;\o. 95. Woensdag 5 Maart 1919. Me Jaara. ilL MJ IA Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. eiiiiiiit Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. Postbox 6. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar A DVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertantiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De Volkerenbond. De quaestie van den Volkerenbond in Amerika verworden tot een poli tiek strijdmiddel om den democraat, rfüPresident Wilson, eens recht onaange naam te zijn. T Wilson zelf blyft optimist en meent, ridat de overgroote meerderheid der litnerikanen achter hem staat en vooral |ial staandoch zyn tegenpartij geeft keen kamp. I Senator Lodge verklaarde, als woord Eerder van de republikeinsche oppo- ie in den SenaatDe Volkerenbond, oals deze thans is geconstitueerd, zal den strijd bevorderen, in plaats van den wereldvrede te waarborgen. Ik item in met het verlangen des volks naar den wereldvredemaar het des betreffend ontwerp moet worden opge steld in een kalmen tyd en niet nu de Dorlog nog niet is afgeloopen. Het is noodzakelijk, spoedig vrede te sluiten. Duitscbland, dat opnieuw een dreigend gevaar wordt, moet aan banden worden d. De Ver. Staten moeten zich bezinnen eer zij handelen zij moeten 5een brug bouwen over eeu kloof, welke Amerikaansche vryheid en orde scheidt van de Russische anarchie en moeten niet door een haastige dwaling worden getrokken naar het internatio nale socialisme en anarchisme. Lodge besloot met een gedetailleerde 'itiek op het volkenbondontwerp en stelde verschillende amendementen ior. i. Eenzaam stond xy daar op den hoek ran de straat iemand aan te kijken, haar achttien-jarige leeftijd had ook haar de bakvischmanieren bezorgd. Dies litaarde zij naar een jongmensch, die op «enigen afstand tegen een lantaarnpaal leunend zijn cigarette oprookte, als moest dit dieDen om zijn gedachten af te leiden. Mary Weldon, zoo heette het meisje, was geleerd, dat 't onbeleefd was, een Treemdeling te fixeeren, en ze|fs onge past, als die vreemdeling een jongeman is. Mary meende zich echter ditmaal te tunnen verschoonen. Zij was een vurige ^wonderaarster vod zekere romans, waarin gegoede deugnieten en kaartspe lers uit het verre Westen de held vormen itn deze worden voorgesteld als ideaal- atenschen, welke achter hun hartstochte lijke trekken ook edeler eigenschappen Terbergen. En als zoodanig boezemde de rookende jongeman belang in. slappen hoed op, rijlaarzen als cowboys fast en in den lederen gordel een blinkend revolver, tiok het jong- tneusch de aandacht. Daarbij gevoegd •en bruin gelaat met zwarte wenkbrali- *en, kastanje bruine oogeu en donkeren Frankrijk. Paul Mistral waarschuwt in zijn blad ernstig tegen imperialisme, dat ook naar zijn meening overal bij de bespre kingen van de conferentie om den hoek komt kyken. Alle beloften van recht en vryheid zyn vergetennie mand deqkt meer eraan, dat den sol daten is verzekerd, dat zy den laatsten oorlog streden. Men spreekt nog slechts van dit aanexeeren en dat nemen, het scheppen van invloedssferen hier en het eischen van waarborgen haar. En om dien geweldsvrede op te leggen, bestaat het plan, het Duitsche legci terug te brengen tot een politie macht, met uitlevering van alle over compleet materieel. Engeland zal daarentegen zyn vloot behouden en Frankryk zal een leger onderhouden, dat in staat is, zonder hulp iu Europa den eerbied voor de eischen van de Entente af te dwingen. Het militairisme zal dus slechts ver anderen van kamp. Een dergelijk plan is krankzinnig, zegt Mistral, indien men het beschouwt in het licht van den toestand van Frankrijk. Volgens Bertillon heeft Frankrijk iu den oorlog 3.5 millioen inwoners verloren. Het Fransche volk is nog slechts 34 k 35 millioen zielen sterk, en dat volk zou eraan willen denken een geweldsvrede op te lossen, waarin de kiem ligt van eeu revanche-oorlog Wie waarborgt dat de thans bestaande eendracht in de Entente zal biy ven bestaan 1 Drijft de politiek, gevolgd ten opzichte van de revoluties in Rusland, Hongarij, knevel vormde hij het type van een Indiaan. Was 't wonder dat Marv Weldon hier de lessen der wellevendheid vergat? Da jonge man wierp 't restje van zijn cigaret weg, en keek achteloos rond, terwijl zijn blik even dien vaD Mary's verbaasde oogen ontmoette. Dan haalde hij een brief uit zijn zak, scheurde de enveloppe stuk en begon aandachtig te lezeD. Eensklaps gaf zijn gelaatsuitdrukking op duidelijke wijze te kennen, dat de brief een of andere verrassende tijding bevatte. Hij hield de brief korter onder de eogen en begon blijkbaar opnieuw te lezen. Juffrouw Mary was hem iets genaderd tot bij een modemagazijn, in welker étalage zij een prachtige aanleiding vond osn schijnbaar meer zonder opzet den jongeling gade te slaan, wiens bewegin gen zij steeds interressanter rond. 't Was ook wel de moeite waard De bewegingen zijner wangen en lippen toonden allerlei aandoening, terwijl hij met handen en voeten gesticuleerde. Nu eens balde by de vuist, dan weer krabde hij zich achter het oor ea trok een ver twijfelend gezicht. Haastig vouwde hij den brief dicht en stak hem in den zak v&n zijn sporthemd. Blijkbaar voelde hij een blik op zich rusten, zoodat hij spoedig de uitdrukking van zijn gelaat veranderde Juffrouw Mary als in gedachten ver- Duitsch Oostenryk, niet tot een coalitie van al die volkeren tegen ons, welke die militaire suprematie zal vernietigen, die de Entente thans beweert voor zich te hebben gevestigd Vrijmaking van bedreven. Ingetrokken zijn de vervoerverboden van tin, lood en teeroliön. De maximumprijzen voor oud-tin zijn vervallen. Het Ryfcskantoor voor zink is opge heven. Dat voor bouwmaterialen zal met 1 April worden opgeheven. Ingetrokken zyn de maximumprijzen voor harde zeep, en de regeling voor zachte zeep en zeeppoeder, behalve voor de harde kali-zeep die nu voor de gemeentelijke distributie wordt aan- Onze voedselvoorziening. Aan het eind van een antwoord van den Minister van L., N. en H. op vragen van den heer De Wykerslooth over de te verwachten hoeveelheden graan, schrijtt de Minister De ondergeteekende is van oordeel dat de toestand ten opzichte van de voedselvoorziening vaa ons volk ge stadig verbetert en vooruit zal gaan naarmate er meer scheepsruimte be schikbaar zal komen. De beschikbare scheepsruimte wordt voor eeu belangryk deel beïnvloed door de vraag, welke hoeveelheden kolen uit Noord Amerika moeten worden aan- zonken keek nog altijd den vreemdeling aan en voor de tweede maal ontmoetten twee blikken elkaar. Het effect was electriseerend. Hij trad op het meisje toe en met van geluk stralend oog werd zijn stap haastiger naar mate hij diehter bij kwam. Met een luebtigen zwaai nam bij den breed- geranden hoed af en boog galant. Hoe moet ik a hier op zoo'n afge legen plaats ontmoeten zeide hij U O, mijnheerik ken U niet, stamelde zij. Herinnert gij U dan niet? vroeg hij verwijtend. U moet zich zeker vergisseD, mijnheer Ha, zeide de vreemdeling, ik snap het al. Stom dat ik er niet aan dacht, 't Is de grimeering. Toen ik U ontmoette was ik mij zelf. Nu ik ver momd ben, herkent gij mij niet, wel? Juffrouw Mary keek hem strak aan zij voelde, zich teleurgesteld. Een acteur met beschilderd gezicht, valschen knevel kwam haar van nabij heelemaal niet aanlokkelijk voor. Vervelend, dat ik hier zoo op straat tnoet loopen, zei hij verontschuldigend. In een kleine stad maakt zoo'n costumee ring iemand verdacht... Maar ik heb U toch ontmoet op een bal te Los Angelos Weer schudde zij het hoofd. U verwart mij vast met een ander gevoerd. Bl|jkt het inderdaad noodig voor dezen aanvoer veel schepen te reserveeren, dan zal zulks noodzakelijk plaats moeten hebben ten koste van den aanvoer van de voor voeding van mensch en dier bestemde scheepsruimte. B|j de door de regeeringscommissa- rlssen, belast met de rijksgraanverzame- ling, op 15 November 1918 gehouden inventarisatie der voor distributie be schikbare aardappel voorraden bleken aanwezig te ziju 760.000 ton aardap pelen, waaronder circa 210.000 ton witvleezige aardappelen. Sedert genoemden datum zijn door de organisaties, welke met de expeditie der regeeringsaardappelen zijn belast, circa 190.000 ton zandaardappelen en pl.m. 170.000 ton kleiaardappelen afge leverd, zoodat volgens deze gegevens thans nog aanwezig móeten zijn circa 400.000 ton. Volgens een op 10 Februari 1919 door de organisaties gehouden inventarisatie, waarb|j de gegevens in hoofdzaak ver strekt werden door de aangesloten handelaren en commissionnairs, zijn aanwezig: 160.000 ton kleiaardappelen, 100.000 ton geelvleezige zand- en veen- aardappelen en bovendien nog 220.000 ton witvleezige aardappelen totaal circa 480.000 ton. Tot 9 Maart aanstaande zijn thans b|jna alle gemeenten van voldoende aardappelen voorzien, terwijl een groot aautal van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de inwoners winter voorraden te lateu opslaan. Voor de na 9 Maart aanstaande vol gende vierwakelijksche distributietijd- meisje. OnmogelijkHeet U dan niet Elly I Mijn naam ij Mary Weldon. Deze inlichting deed hem even ont stellen. i U bent volmaakt haar evenbeeld, dezelfde oogen, dezeifdeglimlach, dezelfde prachtige teintIk had nooit gedacht da! twee menschen zóó op elkaar konden gelijken Wilt U mij exeuseeren, juffrouw, dat ik U zoo in ongelegenheid bracht. Ik O, 't hindert mets, mijnheer, ant woordde juffrouw Mary met een vrien delijk lachje. Dit herstelde hem weder. Mag ik mij even voorstellen, juffrouw, William Shake; ik ben hier met een film company Een bioscoop acteur O, wat leuk Ja, soms ben ik acteur, zei Shake. Ik heb nooit een opname zien doen. Ik zou 't wel graag eeus willen, zien Morgenochtend maken wij twee scènes hier in de straat. Ja, 't is wel aardig om 't mee te maken, maar 't nieuw tje gaat er af'i Zal mij zeer aange naam zijo, als ik U alles mag uitleggen. O, dat zou ik heerlijk vinden ik zou 't niet graag willen missen Maar, ik moet nu naar huis, tot ziens, mijnbeer. Tot weerziens, juffrouw, antwoordde de jonge man met een lichte buiging. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1