1. If oensdag 2 1919. 35e «laariï. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaand ere n. J. C. VINK - Axel. De Belgische plannen. Mengelwerk. Buitenland. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Bfr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nrc. Terwijl de honger naar Nederland- Rchen grond zoo zachtjes aan gestild is in België, schijnt de dorst nog niet gelescht te zijn. Men wil nog meer -ater, en wel het liefst Scheldewater hetzij men het bewaren wil aan de tonding dier rivier of in het kanaal 1 Ter Neuzen—Gent, maar toch in ieder geval zóó, dat de Hollanders er niets over te zeggen hebben. Dezelfde Belg, Coppieters, welke in ons vorig nummer door zijn landgenoot als onkundig aan 1 de kaak werd gesteld, beschryft ver schillende grieven, welke in Belgische handelskringen zouden bestaan ten op zichte van het Nederlandsch beheer over de Schelde en het kanaal Ter "NeuzenGent, voorzoover deze wateren op ons grondgebied liggen. We achten het onnoodig deze ver meende grieven hier over te zetten, te meer omdat we overtuigd zijn, dat als België anders niets te wenschen heeft, dan hetgeen de heer Coppieters wonsche- lijk acht, ook de geheele plannen tot meer zeggenschap over Schelde en Kanaal wel met een sisser zullen afloopen. De feiten door senator Coppieters genoemd zyn namelijk zoo beschamend onjuist weergegeven, dat het ongelooflijk is, dat zich iemand van gezag aldus durft uitspreken. Maar we zeiden het meerMen ts in België niet voor een De zelfmoordenaars. Men zou soms denken, dat omdat de huwelijken in den hemel gesloten worden, elke echt ook minstens een paradijs moest wezenmaar men weet wel beter L In zeker opzicht is het echter zoo maar in de meesten van die paradijzen is de slang te machtig geworden, de slang der verleiding, of de slang der tweedracht de jaloezie, ol hoe de gevreesde rustverstoorders ook mogen heeten dan hebben onschuld, eensge zindheid en vrede gauw het hazenpad gekozen. Ook de koopman Zwenk leefde in zoo'n paradijsalleen was bet zeer twij felachtig, wie van beide echtelingen zich het meest over het noodlot beklaagde, dat hun al te ondoordacht in het huwe lijk had gelokt. De heer Zwenk had in de periode van zijn verliefdheid meer het vermogen, dan de bekoorlijkheden zijner aanstaande in het oog gehouden, en later waren be' ien om het hardst tegengevallen. De geheele stad wist, dat Zwenk en ega een ongelukkig huwelijk haddeD gesloten en niemand wist dit zoo goed als de twee, die er het meest belang bij hadden. In den beginne had men ten minste in tegenwoordigheid van anderen een vriendelijk gezicht getrokken maar al spoedig was hun die beleefdheidsvorm te veel moeite geworden, zoodat alras kleintje vervaard. Men waagt het erop en lukt het niet, dan is men nog even ver. Intusschen dienen wij Zeeuwsch Vlamingen toch nog niet stil te zitten. Want mocht het zoover komen, dat de Schelde Belgisch werd, dan zitten we immers op een eiland binnen Belgisch gebied, wat toch voor ons weer meer afscheiding van Nederland beteekent. En we verlangen het juist andersom. Meer aansluiting, sneller verbinding, al was het maar alleen om de post wat geregelder te ontvangen, die toch onze handelsbetrekkingen met het vader land moet levendig houden en dus zorgen, dat die zich niet te veel naar België normaliseert. Do Vredesconferentie. Men schrijft uit Parys aan de Avp. De Vredesconferentie staat voor een hoogst moeilijk dilemma. De volkeren van de wereld vragen om een onmid- dellijken vrede, doch aan den anderen kant wordt het iederen dag duidelijker, dat de daarbij betrokken vraagstukken te ingewikkeld en te talrijk zijn dan dat zij in één dag, één maand of zelfs één jaar zouden kunnen worden opge lost en het staat vast, dat haastige besluiten slechts kunnen zijn vruchtbare besluiten voor toekomstige troebelen. Onder den grimmigen druk vau dit iedereen de verhouding tusschen het echtpaar vergeleek bij die van kat en hond. Het was verbazend om te zien, zooals mevrouw Zwenk soms tegen haar echtvriend kon uitvaren en blazen. Dat intusschen de financiëele toestand met den dag achteruitging, was ook al niet bevorderlijk voor den huiselijken 7rede. Een bankroet was onvermijdelijk. En waar anderen hierin vaak het middel zien om er zich op te werken, was mijnheer Zwenk daarvoor toch te eerlijk. Hij was buiten raad. Slechts één middel nog kon hem aan de bedreigingen van schalden en schuldeischers onttrekken hij stak twee revolvers bij zich en begaf zich daarmede naar het naburige bosch. Aan mevrouw Zwenk was de onrust van haar man niet ontgaan zij doorzag zijn plannen en volgde hem. Oogemerkt was zij hem genaderd en zij betrapte hem, toen hij eenzaam op een rustbank met in iedere hand een revolver, in diep gepeins verzonken zat. Met een diepen zucht sloeg hij de oogen hemelwaarts, doch tegelijkertijd ontmoetten deze de verbaasde oogen van zijn vrouw. »Ja menscb,* sprak hij, »zoover is het gekomen met ons. Geen andere uitweg blijft over en daarvan draagt gij de schuld. Had ik jou nojit gezien, dan was ik nog de gelukkige van vroeger.* »Heb ik me soms aan jou opgedron gen ?c vroeg ze. »Ik had ook vrij wat beter partij kunnen doen, dan mijn centen aan zoo'n stommeling toe te ver trouwen. Jij hebt mijn lot ook uiet dilemma worden de onderhandelingen op een eenigszins vreemde wyze en klaarblijkelijk te hooi en te gras gevoerd. In werkelijkheid is de loop der gebeur tenissen voorgeschreven door een angstig opportunisme. Toen het in Duitschland stil was en alleen van Rusland gevaar dreigde, werden de Russische zaken besproken. De geschillen tusschen Zuid- Slaven en Italianen of tusschen Tsechen en Polen waren oorzaak dat deze onderwerpen terstond door den Raad van Tien in behandeling werden ge nomen en reeds de aankomst van nieuwe delegaties te Parijs was over het algemeen voldoende, terstond hun verlangens en eischen aan te roeren. Op het oogenblik streeft men er klaar- blykelijk naar, iets te doen om de naar vrede hakende volkeren te bevredigen, zoodra een vergelijk tot stand is ge komen over den Volkerenbond en over de aan Duitschland op te leggen voor waarden. De Amerikanen stellen thans voor, deze beide vraagstukken te com bineeren en dan een voorloopigen vrede tot stand te brengen inplaats van een deflnitiet wapenstilstandsverdrag. De conferentie zou dan op haar gemak de overige wereldvraagstukken kunnen behandelen, daarbij optredende als de Volkerenbond en met als een lichaam van onderhandelaars der Geallieerden. Het is duidelijk dat dit alles slechts een woordenstrijd is. De definitieve vrede kan slechts komen, indien een rechtvaardige regeling wordt getroffen gelukkiger gemaakt.» Daarom is het maar zaak, dat er een eind aan komt,* »Ik ben geruïneerd en dit zou te boveu te komen zijo, als we niet zoo bitter ongelukkig met elkaar leefden doch dékt is niet te veranderen. Ik beD dus vast besloten wees geluk- kig.« »Laat ons toch verzoend van elkander scheiden*, sprak de vrouw die nu ont roerd werd, »en gij moogt niet alleen sterven. Geef een van je wapens aan mij.* Wat Wilt gij »Wij kunnen in dit leven niet meer gelukkig zijn samen. Laat ons er een eind aan maken. Eu als beiden schuld dragen, moet niet een er om lijdeo. Vaarwel.* De man reikte hear nog de hand tot afscheid en verwijderde zich. Toen hij weer alleen was, begon hij weer na te denken. Waarom zou hij eigenlijk gaan sterven Omdat zijn boeken niet sloten Dat zou te gek zijn dus om ziju vrouw. Maar als die zich toch dood schiet Wat hij verder dacht zullen wij in de pen laten. Genoeg zij, dat de slotsom van zijn beschouwingen was, »dat hij wel stapelgek zou wezen, als hij zich voor het hoofd ging schieten voor een vrouw, die binnen enkele oogenblikken hem geen last meer kon veroorzaken. In plaats van op zijn lichaam loste hij het schot in de lucht. Plotseling daarna weergalmde, een tweede schot door het bosch. Met «gehouden adem luisterde hij, of hy ook hoorde gillen. »Ze heeft voor alle vraagstukken, welke de groot ste wereldrevolutie, die men tot nu toe heeft beleefd, aan de orde heeft gesteld. Een dergelijke regeling kan niet worden tot stand gebracht met groote haast, óók al wil men den vrede verhaasten. De terugkeer tot normale toestanden zal, ondanks al hetgeen de vredescon ferentie kan doen, nog vele maanden iD beslag nemen. Het gevaar voor de hervatting der vijandelijkheden op eenigszins groote schaal is echter voor goed achter den rug. De demobilisatie gaat in alle landen zoo spoedig als practisch mogelyk is, zonder al te plotseling een groote menigte werkloozen tot het burgerlijk leven te doen terug- keeren. Maatregelen- zijn genomen om Middel-Europa te voorzien van levens middelen. Het zakenleven komt gelei delijk weer aan den gang, doch de economische eu de flnaucieele toestand van de wereld is zoodanig, dat ook een edict van de Vredesconferentie daarin niet terstond verandering zal brengen. De Vredesconferentie doet wat zij kan om de ontzaglijke moeilijkheden, waarmede zij overladen is, te over winnen. De terugkeer tot vredestoe standen hangt niet alleen af vau de besluiten, waartoe men te Parys komt, maar van het initiatief, de energie en het plichtsgevoel van de burgers in alle landen. Zy, die ondanks de moei lijkheden, krachtig er naar streven, werk te vinden en hun bedrijf te her vatten, zyn de ware vredesafgevaar- woord gehouden en is morsdood,* dacht ifij. Een rilling ging door zijn leden. Doch de gedachte »Ge zijt weer vrij* overwon hem. Snel ging hij langs een omweg naar huis, zonder eraan te den- keD, wat van zijn beklagenswaardige vrouw geworden was. Wie beschrijft zijn verbazing en ont zetting, toen hij in de gang van zijne woning zijne vrouw ontmoette. Spra kel,oo8 staarden zij elkander aan, alsof zij een geestverschijning voor zich hadden. »Ben je niet dood? »Heb jij je dan niet doodgeschoten? Mevrouw Zwenk had ongeveer dezelfdo gedachten als haar echtvriend gekoesterd en, toen zij het schot wilde lossen zich nog tijdig bedacht en den loop van het wapen een audere richting gegeven. In de vaste overtuiging, alleen op de wereld te zijn, was zij naar huis gegaan, eu het toeval wilde, dat de een precies op hetzelfde oogenblik de voordeur was binnen gekomen, toen de andere de achterdeur binnentrad. »Het schijnt werkelijk dat de mensch zijn noodlot niet outgaatzuchtte hij, toeu hij de werkelijkheid bewust was. »Laten wij ons dus maar in het onver mijdelijke schikken en geef mij de hand.c De vrouw deed dit eu sprakLaat 't ons in vredesnaam maar met elkaar zieu te vinden. Beiden bleven nog een poosje in ge dachten zitten, totdat mijnheer Zwenk zeideVerbeeld je eens, dat we bij ongeluk elkander geraakt hadden 1*

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1