht aandoen, en aldus kan de Adriatische Zee een wond llaati, die oorzaak zou zijn van voort- |50 lurende gisting. Italië, dat Venetië en Friëst heeft, kan gelukkig leven zouder 6 fiume, terwyl de jonge republieken ten Oosten van de Adriatische Zee zonder deze haven geen enkele vrije verbin ding over zee met do rest der wereld zouden hebben. Er wordt verklaard, dat, tenzij Belgifi onmiddellijk een crediet van honderd millioen pond sterling verkrijgt, het onmogelijk is, het land te redden van den ondergang en de Belgische gedele geerden zullen weigeren, het vredes verdrag te teekenen. Naar een telegram meldt, zyn er thans 800.000 werkloozen in België. Dit aantal kan niet verminderen voor dat de middelen om de industrie te doen herleven zyn gevonden. Deze middelen ontbreken. België heeft behoefte aan oogenblik- kelijke financieele hulp. België heeft behoefte aan oogenblikkeiijke uitbeta ling van een deel der Duitsche scha devergoedingen, om daaruit de eerste onkosten van den wederopbouw te bestrijden. De berichten wijzen er op, dat de Belgen op dit oogenblik andere zorgen aan het hoofd hebben*die voor hen de territoriale eischen naar den achter grond dringen. Zij komen niet te Parijs met sentimenteele overwegingen, zy spreken niet over het verleden en niet over de toekomst, zij spreken over het heden, dat zoo moeilijk en zoo triestig is voor hun geteisterd land. En het refrein van hun klaaglied is natuurlijk „zorg voor geld". Ook met 't oog op den inwendigen politieken toestand van België is een dadelijke verbetering van den econo- mischen toestand noodzakelijk. In een voltallige zitting van de vre desconferentie is het Volkerenbondsver drag aangenomen. Het Japansche amendement, betref fende de gelijkstelling-van alle rassen cn het FraDsehe, waarin werd voorge staan de verplichte arbitrage en de instelling van een militairen raad, wiens taak het zou zijn den Raad van den Boud te adviseeren, waren ingetrok ken, Deze kwesties worden aau den Volkerenbond ter beslissing overgelaten. Daarna nam de vredesconferentie een gewijzigde lezing van de clausules betreffende de arbeidsvoorwaarden aan, die door de commissie voor interuatio nale arbeidswetgeving, ter opneming in het vredesverdrag waren ontworpen. De gewyzigde cialtsules zijn geen defi nitieve bepalingen, maar geven alleen de grondbeginselen weer. De wijzigin gen waroti noodzakelyk, ten einde de eenstemmigheid te verkrijgen. Ten govolge van het vergevorderde uur was het niet meer mogelijk de kwestie van de verantwoordelijkheid voor den oorlog te behandelen. Tijdens de zittiDg bleven de zetels van de Itali aausche gedelegeerden ledig. De tekst van den Volkerenbond overeenkomst is Maandagmiddag gepu bliceerd. Er zyn reeds veel bepalingen officieus bekendgemaakt. Behalve de 32 oorspronkelijke leden zijn nog 13 staten, onder welke ook Nederland, uitgenoodigd om toe te treden tot de overeenkomst, welker grondgedachte ia, dat een natie, die, met veronachtzaming van de overeen komst, tot oorlogsmaatregelen overgaat, ipso facto geacht zal worden, een oorlogsdaad tegen alle overige leden te hebben bedreven. De Belgische regeering heeft een commissie benoemd om de mogelijkheid en de wenschelijkheid te onderzoeken van de vorming van eeB oorlogsvloot, in verband met de verdediging van Antwerpen, de Belgische kust, den Congo, vlagvertoon, enz. Het te Antwerpen verschijnende blad „De Schelde" protesteert krachtig tegen dergelyk „overdreven militairis- me" en aarzelt niet, het eon „schande" te noemen te denken aan een oorlogs vloot, op het oogenblik waarop het land nog bloedt uit de wonden, door den krijg geslagen en dat alle vereende krachten niet in staat zijn, die wonden maar eenigzins te heelea. Trouwens twijfelt men aan hoogerhand reeds aan de beginselen der uitwerking van den Volkerenbond Terwijl andere mogend heden haar bewapening zooveel moge lijk inkrimpen, zouden wy droomen van een nieuwe vloot Het blad vraagt, wat een paar krui sers en eenige torpedobooten wel beteekenen, vergeleken bij de verplet terende zeemacht, welke België's naburen in weinig tijds in de Noordzee kunnen samentrekken. In België zou men 't kunnen gelooven gaan er steeds meer stemmen op, welke doen uitkomen, dat de Entente toch niet zóó onbaatzuchtig is geweest toen zij deelnam aan den oorlog en thans wel wat heel erg doet blijken, dat zaken doen op den voor grond staat. Nu weer wijst de Standaard, er op, dat het buitenland druk bezig is, zich meester te maken van de Belgische markt en schrijft o.a. „Wilt se conserven, verdikte melk, jam in blikjes? Engeland zal ze u wel verschaffen. Rookt ge English cigarettesCapstan, Players, Gold Flake, enz., zooveel ge maar lustOok wij brengen voort, veel tabakdoch fabrieken die goede en dure, dus zeer winstgevende cigaretten, makeD, bezitten we niet. Een Fransch huis van kleedingstoffen, verzekerd voor 150 millioen franc, wordt binnenkort te Brussel geopend. Kleederen door Franschen gesponnen, geweven, gesneden en genaaid, zullen er te koop zijn. Ous geld stroomt naar het buitenland. Iu Amerika worden thans kolossale kapitalen bijeengehaald om op de Leie" groote fabrieken op te richten voor de bewerking van het vlas. Wie zal de winsten binnenpalmen En wat zal er worden van onze eigen vlasny ver heid Ze spreken van Amerikaansche kapi talen, welke moeten dienen om\ Roese- laere op te bouwen. 'tls tijd, dat wij onze oogen openen en dat wij beginnen te zorgen voor de welvaart van ons eigen volk". Het Zeenwsch geschenk. Woensdag heelt een deputatie van Zeeuwsche dames, bestaande uit mevr. Dijckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, mevr. Dumon Tak, echtgenoote van den bur gemeester van Zeelands hoofdstad en mej. E. C. Dyckmeester ten paleize „Huis ten Bosch" aan Prinses Juliana overhandigd het geschenk der Zeeuw- sche vrouwen en meisjes. Door welwillendheid van den heer Burgemeester alhier waren we in de gelegenheid de voorwerpen op een heel duidelijke foto afgebeeld te zien. Bovendien heeft de deputatie aan H. M. verzocht een bestemming te willen aanwijzen voor de overgebleven gelden ongeveer 2000 gulden. Van het album lezen we de volgende beschrijving Het album is gebonden in hoornper kament en van buiten versierd met het wapen van Zeelandde in het album voorkomende teekeningen zyn gezet op Hollaudsch waardepapier, waarvan de geschepte rand is behouden terwijl de bovenkant van het boek is verguld, waarin het motief van oen Zeeuwsche boerenknoop is geciseleerd. De schutbladen zijn van crêpe de Cbiue. Op het eerste blad is de volgende opdracht geplaatst Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana by gelegenheid van Hoogstderzelver Tweede Zeeuwsche Kroonjaar door de Zeeuwsche Vrouwen en Zeeland's jeugd uit lielde aangebo den Middelburg 30 April 1919. Deze opdracht is geplaatst in' een rand van wapens. Boven het wapen Zeeland, onderaan dat van de Prinses terwijl de overige wapens zijn die der voornaamste gemeenten van Zeelapd, waarbij ook rekening gehouden is met die, welke uit aesthetisch oogpunt de mooiste zyn. Op het tweede blad staat de volgende toelichting De gewestelijke zede getrouw hebben Zeeland's vrouwen en kinderen, op aanstichting van mevrouw E. C. Dijck meester—Wintgens en mevrouw W. A. Dumon TakVan Trigt, zich met algemeene blijdschap vereenigd, ten einde het tweede kroonjaar van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Nederlanden, naar Zeeuwsche wijze bijzonderlijk te gedenken. Het feit, dat H. K. H. voor de tweede maal in Haar leven aan het eind eener vijfjaarlijksche periode staat en een nieuwe iutreedt, stemt het tot groote dankbaarheid. Aan dat gevoel op een tastbare wijze uiting te geven is, blijkens de algemeene deelname, de uitdrukking der algemeene wensch. Het stoffelijk blijk van hartelijke toegenegenheid, dat hierbij aan de Koninklijke jarige wordt aangeboden, bestaat uit twee zakdoekjes van Sluiscne- kant, een gouden armband van Zeeuwsche kuoopjes, een gouden hals kettinkje vdtsierd met Zeeuwsche

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1