Zaterdag 8 Maart 1919. 34e Jaar-,. Het Koninklijk bezoek. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. j Aan de Zeeuwsche Vrouwen en Meisjes. Woensdag, de 20ste April 1919 zal 'oor ons Vaderland, voor het Neder 1 ind8che Volk een blijde dag, een dag tan bijzondere beteekenis zijn. Hare koninklijke Hoogheid Juliana, Louise, Imma, Marie, Wilhelmina, onze Prinses uliana. geboren te 's Gravenhage den Osteo April 1909, zal op dien datum aar tienden geboortedag vieren. Allerwege in den lande zal worden edeeld in de vreugde van de Koniak- jjlce Ouders op dien feestdag van alle ijden zullen de beden en wenschen ich richten naar de jonge Prinses, ;Mer voorspoedige jeugd in alle kringen tan ons volk met de grootste belang- I telling wordt gevolgd. Voor Zeeland j leeft deze jaardag een bijzondere icteokenis, nu het aan het Koninklijk I [ind ditmaal gegeven zal zijn om naar ieeuwsch gebruik, een kroonjaar te rieren. Wij vertrouwen dat alle joeuwsche vrouwen en meisjes op den te wachten vreugdevollen dag aan de de tienjarige Prinses een blijk van Jelangstwling zullen willen geven, door Haar, ter gelegenheid van dit Kroonjaar ten passend geschenk aan te bieden, iets dat werkelijk gebruikt of gedragen tan worden. Wij wenschen allen de gelegenheid to geven hiertoe bij te dragen en te dien einde voor een ieder geen hoogere «rel een lagere, bijdrage toe te laten ian 10 cents. Mogen op deze wijze de Zeeuwsche 'rouwen en meisjes uit alle standen en [ringen zicb aansluiten om den SOsten Lpril dezes jaars voor de Prinses, op ifie Neerlands hoop gevestigd is, een [onnigeD, niet te vergeten feestdag te ioen zijn. j C. DIJCKMEESTER—WINTGENS. W. A. DÜMON TAK-VAN TRIGT. Aan alle burgemeesters in Zeeland is een circulaire in dezen geest gezon den, met een verzoek een vrouwelyke llogezetene aan te w ijzen, die de inning der bydragen kan regelen op do wijze die haar voor de betrokken gemeente het meest geschikt lijkt, j Met volle instemming voldoen we faarno aan het verzoek, om het boven «taande een plaats in ons blad te geven. Na de ontmoetiug die wij deze week pot het Vorstelyk Ouderpaar hadden «chten we aanbeveling overbodig. Het is reeds de derds maal, dat we binnen betrekkelijk korten tijd de eer Jeuoten onze Hooge Landsvrouwe in aua midden te zien en telkens met Under doel. !Toch kwam H. M. natuurlijk de beide orige malen met de Zeeuwsch-Vla- iingen in aanraking, maar niet op de lyze zooals dit nu het geval was. Vorige malen toch waren tiet voor nze Koningin reizen welke niet de emeenten aangingen. Vandaar dat Msoonlyke ontmoetingen gepaard gin gen met een eenvoudige begroeting. Thans echter was de komst niets anders dan een behoefte van onze geliefde Vorstin om persoonlijk de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen te begroeten. Het moet H. M. getroffen hebben de tientallen bij tientallen telegrammen te hebben ontvangen uit Zeeuwsch-Vlaan deren, welke alle uiting gaven van gehechtheid aan Nederland, gehechtheid aan Vorstin, trouw aan Regeering. Eu nu is het wel waar, dat toen bij de betooging op 7 Febr. j.l. aan H. M. de zware portefeuille met onze handteeke- ningen werd overhandigd, onze Koningin reeds de gelegenheid aangreep om uiting te geven aan hare waardeering voor den geestdrift en den vasten wil der Zeeuwsch-Vlamingen om Nederlander te willen blijven, en H. M. hare koninklijke groeten aan de gewesten vanZeeuwsch- Vlaanderen, zoowel als dia van Limburg toeriep, maar toch gelooven we, dat bij onze Koningin de begeerte is opge komen om op al die bewijzen van ver knochtheid met een persoonlijk bezoek te beantwoorden. Dit blijkt ook hieruit, dat het de wensch van H. M. is geweest, kennis te maken met zoo mogelijk alle comité's, welke deel hebben in het protest, dat gevoerd wordt tegen de dreigende annexatie plannen. In elk geval, wat do beweegredenen van H. M. ook mogen geweest zijn tot het maken van een reis door de beide Zeeuwsch-Viaanderens, een reis waar tegen elk, die geen reizen gewoon is, opziet als tegen een berg, we kunnen ons gelukkig achten, dat deze weer in alle deelen geslaagd is. Weliswaar werd een gedeelte der bevolking teleurgesteld, omdat ook daar op bezoek was gerekend. Zoodra toch bekend werd, dat H. M. naar Zeeuwsch Vlaanderen kwam, hoopten toch in Oostelijk Z.-Vl. de vier voornaamste gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hulst en Sas van Gent hunne Vorstin op het stadhuis te mogen begroeten, terwijl aan laatstgenoemde plaats die eer te 'beurt viel en ook op Zaamslag en Klooster- zande werd afgestapt. De verschillende comité's, die H. M. wenschte te ontmoeten, kregen instruc tie, waar en hoe laat ze zich ter plaatse mochten begeven. Ondanks die teleurstelling en ondanks het slechte weer, moeten we echter herhalen, dat het bezoek geslaagd is eu de koninklijke tocht een zegetocht was. Er is met het Koninklijke bezoek veelzijdig succes bereiktWij hebben H. M. thans niet alleen bij geschrifte, maar ook persoonlijk getoond, dat we onder Haar bestuur willen blijven. Wij hebben van onze liefde en ouzo aan hankelijkheid blykeu gegeven, die onze Koningin zelve de tranen iu de oogen deden opwellen. Maar wij hebben ook in het bezoek van H. M. een opoffering gezien eu uit haar mond gehoord, dat niet alleen Zij ons, maar ook wy Haar toebehooreu. Onze Koningin heeft ons evenzeer getoond, dat Zy Zeeuwsch- Viaanderen met zijn bevolking wenscht te behouden. Alzoo ontstonden ondeel bare en onvergetelijke oogenblikken van wederzijdsche waardeering. En tevens hebben wij aan het Buitenland getoond, dat onze beweging tegen snoode plannen geen komedie is, maar oprecht gemeend. In woord en beeld zullen daar van de bewijzen geleverd worden, by de befcbrijviug van de ontvangst die de Zeeuwsch Vlamingen hunne Vorstin hebben bereid. En als we nu verslag zullen geven van de reis, spreekt het vanzelf, dat we daarbij beginnen met hei koninklijk bezoek te Axel. Zoodra bekend was, dat de Koningin naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou komen, stelde het annexionistisch comité zich in verbinding met haar eere-voorzitter, burgemeester Den Hollander, ten einde de noodige plannen te beramen. Maandagavond werden een tweetal vergaderingen gehouden, om aan de gemaakte plannen in zoover uitbreiding te geven, dat ze voor verwezenlijking vatbaar werden geacht. Fluks werden strooibiljetten en volks liederen op oranje-papier gedrukt, ver spreid, terwijl de omroeper bekend maakte, dat al wie in Axel zingen kan, genoodigd werd om in het gymnastiek lokaal de volksliederen en in het bij zonder het Zeeuwsch-Vlaamsch volks lied mede te zingen. Op het bepaalde uur Btroomde het lokaal vol eu al spoedig bleek de ver wachting op deelname zoo overtroffen, dat de zaal te klein was, om allen te bevatten. Voorwaar geen kleine taak dus. De heer Van Houte, hoofd der openbare school, die had voorgesteld om door de Axeische bevolking de volksliederon te laten zingen, kon echter wegens onge steldheid de leiding niet op zich nemen. Alzoo nam dhr. Blansaart, directeur van „Concordia" de taak op zich. Na een hartelijke toespraak van den Burge meester, die met een geestdriftig hoera werd begroet, slaagde dhr. Blansaart met behulp van fanfaremuziek er vrij spoedig in om de volksliederen in gelijkmatig tempo te doen zingen. Na een toespraak van den heer F. Dekker, die als voorz. van het comité zijn blijdschap te kennen gaf, dat reeds bij den aanvang van de voorbereiding op zoo'n ruime medewerking kon worden neergezien, ging de menigte uiteen. Een tweede vergadering werd gehou den op de raadszaal, teneinde de werk zaamheden voor de versieringen te verdeelen en ook dat niet zonder succes. Alle krachten zyn ingespannen en dag en nacht is gewerkt om in korten tijd straten, pleinen en huizen een zoodanig aanzien te geven, dat kon gesprokon worden van een waardige ontvangst. En ieder, die op dien korten tyd terug ziet en daarbij aanschoawt, wat er allemaal klaar gekomen is op den bewusteu Woensdagoohtend van 5 Maart 1919, staat nog verwonderd, hoe men het zoover heeft kunnen brengen. Want men mag toch niet vergeten, dat we aan den overkant zitten en ons van allerlei hulpmiddelen moeten be dienen, om iets tot stand te brengen en dat in dagen, waar na jaren van zeer beperkten aanvoer van allerlei artikelen, natuurlijk zoo goed als niets voorradig is, en de tijd te kort schoot om over water bestellingen te doen. Hierby genomen dat het seizoen ook niet meewerkte om bloemenversieringen of kamerplanten buiten te brengen, is het geen wonder, dat men - en ook H.M.zel ve verbaasd stond bij bet zien van nog zooveel eerepoorten en groenversiering. Zoo stond een eerepoort in de Stations straat, waar H. M. binnen Axelsch muren trad, en haar het „Welkom" werd toegeroepen. Een tweede poort stond in de Noordstraat, terwijl by den ingang van het Marktplein een zeer fraaie dubbele poort was opgesteld, versierd met de bekende buste's van de laatste vier Oranje-vorsten. Deze poort was overdekt met een reusachti- gen koepel, waarbinnen kunstbloemen en guirlande's van groen en bloemen elkaar kruisten. Op het Marktplein vormde de tribune het middelpunt van versieringen. Tusschen groen en bloe men prijkten de wapenschilden van de verschillende provinciën waarin natuur lyk het Zeeuwsche den boventoon vormde. Het was een heel aardig geheel. Aan het stadhuis was boven de pui een heel lief baldakijn aangebracht van oranje doek, waarboven een vlaggentropee was bevestigd. Het inwendige van het stadhuis wachtte eveneens een mooie versiering, doch toen een telegrafische mededeeling kwam, dat H. M. te Axel niet zou uitstappen, zag men van dit plan af. Een pijnlijk oogenblik was bet voor onzen burgemeester om de bevolking die zoozeer op een ontmoeting op het stadhuis rekende, te moeten berichten, dat zulks niet was opgenomen in het reisplan van de Koniugiu. Rest ons nog mede te doelen, dat ook bij den uitgang onzer gemeente, aan de Zeestraat zich een eereboog verhief, terwyl verder van ieder huis de drie kleur wapperde met deu oranjewimpel en aan het huis van onzen voormaligeu burgemeester, thans bewoond door diens zoon, den heer J. M. Oggel, weer de traditioneele poort met illuminatie was aangebracht. Wegens het ongunstige weer kwam natuurlijk vau verlichting niets terecht. Nadat de laatste hand aan de ver sieringen was gelegd, zag men de ver schillende maatregelen treffen tot op- stelling van zangers, de leerlingen van ie vier scholen en de Bewaarschool en de verschillende afgevaardigden van de vereenigingen, die "H. M. wilden ver welkomen. Intusschen werden we verrast door een zingende stoet van kleine vreem delingen. Het waren de leerlingen van do school te Zuiddorpe, die er een schoolwandeling van hadden gemaakt en in uitstekende orde, alleffmet oraoje- vlaggetje gewapend, de straten door trokken, terwyl de Burgemeester met den gemeenteraad van Zuiddorpe alhier op het stadhuis onzen Burgemeester giug begroeten. Hoe zeer ook. deze DU blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Gent; franco per post 877, Cent Afzond erltike Nou, 5 Cent. DRUKKERUITGEVER j Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. ó6. Postbox O. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor alken regel ineer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advortentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1