i Bekendmaking. Bloedkoralen met good slotje, Binnenland. Burgerlij ke Stand. Rechtszaken. Bekendmakingen. Athlone en een schitterenden stat in de straten en op de boulevards geest driftig toegejuicht door een zee van menschen. Na aan verschillende batal jons vaandels te hebben uitgereikt, nam hy de troepen in oogenschouw, stelde zich aan hun hoofd en leidde hen naar het paleis waar de koningin met prinses Alice het défilé gadesleeg van het balkon. Limburg by Nederland. Dinsdag beeft de Koningin, vergezeld van den Prins en in bijzijn van den minister van binneniandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad het provinciaal comité- Limburg bij Nederland ontvangen. De eera- voorzitter jhr. mr. C. L. M. M. Ruys de Beerenbrouck, heeft vier al bums, bevattende de handteekeningen van meerderjarige mannen en vrou wen, inwoners der provincie Limburg, met aan de Koningin een toespraak overhandigd De Koningin heeft de rede als volgt beantwoord Mijnheer de voorzitter Het is mij een voorrecht persoonlijk uit uw handen de lysten van het volks petitionnement te ontvangen. De gloedvolle woorden, welke u aan deze aanbieding deed voorafgaan, peze- gelen opnienw de onverbreekbare ban den, welke tusachen ons vaderland en Limburg bestaan. De handtoekeningen door aanzienlijken en eenvoudigen bij duizendtallen gezet, zullen ver buiten onze landpalen de overtuiging vestigen van de één en ondeelbaarheid van Nederland's volk en grondgebied. Zy zullen aan het overige Nederland een bewijs te meer leveren van de trouw van Limburg aan ons staatsverband. Mijn dank aan allen namens regeering en vaderland. Wij zullen nimmer af wijken van het aloude devies: „Je Maintiendrai." Hare Majesteit liet zich vervolgens de leden vaa het cometé voorstellen en onderhield zich daarna geruimen tijd met ieder hunner, terwijl verver schingen werden rondgediend. De 24 uur staking ln Nederland. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het N. A. S. een schryven heeft ont vangen van het N. V. V., waarin sym pathie wordt betuigd met het plas van een 24-urige slaking als uiting van solidariteit met de stakende metaalar beiders Het N. V. V. verklaart zich bereid om over een dergelyk voorstel in besprekingen te treden. AXEL, 11 April 1919. Voor de stemming van leden van den gemeenteraad alhier zijn bij de Dinsdag gehouden candidaatstelling, de volgende candidatenlijsten ingeleverd Unie-liberale party J. de Kraker Rz. aftr., A. E. O. Kruijsse aftr., Ph. J. van Dixhoorn; F. van Driel aftr.; Jac. van CadzaudF. Dekker Fz., aftr.; A. KolferJ. E. Blansaart; J. M.Noor dijk P. H. Esselbrugge. Anti-rev. party J. M. Oggel aftr.; J. de Feijter, aftr.; Jac. Weijns; F. Dielemau Fz.A. P. de Ruijter Jac. van LangeveldeH. van LuijkL. P. Bakker. Chr.-Hist. partij P. Dekker Fz., aftr.; M. W. KosterG. HeijnsdykS. de Feijter. R. Kath.. partij J. M. Baert; C. Th. van de Bilt; F. I. C. BruningJ. J. MiehielseD. Oud-Geref. party Jac. Dekker Az. S. van Hoeve. Economische Bond F. C. Zonnevijlle A. van 't Hoff. De anti-rev. en de Chr. Hist, kiesvereeniging hebben ieder twee personen gemacntigd bevoegd tot het verbinden tot eeue groep van deze lijst met andere lijsten. De stemming zal plaats hebben 20 Mei e.k. De heer F. Dekker Fz. aftredend raadslid, weDScht voor een candidatuur Diet meer in aanmerking te komen, zoodat deze van de lijst zal vervallen. Zonder vooruit te loopen op het definitieve programma voor het aan staande kinderfeest alhier, kunnen wy alvast meedeelen, dat dit feest gehouden zal worden gedeeltelijk op het concours terrein, gedeeltelijk in het beursgebouw. Het groote aantal kinderen, dat aan dit feest deelneemt (ongeveer 1000) maakt het noodzakelijk dat de feestelijk heden gesplitst moeten wordeo. Een gebouw dat 1000 kinderen kan bevatten, is hier niet te krijgen. Daarom is het plan om èn in het beursgebouw én in het gebouw op het concoursterrein twee gelijke voorstellingen, voor de kinderen natuurlijk, te geven. Die voorstellingen zullen bestaan in het vertoonen van een poppenkast met de sprookjes van Jan Klaassen en De Gelaarsde Kat, en eenige behendigheidstoeren, terwijl ook een bioscoopvoorstelling zal worden gegeven. Natuurlijk zal ook worden gedacht aan versnaperingen. Het was aanvankelijk het voornemen om de kinderen met muziek voorop naar het concoursterrein-telateatrekken, doch de feestcommissie zal van dit voornemen tot haar leedwezen moeten afzien, aangezien zy, naar uitdrukkelijk verzocht is mede te deelen, onmogelijk kan ingaan op de zware eischen, die het muziekgezelschap alhier stelt. Dit door de gemeente gesubsidieerde mu ziekgezelschap vroeg voor hare mede werking aan dit nationale kinderfeest een bedrag van honderd guldeD. Do commissie acht zich tegenover de gevers niet verantwoord tot een derge lijke uitgave. Daar die oisch inderdaad ongelooflijk voorkomt, verwachten we dat het bestuur van „Concordia" dit W6l even zal wenschen te verantwoor den. We bieden daarvoor de gelegen heid aan. De* commissie verzoekt ons ook nog mee te deelen, dat in een vergadering van de gevers na afloop van de feeste lijkheden rekening en verantwoording zal werden gedaan. Eon belangryke vergadering. Donderdag werd te Ter Neuzen in het hotel „Pays Bas" een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel met het doel, om een vereeniging te stichten tot behartiging van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De verga dering «erd bijgewoond door tal van notabele personen uit deze streek, enkele uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen eu door den heer mr. P. Dieieman, lid van Ged. Staten, terwijl nog een groot aantal personen bericht hadden gezonden ver hinderd - zijn deze vergadering bij te wonep, doch van hunne sympathie met het doel getuigenis gaven. Besloten werd tot stichting der ver eeniging eu een voorloopig bestuur te benoemen. Tot eereleden werden be noemd de heer Jhr. R. de Muralt, lid van de Tweede Kamer en de heer mr. P. Dieieman lid van Ged. Staten van Zeeland, Voldaan werd aan het verlan gen om het bestuur te vormen., uit de bestuursleden, die langdurige actie gevoerd hebben tot verkrijging vau den verbindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, te meer omdat de nieuwe vereeniging is te beschouwen als een voortzetting van laatstbedoelde. Aldus werden als gekozen beschouwd de hoeren Ph. J. van Dixhoorn, Axel D. J. Dees, Terneuzen, F. C. Zouoevpe Axel, P. W. Maarleveld, Zuidzande, D H. van Zuien, Breskens, A. E. Hendrikse IJzendijke, E. Cuelonaere, Philippine I. Erasmus, Cadzand, A. I. Leenhouts Retrachement, M. A. Bleiker, Schoon dijke. Hieraan werden nog toegevo-gd na stemming de heerori-N. J. Pattist Aardeuburg, R. Sturen, Biervliet, L J. den Hollander, Axel, F. Dekker Pz. Axel, J. Becu de Hullu, Groede, C. A. Cammaerf, HonteDisse. Men heeft het plan opgevat om eerlang een algemeene vergadering uit te schryveD, ten einde alsnog zooveel mogelijk personen aan de vereeniging te verbinden, van wie verwacht mag worden, dat zij tot steun van het beoogde doel kunnen dienen. Dinsdagavond werd bier namens den Nederlandschen Bond voor vrou wenkiesrecht door mej. C. Staas uit s Gravenhage een lezing gehouden ter beantwoording van de vraag „Waarom rouwenkiesrecht De spreekster liet duidelijk uitkomen, dat het argument, dat zij overal hoorde bij haar huisbezoek: „een vrouw hoort ia 'er uusouwen" volkomen juist was, maar gaf tegelijkertijd te kenneD, dat de meeste vrouwen nog zoo weinig weten hoe ze huis moeten houwen. En om dat onder het volk te leereD, dient de vrouwenbeweging. De bond voor vrouwenkiesrecht heelt afgedaanwel dra komt het vrouwenkiesrecht in de wet. De bond wordt nu echter omgezet in een veresniging voor maatschappelijke ontwikkeling voor de vrouwen. Zij zal daartoe cursussen geven in Staatkunde, huishoudkunde, koken, verstellen, enz. Na de lezing werd een af deeling opgericht met 35 leden, die als voor loopig bestuur aauwazeu de dames ens, Kolfer en Catr. Van Houte en P. Ortelee en A. 't Gilde als mannelijke leden. In 't najaar hoopt men een cursus aan te vangen. Woensdagavond trad voor een volle zaal van arbeiders op de heer Jonkman uit Middelburg, met het doel een land- arbeidersbond op te richten. Na uitvoe rige bespreking van verschillende wan toestanden, welke vooral op het platte land nog heerschen, raadde hij aan zich als vakvere niging te organiseeren, en aan te sluiten bij de N. V. V. Bij het debat ontraadde een lid van „Patrimonium" ten sterkste zich te scharen onder de vaan van het socia lisme, daar de N. V. V. wordt gepresi deerd door Oudegeest, die tevens iü het partijbestuur zit vau de S. D. A. P. Dhr. Jonkman ontkende het verband tusschen de S. D. A. P., die een staat kundige, een politieke vereeniging is en de N. V. V., die een oeconomischo bond is, welke zich slechts bemoeit met de maatschappelijke toestanden der arbeiders. Een vereeniging werd opgericht van 92 leden. De stemmingen. De uitslag van de Woensdag alhier gehouden stemming voor leden van de Provinciale Staten in Zeeland is als volgt Uitgebracht zijn 1124 (229) stemmen van de 1167 kiezers, waarvan stemmen bekwamen de heeren Nolson 28 (2), Van Dixhoorn 265 (14) Geelhoedt 9 (1) Stolk 4, Vogelvanger 10(1). Totaal op lijst. 1, unie lib. 316. Lindeijer 32 (3), Onderdijk 6 (1), Perrels 1, Duiker 1. Totaal op lijst 2 soc. dem. 40. Van Niftrik 1, Poppe 8, Staverman 4, Verhage 1. Totaal op lijst 3, vrijz, dem. 14. Van Oeveren 34 (1), Van den Ouden 11 (3), Schippers 1, Dees 9, Koster 74 (16), De Jonge 1. Totaal op lijst 4 chr-hist. 130. Dieieman 335 (126), Scheele 7 (1), Huizinga 10 (4), De Jager 7 (5). Totaal op lijst 5, anti rev. 359. F. Dekker* 57 (11); lijst 6, geref. partij. Oasembroot 2 (1): lijst 7, oud lib. Fruytier 155 (23). Dumoleyn 2, Van Waesberghe 2, Van Rompu 3, Puylaert 2, Bal 1. Totaal op lijst 8, r.-k. 155 Van onwaarde 41 (9). De tusschen haakjes geplaatste cijfers wijzen de stemmen aan, die te Spui zijn uitgebracht. iet at Als uitslag voor Zeeland meldt me» ons, dat de verhouding is gewordend leden rechts en 19 links. In het district Hulst zijn gekozen heeren Fruytier, Dumoleyn, Van Was berghe, Van Rompu, mr. Dielemai, Nolson en Van Dixhoorn. In den kieskring Sluis zijn gekozen i heeren Hendrikse, Erasmus en Vai Zuijen. Door verbinding met de overige lijste» Zeeland zijn ook gekozen de heerei Van Oeveren, Van den Ouden, Dekker De Casembroot, Viruly, Van Niftrikj Lindeijer, Onderdijk, Duiker Blekkinli en Perrels, allen voorkomend op on», kaart. Er is dus nu ook reeds i Zeeland een vrouw in de Staten. Van 1—31 Maart 1919. Hoek. Huwelijksaangiften. 6. Jacobuidl Blaeij, 28 j., jm. en Jaeomina Jozina LeeJ honts, 25 j., jd. 7. Jan Roose, 21 j., jm. «I Adriana Margaret ha den Exter, 17 j., jd. Krijn Hamelink, 26 j., weduwn. van Adriam Schoonakker en Janna Hamelink, 26 j., w 26. Michiel Jan Robijn, 27 j., jm. en Suzanw de Meester, 25 j., jd. Huwelijksaangiften. 2 Jacobns de Blad 23 j., jm. en Jacomina Jozina Leenhonts 25jl jd. 27. Jan Boose, 2 j., jm. en Adriana Md garetha den Exter, 17 j., jd. Geboorten 1 Gijsbertus Wouterus, z. vil Jan Morrea en Janna de Brnfjne. 3. Man d. van Giljam Mieris en Keeltje Moes. II Adriaan z. van Leorardus Laurentiui Yi Hoorn en Maatje de Kraker. 20. Pieter. I van Jacobus Hofman en Cornelia Adriara Roose. 27, Sara, d. van Abraham de Bwi en Sara Catharina de Feijter. 31. Cornelif <1. van Jan de Visser en Catharina Jannj Dieieman. Maria, d. van Jan de Braai a Pieternella Bakker. Overlijden. 3. Jacob Jansen, 82 j., j an Dominieus en Anthonie Vermeersch. Jacobns van Doeselaer, 67 j., echte. van lena de Blaeij. 22. Kern als levenloos aan| geven kind van het mannel. gesl. van "acobus Hangoor en Krina Beaufort. Zuiddorpe. Geboorten. 28. Febr. Rosi Eugeen z. van Louis Pierre Stubbé en Celui Maria Selis Rachel, d van Camiel Rijckatl en Marie Colleta Labenoy. 11. Eugene Loni z. van Edmond Leon Fermont en van PaUM Joanna van Hooidonk, Overlijden. 8. Florentines Albertus Overloop, 5 j., z. van Rochus Clemence Noe tens, 2ó. Ludovicus van Levecotte. 75 echtg. van Maria Catharina Boone. PREDIKBEURTEN TE AXEL, Zondag 13 April 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenhol Da. J. B. T. Hugenhol Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/a ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 April 1919. C. H. R., 48 jaar, te S«s van Gent, is we. poging verboden uitvoer veroordeeld tot f 7 dagen hechtenis. R. W. v. W., 20 jaar, te Philippine, is vvegt verboden uitvoer veroordeeld, tot flO of dagen hechte»!». Gevonden en i ij den Burgemee» ten stadhuize gedeponeerd: Geldig vanaf 1218 April. BON 6 geel of rood voor D/j 009 KAAS. BON 7 geel of rood en BON 38 der kindersuikerkaar voor 2Va ons SUIKER. BON 29 der Aardappelkaart voor 5 KG. AARDAPPELS.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2