Openbaar Lager Onderwijs, Gemeentelijk Distributiebedrijf. Ingezonden Stukken. Aardappelen. Bekendmaki n gen. plaatsing op de openbare lagere school Vrijstelling wegens broederdienst enz. Bonboekjes. Koffie. de dienstplichtigen die, 81/» maand in werkelijken dienst zijn geweest. De steun wordt slechts verleend, indien daaraan behoefte bestaat. De stean wordt verleend onder de volgende vormen le. Een uitkeering ineens van ten hoogste 130 voor den militair voor wien wel, of van ten hoogste 65 voor den militair voor wien geen kostwin nersvergoeding is genoten. 2e. Een uitkeering van ten hoogste 40 voor kleeding, enz. 3e. Een uitkeering van ten hoogste J 3 over 120 dagen voor de verwanten van den tijdens zijn verblijf onder de wapenen overleden militair. 4e. Een uitkeering voor officieren en onderofficieren van het reserveper- soneel der land- en zeemacht, verband houdende met hun traktement, de jaar wedde der onderofficieren van de land macht wordt voor de berekening der uitkeering geacht f 180 hooger te zijn dan se in werkelijkheid is. Die uitkee ring loopt over 3 maanden na de huis- waartszending en bedraagt over de eerste maand ten hoogste twee derde van dit bedrag en over de derde maand ten hoogste de helft van dat bedrag een en ander echter met dien verstande, dat de tijd, waarover de uitkeering kan geschieden, uiterlijk 31 Juli 1919 eindigt. 5e. vrijheid voor den militair om 1 paar schoenen en 1 stel ondergoed voor eigen gebruik te benutten. De uitkeeringen worden niet ver strekt voor den militair, voor wien reeds eenmaal op grond van de steun regeling van einde December 1918 een tegemoetkoming is verleend. Voor verdere bijzonderheden omtrent de nieuwe steunregeling wordt ver wezen naar de in den aanhef bedoel de openbare kennisgeving. AXEL, 26 Maart 1010. Van verschillende zyden ontvangen we sympathie betuigingen met het idee van den heer Blankert, zoodat blijkt dat deze gesproken heeft naar het hart van zeer vele oud-Axelaren. Wanneer dese het ,0 dierbaar plekje grond" enz. toepassen op hun geboortestad en als bewijs daarvan hun trouw omzetten in een stoffelijk blijk, en dit den heer Blankert in de Rodenrijsche laan 8b te Rotterdam toezenden, twijfelen we niet ot de gelden zullen ruim toevloeien. Ook de bijdragen van hen, die korter ot langer in onze gemeente gevestigd waren, zullen wel worden aanvaard. Alsoo zou men dan in staat zijn aan onze gemeente een vaandel te schenken dat gedurende vele tientallen van jaren den tand des tjjds kan doorstaan en waarop ook latere geslachten nog trotsch zouden mogen gaan. Een fraaie herinnerings-album ge titeld .Nederland één" zond men ons ter inzage. Het album verscheen bjj Weenink en Snel te 's Gravenhage en bevat tal van goed afgewerkte toto's uit Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, met name vier van het Koninklijk bezoek te Axel on ook enkele Axelsche kleederdrachten. Indien de prijs 1.25 wat lager was gesteld, geloven we, dat het zeer veel afnemers zou tellen. Terwijl we zoo te midden van de verkiezingen voor de Provinciale Staten zitten, komt daar onverwachts de tijding dat op 8 April reeds ook de lijsten moeteu ingediend worden voor de Gemeenteraadsverkiezing. Erg geschikt komt ons dat niet voor, want nu wordt ongetwijfeld het belang van de Statenverkiezing eenigszins op den achtergrond geschoven door het plaatselijk belang, dat toch iedere kies- vereeniging heeft by de Raadsverkiezing. Maar zy dan ook die toestand minder gewenscht, het is nu eenmaal zoo be paald en dus moest men aan het werk. De verscnillende vereenigiügen beleggen vergaderingen en reeds zijn ook in onze gemeente verscheidene ingezetenen ge noemd en op een lijstje gezet, om ais candidaat op de stemkaart te fungeeren. Van een drietal partijen zyn ons de candidaten bekend gewordeB, ofschoon niet alle van officiëele zijde. Ze luiden aldus A. voor de Christelijk Historische party: 1. P. Dekker Fzn. 2. M. W. Koster, 3. G. Heijnsdijk, 4. S. deFeijter. B. voor de Anti Revolutionaire party 1. J. M. Oggel, 2. J. de Feijter, 3. Jac. Weijns, 4. F. Dieleman Fz., 5. Ant. P. de Ruijter, 6. Jac. van Laugevelde, 7. H. van Luijk, 8. L. P. Bakker. De heeren J. Smies en W. Dieleman stelden zich niet meer herkiesbaar. C. voor de Roorosch Katholieke partij 1. J. M. Baa rt, 2. C. Th. van de Bilt, 3. F. I. C. Briining, 4. F. Fermont. Naar we vernemen zal door do uni liberale kiesvereeniging a.s. Woensdag vergadering worden gehouden voor het samenstellen der groslijst. Ook hooren we fluisteren, dat naast de partycandi daten ook nog vrije candidaten buiten de kiesvereenigingen om zullen worden gesteld. De stemming voor den gemeenteraad is door Burg. en Weth. bepaald op 20 Mei aanstaande. Vrijdagavond is de burgerwacht alhier beëedigd. Verslag in het volgend nummer. De handel is weer levendig, zoo zou men zeggenmaar het is geen eerlyke handel. We bedoelen den smokkelhandel aan degrenzen. Jenever, lynzaad, eieren, kaas en koffie zyn tegenwoordig de artikelen waarmede sommige lieden naar de grens trekken en hun geld en leven wagen Hun geld, omdat er risico is, dat Belgische soldaten of burgers de goederen over nemen zonder betalen en hun leven, omdat de Nederlandsche ambtenaren op hun qui vive zyn. Zoo is Zaterdag naby Zuiddorpe weer door een noodlottig schot getroffen zekere Jan D., vroeger te Axel, thans wonende te Ter Neuzen, die trachtte kaas te smokkelen. De man, die 32 jaar en ongehuwd is, werd levenloos opgenomen. Onder de gemeente Huist, nabij Kijkuit werd ook een man aangeschoten, die 's nachts een koe vervoerde. Onder Sas van Gent werd de vorige week een partij sterken drank aange houden van 600 liter, welke geschat wordt op een waarde van ongeveer 4000 gulden. Onder Koewacht werden de vorige week 6000 eieren in beslag genomeD. Deze golden toen 6 cent per stuk eu worden nu door den smokkelhandel weer gaarne gekocht voor 10 cent. Naar we vernemen hebben een tiental personen alhier een stryk ensem ble gevormd, dat zich ten doel stelt in wekelijkache repetitiën de muziek te beoeienen en met accompagnement van piano muziek avondjes te geven. Ook stellen de dilletanten zich be schikbaar om hun medewerking te verleenen aan uitvoeringen ot ontspan ningsavonden. Voor de betrekking van tweede veld wachter alhier hebben zich 51 sollici tanten aangemeld. Het bekende liedje .Bij Holland is de Leuze" gedicht door den ingenieur W. Jansen, tijdelijk reserve-officier te Temeuzen, than* te Rijswyk, is getoon zet door dhr. G. Koevoets Jr. alhier, waarvoor deze van dhr. Jansen een zeer lofwaardig schry ven ontving, omdat reeds meerderen dit hadden gedaan, doch geen hunner de bedoeling van den dichter zoo juist in compositie had weer gegeven als dhr. Koevoets. Het is in druk verschenen en in den boekhandel verkrijgbaar. Toen Zaterdagmiddag een milicien, genaamd v. d. V., afkomstig van Nieuw- Namen en in garnizoen te Sas van Gent, met een paar dagen verlot naar huis zou gaan, sprong deze naby het station Drie Schouwen onder deze gemeente, juist by den omdraai uit de nog in vaart zijnde tram. De jongen viel en geraakte onder de wielen met het nood lottig gevolg, dat by er deerlijk verminkt van onder werd gehaald, zonder nog teeken van leven te geven. Een ge neeskundige kon slechts den dood con- stateeren. Met ingang van 1 April is door den Commissaris der Koningin in Zee land aan den heer E. H. F. van Borssum Waalkes op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der Gezondheids commissie, zetel Ter NeuzeD. Op 1 April a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer E. E. E. Lam mens als stationschef werd benoemd, namelyk 2 jaar te Philippine en 48 jaar onafgebroken te Sluiskil. Heelt het by zijn 25- pd 40 jarig jubileum niet aan belangstelling ont broken, ongetwijfeld zal bet hem nu dit jubileum zeker wel onder de zeld zaamheden mag gerekend worden, nog in ruimer mate ten deel vallen. Tim. Crt. Bij Koninklijk besluit vaD 21 dezer zyn opnieuw benoemd tot schoolopzie ner in het aroDdissement Ter Neuzen de heer H. S. Gratama, te Oostburg en in het arrondissement Hulst de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Houtenisse. Bij Koninklijk besluit van 21 dezer is herbenoemd tot burgemeester der gemeente St. Jansteen de heer C. IJsebaert en tot burgemeester van Oostburg de heer H. S. Gratama. Buiten verantvooordAijkheid der Redactie.) Rotterdam, 19 Maart 1919. Geachte heer Redacteur 1 Nu mijn ingebonden stuk geplaatst is, zag ik gaarne daaraan nog het onderstaande toe- Oud-Axelaren Een vaandel en geen lied, dat gaat niet. Daarom beveel ik het volgende corpslied aan, waarvan de eerste regels zijn overgenomen uit Eendracht", voorkomende ic den bundel: .Kun je singen, zing dan meê". De wijzeis dezelfde, a s van dat lied. Misschien willen H.H Hoofden van scholen en Directeuren van zang- en muziekgezelschappen het ook in studie nemen. Corpslied van Oud-Axelaren. Wijze.Eendracht", uit den bundelKun je zingen, sing dan meê". 1. Nauw vereenigd, vast omsloten Door denzeltden schoonen band, Zijn wij broeders, reisgenooten Naar ons lief geboorteland. Wat genot ons huis doet smaken. Wat de wereld ons ook bied', N iets kan ons gel uk kig maken i 2 maal] Hebben wfj ons Zeeland niet. j a. En daar willen wij voor strijden, Als de nood komt aan den man Ja, daar willen wij *oor lijden! Onze wieg, kom daar niet ên Ziet ons, oude, trouwe Zeeuwen, Allen samen, één van zin Toonen wij ons fiere leeuwen, [2 maal] Als de vijand zegt: ,Pik in!" 3. Neerlandsch zal ons Axel blijven! Zeenwsch blijft Zeeuwsch, daar helpt niets [aan 1 Hebzucht is der Belgen drijven Neerland heeft hun niet-, misdaan. Op ons land heeft niemand rechten, Nooit staan wij er iets van af! Dwingt men onser voor te vechten, [2m.]) Trouwe Zeeuwen zijn niet laf! IS' Met beleefden dank voor de verleende plaats ruimte. De Oud-Axelaar, J. BLANKERT. Rodenrijsche laan 8 B, Rotterdam. bis. Mededeelingen van de Landbouwcommissie te Axel Verzoeken ot klachten omtrent aard appellevering kunnen door inwoners van Axel schriftelijk worden ingediend bij den Seer. der Comm., P. LE FEBER, Nieuwstraat; des Zaterdags ook monde ling (bij den heer Gilijamse), In verband met een Inventarisatie van nog voorradige aardappelen op 1 April a. s. worden alle personen in de Gem. Axel, die nog aardappelen te verkoopen hebben (ook kleine hoeveel heden), beleefd uitgenoodigd, opgave te doen van hoeveelheid en soort bij den Secr. der Comm. P. LE FEBER. Die opgave kan geschieden tezynen huize (Nieuwstraat) en uiterlyk op Zaterdag 29 Maart a. s. ook by den heer Gilijamse. BURGEMEESTERen WETHOUDERS j van AXEL maken bekend, dat tegen 1 April a. s. gelegenheid bestaat tot -in die gemeente van kinderen, die vóór of op 31 December 1919 den leeftyd van zes jaar zullen bereikt hebben. Ouders, voogden ot verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op de open bare lagere school wenschen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld, daarvan vóór 80 Maart aan staande aangifte te doen ter Secretarie op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 12 ure. Bij de aangifte moet het vaccinebowijs worden medegebracht. Axel, den 20 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretarie, J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester van AXEL brengt ter kenDis van belanghebbenden, dat op Donderdag 27 Maart 1919 aangifte voor broederdienst enz. kan worden gedaan ter secretarie tusschen 2 en 3 nnr nam. Zie verder bekendmaking aan het plakbord. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. Zoolang de voorraad strekt geldig vanat heden voor een stuk KALIZEEP en een stuk KLEIZEEP BON 97 geel of rood. Geldig op 28 Maart e.k. BON 3 der Vleesch boekjes voor 2 ons AMERIKAANSCH SPEK. Op vertoon der rantsoeneeriugskasrt worden op Vrijdag 28 Maart e.k. bon boekjes uitgereikt aan de houders van rantsoeneeringskaarten 1—250 v.m. 9—10 uur. 251 -400 v.m. 10-11 401-600 v.m. 11-12 601—800 n.m. 2- 3 801—1000 n.m. 8—4 1001 en hooger n.m. 5 7 uur. Geldig gedurende het tijdvak van 1-30 April 1919 BON 49 eener thee en koffiekaart voor éèn ons KOFFIE.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2