ao> 5. Woensdag 16 April 19111. 35« Jaarxi. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. UlJ Dit blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 76 Centfranco per post 87l/g Cent. Afzonderlijke No&. 5 Cent, DRÜKKER—UITGEV ER Bureau Markt C 4, Telefoon Kr. 56. - Postbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Gent; voor eiken regel meer 10 Cent. Glroote letters worden naar Disatsmimte berekend. Adverxantiftc worden ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Het verleden en de toekomst van Zeeuwsch Vlaanderen. IV. In dien tyd was het ook, dat noen sprak van Joost van Ghistelle, den grooteu reiziger, waarvan de geschie denis zegt, dat hij de boekweitpiant hier te Zuiddorpe heeft gebracht, door zaden mede te brengen uit Palestina. Hy was heer van Axel en Zuiddorpe van Jan van Scoute van Zaamslag;en van Jan Brant, die toen Burgemeester van Axel was en reeds een beurs stichtte, teneinde begaafde jongelui in de gelegenheid te stellen om op de Hoogeschool te Leuven te studeeren, Nog in 1818 werd hierop door Kouing ••Willem I een beschikking genomen' Later kwam de hervorming en zag men om het geloof hier en daar volks- verhuizingen. Vooral de Axelaren trachtten door plakkaten vreemde koop lieden te lokken uit Yperen en Kortrijk, waar de bekende lakenwevers en bont werkers woonden. Zoo kwam het dat verschillende Vlaamsche familiën zich I hier vestigden. De hervorming onder vond echter ook hier al spoedig tegen- stand. Iu 1566 school men ten huize van Bernardus van Deinze samen, waardoor een beeldenstorm ontstond. In Hulst werd de hervorming bedwon gen door de roode ruiters van den Graaf van Egmond. Een prediker, Jan de Grave werd om het geloot levend verbrand. Iu 1574 werd het land van Axel aangevallen door de rebellen vau Vlis- singen en Middelburg. Iu 1586 werden dyken doorgestoken en een groot aantal polders ouder water gezet. De dichter Cats bezong die tyden aldus ,De vijant, soo men riep, die stond daar in te breken Ten ware men verstoud de dijken door te steken. Daarop soo vond men goed om land tot see te maken Opdat de Spaansche macht tot ons niet zou geraken. Daar giug het zeldzaam toe, het wei en korenland Dat werd van stonden aan gelijk een dorra^trand. De maaier was gevlucht. de ploeger mostte roeien, Daar eerst in volle jeugd het koren placht te groeien. Het wier dreef op het land, daar onlangs koolzaad stond, Dat zweefde met dea stroom het bloeisel in den mond. Het was toen Nederland deu stryd togeu Filips II begon, en Spanje ons den oorlog verklaarde. De geheels streek tot Hoateuisse toe liep ouder, i Nicolaes Claeijs, de ontvanger der dycage en Jan Serlippens, geboren t* Axel en burgemeester vau Terneuzeu [kregeu het benauwd. De laats:, kocht een schor, dijkte die in en maakte er de vruchtbare Ser Lippenspolder van. Hulst stond bekend als eeu zoor sterke stad en ia in de 11e eeuw gesticht. In 1350 ontving het wetten eu vrijheden van Lodewijk vau Vlaanderen. Het werd herhaaldelijk versterkt; 'teerst in 1413 met wallen, in 1460 met stads muren en toren en in 1491 met bol werken. Doordat Hulst door water van het overige Zeeuwsch-Vlaanderen ge scheiden bleet en meer in zakelyk ver- baad stond met het Land van Waes, is het te verklaren, dat het katholiek bleef in tegenstelling met de meer westelijk gelegen streken, waar het protestantisme tot invloed kwam. Zoo legde ds. Marys in 1694 den eed van trouw af voor de Chr. Geref. gods dienst. Ook ds. Hoadiu3 is bekend uit dien tyd. Hij legde man de Moffenschans naby Ter Neuzen eeu grooteu kruiden tuin aan ca kweekte er allerlei Euro- peesche vruchten, waarnaar tal van geleerden kwamen zien. Ook Prins Maurits toonde er belangstelling voor. Ia 1574 werd Axel reeds voor den Prius vau Oranje verklaard, doch werd in 1583 door Parma veroverd met de omliggende landen, tot iu 1586 de Oranje-mannen zich weer te Terneuzeu vestigden au de Prius deze stad van Axel afscheidde eu als zelfstandige Rtad betitelde, terwijl het ook eeu rechtbank kreeg. Iu 1547 wa3 men begonnen aan een kortere verbinding tusschen Gent en Terneuzeu. Man legde er het kanaal, dak nog bostaat met o,o de helft het Sas, dat later Sas van Gent werd. In 1562 was het kanaal voltooid. Sas van Gent vormde de sleutel tusschen deze .treken eu Vlaauderenland. Iutusschen werd hier herhaaldelijk g istraden tusschen Spaansche eu Hol- laudsche troepen. Iu 1586 werd Axel voor goed door Prins Maurits overwon nen en vast gehecht aan Staats Neder land. In 1644 werd Sas van Gent door Frederik Hendrik veroverd en in 1645 Hul3t, als laatste steen voor het gebouw. Vau toen af is dus Zeeuwsch-Vlaanderen deel van Nederlaad geweest en dus u i e t sedert 1839. De oorlogsjaren hadden echter ook hun ontaardenden invloed op het volk, zoodat de welvaart niet meer weder keerde. Een algemeens onbeschaafdheid heerschte er, ook in de netste standeu. Twisten heerschten er algemeen; zoo o.a. tusschen eeu predikant van Axel (Jan Scharp, die o.a. do geschiedenis vaa Axel beschreef) eu een smid vau Zaamslag (Florus Walraven) welke was ontstaan, omdat eerstgenoemde een lijkr»ie in dichtmaat had gemaakt op zijn vrind de pastoor vau Boschkapello. De demoralisatie van het menschdom was door dea oorlog zqo erg geworden dat men schroefDe gemeenten leven in onreinheid, ontucht, vloeken en vechten. Die toestand verbeterde, toen de refugé's iu ons iaud kwamen, die zoo als bekend om de geloofsgeschillen hun land verlieten. Zij kwamen uit Noord- Frankrijk eu Salzburg. De Waalsche en Lutherscha kerken doen er aan herinneren. Alweer dus vermenging van bevolking, zoodat de Zeeuwsch- Vlamingen feitelijk zyn gevormd uit een kruising van allerlei volkeren Nederlanders, Franschen, Vlamingen, Spanjaardeu, Engelschen, enz. Zy be hoeven niet te zingen: Van vreemde smetten vrij 1 Maar daardoor zyn zij dan ook een apart volk, geon Belgisch volk. Zy hebben hunne eigene zeden, hun eigen karakter, hun eigen taal, hun eigen geschiedenis, en stellen er roem in de steunkracht te zijn van Zeeland, waarbij zo zich éèn gevoelen. De bodem van Z-Vl. is hun lief ge worden. Ouzo ziel is daarmede één, we hebbsn erop geleefd, geloofd en gestreden. We hebben er ons gebed opgezonden tot behoud van't land. De moeders gaven er hunne zonen en de vaders offerden er hun leven voor. De redenaar kan zich voorstellen het heimwee, dat mej. Matth. van Peenen, geboren te Koewacht, in schoone taal bezongen heeft, toen ze in Spanje haar verlangen naar Zeeuwsch- Vlaanderen uitte. Ia 1786 werd te Axel weder feest gevierd; thaus als herdenking aan het 200 jarige verbondschap met de oranje vorsten. In 1814 werd Zeeuwsch-Vlaanderen bij Sïaats-Vlaanderen gevoegd, als één provincie, doch een paar maanden later kwam meu daarop terug eu voegde men Staats-Vlaanderen bij Zeeland, naar men zegt om drieërlei reden Ie om historische, 2e om commerci- ëele, 3e omdat de bewoners het ver langden. Ia 1815 opnieuw onrust. Meu sprak vau afscheiding eu, ook toen ging er evenals nu eeu storm vau verontwaar diging op bij hot idee Bel£ te moeten worden. Meu bleef echter Nederlander. Het jaar 1830 bracht weer eeu ver rassing. De Bïlgeu waren het land binnengekomen eu reeds voorby Axel getrokken tot aan de Ronde Putten, waar ze door het volk van Meeuwis da Bruijne met rieken en vorken werden teruggeslagen en ze als hazen op deu loop gingeu. Men zegt, dat zo in Sluis eveneens werden gekeerd en ze daar zoo hard terugliepen, dat er geen schot ouder te krygen was. Gelukkig zeide de heer Dielomau zyu die tijden voorbij. Ze hebben ous niet gekregen eu ze zullen ons nooit krijgen ous niet, het land niet en ook da Schelle niet Ze zullen hem niet hebben Den vrijen Scheldestroom. Wat strikken zij ons leggen, Zij steunen op een droom. Zoolang er nog een bodem Mag zeilen door deu vliet Bezitten zij de zoomen Der vrije Schelde niet. Zij zullen hom niet hebben Den vrijen Scueldevloed, Zoolang ouz' ad'ren zwellen Voor 't echt Zeeuwsch-Viaamsahe [bloed, Zoolang het grootsch verladen Dar Zeeuwen hart aog streelt, Zoolang er nog een dichter Do harpesnaar bespeelt. Zij zullen baar niet hebben De vrije Scheldevaart, Zoolang men aan haar boorden Der vad'ren taal bewaart, Zoolang er knapen vrijen Naar ouderlyken toon Zoolang men t Zeeuwsche meisje Verbeurt voor braaf en schoon. Zij zullen ons niet hebben Dat zweren we bij God Voordat de golven dekken On» aller overschot. De Vredesconferentie. Het is nu vijf volle maanden geleden, dat op 11 Nov. 1918 Duitschland den wapenstilstand sloot op de 14 punten, welke President Wilson In zijn rede van 8 Jan. 1918 ontvouwde. Het is wel gewenscht, te herinneren, dat een van die punten vóór alles aan dringt op het voorgoed afschaffen van de geheime diplomatie welke zóó ont- zaglyk veel wee heeft gebracht over do wereld. En ieder eenvoudige des harten heeft dan ook gevreesd, dat het achterbaksch gekonkel eens en voor al zou hebben afgedaan. Het tegendeel is echter het geval gebleken en evenzeer als men pas na het sluiten vaa deu wapenstilstand precies heeft gedaan alsof er haeletnaal geen sprake was vau het rusten der wapenen en men pas na den lln dag der maand eens recht aan het plukharen, het verdere moorden en het elkaar bestoken is gegaan, heeft <le geheime diplomatie meer hoogtij gevierd dan ooit te voren, aldus schryft de Avo. Iu deu beginne gat de vredes confe rentie commuuiquó's, al hadden ze niet veel om 't lijf ia de laatste maanden neemt zo die moeite niet eens en moeten de naastbelaughebbenden en de o verige belangstellenden het maar doen met berichten van journalisten, welke elkaar tegenspreken. Over alles ea nog wat is georaat behalve over den vrede. De oorlogs psychose is nog niet geweken, tot ver velend wordous slaakt nu deze dan geus eou kreet, welke lang niet in overeen stemming is met hetgeen in werkelijk heid is gedaan eu die in lynrechteu strijd is met de waarheid. Met een naieviteit, welke dagelijks meer doet vragen naar het gezond verstand der hooge en zeer hooge g< delegeerden wordt telken dage de scha deloosstelling, door Duitschland te be talen, verhoogd, omdat men het óók wil veroordeeleu tot de kosten, veroorzn tkt door de bezettingslegers ja zelfs tot di-e voor de pensioenen, natuurlijk zouder dat het eeu tegenrekening mag indienen. Woodrow Wilson, die dan toch c President is van de Ver. Staten vau Amerika en wiens ambtsbezigheden zóó vaal omvattend ziju, dat hjj maar niet altyd te Parys kau bly ven, heeft genoeg gekregen vau dit schaadelyk' spel en kort en bondig gedreigd met de confe rentie te zullen verlaten. Natuurlijk is ook dit tegengesproken doch de Amorikaansche journalisten zja zóó decisief in hun verklaringen dat er geen

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1