inn rw yiuukju a J Woensdag 30 1910, 33e tiaar#. py P jl Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. 30 April 1919. Binnenland. 919,' i d< Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent, Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef*«B Mr. - Foetbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertóntiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- sd Vrgdagmlddag TWAALF ure. Verjaardag van Prinses Juliana. Morgen is het de dag, waarop de schooljeugd onzer gemeente hare hoop gevestigd heeft. Het is de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, die de jeugd wenscht te vieren op een wijze als nimmer te voren. Maar niet alleen de jeugd. Ook de volwassenen zullen aan dezen dag meer dan gewone beteekenis hechten. Is het niet te midden van het bruischen en koken van lage harts tochten, die het op alle gezag gemunt hebben, maar in de eerste plaats op al wat nog vorstelijken titel draagt, dat we den jaardag van de laatste telg uit het Doorluchtige Oranjehuis gedenken Is het niet te midden van het revo- lutionnair gestook van socialisten en communisten, dat H. K. H. Prinses Juliana haar tweede kroonjaar viert? Welnu daf feit geeft ons meer dan vroeger rsdea tot dankbaarheid. Dat we tot heden ondanks het gevaar van oorlogsrampen en revolutionnaire onlus ten in ouze onmiddellijke omgeving nog leven onder de zegenrijke regoering van ons vorstenhuis en nog ongemoeid en vrijuit het .Oranje boven" kunnen uitgalmen en wij Zeeuwsch-Vlamingen evenals alle Nederlanders gevoelen, dat het ,ons" Prinsesje is dat morgen jarig is, dat zijn feiten, die ons hart vervullen van vreugde. Te meer waar wij vol wassenen begrypen en ons kunnen indenken hoe treurig het zou gesteld zjjn, indien h t anders ware en hoe weinig er thans maar van at hangt, of het zal ook anders worden. Vergelijken we daarmede de tijden, van vóór tien jaar, toen de telegrammen ons de geboorte van Juliana aankon digden. Hoe rustig en ordelievend leefden we toen. Met welk een vreugde werd door het geheele land die tijding ontvangen. Klokken werden geluid, feesten aangelegd eu wee hem die dun treurigen moed had zich tegen die I feestvreugde te verzetten. Niemand dacht aan oorlog, niemand aan an nexatie, niemand dabht aau commu nistische plannen die zouden trachten den Oranje boom te ontwortelen. En thans? Neen, we mogen ons het gevaar niet grooter voorstellen dan het is. Maar toch stemmen de tijden tot ernst. De oorlog is voorbij, maar voor I hoelang Annexatie van Nsderlandsch grondgebied is van de baan, maar men zou nog gaarne een ruil aangaan I in het Buitenland. En het communisme Weldenkende menschen hopen allen het te kunnen I keeren. Maar niemand is zeker We herhalen dus Te .midden van I die dreigende wolken is het, dat Prinses I Juliana haar jaardag viert gelukkig nog j in kinderlijke onschuld en onbewust van al de beslommeringen, welke een Staatshoofd het leven verre van aange naam maken. En juist daarom is er reden, dat de kinderen feest vieren met Haar, terwijl volwassenen in stille hoop en met een dankbaar hart in gematigd tempo blijde zijn met de blijden. Laten wc morgen allen, zonder uit zondering de nationale driekleur met Oranje wimpel ontplooien, als hulde aan ons Prinsesje ea ter eere van Hare Koninklijke Ouders, onze geliefde Ko ningen Wilhelmina met Zijne Konink lijke Hoogheid Prin3 Hendrik. Laten we alien getooid zijn met hot bekende strikje of lintje van rood-wit- blauw, als bewijs, dat we blijven hechten aan het Koninkrijk Nederland eu voegen er bij de Oranjekleur, als blijk van trouw aan het Huis, waarvan de geschie deuis ons leert, dat het goed eu bloed over had voor Nederlaud, voor Zeeland, ja zelfs voor Axel Leve Priuses Juliana! Leven Hare Ouders Leve Hare Grootmoeder 1 Al *wie 't Oranjehuis bemint, Viert vroolijk dezen dag, Omdat het dierbaar vorstenkind Dien weêr beleven mag. Al wie met ons Oranje mint, En eert Gods groote daan, Die heff voor 't dierbaar" Vorstenkind Met* ons nu 't feestlied aan. Waar wij haar onzen heilwensch biên, Daar straalt ons oog verheugd Waar wij 't Prinsesje .jarig" zien, Klopt 't hart van dankbre vreugd. Waai uit, o vaan van 't oud geslacht De Hoop van Nederland, De Telg, gesterkt door 's Heeren kracht, Zij goed en bloed verpand. Blijv' 'toud Oranje onze steun, Waarop steeds werd vertrouwd, Dat geen geschut of bom hier dreun Ons Volk geen oproer brouwt. Dat God Prinsesje liefd'rijk spaar, Tot Neêrlands vreugd en vrêe, Dat Hij ook 't Ouderpaar bewaar, Ziedaar ons aller bêe. Spoorwegen in Zeeland. Eju wetsontwerp is ingediend tot verhooging van het maximum van hst renteloozc voorschot uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweg' lijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramids, van Pailippine over Teraauzen naar Zaamslag, en van Sas van Gent naar da Belgische grens, ia de richting van Selzaete. Met den aanvang van die lijnen werd in het begin vau 1914 eeu aanvang gemaakt. Tengevolge van den oorlogs toestand heeft de aanleg onder voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatsch. zeer bezwarende omstandigheden plaats gehad, maar hoewel reeds spoedig te voorzien viel, dat de buitengewone ver hooging der prijzen van materialen en arbeidsloonen een overschrijding der raming tengevolge zou hebben, heeft zy niettemin ter voldoening aan haar con cessieverplichting de werkzaamheden mot kracht voortgezet. Thans is bij de maatschappij in voor bereiding de aanleg van een verbinding van Hoofdplaat met Breskens, waarvoor zij een verzoek om concessie ea Rijks voorschot heeft ingediend. Deze aan vrage is in onderzoek. De invloed der buitengewone tijdsom standigheden bepaalde zich met tot stij ging van materialen en arbeidsloonea. Stijging der waarde van aan te koopen gronden was mede een gevolg van den oorlogstoestand. Terwijl destijds mocht worden aangenomen, dat de aanleg- kosten de 2.070.000 niet zouden over schrijden, is thans geblexeu, dat met den aanleg een hooger bidrag van 870.000 zal gemoeid zijn. De totale aanlegkosten komen daarmede op 2.940.000, overeenkomende met onge veer 50.000 per K.M. De maatschappij heeft derhalve ver zocht om verhooging van de voor haar lijnen reeds toegestane voorschotten van het Rijk en van de provincie Zeeland. In plaats van een renteloos voor schot van 690.000 is thans toegezegd 980.000, evenals te voren verminderd met de bijdragen van de direct belang hebbenden (gemeenten, polders, of der den.) Bedroeg de contante waarde van deze laatste bijdragen destijds ruim f 123 000, thans is deze in het besluit der Staten bepaald op ruim 175.000. Meer suiker. Naar gemeld wordt, zal begin Mei het suikerraatsoen worden verhoogd met l ons per week en per hoofd, eu dus gebracht worden op 3.5 ons per week eu per hoofd. Goedkoope wollen sokken. In het laatst vaa de vorige maand werden de gemeentebesturen ia de gelegenheid gesteld goedkoope wollen sokken ea kousen te bestellen bij de Rijks Klepding Voorziening. Bijna alia gemeenten hebben hieraan gevolg ge geven, zij bestelden in het geheel ruim 2.000.000 paar, of meer dan tweemaal zooveel als da beschikbare hoeveelheid. Van een aantal gemeenten kwamen zelfs aanvragen binneu tot 10 paar per inwoner. Een toewijzing naar evenredig heid van de bestelling kan daarom eerst geschieden, nadat de buitensporige aan vragen tot behoorlijke afmetingen zijn teruggebracht. De aanmaak is thans zoover gevor derd, dat eeaiga honderdduizenden paren gereed zijn, zoodat de verzending beginaon kan. Eerst wordt de geheele voorraad sokken verzonden. Als maxi mum geldt hiervoor een aaatal van ongeveer 100 paar sokken per 1000 inwoners. Het is nutteloos over bespoediging vau de bovengenoemde zendingen met de Ryks Kleeding Distributie te correspon- deeren, daar de verzending iD dezelfde volgorde waarin de bestellingen zijn binnengekomen, zal geschieden. De steenkolen uit België. De Tel. verneemt uit Brussel, dat het kwantum van 100.000 ton kolen voor uitvoer naar Nederland zonder tegenprestatie voorloopig is verhoogd tot 250.000 ton. De mogelijkheid is echter zeer groot, dat dit kwautum ook nogmaals belangrijk zal worden ver hoogd. De kolen moeten door Nederlanders zelf worden afgehaald. De verscheping is thans in vollen gang. De organisatie hiervan vereischte eenigen arbeid, doch heeft bij do Bel gische myndirecties een zeer guDstigec indruk gemaakt. Op het uogenblik liggen in de verschillende bekkens 100 schepen te laden, terwijl er reeds een 50tal de Nederlaudsche grens passeerden Het geheele kwautum moet voor einde Juni zijn afgenomen, hetgeen zeer zeker zal geschieden. De rantsoeneering opgeheven. Officieel. Het Ministerie van Buitenl. Zaken brengt ter algemeens kennis, dat de beperkingen die bij de algemeens economische schikking met do geasso cieerde mogendheden werden gesteld ten aanzien van de hoeveelheden goe deren van overzee aan te voeren, thans zijn ingetrokken, zoodat de N. O. T. de bevoegdheid heeit verkregen con-, senten te verstrekken voor onbeperkte hoeveelheden van alle goederen. Paardonuitvoer. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1919 gelegenheid zal bestaan tot uitvoer van paarden van elk geslacht en van eiken leeftijd. Erwten en boonen- De Minister vau Landbouw maakt aan belanghebbenden bekend, dat de vergunning tot uitvoer van de te velde en tevens dp partij goedgekeurde erwten en stamboonen wordt verlengd tot 24 Mei en voor de te velde en teveus op partij goedgekeurde veldboonen tot 31 Mei, 12 uur 's nachts. De veevooierdistributie opgeheven. Het Rykskantoor voor Veevoeder deelt mede, dat lhot met machtiging van den Minister van Landbouw de veevoederdistributie in haren vollen omgang na ultimo April a.s. zal doen ophouden. Toewijzingen aau bijzondere categorieën van bestellers zullen dus ook niet meer geschieden. Vereenigiog van Zoeuwsclie polders en waterschappen. Op initiatief van Mr. P. Dieleman te Middelburg, is opgericht een veroeni- gingZoeuwsche Polder en Water- scbapsbond, gevestigd te Middelburg, ten doel hebbende lo. verbreiding van meerdere en betere kennis van het waterschap»- of polderwezen, om daardoor meer alge meen» belangstelling te wekken

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1