IC 1 Woensdag 26 Maart 1919. k fto. 34e tiaari> Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtydagarond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 76 Centfranco per post 871/, Cent Afzonderlijke N06. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon JSr. 66. Postbox S. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc*, ingewacht, uiterlijk tot. Dlnsdae- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. 6 millioen distributiekosten per week. In zijne Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer ter zake van de Landbouwbegroting verklaart de mi nister, dat het zijne bedoeling is de vrijheid van bowegiDg voor de verschil lende takken van bedryf in een snel tempo haar beslag te doen krygen, het toeslagstelsel bij het verstrekken van levensmiddelen zal daarbij, zoodra de omstandigheden dit toelaten, zij het voor enkele artikelen op geleidelijke wijze buiten werking worden gesteld. Door het handhaven van uitvoerver boden zal in sommige gevallen kunnen bevorderd worden, dat de prijzen niet ongemotiveerd stijgen men zie hierbij echter niet voorbij, dat het beletten van den uitvoer er toe zou kunnen leiden, dat de producent genoopt wordt zijn waren beneden den productieprijs van de hand te doeD. In dit geval heeft zulks een nadeeligen blijvenden invloed op de productie. In dit ver band is het mogelijk, dat juist door van een zeker percentage uitvoer toe te laten, de prijzen niet onbelangrijk dalen. Het is den ministor bekend, dat ook de N. O. T. in beginsel geen bezwaar heelt om industrieën en corporaties, die zich in oorlogsjaren hebben ge vormd en buiten de handelaren om wenschen te iraporteeren als importeurs te erkennen. Op den weg van de geleidelijke op- Raak me niet meer aan Maar 't is heusch een grap.... hij wil zich wreken.... John Hello plaatste zich echter tnsschen beiden. Ja, bigamie is een heel aardige grap. Je vrouw zal 'took heel leuk vinden.... Nu, juffrouw Marj, of hoe u heet, wilt u met dien Mormoon wegloopen Haast u dan, want de trein zal zóó vertrekken. N-neen snikte juffrouw Mary nooit ik wil naar huis. Dat is een verstandig besluit. Instappen roept de conducteur. William aarzelde eveo, maakte een beweging of hij wilde vechten, maar bedacht zich weer. Hij nam zijn valies op en klory in eeD coupé. Veilig achter het gesloten portier, boog hij zich door het raampje, schudde de vuist en dreigde - Dat zal ik je betaald zetten, lafaard John haalde onverschillig deschoudersop. Is h y niet dapper lachte hij. Kom, juffrouw, huil nu maar eens uit en ga dan naar huis. Wees blij, dat je er zoo goed afkomt. Anders had je nog meer kunnen huilen. Ik huil niet om heinriep Mary, heffing van crisis organisaties zal met spoed worden voortgegaan. De omstandigheden gedoogen om reeds met l Mei e.k. de atdeeling boter van het Rijksknntoor voor Melk en Zuivelproducten op te heffen, alsmede het Rijkskantoor voor Vetten met uit zondering van wat betreft de afdeeling, belast met de distributie van lijnolte aan schilders en van technische vetten en oliën, aan industrieën. De minister is niet voornemens nieuwe artikelen meer voor distributie op te nemen, bij den verkoop waarvan de regeering zou moeten toeleggen. Waar tot dusver in het algemeen de distributie nog werd voortgezet op denzelfden voet als in het vorig najaar, kon van een bezuiniging als gevolg van de genomen maatregelen nog niet worden gesproken. Zoo beloopen de kosten der distributie voor zoover die voor rijksrekening komen (met uitzondering van de kosten der vischdistributie, die ongeveer 500.000 per maand beloopen), over de eerste 10 weken dezes jaars volgens voorloopige berekening van het R. D. V. ƒ49.032.827.78, terwijl zy over de laatste 10 weken van 1918138.656.875.06 bedroegen. De ongunstige verhouding voor 1919 vloeit voor een zeer groot deel vooruit uit de verhooging der rantsoenen. De minister geeft geen bezwaar ge regeld mededeelingen omtrent de uit gaven in de voedselvoorziening te doen. Zoodra de door den minister ingestelde commissie advies zal hebben uitgebracht zal hij kunnen beslissen, welke regeling de thans bestaande Schippersregeling stampvoetend. Ik zou hem kunnen vertrappen. Flink gespioken Hij is ook niet waard, dat je nog aan hem denkt. Zal ik dat valies maar voor je drageu 't Wordt tijd, dat we gaan. Mary zei geen neen en John Hello geleidde haar veilig en discreet tot aan de ouderlijke woning. Het gezelschap tooneelisteD zat nog onder aangename stemming in het restaurant, toen Hello binnenkwam. Hé John, waar kom jij no nog van daan Hello kuchte eens en bestelde een biertje. Blijkbaar wachtte bij een poosje met antwoorden en wilde hunne nieuws gierigheid nog grooter maken. Vaó 't station, zei Helloik heb Shake nog een afscheidsgroet wezen brengen. Wat William Shake? En waar is die kerel dan heengetrokken Naar huis maar zonder buit! Heeft hij dao ons geld terugbetaald O, neen. Maar ik wil jullie wat vertellenIemand uit ons vak had verteld, dat er geen gaDg in mijn spel zat. Welnu, ik heb van avond getoond, dat als het moet, er wél gaDg in zit. Meteen verhaalde hij hun zijn ervaring met Juffrouw Marie, tot groote voldoening van de aanwezigen. Hij had zich gewroken. EINDE. zal moeten vervangen, dan wel of by het schippersbedrijt zijn vroegere vry heid zal kunnen hergeven. De minister is bezig een regeling voor te bereiden, waarby voor ontginning van woeste gronden, ook aan particu lieren steun zal kunnen gegeven worden. Een wettelyke regeling der ruilver kaveling maakt op het oogenblik bij zijn departement een onderwerp van studie uit. Z. Exc. hoopt, dat het ontwerp eener nieuwe jachtwet eerlang de Tweede Kamer zal bereiken. De commissie van advies in zake de oprichting van een bureau voor ontwa tering is nog niet met haar rapport gereedgekomen, doch binnenkort kan de inzending daarvan worden tegemoet gezien. Aangezien de graanpositie niet vol doende zekerheid verschaft, dat het huidige broodrantsoen ton volle zal kunnen worden gehandhaafd, indien voor de samenstelling van het brood uitsluitend tarwe en rogg? worden gebezigd, blijft het vooralsnog noodza kelijk aardappelpoeder te mengen in het brood. Het ligt echter niet in de bedoeling het drogen van aardappelen langer voort te zetten dan noodzake lijk is. Het is het voornemen het daarheen te leiden, dat een plan wordt vastgesteld omtrent de ontginning van de door den Rijksopsporingdienst aangetoonde delf stoffen, waarbij zal worden overwogen welke wijze van ontginning zich voor de verschillende gebieden het beste leent. Ook zal daarbij de vraag onder Sheridan in 't nauw gebracht. Sheiidan, de vermaarde Eugelsche dichter werd nogal eens door schulden en schuldeischers geplaagd. Eens werd hij door dezen weer zoo in 't nauw gebracht, dat hij zich genood zaakt zag zich thuis op te sluiten. Want o weeals hij, den moed zou hebben zich op straat te begeven I Dan dat wist hij, zou hij binnen enkele seconden door den sterken arm der wet gegrepen en in gijzeling gezet worden. Reeds had hij drie dagen achtereen als eeu gevangene in zijn woning opge sloten gezeten. Hij had de provisiekast duchtig aangesproken, zondat er ten slotte noch in de broodmaad, Doch in den beschuittrommel, noch in eeüig ander hoekje meer iets eets ot drinkbaars viel te bespeuren. Hy moest het dus wagen, zijn dienstmeisje erop uit testu ren. De dienaren van het gerecht, die al de drie dagen op den loer hadden gestaan, hadden blijkbaar hierop gere kend en niet zoodra zagen ze 't meisje Daar buiten treden met de boodschap mand of ze informeerden streng of de dichter Sheridan ook thuis was. Het meisje gaf voor dezen niet te kennen, zoodat men stellig abuis was en ergens anders moest wezen. Toen men echter vreeg, of «mijnheer* dan toch thuis was, antwoordde zij bevestigend. Dit was het sein om binnen te rallen. de oogen worden gezien, ot en zoo ja in welken vorm, aan particulieren de gelegenheid tot ontginning dient te worden geopend. Het vaststellen van bedoeld plan brengt uiteraard mede, dat ook zal Worden overwogen, welke vorm van explotatie der zoutmynen zal worden gekozen. Of de bruiakoolontginning na den oorlog zal doorgaan, valt niet met zekerheid te zeggen. Dit zal afhangen van de behoefte aan brandstoffen en den prijs, die voor bruinkool in den vrijen handel zal kunnen worden be dongen. De vraag hoe de toekomst van de nijverheid zal zijn, is op dit oogenblik niet gemakkelyk met juistheid te be antwoorden. Het is den minister be kend, dat in den Njjverheidsraad de naaste toekomst niet gunstig wordt ingezien. De regeering heeft niet uit het oog verloren de noodzakelijkheid om alles te doen wat noodig zou zijn ten einde by het einde van den oorlog de buiten- landsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het zou echter niet wel aangaan alles wereldkundig te ma ken wat dienaangaande werd voorbereid. Steun voor gedemobiliseerden. Binnenkort zal in de gemeenten bij openbare kennisgeving algemeene be kendheid worden gegeven aan de tot stand gekomen steunregeling, nopens militairen, wier verblijf onder de wape nen eindigt in het tydvak 1 April tot 31 Juli 1919. Die steunregeling geldt in hoofdzaak Sheridan had alles door het spion zitten afgluren eu verheugde zich reeds in hun aaa vankelyk weifelende houding, Tobd hy de politie echter op zijn stoep zag treden en hoorde binnen dringen, voelde hij het gevaar naderen. Hij nam de wijk naar deo zolder en verstopte zich in eeu groote klok, waarvau hij 't getik meesterlijk wist na te bootsen. Toen eindelijk de gerechtsdienaars, wier speurzin reeds alle hoekjes en kasten beneden had doorzocht, ook op den zolder kwamen, liet hij zijn eentoonig natuurgetrouw tik tak tik tak hooren. Opeens begon echter op onweerstaanbare wijze zijn neus te jènken, door het bla zen tegen den stofferigen binnenwand van de klok. Het was niet om nit te houdeo en hoe hij ook kampte en snoof, eensklaps brak een zware niesbui los en klonk het «hattsjie* De mannen der wet keken op eD een hunner riep: »ha die klok daar is ver kouden geworden. We zullen hem even schoonmaken.* Zij openden de kast en haalden den dichter te voorschijn. Deze liet zich daarop kalm naar de schuldgevangenis brengen, van waaruit hij evenwel spoedig door de grootmoe digheid van ecu vermogend beschermer werd verlost. De arme vindt somtijds weldoeners zelden vrinden. Kotsebue.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1