Binnenland. Landbouw. biykeh van hoogachting waardearend, moest de heer Den Hollander toch de hecren van Zuiddorpe erop wyzen, dat het hem, waar by de gemaakte verdee ling de Markt voor de Axelsche cor- poratiën bijna te klein bleek, onmogelyk was om ruimte beschikbaar te stellen ▼oor de schoolkinderen en het gemeente bestuur van Zuiddorpe. Hun werd den raad gegeven zich aan de Zeestraat op te stellen, waar de kinderen van de grens ongetwijfeld hun moeite zouden beloond zien met een vriendelijken groet van hunne Vorstin. Zooals gezegd, de Markt liep vol. Een zeer goed idee was het geweest om van alle plaatselijke vereenigingen alhier, dat is ruim 50 schilden en banieren op te stellen, waarbij ze aan de Koningin hulde brachten. Im mers uit de namen van al die vereeni gingen bleek ten volle in welken vorm de welvaart van Axel zich ontplooit. We bepalen ons er toe te zeggen, dat zoowel handel, nijverheid en land bouw als sport en liefhebberijver eenigen en politieke vereenigingen ver tegenwoordigd waren, zoodat men ten volle zien kon, dat hier in Axel ook van alles en nog wat is op gebied van organisatie. Zoo stond men dus de komst van de koninklijke auto af te wachten, te middeu van dreigende wolken, welke het helaas nu en dan niet bij dreigen lieten en gul het hemelwater over onze hoofden uitstortten. Vooral bij zulk weer en temperatuur duurt wachten lang. Bij afwezigheid van den voorz. van het comité, die met eenige afge vaardigden naar Zaamslag was om daar als Axels comité aan H. M. te worden voorgesteld, nam het raadslid de heer J. de Kraker de leiding en verzocht, na een korte toespraak tot de bevolking, in te stemmen met de muziek, die op zyn wenk het Zeeuwsch-Vlaamsch volkslied deed hooren. Honderden kelen zongen geestdriftig mede. Aldus den tyd kortend, werden nog meer liederen ten gehoore gebracht, terwyl nog steeds volk bleef stroomen en dringen om een goed plaatsje te veroveren. Men had moeite om den weg voor de ieder oogenblik te ver wachten auto's vry te houden, terwyl ook de talrijke fotografen en pers- menschen als om stryd hun terrein kozen. Om tien minuten voor elf kwamen de auto's ouder klokgelui binnenge reden door de ledige straten, want alles was natuurlijk op de Markt. Toch was de koninklijke stoet in de Noordstraat reeds een eerste groet gebracht. Voor de woning van den heer J. M. Oggel stond Mevrouw Oggel met haar kinderen in rij opgesteld, die allen met vlaggetjes wuivend H. M. begroetten, wat aan de aandacht van onze Koningin niet ontging, want de auto's vermin derden zeer sterk hun snelheid, terwyl H. M. de familie Oggel toeknikte. Zoodra de auto's om den hoek van de Noordstraat zichtbaar werden klonk een oorverdoovend hoerawaaraan geen einde kwam, tot het op de tribune staande „Concordia" het Wien Neer- landsch bloed had beëindigd en men zag, dat H. M. de Koningin zich tot het dochtertje van onzen Burgemeester wendde. De kleine Tannie stond daar in keurig wit jurkje met oranje-ceintuur en in de hand een prachtigen ruiker samengehouden door een rose lint, waarop in gouden letters „Aangeboden door de bevolking van Axel", terwijl ook nog een oranje- en rood-wit-blauw lint het bouquet sierden. Eenigszins schuchter en zeer be scheiden trok de kleine zich terug, toen H. M. het bouquet had overge nomen, maar H. M. dit ziende greep nog gauw de hand der lieve zus en trok deze tot zich, terwijl H. M. met een beminnelijk lachje dankte voor de fraaie bloemen. Dit oogenblik was het volk weer te machtig. In uitbundig gejubel barstte bet ios, zoodat hetgeen H. M. tot den Burgemeester sprak, slechts gedeeltelijk verstaanbaar was. We hoorden dat H. M. zeide„Burge meester, ik ben. zeer gevoelig voor de vele versieringen die in zoo'n korten tijd zijn aangebracht en voor de hulde door al die vereenigingen en door de bevolking mij gebracht". De Burge meester dankte met een buiging, waarop door het muziekgezelschap „Concordia" het Zeeuwsch-Vlaamsch volkslied werd gespeeld, en door honderden meege zongen. Op het eind hoorde men echter alleen de muziek en de kinderstemmen, want ieder stokte het in de keel, toen men zou zingen „Dat goed gaat nooit verloren, „De Nedcrlandschc vlag „Zal wapp'ren van den toren „Tot op den jongsten dag." Blijkbaar was ook H. M. ontroerd. Na een buiging tot de menigte zei H. M.„Gaarne geef ik U de ver zekering, dat ik mij van ganscher harte met U vereenig in deze indrukwekkende vaderlandslievende betooging. De lieide van Nederland voor Zeeuwsch-Vlaan deren en de lietde van Zeeuwsch- Vlaanderen voor Nederland brengt ons hier te zamen en vormde één band." Een spontaan „Leve de Koningin" werd aangeheven, gevolgd door oorver doovend hoera, waarbij velen de tranen over de wangen rolden. Het was een aangrijpend oogenblik. Nadat het gejuich eenigszins was be daard, vervolgde H.M.: Burgemeester, ik ben zeer bewogen door de geest driftige bevolking; ik verzoek u myu dank over te brengen voor de uitingen van verknochtheid op zoo ondubbelzin uige wijze getoond." Daarop reikte H.M. onzen Burgemeester de hand tot afscheid en reed onder daverend gejuich langzaam door de wuivende menigte. Zichtbaar ontroerd antwoordde H. M. door naar alle zijden op de haar eigen minzame wijze met het hoofd te knikken. In dollen dritt rende men de auto's na, om de Koningin te zien, zoolang als mogelijk was. Zooals gezegd, stonden aan de Zee straat de gemeenteraad en leerlingen van Zuiddorpe en ook daar ging de auto zóó langzaam, dat men er als het ware geen beweging in zagde verwachting dat die kinderen dus niet huiswaarts zouden gaan zonder hunne Vorstin te hebben gezien is dus ver wezenlijkt. Alvorens van het Axelsch officiëele bezoek af te stappen, moeten we nog melding maken van een aardige attentie, die Z. K. fl Prins Hendrik aan de Axelsche padvinders bewees. Bij het zien van hunue uniform wenkte Z. K. H. een hunner tot zich en vroeg met belang - i i ug naar de afdeeling, waarby de gru behoorde en gat zijn voldoe ning te kennen ook in Axel padvinders te hebben gezien. Ook bij de Drie Schouwen wachtte H. M. nog een begroeting van het gemeentebestuur van Koewacht met de muziek voorop, die het volkslied speelde, toen de auto's langzaam pas seerden. Toen de Koningin vertrokken was en de verschillende opgestelde deputatie's eveneens zouden vertrekken, vroeg de Burgemeester nog even de aandacht der aanwezigen. Hy hield vanaf de pui een geestdriftige rede en vertolkte de gevoelens die H. M. had geuit als waardeering van de ontvangst. Hij wees er op, dat het Haar niet ontgaan moet zijn, dat nu meer dan ooit de bevolking enthousiast hunne trouw aan Vorstin en Regeering toonden eu sprak den wensch uit, dat het ons mocht gegeven worden tot in lengte van dagen onder Haar bestuur als Zeenwsch-Vlamiagen te mogen leven. De Burgemeester dankte ook voor do medewerking van allo zijden ondervonden, tot deze ontvangst, er op drukkende, dat daardoor zyn taak niet weinig verlicht was. Wanneer de pijnlijke zaak in gunstigen zin opgelost is, hoopt hy met. de Burgery een grootsch feest te vieren. Met een leve de Koningin en leve de Burgemeester ging men uiteen. Ofschoon er geen bepaald feest was, bleef men toch den geheelen dag onder den indruk, 's Avonds werden op de tribune nogmaals de volksliederen gespeeld en medegezongen door een talrijk publiek, dat jammer genoeg door een stortbui uiteen werd gejaagd. Op het stadhuis werd door de comité leden met hunne dames een slotver gadering gehouden. De voorzitter, de heer F. Dekker bracht verslag uit van de ontmoeting der comitéled. n te Zaamslag. Zooals gezegd in den aanvang van dit verslag, wonschte H. M. de comité- leden te Zaamslag voorgesteld te zien, waartoe een achttal leden Daar Zaam slag waren getogen. De ontmoeting, zeide de heer Dekker, was allerharte lijkst. De heer Oggel was met andereleden van het hoofd-comité naar Walsóorden getuit om namens het comité H. M. welkom in Zeeuwsch Vlaanderen te roepen by den eersten voet welke Zy aan wal zette. Ook die ontvangst slaagde naar wensch, doch over den verderen loop van den tocht was geen lof. De auto weigerde, zoodat men de Kon. stoet niet kon volgen Met opgewekter stemming gal echter ie heer Oggel verslag van cle grootscbe betooging te 's Gravenhage, die hij met de Zeeuwsche leden en Axelsche meisjes had medegemaakt en die hij nooit vergeten zal. Aan het eind der vergadering dankte de Burgemeester nogmaals allen voor de medewerking en inzonderheid den heer Dekker, aan wiens energieke leiding voor een groot deel het wel slagen van de waardige begroeting onzer Vorstin door de Axelsche bevol king te danken is. Over de verdere reis van H. M. een volgende maal. Nederland en België. De minister van Buitenl. Zaken heeft gisteren in de Eerste Kamer de vol gende verklariug afgelegd „Naar aanleiding van de berichten in de Ochtendbladen volgens welke ter Vredesconferentie is besloten de Bel gische eischen ten opzichte van Neder- landsch grondgebied niet te steunen uit overweging, dat het buiten de bevoegdheid dier Conferentie ligt over grondgebied van een neutralen staat te beschikken, heb ik de eer mede to deelen, dat deze berichten in hunne strekking geheel overeenkomen met de inlichtingen, welke dienaangaande in den loop der laatste dagen van onze diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland zijn ontvangen. In aansluiting aan mijne openbare verklariug ter zake, heb ik gemeend de Staten Generaal hiervan niet onkun dig te mogen laten." De mededeeling werd met applaus begroet. Ook in de Tweede Kamer deed de Minister deze mededeeling. Gisterenavond is de Oranjekazerne te 's Gravenhage in brand geraakt en was niet te blusschen. Naar de bladen melden, wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De munitie werd in veiligheid gebracht. AXEL, 7 Maart 1919. Nooit heeft de telefoon ons zeker blijder tijding kunnen brengen dan toen deze ons gisteren het bericht meldde, waaruit men kon opmaken, dat er van annexatie niets meer zou komen, en we dus Nederlander blijven. Toen liet bericht aan ous bureau was aangeplakt, verspreidde het zich natuuf. lijk als een loopend vuurtjo en aller- wege werd opnieuw do vlag uitgestokea, 's Avonds sprak de Burgemeestei een groote menigte volk toe, die acht# de muziek op de Markt was toege stroomd. Onder luide bijvalsbetuigingen deelde ZEd. Achtbare mede, dat het volgende telegram was verzonden; „Aan Hare Majesteit de Koningin ft 's Gravenhage. De Burgerij van Axel, nog onderden indruk van het zoo hoog gewaardeerd Koninklijk bezoek, is uitermate ver. blijd door de heugelijke tijding ten op. zichte van de oplossing van de ao nexionistische beweging. Het is hari vurige wensch en bede, dat Zeeuwsca Vlaanderen tot in lengte van dagtp ouder het zegenryk bestuur van Huis van Oranje moge blijven. Den Hollander Burgemeester, We herinneren onze lezers au de intrekking dor oude zilverbons vas 2.50. Niemand behoeft deze mea als betaalmiddel aan te nemen. Aa het postkantoor alhier en bfl den Rijki Ontvanger kunnen ze ingewisseld wot den. De commandant der stelling v»i de monden der Maas en der Scheldt (commando Zeeland), heeft een verorde ning afgekondigd alleen voor Zeewsch Vlaanderen geldend, waarvan het voor naamste artikel luidt Een ieder, die, op welke wyze ooi een persoon van buitenlandsche natii naliteit herbergt in zyn eigen of gehuw de woning of aanhoorigheid daarvan of hem eene woning of aanhoorigheij daarvan verhuurt of op andere wjjti in gebruikt geeft, is verplicht daarvai binnen twaalf uren aangifte te doei bij het hoofd van de politie der meente zijner inwoning. Bij die aangifte zal hij vermelden de naam en voornamen, den leeftijd, nationaliteit, het beroep, de vroege; woonplaats en den vermoedelyken duu van het verblijf van den vreemdelin) Een gelyke verplichting rust op hotel- of logementhouder, voor va betreft zijne logeergasten van buiten landsche nationaliteit. Overtreding vaD het in dat artikel bepaalde wordt gestraft met hechteni van ten hooste een maand of geldboet van ten hoogste drie honderd gulden, 0~ de Centrale Héngstenkeuring Donderdag te Goes gehouden werdei door de Regelingscommissie voor d Paardenfokkerij de navolgende pryzei toegekend a. Hengsten, geboren in 1917 ui stamboekhouders, 10 aanboudingsbedra gen van 180 en 90. le prys Cavalier, van Gebr. Aer- naudts te Sluis2e Gaston, van A. dl Dobbelaere te Uzendijke3e Bienfei de Laboureur, van C. A. de Bruijcket te Breskens4e Karei, van A. Ferkd te Boschkapelle5e Willem, van J. Dosse te Groede6e en 7e Martijn ei Peter van L. J. M. Blondeel te Aardei burg8e Frans, van P. F. de Koek Hontenisse9e Boston, van A. H. d Milliano te Waterlandkerkje; 10e Hot raing van Ph. van Dixhoorn te Axi b. Driejarige dekhengsten. 7 pfl mies. le Brin d'Or, Gebr. Milliano te burg2e Condé, van de Hengsienve Graauw te Graauw; 3e Deda, van Zegers te Ter Neuzen 4e Tambouri Laboureur, van wed. L. van Bosien Aardenburg5e Barabas, van J. 1 Steyaert te Graauw; 6e Arceau II, v» J. F. de Maat te Stoppeldijk; 7e RêH d'Or, van P. J. Lanuoye te Aardenburf c. Vierjarige, 6 premies. j le Paga de Baeygem, van de H.-l Esperauce te Schooudijke2e Fleur d Zeedijk, van B. C. Puylaert te Zuiddol pe3e Indolent, van Gebr, de Waalt

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2