m. ii3. Woensdag *26 Februari I919. 34e daai Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. i Vlektyphus. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ar. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centf voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Nu de vlektyphus hier te lande het hootd tracht op te steken, vooral in Rotterdam zullen velen misschien gaarne het een en ander over deze gevaarlijke besmettelijke ziekte willen vernemen. In de Avpvinden we een beschrij ving der ziekte van dr. R. Bromberg, die ons in zake voorbehoedmiddelen, voor zoover deze mogelijk zijn, van nut kunnen zyn. In de eerste plaats wordt dan ver meld, dat de vlektyphus (typhus exau- thematicus) een geheel andere ziekte is dan de buiktyphus (febris typhoidea, ileotyphus of typhus abdominalis, ook paratyphus) welke laatste regelmatig hier te lande voorkomt en algemoeu bekend mag worden geacht. De vlek typhus evenwel komt als regel hier niet voor, is een acuut besmettelijk exantheem evenals mazelen, roodvonk e. d., doch nog veel gevaarlijker en besmettelyker. De ooizaak is niet met zekerheid bekend. Zeer waarschijnlijk is deze een micro-organisme. Sommigen heb ben dit micro-organisme weten aan te toonen, doch alle geleerden zijn het daaromtrent niet volkomen eons. In ieder geval is het een teit, dat de be smettelijke kiem in het bloed aanwezig is, doch ook elders mag men de aan wezigheid daarvan aannemen. In den lateren tijd wordt de vlek typhus in menig opzicht anders beoor deeld door de ontdekking der deelne ming van ongedierte, hoofdzakelijk kleederluizen, aan de besmetting. Gedurende dezen oorlog werd de ziekte in enkele gevangenkampen uit het Oosten ingevoerd. Zij is, vooral sedert de 16e eeuw, een begeleider van haast alle oorlogen geweest, vandaar de naam oorlogs- of hongertyphus. Zooals gezegd verspreid de aandoening zich door besmetting geneesheeren en verplegend personeel loopen vooral gevaar. De besmetting door kleeding- stukken is nog na maanden mogelijk besmetting door de lucht wordt niet zoo gevreesd als by pokken. Onrein heid, slechte hygiënische verhoudingen ophooping van veel menschen in kleine, slecht geventileerde ruimten, begun stigen het optreden. Daarom worden vooral de lagere volksklassen aangetast. Het eenmaal doorstaan der ziekte maakt echter voor goed onvatbaar voor herhaling. Het begin van ongesteldheid is plot- seliug, met onwelzijn, rillingen, zwakte Blapeloosheid, koorts, catarrh van neus- en luchtpypslijm vliezen en van de oog bindvliezen. Op den derden tot den zesdeu dag treedt de huiduitslag op de ziekte wordt dan vlektyphus genoemd. Deze uitslag breidt zich «nel uit en bereikt na ongeveer drie dageu zijn grootste uitgestrektheid. Den tienden dag ongeveer komt de ziekte op het hoogste puntin de vlekken tredep kleine bloedingen op, nerveuse verschijnselen, ijlen komen er bij. De zwakte neemt toe, zoodat de patiënten den 12en of den 14den dag sterven of wel de koorts daalt van dien tijd af in enkele dagen, en de zieke geneest. Het tijdperk van herstel duurt vrij lang. De uitslag bestaat uit talrijke over het geheele lichaam verspreide vlekken die aanvankelijk het meest gelyken op die bij mazelen. Niet steeds zijn de vlekken met zekerheid van beten van ongedierte te onderscheiden. Meestal komt er ook diarrhee bij. Lichtere gevallen kunnen bij vergissing met mazelen verwisseld worden, minder met buiktyphus, waarmede deze ziekte vroeger werd verward. Beide komen ook gecombineerd voor. De sterfte bedraagt 15 A 20 percent. Er komen variaties in den duur en den ernst der gevallen voor. Bij kin deren is het verloop meestal minder ernstig. Voorbehoedende maatregelen moeten bestaan ia grondige isolatie, verbetering van de hygiënische verhou dingen, zorg voor persoonlijke reinheid en desinfectie. Daar aangetoond is, dat de besmetting door luizen en vlooien wordt overge bracht, die het bloed der patiënten hebben opgezogen, moet ieder, die met dergelijke lijders in aanraking komt, zich in de eerste plaats tegen onge dierte beschermen. Inwrijving met etherische oliën wordt daarvoor aange raden, of bestrooiiug met metakresol- poeder. Terwijl bij dipbteritis, longontsteking buiktyphus plotselinge dood door hart zwakte kau optreden, ofschoon de pols enkele uren te voren nog tamelyk goed was, is dit bij vlektyphus geheel uitge sloten. Bijna steeds kan men den doodelijken afloop reeds gedurende de tweede week der ziekte voorspellen, als op het hoogtepunt der koorts de pols slecht wordt en sterke verlaging van den bloeddruk optreedt. De tem- peratuurcurva daalt en wordt onre gelmatig, de slechte pols houdt aan gedurende acht a tien dagen en gelei delijk gaat de zieke ten gronde. Omtrent de behandeling der zoo uiterst gevreesde ziekte valt helaas niet veel te zeggen. Men is vrywei mach teloos. De een raadt aan de patient6n een uur per dag flink door de. zon te laten bestralen een ander spuit nor maal paardenserum in en verklaart, hiermee de sterfte van 30% op 6°/0 te hebben zien dalen, terwijl ook nog wei andere geneesmiddelen worden aanbe volen. Maar in het algemeen kan toch niet anders worden gezegd of de behandeling van de lijders aan vlek typhus verkeert op dit oogenblik nog niot in het stadium, dat eeu doeltreffend middel kan worden aangewend. In Rusland heeft men chiniue om de ziekte te voorkomen. Kwaad kan dit althans niet. Doch de hoofdzaak blijft de strijd tegen de luizen en soortgelijk ongedierte naast strenge isolatie en desinfectie. Inrichtingen om personen luisvrij te maken moeten dan ook beschouwd worden als eeu der meest aanbevelens waardige middelen teneinde de uitbrei ding der vlektyphus tegen te gaan. De vele hier aankomende Russen, vormen een niet te miskennen gevaar, waardoor vooral grensplaatsen en havenplaatsen, als te begrijpen is, het eerste getroffen worden. De belastingplannen. De Regeering geeft een overzicht van hetgeen tot uitvoering van het finan cieel programma noodig wordt geacht. In de eerste plaats moet gerekend worden met het tekort op den gewonen dienst volgens de thans aanhangige ontwerp-begrooting. Dit tekort is te stellen op rond 39,000,000. Verwacht mag worden, dat verschillende mid delen, bij terugkeer van meer normale omstandigheden, de raming zullen over schrijden met een gezamenlijk bedrag van /10,000,000, zoodat blijft ƒ29,000,000. Hierby komen a. de kosten voor het oaderwys, totaal ƒ35,000,000; b. de kosten van sociale verzekering, totaal geschat op ƒ25,900,000, zoodat aan stonds benoodigd zal zyn ƒ89,900,000. Als dekkingsmiddelen komen in de eerste plaats in aanmerking de volgende baten uitverhooging der inkomsten en vermogensbelastingen, 35,000,000 verhooging der zegelrechten (verdubbe ling van de beursbelasting en het qui- tantiezegel), 4,250,000 herschatting voor de personeele belasting en ver hooging van die belasting, ƒ2,500,000; verhooging van den gedistilleerd accyns, 1,750,000plaatskaartenbelasting, ƒ2,000,000; totaal ƒ45,500,000. Het ligt verder in de bedoeling der Regeering een belangrijke verhooging der successierechten, voor zooveel de zijlyn betreft, te bevorderen. Hieraan zal een bate kunnen ontleend worden van 15,000,000. De successiebelasting zal dan in totaal opbrengen 40,400,000. Intusschen bestaat 't voornemen, deze opbrengst in haar geheel ten goede te doen komen aan het Leeningsfonds 1914, evenals de baten uit de Oorlogs winst- en de Verdedigingsbelastingen, wanneer, en voor zoover die niet tot rechtstreeksche dekking van crisisuit gaven benoodigd zyn, alsmede uit be lasting op vermogensaanwas. Het staat voor de Regeering vast dat, algescheiden van de hierna te noemen verhooging van de grondbelasting, en belasting op den vermogensaanwas, hiermede de uiterste grens van de directe belastingheffing is bereikt. Zij acht het onmogelijk ten deze nog verder te gaan, wil men voorkomen, dat kapi taalvorming en productie hoogst ernstig zullen belemmerd worden. De Regeeriug acht het mitsdien nood zakelijk; dat mede tot een aanzienlijke verhooging der indirecte belastingen worde besloten. Zij doet hierbij in tusschen opmerken, dat ook by ver wezenlijking van alle, blijkens deze memorie, voorgenomen belastingver- hoogingen, de opbrengst der directe belastingen, zonder oorlogswiustbelas- ting, die der indirecte belastingen niet onbelangrijk zal overschrijden. Ter voorziening in het nog benoodigd bedrag zouden voorop zijn te stelleu a. een belasting op tabak, sigaren en sigaretten, ten beloope van 20,000,000 b. een fiscale herziening van het tarief van invoerrechten, welke zal kunnen afwerpen een bate van 13,500,000 c. een belasting op cacao met een opbrengst van 1,000,000, totaal 34,500,000. De Regeering stelt zich voorts voor een bedrag van 10,000,000 te vinden uit een belasting op weeldeartikelen, terwijl het meerdere ware te verkrijgen uiteen belasting op facturen, cognosse menten en vrachtbrieven een wegen belasting een belasting op de regis tratie van vee, een belasting op de elektriciteitsvoorzieningeen reclame- belasting een belasting op lucifers. Voorts zal in de eerste plaats in aan merking komen de verhooging der grondbelasting. Volgens het thans aan hangige wetsontwerp zal deze verhoo- ging 10,000,000 opbrengen. Ten slotte zal moeten besloten worden tot een belasting op thee en koffie. De aflossing der leeningen. De Regeering acht het wenschelijk, dat de aflossing van de tijdeus den oorlog aangegane leeningen (totaal op een 1.5 milliard te ramen, in verband met de nog te sluiten leening), zooveel mogelQk bespoedigd worden. Kau de nog aan te gane leening geplaatst wor den op dezelfde voorwaarden als de jongste leening, dan zou iu totaal aan rente en aflos-dng jaarlijks noodig zijn J 82,175,000. Wordt dit bedrag beschik baar gestel dan zal de 'aflossing in 40 jaren voltooid zijn. De Regeeriug acht inkrimping van dezen termijn tot 20 A 25 jaar wenschelijk. Dit doel zal bereikt kunnen worden door aan het leeningfonds tan goede te schry ven de opbrengst der verdedigingsbelastin- gen volgens het aanhangige voorstel 35,000,000de opbrengst der success!) belasting ƒ40,000,000; de opbrengst der belastiug op vermogensvermeerde ring (voorzoover niet het gevolg van erfenis) ƒ15,000,000; de opcenten op den suikeraccijns ƒ7,000,000. De Regeering geeft aan deze oplossing verre de voorkeur boven die eeuer heffing ia-eens, welke, werd zij op eeu belangrijk bedrag bepaald, zeer ernstige bezwaren zou medebrengen. Invaliditeitsverzekering. De regeeriqg heeft ia de Mem. van Antwoord op de algemeene begrootiü^-,- beschouwingen van de Eerste Kamer betoogd, dat het voornemen om de premies van de invaliditeitsverzekering geheel voor rekening vau de werkgevers te brengen in verband staat met de bedoeling der regeering om, voor zoo ver dat zonder opoffering van het beginsel der verplichte verzekering mogelijk is, tegemoet to komen aan veler wonschen. De boogere kosten der ouderdom* renten en de kosten dér weduweur zullen, evenals do andere uitkeeringen, worden betaald uit de op te brengen premiën en komen derhalve mede voor

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1