l. j. den Hollander! Bekendmaking. Bloedkoralsn met goad slotje. Gemeentelijk DtstritratieMifj Binnenland. Gemengd Nieuws, Bekendmakingen. Opneming van wegen, Yoetpaden] en kunstwerken. algemeene opneming W aarschuwing. Nagel kaas. Advertent-iën. I twijfel meer aan 18, dat d« heer Wilson in goed Nederlandsch heeft gezegd „Opschieten of ik ga heen." De reinste protest-staking. Het heet, dat de geallieerden ten oorlog gingen tegen het imperialisme, annexionisme en militairisme ran Duitschland zijn 3 bondgenooten tellen in deze evenmin mee als bij de boven aangestipte schadevergoeding en juist tijdens den wapenstilstand is met den dag helderder gebleken, dat er geen grootere imperialisten, annexio- nisteD en militairisten zijn dan.de geallieerden, dat al hun gepraat over moreele doeleinden Blechts praatjes voor de vaak zyn geweest. Wilson is de man van de 14 punten, van den rechtvaardigen vrede, van den wereld-vrede. Hij heeft zyn tijd en z'n talenten om zijn plan eerlijk door te zetten en heelt reeds getoond, dat hij zyn beginselen niet zal verloochenen. Hij zal niet alleen handhaven, maar ook zegevieren de Amerikaansche bankiers, die den oorlog flnancieerden, staan immers achter hem. Met Kerstmis had er vrede kunnen zijn, met Paschen is hy er nog niet. Of hij er met Pinksteren zal wezen, hangt er geheel van af of de nu rede kavelenden hun volken in toom zullen kunnen houden. Want de ontstemming in Frankrijk over de ontruiming van Odessa en iu Engeland over de gebeur tenissen aan het Archangel fropt is oneindig grooter dan Havas en Reuter seinen. De vredes conferentie heeft verzuimd, gebruik te maken vaD den hoogst gun- stigen toestand in het eerste decennium van November 1918 en volkomen juist is het woord „de geassocieerden hebben den oorlog gewonnen, doch den vrede verloren." De St. Ct. van Vrijdagavond bevat de benoeming van mr. H. Byleveld tot minister van Marine, onder gelijktijdige eervolle ontheffing van het bestuur ad interim van dat departement van den minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Mr. Bijleveld is de zoon van het anti revolutionair Kamerlid voor Amster dam IX, wijlen den heer H. Bijleveld, werd geboren 31 Jnli 1885 en genoot na zyu promotie tot doctor in de rechts wetenschap aan de Vrye Universiteit, zijn praktische opleiding op het advo catenkantoor van mr. S. de Vries Cza., thans minister van Financiën, met wien hij zich later associeerde. Mr. Bijleveld bekleedde voorts nog de functies van kantonrechter-plaatsver- vanger, secretaris van commissarissen van het Christel, dagblad ,De Amster dammer" en voorzitter der diaconie van de Car. Kerk van Amsterdam—Zuid. AXEL, 15 April 1819. Door den Burgemeester alhier is benoemd tot hopman van de Axelsche Burgerwacht de heer D. J. Galle, onder wijzer. In een gehouden vergadering van de Zangvereeniging „Orelio" is tot directeur benoemd de heer J. E. Blan- saart. In de vacatures in het bestuur werd voorzien door de verkiezing van mej. J. van Splunder en den heer J. Noordijk. - Op een door de vereeniging IJsclub te Axel gehouden vergadering werd het plan besproken om een eigen ijsbaan aan te leggen en wel op het gedeelte der Groote Kreek, dat tusschen de Kreek en den Kinderdijk is gelegen. M<*n besloot om aan het betrekkelijk polder bestuur vergunning te vragen om bij wijze van proef een klein gedeelte te mogen afdammen en dan bij gunstig resultaat een zoodanig stuk grond aan te koopen, als noodig zou zijn voor een baau ter lengte van 4 a 500 Meter. Het spreekt vanzelf, dat een en ander nog al wat kosten zou vergen, maar gezien de liefhebberij, welke hier voor de ijssport is, zou dat slechts voor eiken deelnemer een kleintje zijn om bij te dragen. Er zijn nu reeds 118 leden en we nemen aan, dat dit getal bij het bezit van een goede baan verdubbelt. Welnu, keert dé stelling om en de baan is er ook m. a. w. wordt elk liefhebber van schaatsenrijden lid van de vereeni ging, dan is deze ook in staat de kosten van oen mooie baan te dragen. Aan de eierveiling alhier werden Zaterdag aangevoerd 3000 stuks, die gingen aau 13 per honderd. In den loop der vorige week ont dekten twee marechaussée's alhier tijdens hun nachtdienst licht in een landbouwschuur. Ze gingen er heen sn zagen iemand vluchten, die ze echter wisten te grijpen. Nummer twee, die nog in de schuur was, wist echter te ontkomen. Uit verklaringen van den aangehoudene bleek, dat zij beide Belgen waren, die de schuur waren ingeslopen om kippen te stelen. Als 't maar bij kippen gebleven was, maar wie weet welke dieren ze op 't oog hadden 1 Het gesmokkelde vee is ook niet altijd eerlijk betaald. De gearre steerde wordt intusschen te Middelburg bewaard. Voor het onderwijzersexamen slaagden te Middelburg o.ra. de heer P. Dregmaus van Hoek en de dames A. C. Vermandei te Sas van Gent, E. A. Verstrate te Clinge. By Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Hertogin Hedwigpol der de heer J. A. Rottier, te Terneuzan. Zaterdag werd te Kapellebrug door een Belgisch soldaat nabij de greDs een jongen doodgeschoten, dia met zijn broeder naar Belgisch Clinge was geweest en reeds bij den terugweg op Nederlandsch grondgebied was. Gisteren werd te IJzendijke eene vergadering gehouden van het algemeen Zesuwsch-Vlaamsch protest-comité tegen aanexatie, waarvoor ook de plaatselijke comitó's waren uitgeaoodigd, die in grooteu getale waren opgekomen. De Voorzitter, Ds. Pattisu, wees er op, dat de zaak er voor Zeeuwsch Vlaan deren wel beter voor staat, dan toen men voor eenige maanden met de beweging, die zoo goed slaagde, aanving, maar dat, blijkeDS nog steeds uit Belgie komende berichteD, waakzaamheid toch steeds nog geboden is. Vervolgens werd medegedeeld wat sedert de eerste vergadering door het comité is verricht voor de behartiging van het belang Zeeuwsch Vlaanderen Nederlsn isch. Voori verden nog enkele mededee- lingen gedaan omtrent hetgeen men voornemens is te doen, wanneer het definitieve bericht van de voor Zeowsch Vlaanderen gunstige oplossing in deze kwestie zal zijn ontvangen. Ook zal samenwerking worden gezocht met de opgerichte vereeniging tot bevordering van de belangen van Zeeuwsch Vlaandereu. Aan de R. K. Landbouwiuterschool werd met goed gevolg het eindexamen afgelegd, o.m. door Cesar en Cyriel Pauwels, P. Vercouteren, allen to Nieuw Namen en A. Verschueren te Kloosterzande. Bevorderd werden o.a. R. van Acker, Westdorpe, E. van Carapen, Stoppeldijk, en F. en A. Vael, te Hontenisse. De Provinciale Staten. Vrijdagmiddag beeft het centraal stembureau te Middelburg vergaderd en officieel vastgesteld den uitslag van de gehouden stemming. Volledigheidshalve laten we hier de lijst volgen van de gekozenen Vrijzinnig democraten Van Niftrik, Welleman en Adriaan9e. Vr(j liberalenjhr. mr. De Casem- broot en Viruly. S.D.A.P.Lindeyer, Onderdijk, mej. Duiker-Blekkink en Perrels. Unie-liberalen Sprenger, Kakebeeke, Moelker, Van der Weijde, Van Oeveren, Erasmus, Van Zuyen, Nolson en Van Dixhoorn. Christelijk-historischen Van Oeveren, Van den Ouden, Lantsheer en Hensel. Geref. Staatspartij Dekker en Har toog. Anti-revolutionnairea Blum, De Veer, Van do Putte, Gerlach van St. Joostland, Timmerman, Van Alten, Verhorst, Mul der, Vogelaar, mr. Dielemao. Katholieken Van Nieuwkuyk, mr. Stieger, Vieniogs, Hendrikse, Fruytier, Dumoleyn, Van Waesberghe en Van Rompu. Van de aftredenden zijn er 20 her kozen, w.o. ook de leden van Ged. Staten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Vrijdag 18 April 191<T ('GOEDE VRIJDAG.) Ned. Herv. Kerk. 'sAr. 57, ure D». J. B. T. Hugenholtz. Op het prachtige bosch- en weide- terrein in pacht gegeven door de ge meente Arnhem aan het Nederlandsch Openluchtmuseum zal 3, 4 en 5 Septem ber een groot historisch feest worden gevierd. Men stelt zich voor, dat uit alle gewesten van Nederland groepen feest vierders zullen opgaan naar hot open» luchtmuseum. Een grooto optocht zal een beeld geven van de volksvermaken, de verdwijnende volkszeden eu gewoon ten uit „deu goeden ouden tijd." Ras echte provincialen, liefst in nationale kleederdrachten zullen prachtige groe pen kunnen vormen. Naast een demon stratie van de eenheid des vaderlands, zal een overzicht worden gegeven van wat leeft in de gewesten en vau wat aan oude gewoonten nog overbleef. Te Herwen is door militairen der grenswacht een auto aangebonden, ko mende uit de richting Lobitb, welke een viertal persoDen vervoerde, waarvan 2, al. een Oostenrijker en een Duitscner niet in het bezit van geldige papieren bleken te zijn. Verder vervoerde de auto een groote som geld. De inzitten den werden naar den grenscemmandant geleid, terwijl de auto met inhoud ter uader onderzoek onder militaire bewa king werd gesteld. Tel. Te Heerlen liet een aannemer de vorige week bij het nazien van een werk zijn overjas in het schaftlokaal der ar beiders hangen. Bij zijn terugkomst bleek zijn portefeuille met een inhoud van 17,000 uit de jas verdwenen. Een direct ingesteld onderzoek leverde geen resultaat. Thans vond de bestolene in de brievenbus van zijn woning eene enveloppe met 14,000 en een briefje, waarin al hen de woorden Het gestolen geld. Tel VreeseHjk Te Graveland heeft de 15 jarige V. zijn 6-jarig broertje ge wurgd In verband met dezen moord is, behalve do dader, ook zijn vader door de politie, gearresteerd, daar deze verdacht wordt de band in dit drama te hebben gehad. Hij zou zich, naar het Hbld. meldt, de uitkeeriog vau de levensverzekering, welke op het knaapje gesloten wa%heb- ben willen toeëigeneo. Te Delfzijl zijn twee wagens vol manufacturen etc. aangehouden ter waar de van 40.000, welke naar vermoed werd, over de grens zouden worden ge smokkeld. Een-ige weken geleden is in een verdacht huis te Amsterdam een heer van 26.000 beroofd. Verschillende mannen eu vrouwen zijn aangehouden die bij deze berooving betrokken zijn geweest, of kleine sommen ontvangen hebben »belooning«. Twee mannen, de hoofddaders, zijn in het huis van bew».j ring opgesloten. Nu is uit Haarlem nog iemand overgebracht. Van het geld ii ODgeveer 6 a 7000 gulden in beslagge nomen de rost is nog zoek. Maar wat deed die heer ook met zoo veel geld in het >verdachte< huis te gaan Burgemeester en Wethouders vant AXEL brengen ter openbare kennis dat, te beginnen op 25 April a.svanwege de Gemeente eene zal worden gehouden van da wegen en voetpaden met de kunstwerken in diej Gemeente. Axel, den 14 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd1 De Secretaris, J. a. van vessem. I Naar aanleiding van een schryvei van Zijne Excellentie den Minister vat Binnenlandsche Zaken, waarschuwe! Burgemeester eD Wethouders drzef Gemeente tegen het op goed geluk werï zoeken in Zuid Limburg. Het is gebleken, dat nog steeds velt personen en gezinnen zich naar dtj mijnstreek in Zuid Limburg begevetj zonder dat zy do zekerheid hebbei aldaar werft en huisvesting te zullen! vinden, waarvan het gevolg is, dal velen, kort na hunne komst in di mijnstreek een beroep doen op dt burgerlijke armenzorg. Axel, den 14 April 1919. Burgemeester en Weihouders voornocmA L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. I Gevonden en ij den Burgemeest» ten stad huize gedeponeerd Geldig vanaf 16—23 April: BON 11 der melange A, melaüge B en normaal margarine kaarten met overlegging val BON 8 geel of rood. Geldig op Donderdag 17 April e.k. BON 6 der vleescbboekjes voor 2 ons AMERIKAANSCH SPEK. Zoolang de voorraden dit toelaten zi vanaf heden de verkoop van rmgelkal worden vrijgelaten naast en boven vastgestelde kaasrantsoeneering. Voor de deelnoming od IPSIP betoond bij het overlijden va mijn innig geliefden Echtgenoot Vader, deu heer C. J. MALIPAARB betuigen wij hiermede onzen hartelijk» dank. Wed. M. E. MALIPAARDBakk* en Kind.i Axel, April 1919.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2