Axelsche Courant IOODE en Wl rTE „VdNEN BIJVOEGSEL Woensdag 26 Februari 1919, No. 93. Binnenland. Allerlei. Bekendmakingen. Boter. Toiletzeep. Advertentiën. Verbeterde opgave, ïoorloopig Bericht. Dinsdag 29 April 1919. hardnekkigsten Hoest en Verkoudheid, Wed. JOZ. DE FEIJTER, Axel. Zeeuwsche Brandwaarborg Maatschappij, Ls. VAN YVAESBERGHE-JANSSENS, Hofleverancier van H. V1. de Koningin. Bordeaux- Bourgogne-, Macon-, Moezel-, Rijn-, Spaansche- en Portugeesche ffijneu. VAN DE VAN Een petitie. Het volgend adres is verzonden door het Ned. comité „De Volkerenbond" „Wy mannen en vrouwen van ver schillende naties, doch die onzen levens arbeid hebben gewijd aan de voort brenging dier geestelijke goederen, welke het gemeenschappelijk bezit zijn der geheele menschheidwy wenden ons eengezind tot U, Staatshoofden, Regeeringen, Volksvertegenwoordigers en Afgevaardigden ter Vredesconteren tie met dit dringend verzoek In naam dier menschelykheid die wij allen in ons hart belijdenin naam dier redelijkheid, die wij allen in onzen geest erkennen in naam_ van wat onze religies, onze wetenschappen, onze kunsten ons leerden en schonken in naam van al het leed des verledens en van de rouw des hedens; in naam van ons aller hoop op de toekomstin naam van al het eeuwige en waarach tige dat ons vereenigtvergeet wat u verdeeld en gescheiden hield erkent en waardeert de gaven, die aan elke natie, naar haren aard, werden geschonken en waardoor zij allen ge lijkelijk hebben medegewerkt of kun nen medewerken aan den opbouw der menachelyke cultuur. Vertrouwt op de macht van eendracht en samenwerkingen wendt, in dien geest van oprechte verzoeningsgezind heid, als mannen, waardig het lot der menschheid te besturen, al uwen in vloed aan ter verkrijging van een vrede, die geen kiem van toekomstigen strijd meer verbergt, doch die de verdeelde naties vereenigt tot een hechten bond, die het vrije bestaan van allen gelijkelijk waarborgt en de welvaart van allen gelijkelijk bevordert". De volgende Nederlanders hebben dit adres onderteekendBauer, Louis Couperus, prof. Hdymans, dr. Aletta Jacobs, prof. Kamerlingh Onnes, prof. Kapteyn, prof. Lorentz, Mengelberg, Royaards, L. Simons, Toorop, prof. Zeeman, jhr. Nico van Suchtelen. In een circulaire aan de burge meesters deelt de minister van Land bouw mede, dat bij hem het voornemen bestaat met 1 April a.s. de distributie van kaarsen op te heffen. Dank zij de genomen maatregelen, i» 't aantal aan vlektyfus lijdende per sonen te Heerlen niet vermeerderd. Verscheidene personen, die met de pa tiënten in aanraking zijn geweest, zijn in observatie genomen. De volksloge menten zijn gesloten. Naar men vermoedt, is de ziekte overgebracht door personen uit Rotterdam, die bij den eersten pa tiënt op bezoek waren. Uit een mededeeling van B. en W. van Rotterdam blijkt dat in de laatste 14 dagen het totaal aantal gevallen al daar is gestegen tot 302, met 30 sterf gevallen 11 volkslogementen zijn geslo ten, waarvan er weer 4 zijn geopend. In het geheel zijn 451 personen ter opser- vatie opgenomen. Van Rijkswege is toe gezegd een extra hoeveelheid van 105.000 KG zeep, gelijkstaande met het geheele Rotterdamsche rantsoen van een we; k, terwijl de N.O.T. 5000 KG. zeep heeft aangeboden. -- Te Nijmegen werd door de kom miezen aangehouden een met een paard bespannen wagen. Bij nader onderzoek bleek, dat de wagen een dubbelen bo dem bevatte, en dat daarin verborgen was 150 K.G. Kwatte ehocolade, voor uitvoer bestemd. Paard en wagen wer- den in beslag genomen en de voerman in arrest gesteld. Te Diepenveen heeft zich dezer dagen, volgeDs het Vad., het niet alle- daagsche geval voorgedaan, dat een in woner dier gemeente een telegram aan den minister van Land bon w heeft gezon den net doende alsof de burgemeester de afzender was. In het telegram werd geklaagd over de slechte brandstofvoor ziening en dringend gevraagd om een wagon steenkolen. Deze werd onmiddel lijk afgezondenGrootc verbazing van den burgemeester toen hij vernam, dat de wagon op zijn eigen verzoek was toegestuurd: Het blad verneemt uit goede bron, dat de bnrgemeester te dezer zake al naar den Haag geweest is en naar Zut- phen, waar de zaak by den officier van justitie is aanhangig gemaakt. De ingezetenen, dankbaar voor de brandstof, zijn niet ongenegen om, wan neer het met eeu boete afloopt, gezame lijk dit bedrag bijeen te brengen. Rooftochten. Er is voor de grens bevolking in Overijsel enz. wel reden tot bezorgdheid voor hetgeen aan de over. zyde der Pruisische grenzen voorvalt. Geen nacht gaat er voorby of men hoort van rooftochten. Personen, van gasmaskers voorzien, dringen verschil lende huizen binnen en zetten den bewoners het pistool op de borst. En als ze de verschrokken bewoners hebben weerloos gemaakt wordt er geplunderd. Iu de laatste nachten is op 5 plaatsen dit werk herhaald. Op alle plaatsen wordt het aanwezige geld, vleesch,spek enz. medegenomen. Het zijn meest menschen die uit den oorlog terugkeerden eu nu werkloos ziju. Eukele daders zya gevat. Avp. Bestrafte hebzucht. Wijlen de generaal Von Emmieh, de veroveraar van Luik, aanvoerder van het 10e Duitsche corps, was van 1894 tot 1897 bataillonscommandant der jagers te Marburg. Er werd een manoeuvre gehouden en vergezeld van zijn adjudant kwam hij door een dorp, welks relden als gevechtsterrein waren uitgekozen. Hij groette de boeren opgewekt, praatte met hen en vroeg een norsch kijkenden, warm erin zittenden boer En hoe staat het met de aardappels P De boer, die even gierig op zijn woorden als op z'n geld was, zei enkelSlecht. Von Emmieh weer Eu met de haver De boer op denzelfden toon Die blijft klein en wordt nog zwart op den koop toe. En dan wat minder norsch, maar zachtjes Ik zal ze u laten zien. Ais u uw soldaten er eens flink in laat loopen, sla ik er bij de schadeloosstelling ten minste nog wat uit. Von Emmieh bekijkt de velden van alle boeren en geeft dan zijn adjudant eenige aanwijzingen. Toen de manoeuvre voorbij was, moest de ryke boer tot zijn verbazing en ergernis eonstateeren, dat geen enkele soldaat ook maar één aardappelplant vaD 'in had platgetrapt of dat er ook maar één haverhalm geknakt was. Maar zijn naaste baren konden een heel behoorlijke schadevergoeding opsteken. Intusscheo hielp Von Enjmich 'm door eeu briefkaart uit zijn verbazing over het onverklaarbare, d. w. z. voor hem onverklaarbare feit, dat juist en alleen ziju akkers ontzien waren. Er stond niets anders op dan Si avarus est, amice, non felix eris, oftewel vriend als je gierig bent, zal je niet gelukkig zijn. Maar onze boer verstond geen Latijn, dus ging hij naar den pastoor, die 't met 'n zeer tevreden gezicht voor 'ui vertaalde. En toen hij weer normaal was geworden kreeg hij nog den goeden raad mee naar huis om die briefüeart maar voor zich te houden en niet op de ontvangst van een schrijven van Von Emmieh te bluffen. Dierenvers taud. Al menigmaal is geconstateerd dat wanhoop bij dieren zoo sterk kan zijn dat ze tot zelfmoord leidt; vooral bij hondenis dit verschy'Dsel waargenomen. Dezer dagen is in Frankrijk weer iets van dien aard gebeurd. In een gesticht voor oude lieden was iemaDd overleden, die veel vriendschap onderhield met het kleine hondje, dat trouwens de vriend van allen in het huis was. Iedereen kende »Gaminc. Toen de familie en vrienden in het lokaal vereeDigd waren van waaruit het lijk naar de kerk en vervolgens graf waarts zou worden vervoerd, was daar ook de kleine hoDd die opmerkelijk stil bij de baar bleef zitten, en vervolgens den tocht naar de kerk medemaakte, met den kop gebogen naast den lijkwa gen loopend. Daar aangekomen, moest men met geweld het diertje bniten de kerk houden maar hij bleef zacht jan kend zitten waohten. Na afloop der kerkelijke gebruiken poogden de bedienaars het dier weg te jagen dooh 't hielp niet, want weder zette hij zijn droeven tocht naast den lijkwagen voort en was al bij het graf vóór men er erg in had. Het merkwaardigste echter Tolgt nog het beest volgde nieuwsgierig het werk der mannen, en ziende dat de kist in den diepen kuil verdween, begon het zoo klagelyk te huilen, dat alle omstanders er door waren aangedaan Znlke feiten zijn, dunkt ons, wel in staat te overtuigen dat ook onze »lagere« natuurgenooten het gemis van goede vrienden zeer goed roeien. Een nieuwe ontsmettlngsmethode. De ontsmettingsdienst te Rotterdam ■olgt, naar Het Volk meldt, tegenwoordig een nieuwe methode voor het ontsmetten van huizen. Gummislangen worden gelegd tot in het bovenste hokje van het huis. Deuren, ramen, vloeren, alles wordt zooveel mogelijk lnchtdicht afgesloten. Wanneer dan de machine, die buiten staat, begint te werken, gaat door de slangen naar boven het huis in een gas, dat even zwaarder is dan de gewone lucht. Dit gas zakt langzaam naar beneden, doortrekt het heele huis en doodt al het daarin voorkomende ongedierte. Het voordeel van deze methode is, dat beddegoed, kleereu enz. niet uit de woning behoeven gehaald te word en Na de behandeling is ook dat vrij van ongedierte. De kleeren hebben vaB deze bewerking niets te lijdeD. Alleen het koperwerk dat in de woning aanwezig is moet ver wijderd worden, omdat het ontsmettende gas daar te veel op inwerkt. De heele ontsmetting duurt een half uur. Het huis is echter tot ongeveer 24 uur Da de ontsmetting niet te bewonen door de gaslucht. Daarna is alles weer normaal. Op 31 December 1918 bedroej het aantal inwoners van Nederland 6,782 324, tegen 6.703.836 in het vorige jaar. De provincie Zeeland telde hier van 247.953 zielen. Het totaal aaDtal overledenen bedroeg op 31 Dec. 1918 voor Nederland 12.961, tegen 7272 in 1917. In 1918 stierven in Zeeland 470 personen. Het geboortecijfer overtrof in datzelfde jaar dat der sterfte in Nederland met 0.44 per duizend. Het aantal overleden kinderen in Nederland gedurende 1918, minder dan een jaar oud, bedroeg 110.28 per duizend levend aangegevenen. Geldig van af 28 Februari tot en met 8 Maart BON 5 der boter-, melange B-, melange A en Norm. Margarinekaart. Hierby moet tevens overgelegd worden bon 78. Door niet voldoende aanvragen van bons voor TOILETZEEP, kunnen ge zinnen met minder dan vyf leden, alsnog een bou bekomen op Vrtydag 28 Februari e. k. De verkoop van den Landbouwers- inspan van den Heer M. DE REGT Gz., landbouwer te Axel naby Kijkuit, zal plaats hebben op Notaris DREGMAN8. Eenigst afdoend middel voor den Bijzonder aan te bevelen voor Borst-, Long-, Croup en Asthinaiyders, en Kinkhoest. Verkrijgbaar bij OPGERICHT IN 1824 TE ZIERIKZEE, verzekert Onroerende en Roerende Goederen tegen eene vaste premie of onderling naar begeerte der deelnemers. AGENTEN voor het 5de District van Zeeland Axel. P. DIELEMAN. J. C VINK. WIJNHANDEL. Opgericht 1871. HULST, AXEL, TERNEUZEN en SAS VaN GENT. Entrepots onder verlengbaar crediei, te HULST g Bellingstraat wijk C No. 29. Groote Begynestraat wijk A No. 251.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 5