L A.-R. Propaganda-club - Axel. SIGAREN! Landbouw. Buitenland. Bekendmakingen. Gemeenteraad. i Woi Schoenen. Advertentiën, me Axel. of ZANGUITVOERING V E R L 0 REN: Huh H. H. Wederverkoopers Firma P. H. Veenhuizen, Axel Firri wachten, door zeer velen uit te brengen protest zal spoedig bekend gemaakt worden. P. J. BLOK. J. W. MULLER. A. W. VAN DER VLUGT. Leiden, 22 Febr. 1919. Geef achtl In de Tweede Kamer zeide de min. ran Oorlog o.m. het volgende: Wij moeten paraat zijn om ons te kunnen verzetten tegen iedere poging om bepaalde deelen van ons grondge bied aan ons land te ontnemen. Maatregelen zijn genomen om een tweede mobilisatie zoo vlot mogelijk te doen verloopen, en onze gedeeltelijke demobilisatie beteekent niet, dat wij ons van Limburg an Zeeland zouden moe ten laten ontdoen, zooals een schaap van zijn vacht wordt ontdaan. Wij kunnen in zeer korten tijd paraat zijn. De minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de kosten onzer weermacht in de afgeloo- pen oorlogsjaren, na aftrek van wat wij van buitanlandsche mogendheden terugkrijgen, 982 millioen gulden heb ben bedragen. Ouderdomsrento. Dinsdag werd door de Tweede Kamer zonder stemming aangenomen de motie van het lid De Muralt om do ouder domsrente te verhoogen tot 3 en 5. Maximumprijzen kalizeep. Voor genoemde periode wordt boven het rantsoen harde kalizeep nog een extra rantsoen kalizeep beschikbaar gesteld, dat tegen kostprijs zal moeten worden verstrekt. Voor dit extra rantsoen zijn de navolgende maximum prijzen vastgesteld in den groothandel 70 per 100 Kg., in den tusschenban del 72 per 100 Kg. en in den klein handel ƒ0.08 per 1/10 Kg. Te Vlissingen wordt aan het abattoir 300.000 K.G. Amerikaansch spek verwacht om onder de gemeenten in Zeeland te worden verdeeld. De soheurpllchtwet. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat in zijne beschikking van 6 Dec. 1918, houdende voorschriften betreffende de termijnen, binnen welke onderscheidenlijk de werkzaamheden noodig voor de omzetting en voor de bebouwing der scheurplichtige gronden, moeten zijn verricht, het bepaalde sub. III. wordt gelezen III. te bepalen, dat de omzetting der scheurplichtige graslanden moet zijn geschied vóór 1 December 1919. De Minister van Landbouw heeft in getrokken zijne beschikking van 3 Dec. 1918, houdende voorschriften betreffen de de gewassen, welke moeten worden verbouwd op gronden, waarop scheur plicht is gelegd. De minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er eiken Donderdag van de maanden Maart en April over het uitvoerstation Roosendaal gelegenheid wordt gegeven tot uitvoer van hengsten, welke op grond van de bepalingen der wet op de paardenfokkerij zijn afgekeurd. Belanghebbenden kunnen daartoe met den districtsveearts te Dubbeldam over leg plegen. AXEL, 28 Fbruari 1919. Met ingang van 1 Maart is de dienst Hulst-Walsoorden weer met een drietal reizen uitgebreid en zijn ook de ver trekuren van den ouden dienst eenigs zins gewyzigd. Men kan die in dit nummer onder Middelen van vervoer' vinden. De Koningin komt weer. Naar we vernemen, zal H.M. de Koningin in den loop der volgende week een bezoek brengen aanZeeuwsch- Vlaanderen. Morgen maakt H. M. een autotocht door Zuid Limburg en bezoekt daarbij Maastricht. Woensdagavond omstreeks elf uur had Dabij de wissels van deZeeuwsch- Vlaamsche Tramwesmaatschappij wel ke even over de lyn MecbelenTerneu- zen zijn gelegen, achter het café van dhr. C. Heijnsdijk een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl de rangeerder P. Kegels op den zijkant van een locomotief stond, passeerde deze een bagagewagen, welke vermoedelijk te kort bij het kruispunt op een andere lyn stond. Ten deele misleid door de duisternis raakte de rangeerder met zijn lichaam de bagage wagen, en werd zoodanig gekwetst, dat hij huiswaarts gedragen moest worden en geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Ofschoon Kegels een paar maanden gedwongen rust zal moeten nemen en aanvankelijk veel pijn lydt, mag hij zich gelukkig achten, dat hy er nog levend afkwam. Gisteren lieten zich in onze stad op verschillende punten enkele muzi kanten hooren. Zij hielden een collecte voor de werkloozen op de groote vaart. Na het Wien Neerlandsch bloed speelden ze het pas nieuwe Zeeuwscbe Volkslied en boden dit tevens met de muziek te koop aan. De afname was echter niet groot. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken mej. P. de Visser Ad. van Axel. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Maart 1919 de tarie ven voor interlocale gesprekken tydelyk zijn vastgesteld als volgtvoor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder is verschuldigd 0.45 voor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder is verschuldigd 1.35. Indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander gelegen zijn op een een afstand van ten hoogste 15 K.M. is verschuldigd voor een gesprek van drie minuten 0.35voor een dringend gesprek van drie minuten 1. Voor nieuwe aansluitingen aan Rijks- of hulptelefoonkantoren of aan locale Rykstelefoonnetten, is eene vergoeding voor een» van 50 per aansluiting boven het abonnement verschuldigd, ter tegemoetkoming in de kosten van aanleg en opruiming. - D: asdagavond vergaderde te Ter Nou'ien de afdeeling van de ver- eeniging .Het Groene Kruis". Als secretaris werd gekozen Ds. S. Groeneveld, terwijl als bestuurslid wer den herkozen de heeren Th. van Pien- broek, L. C. Wabeke en Joh. A. Fey. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de vereeniging 379 leden en donateurs telt. De inkomsten bedroegen 460,75, terwijl werd uitgegeven f 546,09, een nadeeling slot dus van 87,34. Voor al in het laatst van het afgeloopen jaar, werden groote eischen gesteld aan den voorraad verplegingsartikelen, in ver band met de griepepidemie en was buitengewone aanvulling noodig. Er werden in den loop van het jaar 86 verpleginsartikelen ten gebruike aan de leden verstrekt. Daar een beduidend bedrag aan con tributie moet worden afgestaan aan de Provinciale vereeniging, zonder dat de afdeeling daarvan op eeuigerlei wijze iets genieten kan, werd besloten af te schei l"u van de provinciale vereeniging. Tern. Crt. Aan den heer A. Huineman( deurwaarder bij de rechtbank to Mid. delburg, ter standplaats Terneuzen, is als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Door den commissaris der Ko ningin in Zeeland zijn benoemd tot le den der commissie belast met het afnemen der eind-examens Hoogere Burgerschool in Zeeland, de heeren Dr. H. G. ten Rruggencate, directeur en W. Estor, W Temperman en L. G. van der Eijk, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 Maart 1919. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9'/a ure Nam. 2 uro Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Blijkens de berichten uit Duitschland viert daar de bolsjewistische terreur thans hoogtij. Gelijk opgejaagde hin den verlaten groote massa's Nederlan ders het Duitsche- rijk, om naar ons land een goed heenkomen te zoeken. De rampzalige Spartacus-mannen hebben dan ook de laatste dagen huis gehouden op een allervreeselijksto wijze. Te Mülheim, Styrum en Bottrop is het geregeld een schieten van belang. In laatstgenoemde plaats vooral hebben de opstandelingen een waar bloedbad doen aanrichten. Daar wonen vele Neder landers, van wie echter, voor zoover wij konden vernemen, geen enkele gedeerd werd. De stad is het toonbeeld van wanorde en rouw. Inmiddels for- meeren zich overal burgerwachten, die echter helaas tegen het moorddadig optreden der Spartacisten niet blijken opgewassen. Ofschoon zich de beweging al dichter tot onze grenzen uitstrekt, heeft zy tot nu toe in de eigenlyke grenszóne haar entrêe nog niet gedaan. Want nog geregeld gaan talryke Nederlanders naar Emmerik en Cleef werken. Doch men vreest, dat het daar de stilte is, die den storm zal voorafgaan. De vredelievende elementen onder de Duitsche bevolking keuren het scherp af, dat de regeering niet krachtdadiger tegen de communisten optreedt. Er schyut op dit punt zoo verzekert men ons, te Berlijn niet genoeg georganiseerd overleg te bestaan. Tel. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 4 Maart aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, ten Raad huize, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanwyzing stemdistricten. 3. Benoemen leden Hoofdstem bureau. 4. Benoemen leden stembureaux. 5. Wijziging begrooting Gasfabriek 6. Vaststellen pensioensgrondslagen Gemeenteambtenaren. 7. Verzoek der vaste arbeiders om verhooging van jaarwedde. 8. Regeling salaris ambtenaren ter Secretarie. 9. Verzoek van P. J. Vale om aan brenging van rolluiken. 10. Vaststellen kohier Hondenbelas ting. 11. Verzoek van den heer J. A. van Hoeve om verhooging van sub sidie voor de Bewaarschool. 15?. Aangaan geldleening afgraven wal Axel, den 28 Februari 1919. De Burgemeester voornoemd, L. j. DEN HOLLANDER. De 1 Inspan te Zuid ■ebben Geldig van af 1 tot en met 7 Maart; BON 79 geel of rood voor 1 ons KAAS. BON 80 geel of rood en BON 32 der kiDdersuikerkaart voor 2V3 ons SUIKER. Van 1—28 Maart: BON 81 geel of rood voor 5 ons RIJST. BON 23 der aardappelkaart voor 4 K.G. AARDAPPELEN. Door degenen aan wie nog geen schoenen zijn verstrekt kunnen alsnog een paar militaire schoenen maat 31 of 32 worden aangevraagd op Maandag 3 Maart e. k. van 2— 7 uur. Voor de blyken van belang-1 stelling op 15 dezer mijn liarteltyken dank, ook aan eenige leden I van .Concordia". J. E. BLANSAART. i Axel, 28/2 '19. Het AXEL's COMITÉ TOT BEHOUD VAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN BIJ NEDERLAND, maakt door deze bekend dat de door een Gemengd- en Mannenkoor van Ter Neuten, wegens gebrek aan deelneming, niet kan doorgaan. Z y, die kaarten hebben gekocht, kunnen deze tegen den betaalden prjjs inleveren ter plaatse waar zy deze I kochten. 1 a F. DEKKER, Voorzitter. H. ZEGERS, Secretaris. Axel, 27—2—'19. VERGADERING op Maandag 3 Maart a. s., 's avonds 6 uur in de Chr. School, Nieuwstraat. Allen, die lid wenschen te worden, noodigen we uit, deze vergadering bjj te wonen. Door den Heer J. C. de Koning te Spui zal behandeld worden art. 1 van ons program. Namens het Bestuur, De Secr. JAN LE FEBER. De vinder wordt verzocht deze te bezorgen aan het bureau van dit blad, waar de belooning kan ontvangen worden. Koopt U 't voordeeligst bij Wist U dat wel Aanbevelend, ALS BOVEN. 1 Be Te' aan ge Be

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2