Zaterdag 5 April 1919. «faarg. Ifl JH 'i S Nieuws- en Advertentieblad voor Ze euwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vry dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/» Cent. Afzonderlijke No». 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. Posttox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiin worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Bjj dit blad behoort een byvoegsel. Het verleden en de toekomst van Zeeuwsch Vlaanderen. I. Voor eeu goed gevulde zaal sprak Woensdagavond de heer Mr. P. Diele- man, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Middelburg, over bovenstaand onder werp bij dhr. Gilijamse. Reeds eenigen tijd geleden was in de wandeling de aandacht op deze lezing gevestigd, welke ook te Ter Neuze n was gehouden voor een betrek kelijk klein gehoor. En waar r.u in die lezing juist zoo op deu voorgrond trad de aan gebeurte nissen en merkwaardigheden rijke geschiedenis onzer oude veste Axel, daar is het niet te verwonderen, dat de nieuwsgierigheid vau veleu geprik keld was. Wy hebben onze grootvaders allen wel eens hooren spreken over dien Franschen tijd en ook in school wel eens vernomen, dat Axel in den Spaanschen tyd door Prins Maurits werd genomen, doch veel meer wist men er ook niet van. Welnu, zy die de verwachting koes terden van den heer Dieleman eenige wetenswaardigheden omtrent Axel's historie in 't bijzonder en van Zeeuwsch- Vlaaudereu in 't algemeen te hooren, zyn niet teleurgesteld huiswaarts ge gaan. Het bleek, dat de heer Dieletuau een grondige studie had gemaakt eu de oudste bronnen had nageplozen om zijn onderwerp zoo aantrekkelijk moge lijk te makeu, niet alleen, maar in de eerste plaats omdat we weten dit uit betrouwbare bron de geschiede nis voor hem een lievelingsvak uitmaakt eu dau ook zeker wel de geschiedenis zjjuer geboorteplaats Axel met de schooue landouwen,- die er omheen liggen eu met het land van Cadsand vormen ons Zeeuwsch Vlaanderenhet Zeeuwsch Vlaanderen, dat thans over aller lippen gaat en waarover zelfs de meest gezaghebbende Staatslieden thans hebben te beslissen, of het zal blijven onder het door hare bewoners zoo begeerde bestuur vau het Huis van Oranje Nassau. Geen wonder, dat tijdens de hangende annexatieplannen, nu zoo verschillend over het recht vau bezit betreffende Zeeuwsch-Vlaanderen werd geschreven en geoordeeld, mr. Dieleman, evenals anderen, maar ook als oud Zeeuwsch- Vlaming, zijn studie over de geschiede nis van dat gewest weuschte dienstbaar te maken aan het protest, dat uit aller mond klonk tegen de suoode plannen van sommige BelgeD. Eu dit was hem aangenaammen kon dat bemerken uit den gloed, die van zijn voordracht uitstraalde, uit de verontwaardiging waarmede hij tegen elke inly ving, zoowel van land als van water stelling koo3, uit deu geestdrift waarmede hy als Zeeuwsch-Viaming sprak over de roemryke daden ouzer voorvaderen Eu al is het uu, dat zijn lezing als protest niet meer zoo noodzakelijk bleek, toch moeten we den heer Diele man dankbaar zyD, dat hij bereid gevonden is om deze nog te houdeD uit historisch oogpunt. Voor degenen, die afwezig waten zullen we trachten een zooveel mogelijk getrouw verslag te geven van het gesprokene, alhoewel wij bet voorbehoud moeten maken, dat wel iets aan onze pen zal ontglipt zijn van zoovele meer of min belangrijke bijzonderheden welke werden opgedischt. Beperking van plaatsruimte dwingt ons evenwel slechts in gedeelten weer te geveD, datgene, wat we naar onze kantteekeningen hebben kunnen uit werken tot een uitvoerig verslag. Na een korte inleiding van den voorzitter van het annexionistisch comité, den heer F. Dekker Pz., op wiens initiatief deze vergadering werd gehouden, eu die het publiek uitnoo- digde de vergadering te openen met het zingen van het •Wilhelmus" begon mr. Dieleman met een terugblik tot vóór enkele w^ken. Et' was toen iets onder de bevolking, dat het bloed sneller deed stroomen. Het Vaderlandsch gevoel is weer ontwaakt. Er dreigde gevaar. Spr. noemt het geen wonder, dat in kleine stedeu en dorpen van Zeeland samen scholingen plaats hadden om te getui gen van ouze saamhoorigheid bij Nederland ouder de zegenrijke regee- riug onzer vorstin uit het Doorluchtige Huis van OraDje. Onze buurman is vertrapt door een machtig rijk. En ondanxs alle lijden en verdrukking heeft hij glansryk don strijd doorstaan en vergunnen we het hem, als hij jubelend zich aanmeldt tegenover dn geheole wereld, als degene die het heeft aangedurfd voor het recht te strijden tegen een overmachtigen vijand. Maar er waren er, die in hun over winningsroes droomden van een grooter België. Daartegou klonk ons protest. Niet tegen het Belgische volk, maar tegen degenen, die een stuk van Neder- laud wilden voegen bij België of het bebeerschrecht over de Schelde eischen. We willen erkennen den moed van het Belgische volk en de dapperheid van hun koning met do edelmoedigheid hunner vorstiD, maar we -ontzeggen het recht van annexatie aan de Bel gische drijvers, die ons trachten in te palmen. We willen vry zijn; vry, zooak het door President Wilson is voorgesteld in zijn volkerenbond, op grond van de Nederlandsche rechten, zooals die reeds door Hugo de Groot in rechtskundige werken werden ontworpen en vastge legd voor eeuwen terug. Zoo kwam het dus, dat men in Z.-Vl. vergaderde eu nog vergadert. Spr. vindt het nuttig, ook al wak de lucht ten opzichte der planueu in België geheel gezuiverd, (wat helaas nog niet waar is, men is nog begeerig op rechten over de Schelde en het kanaal Gent Ter Neuzen) de geschiedenis en de ontwikkeling van ons gewegt eens nader te bezien. De Vredesconferentie. Uit Amerika komt het opzienbare bericht, dat de Amerikaansche gedele geerden het voornemen hebben, zich van de vredesconferentie terug te trekken, en aan de mogendheden van Europa de beschikking van hun eigen lot over te lateD. Een groep leden van het congres die uit Amerika waren overgekomen om met Wilson over den volkerenbond te raadplegen verklaarden hem, dat het Amerikaansche volk in meerderheid voorstander is van het aan de confe rentie van Parijs voorgelegde ontwerp aangaande den Volkerenbond. Opdat dit ontwerp echter zonder oppositie door de Amerikaansche Kamer en den Senaat zal worden aangenomen, is het noodig, dat er voldoende waarborgen worden gegeven tan opzichte van de volstrekte verdediging der Monroe-leer. Tevens wil het Amerikaansche volk er van verzekerd zijn dat de aanneming van het ontwerp niet zal verplichten tot een militair tusschen beidenkomen in alle geschillen van weinig gewicht die Europa zouden kunnen verontrus ten. Wanneer deze verzekering wordt gegeven zal de geheele openbare mee- uing in Amerika het ontwerp steunen. President Wilson zeide, dat thans de tyd voor lange beraadslagingen voorbij is, eu hij liet zich in scherpe bewoor dingen uit over pogingen om het tot stand komen van den volkerenbond te vertragen. De woorden van Wilson vestigden deu indruk, dat, indien de tegeawoor dige toestand üog langer ranboudt, de preideüt wellicht nog tot een opzien- barenden stap besluiten zal. Te Brussel is een soldaat aangebon den, omdat hij voor 600 franc zijn beenen heeft verkocht, wel te verstaan de kunstbeenen, welke de Staat hem heeft verschaft voor de beide beenen, welke hij in den oorlog verloor. Men is zeer benieuwd of hij ook in rechten kan worden vervolgd. De Braakman. De heer Buysse, Kumerafge vaardigde voor Gent, heeft naar de N. R. Crt. uit Brussel verneemt, de volgende vraag aan de regeering gesteld Uit bepaalde inlichtingen blykt, dat tijdens den oorlog, ten gevolge van de indijking van de ondiepte in den Braak man, tusschen de sluizen Philippine en Isabella, de steiger voor de visschers van Bouchaute-Olmandijkje is verdwe nen. Die visschers hebben thans geen landingsplaats meer en zijn gedwongen by Piiilippiue vast te tnereu. Deze toestand is schadelijk vo.-r de Belgische bevolking, daar de Belgische visschers, volgens de bestaande verdragen, het recht hebben de voortbrengselen van hun vangst in België ta verkoopeu. De bevolking van Bouchaute lijdt ern- Btig en zal waarschynlyk ten deele van woonplaats moeten veranderen. Kan de minister geen maatregelen nemen door b.v. stappen te doen tot den aanleg van een kanaal van de Schelde naar de sluis Isabella, waar men, zonder de bestaande verdragen te wijzigen, een steiger zou kunnen maken. Bovendien belemmeren de nieuwe indijkingen de draineering van de streek en het kanaal zou tot resultaat hebben, deze onregel matigheid tevens te regelen. De regeering heeft het volgende ant woord verstrektHet vraagstuk be treffende de indijking van een gedeelte van den Braakman was op het moment van het uitbreken van den oorlog aan een Belgisch-Nederlandsche commissie ter onderzoek voorgelegd. Nederland heeft tijdens den oorlog tot de indijking doen overgaan volgens een der plannen, die by de commissie waren ingediend. De kwestie van de afwateringswegen in Vlaanderen en die betreffende de visschers van Bouchaute is in haar geheel aan de vredesconferentie voor gelegd. Het is noodig haar besluiten af te wachten alvorens zich uit te spreken of eenigen maatregel te treffen. Koffie. De aanvoer van nieuwe koffieroorra- den vindt niet zoo spoedig plaats als aanvankelijk gehoopt isde mogelijk heid is daarom niet uitgesloten, dat de rantsoeneering ook nog gedurende de maand Mei zal moeten gehandhaafd blijven. Aangezien voor het ApriL-rantsoen de laatste boa der thee- en koffiekaart wordt aangewezen en uit den aard der zaak voor de beschikbaarstelling van nog slechts één rantsoen geen nieuwe kaarten zullen worden uitgereikt, ligt het in het voornemen het rantsoen voor do maand Mei eventueel verkrijg baar te stellen tegen overgifte van het lichaam der thaos nog geldige thee en koffiekaart. De byzondere aandacht van het pu bliek wordt er derhalve op gevestigd voorloopig dat lichaam der thee- en koffiekaart met de zelfde zorg te bewa ren als waren daaraan nog bons be vestigd. De Prov. Statenverkiezing. Blijkens den niet-officieelen uitslag der Prov. Statenverkiezing in Limburg zijn gekozen 37 R.-Kath., 4 Soc.-Demo- crateii, o. w. een vrouween lid der Chr. Historische Partijeen lid vau de Kerkrader Volkspartijeen lid van den Ec. Bond eu eeu Vryz. Dem. Tot nog toe hadden de R. Kath. alle 45 zetels bezet. De sigarenpryzeu. De firma P. van Gardiuge en Comp, sigarenfabrikanten te Eindhoven, heeft een circulaire rondgezonden, waarin zij als haar oordeel weergeeft dat do toe namende werkloosheid en de onrustba rend stijgende crisiskosten (als ean ge volg daarvan) ten slotte tot een catastrophe moeten leiden. Oerwegen- de dat wij de om3taudigheden mo ten bedwingen en offers moeten brengen in overeenstemming met de nooden vaa den tyd, heeft de firma besloten haar

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1